Daniel Funeriu, numit consilier prezidential

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 15:43 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a semnat vineri decretul de numire a lui Daniel Funeriu in functia de consilier prezidential, anunta un comunicat al Administratiei Prezidentiale. Daniel Funeriu a fost inlocuit din functia de ministru al Educatiei de Catalin Baba.

De numele lui Daniel Funeriu se leaga reforma sistemului de invatamint, initiata printr-o lege pe care Guvernul Boc si-a asumat raspunderea si continuata prin legislatia secundara. De asemenea, Funeriu a girat cel mai corect examen de bacalureat din ultimii 20 de ani, cu o rata de promovare de sub 50%.

Daniel Funeriu a facut parte din Cabinetul Emil Boc, din decembrie 2009. Fostul ministru al Educatiei a fost numit, in 2006, de presedintele Romaniei in functia de vicepresedinte al Comisiei prezidentiale pentru analiza si elaborarea politicilor din domeniile educatiei si cercetarii (din noiembrie 2006), a fost europarlamentar si membru in grupul de experti pentru elaborarea "Strategiei cercetarii din Romania intre 2007 si 2013", potrivit Mediafax.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5628 vizualizari

  • +39 (47 voturi)    
    super tare veste (Vineri, 10 februarie 2012, 15:50)

    nini75 [anonim]

    speram ca Dl Baba sa continue reformele incepute de Dl Funeriu, nu sa repete greselile multor ministri perindati pe la educatie...
    • -1 (5 voturi)    
      regula 1 la 7 (Vineri, 10 februarie 2012, 18:10)

      alef [anonim] i-a raspuns lui nini75

      dar care sunt cei 7 consilieri care ayu parasit administratia ca sa fie angajat unul?
      Ca in alte parti, inclusiv educatie, nu se poate...
  • -45 (55 voturi)    
    incredibil (Vineri, 10 februarie 2012, 15:50)

    Florin [anonim]

    acum chiar ca o sa ma duc la votare sa votez impotriva lui Basescu si a partidului lui portocaliu..nu se poate asa ceva...
    • +30 (36 voturi)    
      haha (Vineri, 10 februarie 2012, 16:00)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Florin

      sper ca realizezi ca pentru majoritatea celor care iti citesc mesajul vei parea ori sarcastic ori idiot (IQ mic)...

      De fapt multi nu au inteles sarcasmul...daca era... :)
      • -4 (8 voturi)    
        unu (Vineri, 10 februarie 2012, 18:01)

        unu [anonim] i-a raspuns lui flo

        sper ca realizezi ca pentru majoritatea celor care iti citesc mesajul vei parea ori sarcastic ori idiot (IQ mic)...

        De fapt multi nu au inteles sarcasmul...daca era... :)
    • +25 (29 voturi)    
      intr-adever, asa esti... (Vineri, 10 februarie 2012, 16:05)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      adica un om care a girat reforme serioase si a instituit promovabilitatea BAC-ului bazata pe cunostinte trebuie dat la o parte? asta e incredibil... in mod normal trebuia pastrat in guvern. dar decat sa fie dat la o parte e foarte bine ca i se oferta aceasta pozitie.
      • -2 (6 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 10 februarie 2012, 23:42)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui florin

        Va recunoasteti?
        =Revenind la OTPDL, s-au înre­gistrat de la un singur ip (89.149.9.14) 3.068 comentarii, majoritatea injurioase la adresa jurnaliştilor sau pro­pa­gând informaţii false, la articole re­fe­ritoare la Elena Udrea, Traian Bă­sescu sau Emil Boc, în ordinea men­ţio­nată. Deloc surprinzator, IP-ul menţionat aparţine chiar site-ului Orga­nizaţiei de Tineret a Partidului De­mocrat Liberal, iar acest lucru se poate verifica aici (http://www.claus.­ro/whois/logs/02-2009.txt), executând căutare după IP. Aceeaşi problemă o întâmpină mai multe publicaţii online, cum ar fi ZiuaVeche.ro http://www.ziua­ve­che.ro/exclusiv-zv/dezbateri/cine-ar-trebui-sa-dea-banii-pentru-distrugerile-din-bucuresti-69710.html). De asemenea, IP-ul OTPDL este marcat pe site-urile de profil (blacklist) cu grad maxim de periculozitate, fiind în­cadrat în categoria „spam bot” (robot care trimite mesaje nesolicitate).=
    • +26 (32 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 10 februarie 2012, 16:05)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Florin, asa e, incredibil. Acest om care a distrus o generatie de tineri studiosi cu acele camere (de luat vederi) de sorginte nazista, ar trebui sa mearga la puscarie, nu la Cotroceni. Nu-i asa ?

      Cat despre votul tau, ai putintica rabdare, mai e ceva timp.Totusi la USL se dau gratis stampile de antrenament, rezistente la remperaturi scazute si socuri.
    • +35 (37 voturi)    
      Mai bine te duci la scoala (Vineri, 10 februarie 2012, 16:08)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Florin

      La cum te exprimi, nu iei bacul nici in 2012...

      Eu chiar ma intreb ce i-o fi trebuit lui Funeriu politica... A plecat de la salariu de 50-70k eur/an in cercetare, la 10-15k eur/an in Romania. Si cu ce s-a ales? Cu flegmele tuturor analfabetilor cu cu mirlaniile de la antene.... Asha patesti cind vrei sa civilizezi loazele. Voua va trebuie in continuare abramburica sa va faca pe toti absolventi de facultate care nu stiu nici macar sa scrie!
      • +16 (18 voturi)    
        Subscriu! (Vineri, 10 februarie 2012, 16:50)

        hahalera [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Scena politica romaneasca a fost acaparata in ultimii 20 de ani de catre toate nulitatile si analfabetii oportunisti, astfel ca in mentalitatea romanului s-a format perceptia ca oricine intra in politica este o loaza si trebuie jignit sau laudat in functie de interesele de partid. Din pacate, genul asta de comportament ne trage inapioi, intrucat descurajeaza orice om capabil/integru de la a se implica in politica, ramanand ca soarta tarii sa fie decisa tot de nulitati. Macar pentru asta trebuie condamnat stilul "jurnalistic" al "muncitorilor de la Antena 3" care indobitoceste (inca) o parte semnificativa a opiniei publice. Din pacate, cat timp acest gen de propaganda va fi agreat de populatie va fi greu sa progresam... Iar unul dintre meritele presedintelui Basescu este acela ca a reusit sa iasa victorios de multe ori in acest razboi mediatic si sa-i puna cu botul pe labe pe acesti manipulatori comunisti de 2 bani (vechi).
        • -4 (8 voturi)    
          ... (Vineri, 10 februarie 2012, 18:00)

          catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

          daca domnul presedinte ar fi avut statura intelectuala a lui Plesu ( am ales unul dintre persoanele care i-au fost apropiate) alta ar fi fost situatia acum.. T Basescu este in acest moment un om invins. Capcana sau nu, saracia a facut ca foarte multi conationali sa gandeasca "made in antena3".. si tare imi este ca indiferent de cat de mare sau mic au acestia gradul de inteligenta se poate afirma celebra " prosti dar multi"
          • +8 (10 voturi)    
            Cred ca... (Vineri, 10 februarie 2012, 18:53)

            hahalera [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

            principala calitate a lui Basescu a fost caracterul sau ferm, pe alocuri militaros, (de comandant de nava, as zice eu, de dictator ar zice acei multi care urmaresc antenele) si nu statura intelectuala, capitol la care, intr-adevar, a cam lasat de dorit. A incercat sa compenseze, in schimb, inconjurandu-se de astfel de oameni... ca i-a reusit sau nu, este o alta discutie si-as face referire la postarea mea de mai sus. Pe de alta parte, istoria recenta ne-a dovedit ca persoanele cu "statura intelectuala", dar fara fermitate, n-au reusit nici ele sa faca multi purici (de exp: Emil Constantinescu), ba chiar mai rau a fost. In plus, de astfel de oameni nu ducem lipsa ci de fermitate ducem noi lipsa ca si popor. Basescu, ca orice om politic a avut si el greselile sale, insa in conditiile date ma indoiesc ca altcineva ar fi reusit mai multe. Nu stiu de ce zici ca "Basescu e invins"... pana una-alta vad ca-si exercita mandatul in continuare reusind sa-si impuna punctele de vedere. Cat despre ce-a facut el bun sau rau... istoria il va judeca, nicidecum antenele lui Felix care nici macar in lada de gunoi a istoriei nu-si vor gasi locul.
          • +4 (6 voturi)    
            Dar daca avea statura morala (Vineri, 10 februarie 2012, 19:16)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

            a lui Voiculescu? Iliescu? Constantinescu? Mungiu Pippidi?

            Basescu nu-i un invins, n-a fost niciodata invins si nici nu cred ca o sa fie.

            Aiai care-si frig creierii cu antenele si realitatile alternative sunt putin peste 30%, doar ca-s mai vocali. In tara e un nucleu de 30-40% de oameni normali care se muncesc si care o sa voteze indiferent ce rag televiziunile.
            Si mai sunt si cei care muncesc, din greu, in strainatate. Nici p-astia n-o sa-i convinga voiculescu sau antonescu.
      • -3 (11 voturi)    
        Remarca (Vineri, 10 februarie 2012, 17:57)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Ecaterina Andronescu, dincolo de incoerenta de care a dat dovada in timpul ministeriatului, este un profesor universitar valoros. Acest lucru este recunoscut de studenti ai sai indiferent de apartenenta lor politica. Poate tocmai de aceea trebuie sa facem distinctie intre oamenii politici si carierele lor universitare ( ca in cazul de fata). Indiferent de simpatia sau antipatia pt Funeriu sau Andronescu ( culmea este ca sunt specializati pe acelasi domeniu si au impresii f bune despre valoarea universitara a celuilalt) trebuie recunoscut ca sunt niste universitari cu merite.
        • +5 (5 voturi)    
          Prietene, ma lasi?? (Vineri, 10 februarie 2012, 20:28)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Ce ma intereseaza pe mine ca Androneasca are nu stiu ce imagine de profesor nu stiu de care?!? Este o hoata si o manipulanta care a dansat dupa cum i-au cantat altii si s-a infruptat laolalta cu mafiotii invatamantului din ciolanul furat cu ajutorul imens al ei!! E o lepra Androneasca ta, nu merita nici un scuipat asa ca ma doare undeva de faptul ca eu profesor bun! Mai aveai putin si spuneai ca scrie frumos, ca miroase frumos a parfum, ca e vopsita frumos la par...!!

          Si revin, NE LASI???
        • +1 (1 vot)    
          Depinde din ce surse te informezi. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:59)

          Optimista [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Profesionistă zici? Abramburica? Caută-i CV-ul și vezi cu ce ”opere științifice ” mărețe și-a luat titlul de profesor universitar, că scosese până atunci doar un modest îndrumar de laborator, ceeace nu o califica nici măcar să treacă de la asistent la șef de lucrări. Eu , în locul tău nu aș gira-o așa convins doar pe baza spuselor unor studenți care dumnezeu știe câtă carte mai învață și cum își iau patalamalele alea care-i califică doar în calitate de clienți ai discotecilor și magazinelor cu etnobotanice. Poate că între timp a mai scris ceva deși judecând după timpul pe care-l irosește zburdând zilnic de la o tembeliziune la alta, mă îndoiesc serios.
    • +6 (6 voturi)    
      la votat votare, (Vineri, 10 februarie 2012, 17:20)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Florin

      la visat visare.Nu-i asa ca de asta nu va place Funeriu?Pentru ca nu aveti mai multe clase decat trenurile ratacite prin viscol...........
    • +6 (6 voturi)    
      Poate nu stiai (Vineri, 10 februarie 2012, 17:44)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Dacian Ciolos: "L-am felicitat pe domnul ministru, in numele Comisiei Europene, pentru curajul si determinarea pe care le-a aratat in reformarea sistemului de invatamant din Romania"
      Ca raspuns la intrebarile lui Victor Ponta si Crin Antonescu, purtatorul de cuvant al comisarului european pentru Educatie, Dennis Abbott, a declarat ca "Opiniile privind reforma sistemului de educatie din Romania, exprimate de comisarul european pentru agricultura Dacian Ciolos in timpul recentei sale vizite la Bucuresti, sunt cele ale Comisiei Europene. (...) Romania a adoptat o reforma sistemica, ambitioasa, la toate nivelurile educationale. Rezultatele romanesti la testele internationale arata nevoia urgenta de consolidare a calitatii sistemului de educatie in ansamblul sau. De aceea, este important ca reformele sa continue, intrucat invatamantul poate fi ameliorat doar prin eforturi sustinute privind politica in domeniu"
    • +1 (1 vot)    
      Poate nu stiai (Vineri, 10 februarie 2012, 17:44)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Dacian Ciolos: "L-am felicitat pe domnul ministru, in numele Comisiei Europene, pentru curajul si determinarea pe care le-a aratat in reformarea sistemului de invatamant din Romania"
      Ca raspuns la intrebarile lui Victor Ponta si Crin Antonescu, purtatorul de cuvant al comisarului european pentru Educatie, Dennis Abbott, a declarat ca "Opiniile privind reforma sistemului de educatie din Romania, exprimate de comisarul european pentru agricultura Dacian Ciolos in timpul recentei sale vizite la Bucuresti, sunt cele ale Comisiei Europene. (...) Romania a adoptat o reforma sistemica, ambitioasa, la toate nivelurile educationale. Rezultatele romanesti la testele internationale arata nevoia urgenta de consolidare a calitatii sistemului de educatie in ansamblul sau. De aceea, este important ca reformele sa continue, intrucat invatamantul poate fi ameliorat doar prin eforturi sustinute privind politica in domeniu"
    • +2 (2 voturi)    
      Ai picat BAC-ul? (Vineri, 10 februarie 2012, 17:47)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Altfel nu se justifica supararea ta.
  • +29 (33 voturi)    
    Bravo presedintelui! (Vineri, 10 februarie 2012, 15:57)

    filip [anonim]

    Asta chiar este o decizie inteligenta! Domnul Funeriu este o persoana exceptionala. Are o imagine ireprosabila ca om politic si ca ministru. Domnia sa emana echilibru, inteligenta, competenta. Domnul presedinte emana putere. PDL-ul va avea de castigat.
    • -3 (5 voturi)    
      vulpea vinator (Vineri, 10 februarie 2012, 17:46)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui filip

      Perfect adevarat. Prin toti porii desfundati ai pielii acestor doi barbati de stat emana intelingenta in actiune, demnitate, putere inteleapta si calma. O singura intrebare am: ii era teama domnului presedinte Basescu ca domnul chimist de renume mondial, Daniel Petru Funeriu, poate fi deja racolat de vinatorii de creiere capitalisti de s-a grabit la prima ora a diminetii sa dea un decret de numire? Sau e cumva o superstitie.... sa nu ramii fara contract individual de munca mai mult de 24 de ore ca-ti pica blestemul pe cap si poti ramine, de exemplu, inzapezit intr-o comuna din Baragan de 8 ori cite 24 de ore...ptiu, ptiu, trei cruci si doua tumbe.
  • -29 (39 voturi)    
    De o saptamana (Vineri, 10 februarie 2012, 15:57)

    Constantin [anonim]

    imi duc fiul la liceu fiindca chiuleste de la scoala. Am ajuns cu o ora mai tarziu ca de obicei fiindca azi intra mai tarziu... si am descoperit unul din motivele pentru care chiuleste: poarta inalta de sarma de la intrarea elevilor la elevi era incuiata cu lant si lacat.

    Toate reformele pe care le-a facut Funeriu impresia asta mi-au lasat: ca face din scoala o puscarie. N-am putut niciodata suporta profesorii severi si foarte exigenti.
    • +18 (20 voturi)    
      intrebare (Vineri, 10 februarie 2012, 16:10)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Sunt tare curios oare cum vei suporta somajul fiului tau?
      • +3 (3 voturi)    
        Injurand (Vineri, 10 februarie 2012, 19:18)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

        in fata televizorului :))

        Cum altfel?!
    • +17 (17 voturi)    
      partea buna (Vineri, 10 februarie 2012, 16:26)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      partea buna in schimb este ca fiul tau va da un bac corect si nu va mai copia ca in anii trecuti.
      Acum chiuleste si nota va fi pe masura, inainte chiulea si lua aceeasi nota prin copiere la bac cu un elev muncitor.
      • -3 (3 voturi)    
        chiul nu este egal cu copiat (Vineri, 10 februarie 2012, 17:48)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Domnul de mai sus nu a spus ca fiul sau copiaza la teze. De unde aceasta presupunere? Nu cumva, Sorinele, primesti postarile pe SMS?
    • +13 (13 voturi)    
      dar ce-ai vrea sa faca? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:28)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      vreun club de fite sau vreun bordel ca la Jean Monnet...
    • +5 (5 voturi)    
      severitate (Vineri, 10 februarie 2012, 16:39)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Da si uite ce ai ajuns.........
    • +9 (9 voturi)    
      cine stie, (Vineri, 10 februarie 2012, 16:46)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      o fi fost liceul inchis din cauza zapezii si tu, tata riguros ce esti, trimiti bietul copil sa tremure pe la porti.
    • +4 (4 voturi)    
      Gaga, (Vineri, 10 februarie 2012, 17:22)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      atunci de ce iti mai duci fiul la scoala?
    • -4 (4 voturi)    
      Funeriu (Vineri, 10 februarie 2012, 17:33)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Educatie securista, mentalitati securiste, masuri securiste.
      • +3 (3 voturi)    
        Incearca sa copiezi la (Vineri, 10 februarie 2012, 19:20)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Standford. La Cambridge. La Oxford. Ori la Harvard.

        Du-te si te cauta, "democratule"...
    • +2 (2 voturi)    
      Eu cred ca tu nu ai servici (Vineri, 10 februarie 2012, 20:39)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Dle Constantin, eu cred ca nu stii ce-i ala serviciu, pentru ca daca chiar tu ai ajunge la serviciu cu 1 ora mai tarziu, ori ai fi dat afara (daca esti in primele 90 zile) ori ai fi primit vreo 15% taiere din salariu! Ca idee, ori ai intarzaiat si dupa ce a inceput a 2 a ora de clasa, ori copilul tau invata dupa amiaza iar tu ai ajuns cu copilul cu 1 ora mai tarziu dupa ultima ora, adica dupa ce a inchis scoala :)))))))

      Mai si faci fite pe forumuri...
    • +2 (2 voturi)    
      Tocmai din acest motiv....e o greșeală (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:27)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      o să-ți nenorocești și propriul fiu. Auzi...tu părinte să-l duci de mână la școală, bănuiesc că depășind cu mult ora de intrare, și nenorociții să-ți închidă poarta. Procedează și tu ca în ”Muma lui Ștefan cel Mare”. Fă cale întoarsă du-l acasă și pune-l cu capul pe carte (nu cu burta) iar a doua zi trimite-l la timp la școală. Dacă n-o face, taie-i discoteca, țigările, etnobotanicele și pipițele. Ți-o spun fără răutate. Altfel îl pierzi. Poate că deja asta s-a întâmplat după cum prezinți tu lucrurile, și vrei să te liniștești dând vina pe cineva. Poți s-o faci dacă tu crezi că asta te liniștește, dar îți spun eu, ești departe de cauza reală și mai ales de soluție.
  • -13 (27 voturi)    
    Boc afirma (Vineri, 10 februarie 2012, 16:00)

    catalin_mattei [utilizator]

    Boc a afirmat ca Funeriu este bine sustinut.. acum vedem ca era sustinut de dl Basescu.. o sa fiu rautacios si ma voi intreba: daca dl Funeriu este un profesionist atat de super, extra, mega cum se prezenta singur si cum il prezenta si pdl-ul, cum se face ca domnia sa nu gaseste modalitati de a se regasi in sanul comunitatii academice, a vietii universitare, acolo unde ii este locul?.. se vede ca si domnia sa se simte mai bine la stat.. statul baga in pusculita :))
    • +21 (23 voturi)    
      ce remarci "fine" (Vineri, 10 februarie 2012, 16:04)

      flo [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      funeriu nu se prezinta singur, munca lui desfasurata in universitati si centre de cercetare din strainatate il prezinta.

      Tu ori habar nu ai. ori esti un "universitar" atins de constrangerile dure de performanta in cercetare impuse de funeriu, une majoritatea universitarilor romani sunt niste putori.... Am zis majoritatea, nu toti.
      • -10 (14 voturi)    
        Domnul Flo (Vineri, 10 februarie 2012, 16:23)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui flo

        eu sunt din mediul privat si pe la noi se spune ca profesionalismul unui om se vede din ceea ce stie sa faca si apoi din dosarul de diplome pe care le obtine. Intr-o tara normala dl Funeriu s-ar fi dus catre mediul universitar mai ales cand ai apetenta pt cercetare. Cand insa esti doar cu diploma te bucuri la un post caldut.
        • +10 (10 voturi)    
          bai (Vineri, 10 februarie 2012, 16:48)

          george [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          //
          Tu ai citit CV -ul lui Funeriu? Si-a luat doctoratul cu un laurealt al premiului Nobel. A lucrat in cercerare in Germania, America si Japonia la universitati de prestigiu. Asta e cartea de vizita a lui Funeriu. Ca lucrezi si tu la un privat asta nu e neaparat o carte de vizita impresionanat. Am vazut multi looseri promovati si in mediul privat dodar pe baza de realtii.
          • -2 (2 voturi)    
            atunci de ce? (Vineri, 10 februarie 2012, 17:54)

            anaerobik [anonim] i-a raspuns lui george

            Sint absolut convinsa ca demnitatea de minstru nu i s-a potrivit deloc domnului Funeriu. Fiecare om cu locul unde este potrivit. N-am sa inteleg in veci de ce un cercetator eminent, de renume mondial ca domnul Funeriu a acceptat sa devina ministru, impartind avatarurile si golgotele reformei sistemului de educatie cu o contabila amarita din jud. Alba, cocotata de un partid in postul de secretat de stat... sau sa raporteze unui marinar care a recunoscut ca nu dadea doi bani pe instructia scolara.
        • +3 (3 voturi)    
          Angajeaza si analfabeti? (Vineri, 10 februarie 2012, 17:52)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Inteleg ca lucrezi la o firma in care nu prea conteaza cata scoala ai.Intradevar sunt si astfel de firme,dar asta nu inseamna ca nu este bine sa inveti carte.Dar sa inveti carte,nu sa furi .Asta a facut Funeriu si este de asteptat ca sa fie multi socati de situatie.Cum adica?Sa nu mai iei diploma pe baza de copiute,cu spaga data la comisie?Uite ca asa este.
        • +1 (1 vot)    
          serios (Vineri, 10 februarie 2012, 18:57)

          eu [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          "dupa ceea ce stie sa faca"?
          iti dai seama dintrun interviu de 10 minute ce stie sa faca. esti tare, teas chema si pe la mine pe la firma sa imi dai lectii cum se fac angajari, mai ales la oamenii fara vechime in munca cu "dupa ceea ce stie sa faca."
          normal ca in romania nu poti sa te iei dupa diplome ca nu valoreaza nici cat hartia igienica la cati incompetenti notorii trec bacul. asta e sii idee, terbuie sa treaca numai cei care merita ca sa poti sa alegi si diploma nu numai "dupa ceea ce stie sa faca". in afara tarii esti angajat aproape numai pe baza diplomei daca e de la o facultate de renume, pentru ca diploma aia are o valoare, si studii superioare nu termina totii idiotii.
    • +9 (9 voturi)    
      Este universitar! (Vineri, 10 februarie 2012, 16:18)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      "Minister Dr. Funeriu bleibt der TU München als "Affiliated Professor" weiterhin verbunden und betreut einige Doktorarbeiten auf seinem Fachgebiet".
      (Ministrul Dr.Funeriu ramane mai departe legat de
      TU Muenchen si va supraveghea lucrari de doctorat in domeniul sau)
    • +13 (15 voturi)    
      Pe Dl. Funeriu... (Vineri, 10 februarie 2012, 16:25)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      il prezinta CV-ul sau, n-are nevoie sa se prezinte singur decat la prostimea care nu e in stare sa se informeze, sau sa inteleaga ce scrie in CV-ul sau. Tu, daca vrei, ramai si te intreaba in continuare, insa asta pare mai degraba altceva decat un simplu rautaciozlac...
      • -2 (4 voturi)    
        este tanar? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:44)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

        este tanar dl funeriu? .. este.. deci pica partea cu schimbarea de generatii .. atunci pentru ce a fost inlocuit?..
        Si acum voi fi foarte serios: nu contest calitatile profesionale ale domnului Funeriu. Ca este un tanar foarte performant o recunoaste si prof Andronescu care provine din mediul academic. Ceea ce insa nu voi intelege este parcursul sau post-ministerial. Calitatile sale de universitar cu siguranta sunt mult mai importante si mai bine puse in lumina daca domnia sa s-ar intoarce la catedra. Am facut mai sus un mic exerciitiu de tipul "antena3".. Cei care au apreciat calitatile ministeriale ale domnului Funeriu ( cine a citit comentariile mele putea vedea lesne ca imi exp[rimam surprinderea fata de inlocuirea exact a domnului Funeriu / dar si a doamnei Boagiu) se pot insa astepta ca in cel mai scurt timp o astfel de abordare sa o vada din partea celor care si-au facut din atacul la adresa oricui este pdl un mod de viata. Ca Traian Basescu ii ofera aceasta posibilitate este un mod de a-i arata consideratia pt activitatea prestata si un fel de scuza pt inlocuirea fara motiv din fruntea Ministerului Educatiei. Acceptarea postului insa il va face pe tanarul Funeriu o tinta pt cei care arunca cu noroi in cineva doar din motive de apartenenta la PDL... de aceea cred, sincer, ca acceptarea postului nu ii va aduce domnului Funeriu decat deservicii.
        • +3 (3 voturi)    
          Iti inteleg punctul de vedere... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:10)

          hahalera [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          si, partial, iti dau dreptate. Inlocuirea lui Funeriu de la MEC a facut parte dintr-un plan mai amplu (glumind putin, probabil ca Lenuta Udrea nevoind sa se desparta asa de usor de fotoliul din minster, precum un copil mic care nu vrea sa se duca la culcare, a fost "pacalita" de catre cei din PDL ca "uite, plecam toti"). Asadar, a fost o remaniere mai mult de fatzada, care nu a tinut cont de performantele si/sau competentele individuale ale fiecarui ministru in parte. Despre partea cu catedra, mi-as permite sa te contrazic... eu nu cred ca invatamantul universitar romanesc duce lipsa de cadre de valoare, ci duce lipsa de management - adica, exact de oamenii care sa-l puna in valoare... ori aici Domnul Funeriu poate ajuta cel mai mult invatamantul romanesc, folosindu-se de experienta acumulata pe unde a activat (in calitate de om care a lucreaza in cercetare prin universitati din Vestul Europei, stiu despre ce vorbesc). In fine, referitor la deserviciile aduse D-lui Funeriu de aceasta functie, cred ca si le-a asumat din momentul in care a acceptat postul de ministru (sau poate chiar in momentul intrarii in PDL) devenind astfel tinta atacurilor (flegmelor, cum zicea cineva mai sus) antenei 3. In plus, este (din cate stiu) aceeasi functie pe care a ocupat-o inainte de-a fi ministru, astfel ca nu vad vreo problema.
          • +1 (1 vot)    
            Poate ma insel... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:48)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

            poate ma insel dar stiu ca domnul Funeriu are cariera universitara in afara Romaniei.. daca era cadru universitar aici probabil ca Felix ar fi inventat studenta porno pt domnia sa ( lumea romaneasca este plina de mizerii).. eu vorbeam strict de managementul propriei cariere. Daca eram in locul domnului Funeriu as fi facut dupa cum am scris mai sus: m-as fi intors la munca de la catedra. Cred ca spijinul prezidential era cu adevarat important daca punea piciorul in prag si spunea: oamenii de valoare raman!!! Oricum: bafta multa domnului Baba! Sper la o transformare profunda a scolii romanesti: Modul in care vedea dl Funeriu viitorul era interesant si cred ca arata valoare.. nma intereseaza subiectul nu pentru mine cat pt cel mic al meu care in 4 anii va fi scolar.. si vreau sa faca o scoala competitiva.
            • +1 (3 voturi)    
              D-nule Catalin (Vineri, 10 februarie 2012, 18:26)

              Victor [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

              Unii au predilectii sa se ocupe numai de cercetare,catedre,altii,se simt mai atrasi de politica!
              Avem asa de multe ex.in lumea asta cind
              un prof.de univ.trece in politica si dupa ce "cade"ramane afiliat politicii si nu se intoarce la catedra!
              Este f.greu dupa ce esti un om public,sa te intorci in anonimat!In orice domeniu este asa!
              Scuzati-ma ca va trag un pic de maneca,dar asta-i realitatea!
              D-nul Funeriu a fost sacrificat la pachet,ptr interesul imaginii partidului!
              Eu nu cred ca este un caz pierdut!De acolo unde acum este numit,poate munceasca mai departe ptr.reformarea invatamantului.
              Si eu,ca multi altii ,regret plecarea dansului,dar din cite vedem nu-i un caz pierdut,ramane in domeniu si poate ca si asa-i bine!
            • +2 (4 voturi)    
              Pai... (Vineri, 10 februarie 2012, 18:34)

              hahalera [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

              Funeriu, ca si "om de valoare", a ramas in sistem - sunt convins ca, in mare parte noul ministru il va consulta si va continua reformele incepute de el. Cat despre catedra (ca vad ca tot insisti sa-l "trimiti" pe Funeriu "la catedra"), ti-as spune ca pe-acolo unde si-a construit dl Funeriu cariera universitara, principala activitate este cercetarea, in timp ce munca "la catedra", adica predatul, este, de regula, vazut ca o corvoada si fiecare are datoria sa "presteze" un anumit numar de ore. Ca urmare, cadrele universitare nu exceleaza deloc la catedra, chiar din contra (cei cu bune aptitudini pedagogice ii numeri pe degete)... in general toti sunt interesati de partea de cercetare (care presupune, in principal, sa publice, sa participe la conferinte si sa scrie proiecte pentru a obtine finantari, urmand sa gestioneze un grup de cercetare din acei bani - cam asta a facut si Funeriu) si fug de predat. In rest, sa-ti traiasca cel mic si sa te bucuri de el! :)
  • +8 (12 voturi)    
    super veste!!! (Vineri, 10 februarie 2012, 16:18)

    jeff [anonim]

    va felicit Dle Funeriu, va multumesc!
    va felicit Dle Basescu si va sustinem toti cei care vrem binele in scoli si in tara!
    • +4 (4 voturi)    
      ma alatur (Vineri, 10 februarie 2012, 18:23)

      ginel din cotroceni [anonim] i-a raspuns lui jeff

      si il felicit pe funeriu !
      totodata, sper ca boc sa devina primar, dar nu la cluj, la bucuresti.
      mare nevoie are capitala de un om onest si harnic.
      o veste buna am auzit azi, dl. paleologu va candida la primaria sectorului 1.
      succes si sper sa'l inlature pe chiuliban pasa.
  • -11 (19 voturi)    
    Mda (Vineri, 10 februarie 2012, 16:24)

    un roman [anonim]

    Pentru merite deosebite,servilism dus pana la extrem vezi pixelul albastru.
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar asa? (Vineri, 10 februarie 2012, 17:16)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      asa te-a invatat pe tine D-l profesor Felix? Ia da-i repede pe antena 3 sa verifici...
  • +12 (18 voturi)    
    funeriu...un om de +++10 (Vineri, 10 februarie 2012, 16:27)

    suzana [anonim]

    Bine a facul basescu ca-l tine aproape pe funeriu...care este o persoana f capabila, cu educatie solida si vocatie de mare luptator...
    • -1 (3 voturi)    
      deloc... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:00)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui suzana

      Dl Funeriu este un tanar capabil. Din pacate nu a avut si sustinerea necesara pt a schimba sistemul atat cat si-ar fi dorit. Vorbesc de sustinerea celor din formatiunea politica din care face parte si domnia sa. A avut sprijinul presedintelui in mod constant ( cel putin declarativ). Dar ma voi explica de ce cred ca T Basescu ii face un deserviciu: vrem sau nu T Basescu este un om politic aflat in cadere libera. Presedintele roman este genul de politician care de la dragostea neconditionata a majoritatii conationalilor a ajuns un personaj detestat.. in aceste conditii alaturarea domnului Funeriu la echipa de la Cotroceni va conduce la un transfer de antipatie si catre acesta. Sentimentele ( cel putin la noi, la romani) au foarte putin in comun cu logica. Cred ca alaturarea la echipa Cotrocenilor ii va bloca pe termen lung sansa la demnitati domnului Funeriu. Nu doar Opozitia dar si membri ai PDL si-au creat o anume "stare de iritare" la tot ce inseamna T Basescu
  • +6 (10 voturi)    
    o veste buna (Vineri, 10 februarie 2012, 16:43)

    cercetator [anonim]

    desi D-ul Funeriu nu mai este ministrul la MEC, tot are un cuvint de spus din pozitia de consilier; este prototipul ministrului care poate sa schimbe lucrurile, deoarece stie cum trebuie facut si poate sa faca daca vrea

    Dul Funeriu si-a cladit cariera academica in afara tarii si de aici deriva 2 avantaje: cunoaste mecansimele necasare unei cercetari performante; nu este "legat" de nici una din retelele nevazute ale celor care nu doresc progres in cercetarea romaneasca (pentru ca isi pierd privilegiile)
    • -1 (1 vot)    
      DEZAVANTAJ (Vineri, 10 februarie 2012, 18:02)

      TEODOR [anonim] i-a raspuns lui cercetator

      Dezavantajul lui Funebriu este ca nu cunoaste sistemul romanesc de educatie si asta este singura lui ,,calitate "
      • +2 (2 voturi)    
        sau poate un avantaj (Vineri, 10 februarie 2012, 22:17)

        cercetator [anonim] i-a raspuns lui TEODOR

        depinde cum interpretezi faptul ca cineva nu cunoaste in detaliu cat de mare este "putregaiul" pe care vrea sa-l elimine
    • -2 (2 voturi)    
      atentie, atentie (Vineri, 10 februarie 2012, 18:06)

      anaeobik [anonim] i-a raspuns lui cercetator

      Domnule cercetator, atentie la ortografia abrevierilor, in general la ortografie in orice situatie. Altfel, domnul doctor de renume mondial Funeriu nu va reusi sa inteleaga postarea dvs. si nu va va putea recompensa pe masura...
      • +2 (2 voturi)    
        "postarea" (Vineri, 10 februarie 2012, 22:13)

        cercetator [anonim] i-a raspuns lui anaeobik

        nu s-a dorit a fi o compunere literara; este doar un mesaj catre cei care nu au o parere bune despre d-ul Funeriu si actiunile sale

        ironia dumneavoastra este nepotrivita si inutila
  • 0 (6 voturi)    
    da! (Vineri, 10 februarie 2012, 17:26)

    miha [anonim]

    ...Basescu,n-o fi el prea grozav ca presedinte,ma refer le comportament,dar a descoperit multi tineri talentati pe care si-a apropiat sau promovat.Bravo lui ca-l tine pe Funeriu ca consilier,bravo lui si pentru A. Boagiu, pentru M. R, Ungureanu,E. Udrea si alti tineri ridicati de el in politica.
    • -2 (4 voturi)    
      .. daca... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:50)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui miha

      daca nu o includeai pe Elena Udrea as fi fost pe punctul de a crede in ceea ce scrii... dar asa.. Elena Udrea este esecul lui Traian Basescu.
    • -4 (4 voturi)    
      o apropiere periculoasa (Vineri, 10 februarie 2012, 17:59)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui miha

      Pe unii dintre acestia si-a apropiat chiar foarte, foarte mult, inca de cind era primar general in Bucuresti. Vezi Ancuta, Sulfina, Nutzi, Miorita Mantale si inca citeva directoare din primarie... Aia care erau de fata stiu de ce...
  • +2 (8 voturi)    
    Valorile ies la suprafata... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:27)

    john bilco [anonim]

    Oriunde si oricind..BRAVO !! dle Funeriu..esti unul de al nostru..din Dispora !
    Felicitari Dle Basescu : Aveti GUTS !! john bilco miami
  • +1 (1 vot)    
    Atentie! (Vineri, 10 februarie 2012, 17:43)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Funeriu va lovi din nou!
  • +4 (4 voturi)    
    Un profesionist de marca (Vineri, 10 februarie 2012, 18:23)

    Om de la catedra [anonim]

    Dl Ministru Daniel Funeriu a "comis" ceea ce trebuia sa se intample de peste 20 de ani. Dovada ca a intreprins ceea ce trebuie pentru a face din SCOALA de toate gradele reala institutie de cultura si autentic factor de civilizatie(si nu birou de eliberat acte - contra cost(!) - de studii este reactia viscerala,vecina cu paranoia si turbarea,a precedentilor titulari ai ministerului de resort. Misiunea D-lui Fneriu nu s-a incheiat inca.Mult succes !!!
  • -3 (3 voturi)    
    lasati-neeeee! (Vineri, 10 februarie 2012, 18:31)

    cosmin [anonim]

    Domnul funeraliu are o aroganta incredibila. E rupt de sistem. Intr-adevar, la capitolul "rigoare la Bac" a fost un castig, dar legea e orientata impotriva profesorilor. Nu mai vorbim de modul dictatorial in care a fost adoptata...Va se faire fou'...Modul in care base a incercat sa diminueze "tensiunea sociala" e lamentabil. Las' ca vine caldura! ;)
    Imi place primul mesaj, dar interpretat ca o gluma...
  • +4 (4 voturi)    
    Funeriu el mai bun ministru din per. 1989-2012 (Vineri, 10 februarie 2012, 18:34)

    Doina [anonim]

    Funeriu a fost cel mai eficient ministru din 1989 pana acum . Cred ca a fost singurul care a reusit sa faca fata "sistemului". Si asta ma face sa cred ca nu a facut parte din acest sistem pe de o parte iar pe de alta parte are o libertate pe care nu o poti dobandi numai atunci cand te poti baza "decat " pe valoarea ta . Felicitiari domnule Funeriu . Si sa nu uitam , sistemul pe care l-a infruntat Funeriu nu e format din protestatari de strada platiti cu ora . Acest sistem este format din "mari somitati" politico-univeristare .Si din acei oameni de bine ( vb. d-lui Iliescu ) care nu doresc nici o schimbare.
  • -2 (2 voturi)    
    vreau sa stiu si eu ,sa nu mor prost (Vineri, 10 februarie 2012, 19:21)

    Georgedinmunti [anonim]

    Inca nu am reusit sa ma edific daca dani si-a dat doctoratul in polimeri ca savanta sau in poliperi?
    Mai astia destepti spuneti-mi si mie ce specializare are sulfa asta ?
    • +1 (1 vot)    
      Sorry ! Cererea ta e imposibil de (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:49)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui Georgedinmunti

      satisfăcut. Mi-e teamă că vei da colțul exact așa cum te-a făcut mămica ta și mai ales așa cum recunoști singur că ești. Și întrucât prostia și domnia sunt oarecum genetic moștenite, o veste proastă nu poate veni singură. Iată că nici domn nu mai ai șanse să fi. Îti propun să te duci acoilo unde ți-ai pus numele: în munți . Și poate că te papă ceva sălbatic și ne lași în pace cu prostiile tale manifeste.
  • +2 (2 voturi)    
    disciplina (Vineri, 10 februarie 2012, 19:26)

    LEC [anonim]

    Un schoolmaster de gimnaziu de cartier, din America ( desi black american) , a fost remarcat pentru un fapt foarte singular , dar care se repeta an de an cu absolventii de clasa VIII :
    Toti absolventii erau acceptati in licee cu prestigiu.

    Desigur cineva s-a sesizat si a mers sa vada cum se poate asa ceva , ca erau alte scoli mai cu pretentii , care nu realizau aceasta performanta.

    Spre surprinderea sa , a aflat ca metoda este atat de simpla si la indemana oricui , care vrea sa-si respecte profesia, dupa cum urmeaza :
    1. Fiecare elev admis in clasa a V-a venea la deschiderea scolii in uniforma si primea de la scoala un ceas si o cravata cu sigla scolii.
    S-au eliminat treptat intarzierile de la cursuri , pentru ca , a disparut motivul ca ... elevul nu ste cat e ceasul....
    2. Toti parintii trebuiau sa vina la deschiderea cursurilor , si la orice eveniment important

    2 Masterul si profesorii faceau vizite periodice la domiciliul elevilor , atat anuntate cat si intempestive

    3. Uniforma obligatorie
    4. Elevul care intarzie , este admis la ora , numai dupa ce trece pe la schoolmaster, ca sa dea o mica explicatie

    5. Parintele trebuia sa vina la master , atunci cand era chemat, pentru a afla cate ceva , despre colilul sau.

    Plus alte cateva norme , la fel de simple

    Cine are urechi sa auda !
  • -3 (3 voturi)    
    obs (Vineri, 10 februarie 2012, 21:34)

    cosmin [anonim]

    Comentariile, in general pozitive, arata ca cei care scriu nu sunt din sistem. E usor sa vorbesti cand esti in afara problemei...Tot respectul pentru cariera stiintifica a d-lui Funeriu, dar nu si pentru modul in care a actionat ca ministru. De fapt, cred ca a fost doar un instrument pentru altii...
    • +1 (1 vot)    
      Da probabil că v-a stricat găștile (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:56)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      puse pe promovare fără merite și cooperativele de făcut bani pe baza materială a unităților de învățământ și, mai ales prin zeciuirea studenților. Jenant. Crezi că trebuie să fim neapărat din sistem ca să aflăm toate aceste mizerii și să le dezavuăm? Ai fi uimit dacă ai ști câtă lume este la curent cu activitatea distinșilor magiștri. Să mă scuze cei pușini, extrem de puțini care fac excepție de la ceeace spun. Dar cum vine vorba... excepțiile confirmă regula.