UPDATE USL a depus la CCR contestatia privind investirea Guvernului Ungureanu de catre Parlament

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2012, 14:35 Actualitate | Politic


USL a depus la Curtea Constitutionala, joi, contestatia privind investirea de catre Parlament a Guvernului Mihai-Razvan-Ungureanu, a declarat, pentru Agerpres, liderul deputatilor PSD, Mircea Dusa.

Cabinetul Ungureanu a fost investit joi de Parlament cu 237 de voturi favorabile si doua impotriva. Ministrii noului Executiv au fost audiati miercuri de comisiile parlamentare din partea carora au primit aviz sau confirmare, in lipsa de cvorum.

"Am depus astazi contestatia la CCR in care criticam hotararea numarul 1 din 2012 prin care s-a investit Guvernul Ungureanu", a anuntat liderul deputatilor social-democrati.

El a aratat ca hotararea Parlamentului de investire a Cabinetului Ungureanu incalca articolele 1, 64 si 103 din legea fundamentala.

"Criticam neconstitutionalitatea hotararii vizavi de articolele 1, 64 si 103 din Constitutie. Hotararea incalca normele constitutionale referitoare la procedura instituita pentru investirea Guvernului, in sensul ca nu s-a respectat Regulamentul camerelor reunite de audiere a candidatilor de ministri in comisiile reunite si nu s-a intocmit avizul comisiei, ci doar niste procese verbale prin care se recomanda plenului sa investeasca Guvernul Ungureanu. Avizele sunt obligatorii, iar procesele verbale nu tin loc de avize. Aceste procese verbale au fost date in sedinte fara cvorum", a afirmat Dusa.
 
UPDATE Curtea Constitutionala discuta pe 7 martie sesizarea USL

CCR va discuta pe 7 martie sesizarea USL prin care se contesta investirea de catre Parlament a Guvernului Mihai-Razvan Ungureanu, potrivit unor surse oficiale, citate de Agerpres.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2610 vizualizari

  • -21 (25 voturi)    
    sarmanii pedelaci (Joi, 16 februarie 2012, 14:46)

    Mazeta [utilizator]

    neputand asigura cvorumul, liderii oranj au ajuns sa ii implore pe uselici sa revina in parlament. mi se rupe... inima.
    • +11 (11 voturi)    
      OK! ce urmeaza? (Joi, 16 februarie 2012, 16:24)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      hai sa zicem ca CCR da dreptate lui Sova. In urmatoarea legislatura puterea USL nu va avea TOATE comisiile. Acea comisie dominata de opozitie nu se prezinta niciodata. Va avea Ponta guvern? Idem, dupa nov.2012,opozitia nu se prezinta la parlament! urmam logica ta si o luam de la capa cu alegerile?
      • -6 (6 voturi)    
        USL va unge opozitia si (Joi, 16 februarie 2012, 16:59)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui precaut

        isi va investi regulamentar guvernul . PDL vrea sa faca treaba corect, fara ungere, insa pentru asta trebuie sa incalce regulile.
        • +6 (6 voturi)    
          Straniu... (Joi, 16 februarie 2012, 18:12)

          Gasitorul [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Mi se pare cam ciudata afirmatia precum ca x ca "vrea sa faca traba corect", asadar incalca regulile.
          • +5 (5 voturi)    
            lol (Joi, 16 februarie 2012, 21:06)

            je [anonim] i-a raspuns lui Gasitorul

            Cei de USL nu au fost impiedicati in nici un fel sa participe la sedinte. Stiau ca sedintele se tin in ziua respectiva, deci cum pot sa vina acum sa conteste ceva. Daca e ceva ilegal sau imoral in cazul asta e tocmai chiulul lor, fiindca sunt platiti de noi sa participe la acele sedinte.
          • 0 (0 voturi)    
            Interesant subiect ... (Vineri, 17 februarie 2012, 15:06)

            comentac [anonim] i-a raspuns lui Gasitorul

            Cum incearca USL sa-si taie singura craca de sub picioare ! Prima data cu greva, apoi cu lipsa ... nemotivata - nejustificata - ne ... benevola !, apoci, acum - sa conteste temeinicia instalarii unui guvern de care tara are nevoie. Daca noi i-am investit in parlament, i-am ales sa ne reprezinte si sa voteze in locul nostru - pai sa voteze - sa spuna daca sunt buni sau nu - nu sa lipseasca. Daca eu sau careva dintre dvs. lipsiti o zi de la lucru nu cred ca seful va felicita... Dar sa mai fiti si neciopliti sa mai si afirmati nu veti participa nici macar la vot. Ma mir cum nu s-a sesizat parchetul sau DNA de aceste lucruri. Toti meritau puscarie pentru ce fac. Sau, ma rog, pentru ceea ce nu fac... Oare asta-i motivul pentru care i-au ales romanii? Sa chiuleasca de la parlament ? Si sa-i accepte pe hoti (vezi Nastase cu condamnare, la PSD ) ? Cred ca toti romanii s-au saturat de hoti si puscariabili .
    • +11 (11 voturi)    
      Pai vad ca se repeta scenariul Geoana.. (Joi, 16 februarie 2012, 16:51)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu vad de ce ti se pare ca PDL-ul pierde aici.

      Eu vad ca opozitia aplica metoda Geoana: "suntem mult in fata, daca nu facem valuri, suntem ca si castigati. Da ia sa facem niste valuri mari, sa vedem ce iese?

      Si valurile astea sunt de genul: casete cu Basescu lovind copii, pupat toti in piata Operei in Timisoara (Iliescu included), vizite nocturne la mogul, parasirea in bloc a parlamentului, dar nu demisia (adica toate beneficiile de parlamentar raman, dar fara munca si fara indemnizatia de sedinta).

      Eu zic sa mai stea USL vreo 4-5 luni afara din parlament si mai vorbim dupa aia despre intentia de vot.
      • -2 (2 voturi)    
        ioane (Vineri, 17 februarie 2012, 10:59)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui ion

        Intentia de vot a Romaniei nu are legatura cu intentia ta. A ta e deja stabilita, nu are sens sa te imbarbatezi ca faci un lucru bun.
        Stii deja ca pentru tine e cel mai bine asa, doar de acolo vin banii...
    • +12 (12 voturi)    
      Saraci USLasi (Joi, 16 februarie 2012, 17:56)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Guvernul nu e constitutional ca noi am chiulit.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Joi, 16 februarie 2012, 19:41)

      uzu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      in care tara din lumea civilizata exista "greva parlamentara". adica daca intrau in greva din prima clipa cand au pierdut alegerile ce era ? tara nu avea in veci guvern decat daca faceau alegeri pana castigau ei ?
      • -1 (3 voturi)    
        Pai exista (Vineri, 17 februarie 2012, 10:07)

        orly [anonim] i-a raspuns lui uzu

        Conceptul de "greva parlamentara" este mai greu de definit.
        De ex. in Belgia in mod traditional dupa alegeri, partidele isi petrec cam 1.5-2 ani din 4 negociind guvernul, si daca guvernul o ia razna este dat jos si mai stau 1.5-2 ani sa formeze altul. Avantajul este ca nu au o tara condusa prin ordonante de urgenta, si ca tot aparatul legislativ trebuie sa functioneze, adica nu sunt chemati la dat cu votul aia mai mici doar cand e ceva care are nevoie de 60-70-80% din voturi si in rest concediu.
        Un alt ex. este in SUA unde se practica asa numitul "Filibuster". Conform legislatiei americane daca un senator ia cuvantul nu este permis sa fie intrerupt pana nu isi termina discursul si procesul votului se amana pana cand nici un senator nu mai are nimic de comentat la tribuna. "Filibuster" este atunci cand in mod intentionat senatorii tin discursuri foarte lungi fara sa spuna nimic (cum facea PSD-ul pe vremuri) tocmai in scopul de amana votul pentru o anumita propunere legislativa. Parca ce-a mai lunga inatrziere provocata de filibuster a fost de 57 de zile, si cel mai lung discurs al unui senator a fost de vreo 24 de ore (reciti luceafarul, jumatate din biblie, etc).
  • +27 (31 voturi)    
    USL (Joi, 16 februarie 2012, 14:58)

    nic [anonim]

    Mai stiti si alceva pe lumea asta??? Va mor oameni in judetele conduse de voi, de ce sant oameni cei mai saraci in jud. conduse de USL?? pentru ca au furat aproape pielea de pe ei pana acum.
    • -5 (5 voturi)    
      In afara de Gigi Contra (Joi, 16 februarie 2012, 15:17)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui nic

      dispunem si de alte abilitati...nu tocmai ortodoxe.

      Voi in afara de respectat regulile sa fiti cinstiti mai cunoasteti si altceva?
  • +21 (23 voturi)    
    cata hartie (Joi, 16 februarie 2012, 15:04)

    un domn [anonim]

    risipita..cat dezmat al acestui carlan care crede sau viseaza ca face ceva..pana si electoratu lui s a saturat de aceasta fanfaronada..nu se face bine nici daca mananca halva !!!
  • +30 (32 voturi)    
    Usor cu baba pe scari (Joi, 16 februarie 2012, 15:08)

    reko [anonim]

    Stiti bancu' ala cu baba ? Cica ii dai branci pe scari dupa care o intrebi unde alearga. Cam asa se intampla si cu USL-ul.Nu se prezinta la comisii sau in parlament dupa care contesta la CCR ca nu este cvorum. Unde? In comisii si in parlament. Halal!?!
  • +15 (17 voturi)    
    La munca? (Joi, 16 februarie 2012, 15:40)

    laur [anonim]

    S-au intors astia la munca?? Sau au trimis o "sageata" sa depuna contestatia? Ce isi face omul cu mana lui se numeste "lucru manual"! Nu cred ca aceste demersuri au vreo valenta electorala. Acest boicot devine redundant si inutil, dar cand ii sapi groapa altuia si cazi in ea, e greu sa iesi afara cu capul drept. Practic USL nu mai are nicio solutie in acest moment. Daca se retrage din aceasta greva, vor pierde, daca raman vor pierde oricum. Voi unde ati invatat politica? la Realitatea TV?
  • +12 (12 voturi)    
    am postat o data... (Joi, 16 februarie 2012, 15:56)

    geo [anonim]

    mai postez inca o data:

    “Avizul e consultativ. Opozitia stie, dar incearca sa provoace lipsa de cvorum in comisii, ca avizul sa nu mai fie emis de loc. Dupa aceea vor contesta la CCR faptul ca investirea este neconstitutionala.

    Insa asta e o strategie ieftina. Plenul reunit este suveran asupra comisiilor, putind constata inexistenta avizului de la unele comisii si propunind trecerea direct la vot. CCR, daca va fi sesizata, va spune ca chestiile astea sunt raporturi interne ale Parlamentului si nu se va baga”.

    Si daca vreti sa stiti de pe acum, va spun si cum va motiva CCR decizia la viitoarea sesizare a PSD: cum a mai facut-o deja la alta sesizare tot a PSD:

    “Cu referire la critica de neconstitutionalitate ce vizeaza nerespectarea unor termene procedurale prevazute de Regulamentul Camerei Deputatilor, Curtea constata ca … nu este de competenta sa analizarea eventualelor incalcari ale Regulamentului. Curtea Constitutionala, in lipsa unei competente exprese si distincte, nu isi poate extinde controlul si asupra actelor de aplicare a regulamentelor, intrucat ar incalca insusi principiul autonomiei regulamentare a celor doua Camere, instituit prin art. 64 alin. (1) teza intai din Legea fundamentala. In virtutea acestui principiu fundamental, aplicarea regulamentului este o atributie a Camerei Deputatilor, asa incat contestatiile deputatilor privind actele concrete de aplicare a prevederilor regulamentului sunt de competenta exclusiva a Camerei Deputatilor, aplicabile, in acest caz, fiind caile si procedurile parlamentare stabilite prin propriul regulament, dupa cum si desfasurarea procedurii legislative parlamentare depinde hotarator de prevederile aceluiasi regulament, care, evident, trebuie sa concorde cu normele si principiile fundamentale.

    … Curtea a aratat ca nu este de competenta instantei constitutionale sa controleze modalitatea in care sunt puse in aplicare regulamentele celor doua Camere ale Parlamentului in procesul legislativ.

    Decizia 1237/2010.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce ma deranjeaza? (Joi, 16 februarie 2012, 16:07)

    Sandu M. [anonim]

    La coalitia de guvernare ma deranjeaza lipsa a ceea ce in engeleza se numeste a fi "pro-activ". In timp ce USL reclama la CC toate nebuniile avand aerul unui grup de intelepti (de fapt niste sabotori), actuala coalitie este defensiva. Ei reclama la CC proceduri prin care este judecat Nastase, ca ninge ca ploua, ca oamenii au salarii mici, ca nu se maresc pensiile, etc. facand din toate un balci TV de parca CC ar fi o banca, un guvern sau o instanta penala. Logic stai si te intrebi: daca BNR, guvernul spun ca nu sunt resurse pentru marirea salariilor si pensiilor tu USL totusi reclami in ideea ca poate CC in vanitatatea unora ar obliga guvernul sa dea aceste sporuri pentru a duce tara in colaps. Cand insa USL-ul comite o fapta GRAVA, parasirea parlamentului cu plata integrala a salariului coalitia in loc sa foloseasca CC tace. Cand insa un post detinut de un om politic Felix incalca fundamental drepturile omului la viata privata, coalitia reclama la CNA unde opozitia este dictatorul sef. De ce nu la CC? Noi ca cetateni care suntem zilnic agresati de fel si fel de sclerozati si mincinosi nu avem dreptul sa reclamam la CC care sa oblige parlamentul sa dea legi in consecinta ( apresei, a responsabilitatii judecatorilor, a conflictului de interese dintre proprietar media si politician, a neaplicarii referendumului). In schimb la CC ajung dosarele lui Nastase, Voicu, Mitrea, Mazare si altii. Pai lamuti-va stimabili din coalitia de guvernare, ori actionati pro-activ pentru votantii care v-au dat increderea ori plecati si voi acasa si lasati USL-ul sa instaureze dictatura la care o viseaza. Sau daca va auto-considerati timorati de "inteligenta" USL dati o lege prin care CC sa poata fi sesizata si de cetateni si ONG-uri. CC este doar jucaria prin care se contreaza politicienii?
    • +3 (3 voturi)    
      ASPECT DEMN DE REFLEXIE (Joi, 16 februarie 2012, 23:34)

      objectivul [anonim] i-a raspuns lui Sandu M.

      Sa stii Sandu ca nu esti singurul care gandeste asa. Cei din arcul guvernamental par mult prea retinuti.personal am zis ca trebuie sa existe o ratiune si am concluzionat ca ar putea fi luate in discutie urmatoarele:
      a)creditatrea electoratului cu capacitatea de a realizeza si singur cam care este jocul opozitiei.Evident vorbesc de electoratul normal care mai si gandeste nu de cei cantonati in mitocanie si dorinta de a sprijini neconditionat pe idolii lor preocupati de a da amploare limbajului suburban si ironiilor tampe legate de fizionomia ,statura ,vestimentatia adversarilor politici.Un individ care nu are nimic in bagajul etic cand o aude pe exministra PNL Campeanu spunand"legea tampita a lui Boc"crede ca limbajul de bucatareasa al exministrei este unul demn de a fi copiat
      b)dorinta de a nu bloca ci dimpotriva de a dezgheta un dialog cu macar o parte mai rationala a Opozitiei.
      Recunosc ca situatia de permanent protest din categoria Gica contra al Opozitiei este ceva mai rar intalnit si nu prea sunt criterii de evaluare.
  • +9 (9 voturi)    
    Naravul din fire (Joi, 16 februarie 2012, 16:07)

    Diogene [anonim]

    D-lor,va supun atentiei urmatoarea analiza retrospectiva.PSD-ul ,format din garnitura doi si trei a PCR,se considera a fi singurul capabil sa conduca destinele Romaniei(nu e nimic anormal, e ceea ce se cheama nostalgia imperiului,pe care o gasim si la conationalii nostri unguri,care desi au mai multe drepturi se considera marginalizati).Prin urmare,cand cineva incearca sa-i inlature pe vechii tovarasi,este considerat dusman al poporului si se pun turnurile pe el.Prima victima a fost Petre Roman in 1991,cand guvernul condus de el este inlaturat de minerii adusi de Iliescu.Intre Intre 1992-1996,cand la conducerea tarii este PDSR,cu Vacaroiu prim-ministru,este liniste si pace.Intre 1996-2000,cand guverneaza Conventia Democrata,incep necazurile de tot soiul,care culmineaza cu cele doua mineriade,in urma carora Miron Cozma este condamnat la 19 ani de inchisoare.Intre 2000-2004,cand PSD-ul a revenit la guvernare sub Iliescu si Nastase,este din nou liniste si pace.Cum se schimba guvernarea in 2004 si vine Alianta DA cu Basescu,incep din nou necazurile,care culmineaza cu suspendarea presedintelui..Alegerile din 2008 nu schimba cu nimic raportul de forte, ,PSD-ul nu poate sa suporte o asemeanea "jignire"si recurge la tot felul de teretipuri pentru a guverna tara.Prin urmare intra in guvern alaturi de PDL,dar ,fiindca nu suporta sa fie partidul de rangul doi,iese de la guvernare si,cu ajutorul PNL si UDMR demit guvernul Boc.Realegerea lui Basescu si reinstalarea acelui Boc ca prim ministru este deja prea mult pentru PSD.Cu ajutorul PNLrecurg la toate mijloacele posibile,unele de-a dreptul murdare pentru a subrezi autoritatea acestui guvern..
    Aliatul PSD-ului in aceasta lupta de aproape 8 ani de zile,PNL,duce o campanie de supravietuire.Din momentul in care Baescu si Teodor Stolojan au decis ca singura forma de a face fata partidului neocomunist PSD este un partid puternic de centru dreapta,nastalgicii liberali,poate din respect fata de tradite ,in frunte cu Calin Pope
  • +11 (11 voturi)    
    abonament la CCR (Joi, 16 februarie 2012, 16:14)

    MirceaA [utilizator]

    USL ar trebui sa-si faca abonament la CCR ca la sala de sport.
  • +5 (5 voturi)    
    calitate (Joi, 16 februarie 2012, 19:56)

    Baltaretu [utilizator]

    in ce calitate fac contestatia? Mai sunt parlamentari ? Mari meseriasi in a denigra tara, in a frina mersul societatii, atat cind sunt la putere cat si in opozitie. Cum putem scapa de PARANOISTI ?
  • +2 (2 voturi)    
    Art.64 din Constitutie (Vineri, 17 februarie 2012, 10:48)

    Gabi M [utilizator]

    nu este incalcat deoarece Guvernul a fost votat de majoritatea senatorilor si deputatilor.Chiulangii astia din USL nu se duc la munca si tot ei contesta!In plus,Dl.Ponta a tinut un discurs,deci a recunoscut Guvernul votat.Astia din USL prosti mai sunt!Au ajuns sa conteste pe unul din copresedinti.In curand vom vedea ca vor contesta la CCR chiar si USLul!Niste nesimtiti mancatori de bani publici fara munca!
  • +1 (1 vot)    
    piedici (Vineri, 17 februarie 2012, 13:23)

    paul [anonim]

    pai cum sa le convina opozitiei de cabinetul Ungureanu? Ei sunt impotriva la toti si fac numai sa puna piedici la actuala putere.
  • +1 (1 vot)    
    ce sa faca si opozitia ca sa nu se ia lumea de ei? (Vineri, 17 februarie 2012, 13:34)

    victor [anonim]

    Fac contestatii peste contestatii desi stiu ca nu o reuseasca in demersul lor.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Vineri, 17 februarie 2012, 14:32)

    andrada [anonim]

    pana si Ponta a recunoscut ca este un guvern de oameni capabili si ca acest demers nu va avea nicio reusita, dar ce sa faca si ei, trebuie sa fie mereu impotriva
  • 0 (0 voturi)    
    Gresit (Duminică, 19 februarie 2012, 17:53)

    Daniel [anonim]

    Chiar ei au recunoscut ca o parte din cei numiti sunt capabili. Dar, sa nu uite ca sunt in opozitie s-au gandit sa conteste la CC. Daca tot nu au chef de treaba, isi umplu si ei timpul cu ce pot. Sau nu pot.