Vasile Dancu: Nu e normal ca Ion Iliescu sa se poarte ca un presedinte executiv al PSD

de RFI     RFI Romania
Luni, 21 noiembrie 2011, 11:08 Actualitate | Politic


Vasile Dancu si Ion Iliescu
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
"Nu se poate ca toate deciziile strategice ale unui partid sa fie legate de poftele unor fosti presedinti", a declarat la RFI fostul ministru PSD al Informatiilor Publice, Vasile Dancu. El il acuza pe presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, de faptul ca se poarta ca si cum ar fi presedintele executiv al formatiunii.

Duminica, Iliescu a acuzat "o manevra veninoasa" din partea lui Vasile Dancu prin incercarile de "a alimenta suspiciuni si neincredere intre vechii lideri - Iliescu si Nastase - si tanarul presedinte Ponta", dupa ce Dancu a postat pe blog un text intitulat "Ultima batalie a stangii: daramarea idolilor".

La rândul său, fostul premier, Adrian Năstase, îi reproşează lui Dâncu, tot pe blog, că i-a propus lui Victor Ponta marginalizarea sa în PSD, împreună cu Ion Iliescu.

De partea sa, Vasile Dâncu spune că probabil a atins "un punct sensibil, o spaimă" a celor doi.

Vasile Dancu, fost vicepresedinte PSD si reprezentant al "grupului de la Cluj", a scris pe blogul personal, intr-un amplu material intitulat "Ultima batalie a stangii: daramarea idolilor", ca in PSD "batalia este pentru ca autoritatea lui Ponta sa primeasca o ultima lovitura, iar lumea veche sa pozeze in loc de lume noua", Mircea Geoana fiind "doar un pretext". Dancu spune ca Victor Ponta trebuie "sa nu rateze ocazia de a fi primul dintr-o noua serie, nu ultimul dintr-o serie veche".

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   


















3183 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    Dancu, PDL-ist vopsit (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:21)

    Bogdan [anonim]

    Mai are cineva iluzia ca Dancu nu e racolat de PDL??
    Pai dupa ce a zis ca Ponta ii face praf pe fostii "idoli" Iliescu si Nastase, acum sare la cealalta extrema si zice ca de fapt Iliescu conduce PSD-ul ca un presedinte executiv :P Parca sunt articole din EVZ, nu declaratii ale unui psd-ist. Asta e aproape la fel de ridicol in "analizele" sale ca Lazaroiu... Nu inteleg de ce nu iese din PSD si intra in "Alba ca Zapada" sau cum s-o numi miscarea aia a PDL-istilor vopsiti in revolutionari care nu vor revolutie, ci pastrarea PDL-ului la guvernare :))
    • +8 (10 voturi)    
      Geoana, Dancu si grupul de la Cluj (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:02)

      Partidul Social-Crestin, aliat cu UNPR [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Gruparea reformista din PSD, daca pierde astazi si Geoana este exclus, sa paraseasca acest partid de dinozauri comunisti gen Iliescu, baroni rosii gen Nastase sau huligani admiratori ai lui Papandreu si Guevara, gen Ponta.

      Geoana, Vanghelie, Dancu si deputati ardeleni, olteni si moldoveni din PSD, pot forma oricand un grup parlamentar de vreo 30 de deputati si senatori, suficienti cat sa intre la guvernare alaturi de PDL si UNPR (expulzand astfel UDMR-ul).

      Ar forma un nou partid de centru-stanga, pe care Geoana a si spus ca il doreste de tendinta 'social-crestina'.

      Acesti oameni ar obtine destule voturi la alegeri, probabil in jur de 10%, iar o coalitie cu UNPR ar insemna sigur cam 15% din voturi.

      Ruperea PSD ar insemna ingroparea USL, liberalii ar panica sigur, pt ca PSD-ul Iliescu-Nastase nu ar scoate mai mult de 20%.

      Un partid social-crestin ar ocupa treptat o nisa populata deocamdata cu personaje ciudate si neserioase, gen Becali, Dan Diaconescu.
    • +4 (4 voturi)    
      Probleme de logica (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:55)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ai mata...

      Eu din contra, ma intreb ce cauta Dancu in PSD?

      E drept, intr-un anume moment ma intrebam ce cauta Geoana.
      Asta din urma m-am lamurit acum multi ani ca-si merita locul in PSD.

      Sper ca Dancu este deasupra lui geoana
  • +15 (15 voturi)    
    Bolsevicii vechi si noi (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:24)

    Zak [anonim]

    Bolsevicii nu au bun simt, nu au simtul realitatii, nu au conceptul interesului general, ei traiesc doar in lumea lor a "luptei" (de clasa) si asculta doar de cuvantul "REVOLUTIE"!
    • +16 (16 voturi)    
      pe (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:54)

      pe [anonim] i-a raspuns lui Zak

      pe naiba! bolsevicii traiesc pe seama celor care sunt atat de fraieri incat sa se uite in gura lor si sa ii creada!

      exact-exact ca si escrocii, cu deosebirea fundamentala ca bolsevicii te mai si injunghie pe la spate.
  • +14 (14 voturi)    
    . (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:34)

    Ivan [anonim]

    Iliescu este tatucul lor, asta-i clar.
  • +19 (19 voturi)    
    Marele jaf instrumentat de Ion Iliescu! (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:36)

    Anticoruptie [utilizator]

    Iata cine a condus Romania dupa Revolutie:
    1) 1989 - 1996 - Ion Iliescu - mineriade si inceputul MARELUI JAF (s-au dat decrete si legi in acest sens – decretul lege nr.9/31.12.1989 semnat Ion Iliescu– care abroga L nr.19/1968 cu privire la regimul juridic al terenurilor fara constructii din perimetrul construibil al municipiilor si oraselor – cine a pus mana pe intravilanele tarii?- inflatie puternica 300 la suta pe an) ;
    2) 1996 - 2000 - Constantinescu – un don QUIJOTTE care a declarat ca l-au infrant serviciile secrete ale lui Iliescu - iarasi mineriade si inflatie si mai si ;
    3) 2000 - 2004 - Ion Iliescu presedinte - Adrian Nastase premier - in aceasta perioada s-au facut cele mai mari jafuri - ati auzit de Musetescu (Dumnezeu sa-l ierte si pe morti sa-i vorbesti numai de bine)si secretarul sau de cabinet domnul Victor Ciutacu? Da Victor Ciutacu. Ati auzit de Necolaiciuc? A fugit in America, dupa ce a furat de la CFR 111 milioane euro. Ati auzit de privatizarile Petrom OMV (rezervele date austriecilor pana in 2014 – GRATIS), IPRS Baneasa (dat pe gratis lui Haissam), ALRO Slatina, Siderurgica Galati, Petromidia etc?
    In perioadele mentionate presedintele, primul ministru si sefii camerelor Parlamentului erau de aceeasi coloratura politica ;
    4) noiembrie 2004 – noiembrie 2008 - fiti atenti la cei ce au condus institutiile statului in aceasta perioada - Traian Basescu – presedinte - PD, Tariceanu premier - PNL, Adrian Nastase - sef al Camerei Deputatilor - PSD, Nicolae Vacaroiu - sef al Senatului iar din 2008 sef al Curtii de Conturi – PSD ;
    2005 - 2007 guvern PNL – PD – UDMR - PC ;
    2007 - 2008 guvern ultraminoritar PNL-UDMR cu sprijun obscur PSD ;
    - in noiembrie 2008 Tariceanu a dat, miseleste o parte din rezervele de petrol si gaze din Marea Neagra pe 30 de ani firmei de apartament Sterling.
    Traian Basescu ii incurca si au vrut sa-l demita in 2007 pentru ca nu le punea pile la procurori dar mai ales pentru ca a stopat privatizarile strategice
  • +12 (12 voturi)    
    Nu mai poate numi prim ministrul- acces resurse (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:44)

    Anticoruptie [utilizator]

    Tovarasul Ion Iliescu, seful minerilor este catranit rau deoarece a pierdut butonul principal al puterii si anume desemnarea primului ministru. Se teme de o noua Constitutie deoarece aceasta este facuta dupa chipul si asemanarea lui dupa cum a recunoscut insusi Iorgovan. Dar inca tovarasul Ion Iliescu are destule butoane si este grav pentru poporul roman deoarece a patronat MARELE JAF:
    1) sef al Curtii de Conturi este Nicolae Vacaroiu (lupul pus la stana de oi)-ales pe 9 ani;
    2) sef al Senatului si al doilea om in stat este Mircea Geoana - un PROSTANAC dupa cum glasuia marele carmaci, sef al clanurilor Hrebenciuc si Vanghele:
    3) Curtea Constitutionala a fost aleasa pe 9 ani si din ea fac parte membrii marcanti PSD (Dumnezeu face curatenie si mai ia cate unul dintre ei);
    4) CSM-ul este numit de pe vremea sa pe o perioada de 6 ani si acolo sunt prietenele Rodicai Stanoiu cea mai apropiata prietena a lui Ion Iliescu – greva in JUSTITIE aducand grave prejudicii statului de drept, numirea Lidiei Barbulescu la sefia ICCJ;
    5) sef la SRI - domnul Maior fost membru cu carnet dar care sper sa fie echidistant;
    6) detinea majoritatea in Parlament - PSD+PNL (fosta aripa tanara din 1990 creata de Ion Iliescu cu complicitatea lui Dan Amedeo Lazarescu ) - aceasta majoritate transpartinica blocheaza furaciunile celor care au produs MARELE JAF – vezi legea ANI;
    7) Jefuitorii in mare majoritate fosti securisti si membri marcanti ai PCR si care locuiesc aproape toti in Primaverii au acum mari averi rezultate din furturi (legale zic ei) si controleaza PRESA asa zisa independenta.
    Dar acum nu poate numi Primul Ministru care poate desavarsi MARELE JAF si din cauza asta da din cap cu manie proletara. Acum este randul liderilor liberali tineri, cu bunici comuniste, exemplu Bogdan Olteanu ales de pe locul 3 in circumscriptia sa la alegerile europarlamentare caruia i s-a dat un sut in fund si a aterizat in functia de viceguvernator al BNR. Privilegii si privilegiati. Ce sa va fac romani
    • -10 (10 voturi)    
      medicamente!! (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:06)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Anticoruptie

      cam atat e de zis :)
  • +12 (12 voturi)    
    vai (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:46)

    vai [anonim]

    vai de mine, hotnews! cum sa faceti asa greseala de citare?

    logica spune ca trebuie facuta modificarea:

    "Nu e normal ca Ion Iliescu" => "Nu e normal Ion Iliescu"
  • +11 (11 voturi)    
    El e seful? (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:47)

    Adriana [anonim]

    Asa cum a spus si presedintele Basescu ponta este un imatur iar deciziile lui trebuiesc confirmate si expuse in mas media de .............Iliescu
  • +11 (11 voturi)    
    Marele jaf (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:48)

    Anticoruptie [utilizator]

    Ne plangem ca educatia, sanatatea, justitia, au ajuns unde au ajuns? Trebuie sa ne purtam crucea. Nu noi am votat in majoritate pe Tovarasul Ion Iliescu si apropiatii lui care PREMEDITAT au pus in aplicare si au reusit MARELE JAF? Acum PSD+PC+PeNaL controleaza marea majoritate a masmedia din Romania iar Ion Iliescu prin oameni interpusi in cele mai inalte functii in statul roman controleaza inca Romania. Cum va explicati de ce s-a unit PSD cu PC? Dar PC cu PNL?? PC un partid cu 3 televiziuni, cu un imperiu media si cu nici 2 la suta in increderea populatiei? Pentru a prosti in continuare acest popor. Acum sunt rafinati, umbla la psihicul romanilor ca sa fie dezamagiti in aceasta perioada de criza pentru Uniunea europeana si nu numai.
  • +10 (10 voturi)    
    Scandal benefic (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:53)

    nano2k [utilizator]

    Vorba unui forumist: incaiera-i, Doamne!
  • -7 (9 voturi)    
    uita ... (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:53)

    catalin_mattei [utilizator]

    In primul rand Ion Iliescu joaca dupa cum este lasat sa joace in partid... din pacate nu stiu dl Dancu daca este capabil sa isi recunoasca greselile proprii caci in Cabinetul Nastase a actionat ca un Paul Joseph Goebbels ( nu il deranja pe atunci nici macar aceasta asemanare). Are dreptate in ceea ce afirma dar este ultimul om care poate face pe moralizatorul politicii romanesti....
  • +5 (5 voturi)    
    e de notorietate faptul.. (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:41)

    periscop [utilizator]

    ...că Ion Ilici Iliescu este eminenţa gri(zzly) a PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    e anormal ca unul ca iliescu (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:42)

    alex [anonim]

    sa fie liber.
    Sa fie presedinte de onoare al unui partid, e alta anormalitate.

    Ca e anormal cum se comporta in partid... deja sunt chestii secundare....
    • +5 (5 voturi)    
      pai (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:21)

      pai [anonim] i-a raspuns lui alex

      pai ce are de-a face psd-ul cu normalitatea?
  • +6 (6 voturi)    
    Comunisti (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:47)

    Bgf [anonim]

    De ani de zile tot auzim de reformarea psd. Ca tineretul vrea sa aduca noul in partid. Oare ce se poate aduce nou intr-un partid comunist?
    Dej a scapat de Pauker. A adus democratie? Ceausescu a scapat de stalinisti. A adus democratie? Astea sunt naravurile comunistilor- lupta de clasa si eliminarea dusmanilor interni. Ideologia este aceeasi.