Crin Antonescu: "Puteri democratice la care am sperat au preferat sa lucreze mai degraba cu lustrabilii decat sa ajute efortul de lustratie din Romania"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2012, 16:43 Actualitate | Politic


Crin Antonescu, presedintele PNL, a declarat joi ca prin noua Lege a lustratiei PDL incearca sa mai obtina niste voturi de la electoratul de dreapta. Crin Antonescu a mai spus, citat de Agerpres, ca "lustratia.. s-a ratat... din cauza faptului ca cei puternici din afara Romaniei interesati de evolutia democratica a Romaniei nu ne-au ajutat".

"O spun cu tristete: e o tema pe care societatea romaneasca a ratat-o. Lustratia, care ar fi nu numai dreapta, ci foarte necesara unei societati ca cea romaneasca, s-a ratat din cauza insuficientei forte a alternativelor politice in Romania la inceput anilor '90, din cauza vastului sistem de complicitati, din cauza faptului ca cei puternici din afara Romaniei interesati de evolutia democratica a Romaniei nu ne-au ajutat. Puteri democratice la care am sperat au preferat sa lucreze mai degraba cu lustrabilii decat sa ajute efortul de lustratie din Romania", a declarat Crin Antonescu intr-o conferinta de presa.

"Azi, demersul foarte grabit al PD nu este decat un episod minor dintr-un demers minor de natura demagogica. PD incearca sa se faca campionul unor cauze care nu i-au apartinut niciodata si nici macar in al 12-lea ceas nu reusesc sa duca pana la capat ce a mai ramas dintr-un asemenea proiect de lege si personalizand au grija sa scoata din aceasta lege Comitetul Central al UTC sau persoanele asimilabile fostului Corp Diplomatic al Romaniei lui Ceausescu", a mai spus liderul PNL.

El a precizat ca nu vrea sa spuna prin aceasta ca Mihai-Razvan Ungureanu sau Teodor Melescanu nu ar trebui sa faca politica in Romania, amintind chiar ca PNL i-a desemnat pe cei doi in functia de ministru de Externe.

"Am dat acest exemplu ca sa vedem ca PD nu poate avea pretentii nici macar in gluma ca rezolva o tema reala, dureroasa a societatii romanesti", a adaugat Antonescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















841 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Tu nici n-ai participat la vot!!! (Joi, 1 martie 2012, 16:51)

    calinsab [utilizator]

    Ciocu' mic mai Antonescule... nu te mai grabi sa te trezesti la ora asta vorbind singur... trebuia sa mergi la vot sa impiedici aceasta lege sau sa participi la dezbateri sa o faci mai buna... Lehamite ... asta imi transmiti ...Te trezesti si tu la amiaza vorbind!
  • +7 (7 voturi)    
    Politica bunului simt (Joi, 1 martie 2012, 16:52)

    bogdan [anonim]

    Pai coane, dupa ce te aliezi cu Voiculescu, informator dovedit oficial, si dupa ce mergi seara de seala la latrina de A3 sa ne explici despre politica bunului simt, mai ai tupeul sa vorbesti de legea lustratiei??? Din postura de aliat al partidelor care ii au ca presedinti de onoare pe Iliescu si Voiculescu, ai tupeul sa ne tii lectii de lustratie? Bine ca ai urlat ca din gura de sarpe in cazul Monei Musca, aia musai trebea sa demisioneze de peste tot. in schimb, daca e vorba de Voiculescu, totul e OK, nu ti se mai face greatsa.
  • +5 (5 voturi)    
    Vorbeste Antenescu (Joi, 1 martie 2012, 16:54)

    bla [anonim]

    Ne asteptam toti sa urle iar Antenescu doar tovarasul lui, Voiculescu e un fost turnator.
  • +2 (4 voturi)    
    Cand are dreptate, are... (Joi, 1 martie 2012, 16:55)

    muciflenduri [utilizator]

    Nu mai sunt de mult un fan al lui Antonescu, dar ca votant al pdl-ului (in lipsa de altceva), simt legea asta schioapa a lustratiei ca pe o flegma in ceafa. La 22 de ani de la iesirea din comunism, e doar o gluma, iar modificarea ei in functie de interese e jenanta.
    Puteau sa se abtina si s-o ingroape dracului, e jignitor sa vina dupa 8 ani in diverse majoritati s-o promoveze astfel. Nu mai schimba niciun rahat acum legea lustratiei, securistii si comunistii si-au facut damblaua, de acum se pot pensiona si ei, si-si lasa discipolii, lupii tineri ai tranzitiei perpetue.
    Legea lustratiei era VITALA in 1990, acum e un rahat cu perje.
    • +1 (1 vot)    
      nu inutila, ci insuficienta ! (Joi, 1 martie 2012, 18:09)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      dupa mai mult de 20 de ani, tot nu am scapat de comunisti. Deci legea NU e inutila. Insa, sa limitezi accesul DOAR pentru 5 ani, o fac INSUFICIENTA ! Trebuia sa fie alungati pe viata, abia atunci era OK.
  • +3 (5 voturi)    
    trezirea domnule Crin (Joi, 1 martie 2012, 17:36)

    deutzaaa [anonim]

    Domnule Crin daca nu va plac legile adoptate eu zic sa numai comentati atat si sa va treziti mai de dimineata si sa fiti prezent cand aceste legi sunt discutate si votate.
  • +1 (1 vot)    
    S-a gasit cine sa vb ..... (Joi, 1 martie 2012, 21:51)

    achena [anonim]

    Dl. Antonescu , nu sunteti in masura sa va dati cu parerea .... in primul rand , daca nu sunteti de acord cu aceasta lege , trebuie sa mergeti la vot si pe urma sa va spuneti opinia !!
  • 0 (0 voturi)    
    Carlanul obraznic si chiulangiu (Vineri, 2 martie 2012, 11:33)

    Gabi M [utilizator]

    voia sa vina cei din vest sa faca legea asta!Ce l-a impiedicat pe el si ai lui(de 22 de ani in Parlament) sa o faca mai demult?Si in 1997 si in 2007 era mai bine si poate CCR nu o mai ciuntea ca acum!De ce nu a sustinut legea asta facuta de Mona Musca?Ba,mai mult a dat-o afara din PNL si in schimb acum s-a unit cu turnatorul Felix.Asta si cand vorbeste doarme ,atunci cand nu este isteric!