Antonescu: Pe 7 aprilie va fi oficializat candidatul USL la Presedintie si candidatul la functia de premier

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2012, 6:40 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a anuntat, miercuri seara, ca pe 7 aprilie va fi oficializat candidatul comun al USL la alegerile prezidentiale, cat si la functia de prim-ministru, scrie Agerpres.

"Avem pe 7 aprilie convocate trei congrese in care vom oficializa candidatul la Presedintie al acestei Uniuni - comun, candidatul pentru prim-ministru al acestei Uniuni - comun. Un angajament politic si documente politice foarte clare si lumea stie limpede ca daca noi castigam alegerile nu mai are importanta ce spune acum Traian Basescu ca va face sau ce va face atunci Traian Basescu", a spus Crin Antonescu, la Antena 3.

El a reiterat ca in USL exista tensiuni cu privire la desemnarea candidatilor la alegerile locale, insa a precizat ca negocierile pe subiectele mari sunt inchise.

"Da, sunt tensiuni mai peste tot, atentie insa nu scoateti din context si nu intelegeti gresit sunt tensiuni cum este tensiunea intr-un organism viu, corp viu. Marile subiecte de negociere ale acestei aliante sunt inchise. Luni vom nominaliza candidatii (...) la presedintia consiliilor judetene si la municipiile resedinte de judet. Sunt stabiliti, sunt conveniti, sunt acceptati de toate cele trei formatiuni, dupa discutii, dupa competitie, dupa gandit si razgandit", a precizat liderul liberalilor.

El a adaugat ca dupa Paste vor fi convenite candidaturile in cazul localitatilor.

"Pe 7 aprilie vom avea trei congrese care simultan vor vota trei rezolutii din care va rezulta clar candidatul unic la Presedintie al Uniunii, candidat de prim-ministru si angajamente politice foarte ferme, dupa care avem foarte repede, pana in Paste de finisat, probabil chiar mai devreme, pana la ultima localitate", a spus el.

Antonescu a aratat ca partidele din USL vor candida impreuna in tot ciclul de alegeri - locale, parlamentare si prezidentiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1193 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ... (Joi, 15 martie 2012, 7:27)

    Laur [anonim]

    Sa-i spuna cineva ca in 2014 sunt alegerile pentru presedinte, pana atunci el e plecat din varful PNL....
  • +9 (9 voturi)    
    Cred ca... (Joi, 15 martie 2012, 7:43)

    Costica [anonim]

    ...erati mai aproape de adevar daca anuntati pe 1 aprilie...!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Haha (Joi, 15 martie 2012, 8:25)

    Aha [anonim]

    Nu stiam ca partidele nominalizeaza pentru fctia de premier ;), poate de asta sunt si suparati uslisti ca nu i-a lasat traian sa numeasca ...
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e, partidele propun un premier... (Joi, 15 martie 2012, 9:57)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Aha

      ... nu un candidat la functia de premier, ca nu este ales de nimeni.
  • +5 (5 voturi)    
    o negatie (Joi, 15 martie 2012, 8:28)

    nicosdtin [anonim]

    sa-l trzeasca cineva pe soarecele asta ca prea a loato razna saracu deja se vede presedinte [poatel alege la bloc acolo unde are si el saracu un apartament 200m]sculati fata ca pana in 2014 o sa moara de pofta in somn si mai sculativa si voi liberali ca vati molipsit de la cel care a fost pus in fruntea voastra si care la orce cuvant scos di gurita ai de fata neprihanita sloboda numai negati,cred ca aceasta belea nu reprezinta nici macar 2%din liberali adevarati ai partidului
  • +6 (6 voturi)    
    alegeri (Joi, 15 martie 2012, 8:29)

    Navy.007 [anonim]

    propun ca antonescu sa fie ales candidat la presidentie de "1 aprilie", este nerabdator !
  • +4 (4 voturi)    
    Antonescu-Presdinte? (Joi, 15 martie 2012, 8:32)

    gigel [anonim]

    O sa fie pustiu la Cotroceni. Cel putin dimineata:In loc de presedinte jucator o sa avem presedinte chiulangiu.Nu ma deranjeaza.
  • +6 (6 voturi)    
    mai bine (Joi, 15 martie 2012, 8:41)

    iulian-bz [utilizator]

    desemnati data de 1 aprilie,sa aveti o scuza in cazul unui esec,sa gasiti o explicatie, asa cum ne-ati obisnuit de vreo 3 ani,nu prea va mai crede nimeni,sunteti penibil cu fiecare aparitie,o sa aveti soarta lui Mircea Geona,va bateti singur!!!
  • +5 (5 voturi)    
    data alegerii candidatului la alegeri (Joi, 15 martie 2012, 8:41)

    maryus315 [anonim]

    7 aprilie nu e cam tarziu? Trebuia sa fie de 1 aprilie !!

    Oricum la un pacalici ca Antonescu..macar asa era oficial :)
  • -3 (3 voturi)    
    Doamne ajută (Joi, 15 martie 2012, 9:07)

    Jorge [anonim]

    Hai la lupta cea mare!
  • +5 (5 voturi)    
    daca nu il propun (Joi, 15 martie 2012, 9:09)

    un domn [anonim]

    pe Felix presedinte degeaba se tin congresele...zau asa...Felix e continuarea imaginii de tatuca..imagine care s a intrerupt in dec 89...apoi un tatuca vopsit nea nelu,....si cam atat...ce nu am inteles de la Guvide daca in aprilie se da un mic si o bere la congrese..de mediatizat nuimi fac griji posturile cu nr de ordine 1&3 vor arata in direct frenetismul cretinilor care ii aplauda pe Guvide si Aragaz cu 4 Ochiuri..aa..am uitat dar cu Felix cum ramane..el ce o sa faca ? il puneti Portar la Cotroceni ? ca el va da banu de subzistenta
  • +3 (3 voturi)    
    nu ma intereseaza (Joi, 15 martie 2012, 9:48)

    costa [anonim]

    De cind l-am vazut pe MRU la A3, orice aparitie a pacaliciului de antonescu in care comunica si el ceva mi se pare o blasfemie. Chiar ma ia cu scirba.Cum are macar curajul sa propuna ca el ar putea concura cu MRU la presedintie?Aleluia!
    • +2 (2 voturi)    
      Antonescu defapt nu a realizat ca exista. (Joi, 15 martie 2012, 10:20)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui costa

      El pur si simplu traieste intr-un univers aparte in care USL guverneaza si totul depinde de el. Aceeasi boala o are si C.T.P.

      Citat: "Cand apare un om destept pe lume, poti sa-l recunosti dupa faptul ca toti prostii il urasc."

      De aici putem intelege ura catre domnul Basescu, acum catre domnul Ungureanu si ura artificiala denumita popular batjocura catre domnul Antonescu.
  • +1 (1 vot)    
    Ca isi stabilesc candidatul de Premier (Joi, 15 martie 2012, 11:43)

    Gabi M [utilizator]

    treaca-mearga.Dar la Presedintie,nu-i cam devreme?Oricum pana atunci Chiulangiul nu va mai exista din punct de vedere politic!La cat a devenit de isteric si plin de ura,vazand numai dusmani in ceilalti,se va imbolnavi grav!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste (Joi, 15 martie 2012, 12:42)

    dezamagitul [anonim]

    Sa fim precauti mai din timp , sa nu ne trezim ca pleaca dracul si vine ma-sa .
    Sperante desarte.
  • +1 (1 vot)    
    nu (Joi, 15 martie 2012, 13:13)

    Alex [anonim]

    Antonescu si Ponta nu au nici o sansa , USL-ul sigur nu va castiga alegerile.
  • +1 (1 vot)    
    nu (Joi, 15 martie 2012, 13:15)

    MAria [anonim]

    Deja se stie cine e candidatul.Antonescu nu are cum sa iasa in timp ce doarme iar Ponta nici atat.
  • +1 (1 vot)    
    ce gluma... (Joi, 15 martie 2012, 13:19)

    daniel [anonim]

    tu chiar vrei sa fii presedintele tarii?acolo avem nevoie de un om cu referinte bogate in spate,un om care s.a luptat in prealabil pentru romani si nu un lenes/chiulangiu ca tine.sunt sigur ca romanii au vazut ce fel de persoana esti si nu te vor vota.iar pana in 2014...se vor gasi oameni mai competenti ca tine sa candideze.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaratul prezidentiabil (Joi, 15 martie 2012, 13:22)

    Cristian [anonim]

    Singurul care ar putea impune respct, care a demonstrat ca stie sa reziste si sa se bata, singurul tip sobru, cu charisma si care ar avea sanse reale la presedintie nu e Antonescu - e Calin Popescu Tariceanu !!!
  • +1 (1 vot)    
    ahha (Joi, 15 martie 2012, 13:56)

    Andrei [anonim]

    E si greu sa ne dam seama. Crin ca presedinte și Ponta ca premier. Oricum, niciunul nu ua sanse. O sa se bata cap-n cap.
  • +1 (1 vot)    
    USL = praf (Joi, 15 martie 2012, 14:13)

    Mihai Coroama [anonim]

    poate sa anunte orice candidat, USL nu are sanse. Crin e un inganfat, Ponta se crede superior. Poate cu alti candidati, ar mai ridica stafeta.
  • +1 (1 vot)    
    Cat tupeu!!! (Joi, 15 martie 2012, 14:14)

    alina [anonim]

    Nu stiu cum de mai au tupeul sa iasa in fata noastra si sa ne mai ceara ceva. Noi i-am ajutat cand au avut nevoie, dar ei nu au stiut decat sa profite. Nu mai merita nimic!
  • +1 (1 vot)    
    nu ai nici o sansa (Joi, 15 martie 2012, 14:47)

    cecilia [anonim]

    poate sa oficializeze cati candidati vor, ca nu au nici o sansa nici unul din USL. Au dovedit de nenumarate ori ce stiu sa faca si nimeni nu ar vrea asa ceva in fruntea Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    dupa ciolan (Joi, 15 martie 2012, 15:36)

    dddd [anonim]

    ne-am saturat de aceasta nesimtire din partea usl. Pana acum erau in greva si acum isi anunta candidatii! Pai cum vine asta? Cand era de munca stateau acasa si acum intind mana la ciolan?
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 15 martie 2012, 15:38)

    dorin [anonim]

    USL-ul si-a pierdut din credibilitate asa ca indiferent cine va candida din partea acestui partid tot nu vor avea sanse de castig.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 15 martie 2012, 19:37)

    rebecca [utilizator]

    antonescu nu merita nimic ..ar trebui sa se retraga din tot ce inseamna lume politica si sa isi vada de treburile lui. nu mai are ce cauta pe aici. deja lumea asta il depaseste cu mult