Crin Antonescu: Numirea lui Melescanu la SIE, un moment neplacut, dar nu am murit din asta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2012, 10:46 Actualitate | Politic


Liderul PNL, Crin Antonescu, a acuzat faptul ca "moralistii de azi", care critica plecarile din PDL, "erau in concediu sau neatenti atunci cand in Romania, pe transferuri masive, s-a constituit o majoritate si o putere" neconforme cu votul alegatorilor.

Presedintele PNL a aratat ca in momentul in care Teodor Melescanu a fost numit de Traian Basescu presedinte la SIE, in locul lui Mihai Razvan Ungureanu, "cunoscutul moralist Ion Cristoiu titra si canta o lovitura naprasnica data PNL si lui Crin Antonescu".

"Ce-i drept, a fost neplacut. Nu am murit din asta", a comentat sec Antonescu, vorbind despre "mercenari, tocmiti pe bani".

El a aparat aceste veniri in PNL, argumentand prin faptul ca "obligatia oamenilor politici este sa atinga anumite obiective despre care cred ca sunt in concordanta cu binele public, cu interesul national".

"Nu vom fi niciodata impreuna cu persoane corupte, care au cautionat personal un regim si o putere care si-au batut joc de oameni. Vom fi intotdeauna bucurosi ca oameni de calitate sa ni se alature, pentru ca avem de construit impreuna, niciodata nu suntem prea multi pentru asta", a spus acesta, intr-o conferinta sustinuta la Timisoara, cu ocazia inscrierii fostului deputat PDL Marius Cristinel Dugulescu in PNL Timis.

Crin Antonescu a notat ca "aceiasi moralisti care pana acum acuzau PNL ca s-a topit in stanga, in USL, sunt acum ingrijorati de soarta stangii".

"USL e o alianta pe care am descris-o cinstit, transparent, ca proiectul unui guvern de uniune nationala, in care un partid de stanga si unul de dreapta se aliaza pentru un ciclu electoral, pentru a reaseza temelia unei constructii juste. Avem de intarit dreapta si o vom face, in Romania, in acest moment, in cadrul USL", a spus el.


Citeste mai multe despre   


















1738 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    porumbacu' mahala (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:54)

    ady [anonim]

    ai sa -ti faci inima rea si ai sa albesti peste noapte ..pt ca alegerile n-o sa le castigi
    • +7 (9 voturi)    
      Nu stiu ce o sa iaa dar e circ mult (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:08)

      Adelina [anonim] i-a raspuns lui ady

      Crin Laurentiu fiind vopsit, presupun ca a albit deja. Intre timp el a devenit persona non grata si nu vrea sa recunoasca asta. Daca se aduna multi altii pe acolo e bine ca il vor da jos. M-am saturat de gemetele lui.
    • -1 (1 vot)    
      Antonescu cam are dreptate dar ... (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:11)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui ady

      E o mica problema. Parca dorea sa ofere altceva decat Basescu. Stim ca Basescu n-are scrupule in a folosi oamenii, a-i santaja si a le oferi diverse beneficii pentru a-i putea controla , de a corupe oameni din opozitie oferindu-le diverse functii. Dar tocmai asta nu ar trebui sa faca cineva care nu se identifica cu Basescu din punct de vedere mental, civilizational, etic, moral. Basescu a fost si este un securist si actioneaza asa cum a fost educat de catre sistemul in care a trait. Dar de la Antonescu care mai si reprezinta un partid care cica lupta impotriva acestor metode securiste, parca te-ai astepta la altceva. Daca faceti toti la fel ca el, atunci inseamna ca nu se va schimba nimic. Ca e Basescu, ca e Antonescu, ca e Ponta , care mai e diferenta dintre ei ? Doar pentru niste oameni discutabili sa te cobori la nivelul asta ? Pai oameniii astia credeti ca vor aduce voturi PNL ? Din contra, lumea vede ca sunteti la fel ca PDL si mai degraba prefera sa stea acasa. Vorbim de bun simt, dar nu sunt decat vorbe goale.
      • +1 (1 vot)    
        despre securitate! (Vineri, 20 aprilie 2012, 16:59)

        porumbelu! [anonim] i-a raspuns lui Marius

        daca TB ar fi fost colaborator il mancau astia de viu cu documente de pe vremea lui ilici cand erau la butoane.(inainte de 2000) Intr-adevar a fost capitan de vas membru al PCR si care a hotarat sa intre in politica deoarece probabil la vremea respectiva a privit-o ca pe oportunitate si alternativa la ce facea.
        Macar a fost un bun profesionist in meseria sa ,insa cand vad la TV politicieni tineri care nu stiu nici cate urechi au, desi in viata nu au facut nimic altceva decat sa traga sfori(avand spate) iar acum vor sa conduca o tara desi nici masina proprie nu sant in stare sa o conduca cred ca avem mari probleme ca natie.
        A si mai au o calitate toti sant burdusiti cu diplome si doctorate luate cum au "putut" plus ca citesc sau se documenteaza putin (sau deloc),in schimb apar pe canale TV si isi dau cu parerea despre orice.
        Deci avem in parlament medici tineri care nu stiu sa puna un diagnostic dar isi dau cu parerea,ingineri tineri care au taiat frunze la caini ,juristi care nu stiu lb.romana etc...
        In democratia romaneasca in parlament ar trebui sa fie oameni care au in spate o cariera dovedita pe linie profesionala si administrativa si nu de politruci impanziti in toate partidele.
        Politica este o meserie dar dupa 35-40 ani,parerea mea.
        As fi curios ce crede Corneliu Coposu,Tutea de PNL-ul actual in care oameni tineri (prin 94-98)
        trebuie sa preia fraiele in partid.
        Campeanu si Quintus am vazut ce parere au si din cauza varstei probabil au pierdut busola sau nu pot sa spuna ce gandesc in realitate.
        Tutea spunea ca poti sa fii comunist cand esti tanar dar mai incolo daca ai aceleasi optiuni inseamna ca esti tampit(prost)
  • +12 (16 voturi)    
    Sa presupunem ca ai dreptate (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:57)

    CezarN [utilizator]

    Sa admitem ca si PDL a constituit o majoritate pe baza migratiei politice dinspre PSD si PNL. Pe baza acestui fenomen voi ati numit prezenta majoritate ca fiind nelegitima.

    OK, sa presupunem ca ai dreptate, Crin, insa intrebarea care se naste in mod natural este "CU CE VA DEOSEBITI VOI DE CEILALTI ?" din moment ce aveti aceleasi metode de a face politca si de a constitui majoritati, metode catalogate, pe drept, ca fiind imorale.
  • +4 (8 voturi)    
    Matraguna nu distinge sensul (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:02)

    Socrate [anonim]

    Mataguna liberala nu intelege sensul migrarii. Unul este sensul , nu vectorial , cand treci de la opozitie la putere , cand vrei si poti sa cladesti ceva si altul este sensul , tot ne vectorial , cand treci de la putere la opozitie si te opui astfel la construirea unui obiectiv de interes national. Asta nu intelege Matraguna Liberala. Cu toate acestea , eu personal ma bucur ca nulitatile PDL se inscriu in PNL . De ce ma bucur ?. Simplu . Asa vreau eu.
  • +3 (9 voturi)    
    Asta e pierdut pentru umanitate (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:02)

    bogdan [anonim]

    Cum poti sa consideri o lovitura cind un parlamentar de-al tau e numit sef la SIE? Eu asta nu inteleg. De ce e o lovitura mai mare pentru PNL numirea lui Melescanu la Sie, decit numirea Robertei Anastase sau a Elenei Udrea?

    Doar pentru ca va fi mai putin credibil sa spui ca dictatorul Basescu ataca opozitia cu serviciile?

    Floricel asta s-ar dezice probabil si de maica-sa daca prin absurd ar numi-o Basescu in vro functie publica.
    • +1 (5 voturi)    
      dar (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:09)

      dar [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      dar nu e o lovitura pentru pnl, e o lovitura pentru dictatura personala a lui antonescu, atata tot.

      o si merita, de altfel, la cat de orbit de orgoliu este.
  • -2 (6 voturi)    
    Pai PDL a fost de acord cu migratia (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:10)

    Bogdan [anonim]

    PDL a respins proiectul de lege care prevedea ca parlamentarii care isi schimba partidul sa isi piarda calitatea de parlamentar. Pentru ca daca legea ar fi trecut toti tradatorii din partidul lui Oprea, UNPR, n-ar mai fi putut sustine actualul guvern si PDL-ul ar fi fost in opozitie... Asa ca e ipocrizie sa arate cu degetul tradatorii ,cand ei tocmai tradatorilor din UNPR isi datoreaza mandatul...
    • 0 (4 voturi)    
      Unde-i ipocrizia? (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:01)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Aici nu e vorba de PDL sau USL,este vorba de migratie.O fi fost o greseala a PDL,dar este o demagogie din partea USL.
      UNPR este un partid format din traseisti si daca ne amintim bine,nu s-au format cu intentii preelectorale. .USL-ul momeste cu posturi eligibile pe X si Y,numai ca sa ia fraiele Parlamentului sau Senatului.Ce atata graba?Pana la locale,mai sunt 2 luni.Daca este adevarat vor trece cintand si localele si nationalele.Atunci de ce tot acest circ????Un joc de orgolii ranite?Unde ramane interesul si bunastarea romanului de rind?USL slujeste un oarecare sistem si oameni cu capete bolnave!
      Pana ieri USL a tipat:dezertorii sunt niste cacamaca,acum dezertorii au fete umane!Aici este vorba de principiu !Daca ne schimbam discursul dupa cum bate vantul,atunci cum ramane cu credibilitatea noastra!Ori e alba ori neagra si nu vorbim crezindu-ne destepti,iar restul loviti de dementa!Politica nu e o scena ptr.bolovani,ci ptr,pers.care sunt cit de cit educati,diplomati si cu o anumita decenta!Vreti bine,nu atunci circul va merge mai departe,iar stomacurile voastre vor marai mai departe(sigur nu e vorba de forumisti,ci de cel putin 60% restul romanilori!)
  • +1 (7 voturi)    
    Crin??? (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:16)

    radu [anonim]

    Toti acesti oportunisti si traseisti nu ajung impreuna la clasa lui Teodor Melescanu.
    Chiulangiul crin nu are de ce sa se bucure de toti acesti noi membrii,pentru ca toti cei care se inscriu acum in PNL o sa ajunga sa-l sape pe acesta in detrimentul lui MRU.Oricum,probabil ca liberalii adevarati o sa ajunga sa -si impuna punctul de vedere si sa-l promoveze pe MRU.Ia ganditi-va dragi liberali ce cota ar avea PNL cu un candidat ca Mihai Razvan Ungureanu,ce partid de dreapta ar fi acesta sustinut si de marea majoritate a intelectualilor din aceasta tara...
    Ei,ce ziceti,il mai suportati mult pe acest crin?
    • -1 (5 voturi)    
      Te referi... (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:26)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui radu

      ...la MRU cel care este pus PM de Basescu si nu are absolut nici o treaba cu PNL-ul? Te referi la arogantul MRU care se considera "foarte normal", vinde zacamintele de cupru ale tarii pe nimic si se declara de dreapta in timp ce plafoneaza restituirea valorii proprietatilor nationalizate la 15%? Pleaca de aici cu aceasta caricatura de "om politic"...
  • +3 (5 voturi)    
    PACAT... (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:04)

    ciombe [anonim]

    Mare pacat!
    Poate data viitoare?
  • -2 (2 voturi)    
    Cum ar trebui sa fie (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:07)

    CAtlain [anonim]

    In mod corect ar trebui ca parlamentarii sa voteze ce le spune constiinta nu ce le spune seful de partid, ei trebuie sa reprezinte interesul alegatorilor si nu al celor care finanteaza partidul
    Eu as desfiinta partidele, fiecare candideaza independent si voteaza independent.
    Primul ministru sa fie alaes ca presedintele prin vot popular, si am scapa de circul asta.

    Migratia politica nu poti sa o blochezi si nici nu este bine, fiecare se duce acolo unde vrea.

    Oricum migratia politica va distruge USL, noi veniti vor lua porite din ciolan, si pentru cei vechi va ramane mai putin, si atunci razboi
  • 0 (4 voturi)    
    El nu a murit (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:08)

    Gabi M [utilizator]

    din cauza numirii lui Melescanu la SIE pentruca nu are timp.Chiuleste din Parlament,doarme cat vrea,joaca poker,bea votca si cand nu face toate acestea este prea ocupat cu racolarea tuturor gunoaielor din PDL.Dupa cat a latrat ca puterea actuala este ilegitima inseamna ca si actualul Senat construit tot prin traseism politic este ilegitim.Acest Crin roszu este o mare nulitate politica.
  • 0 (4 voturi)    
    Declaratii Antonescu (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:04)

    costel [anonim]

    Cred ca PDL o sa cistige alegerile cu circa 60%.Comportamentul USL si a mass-media care il sustine este la fel ca in 2004,2008,2009.In toate acele batalii electorale a cistigat PDL si Basescu.Acum cind romanii au aflat ca in anii 1990-2000 Romania a fost data gratis de PSD strainilor pentru a fi jefuita,acum cind romanii au aflat ca PSD,PC,PNL si UDMR au jefuit tara in anii 2007 si 2008,sa-i voteze pe cei din USL?Nu pot sa cred asa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    pacat! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 11:12)

    vio.w [anonim]

    "Ce-i drept, a fost neplacut. Nu am murit din asta"
    Din pacate asta nu s-a intamplat desi ar fi fost un lucru minunat, iar daca i-ar fi luat si pe restul dupa el (pe ilici primul desigur), atunci s-ar fi declarat ziua respectiva zi de sarbatoare nationala.