VIDEO Elena Udrea: Ma simt discriminata ca femeie in politica, dar nu ma vait

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 13:35 Actualitate | Politic


Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a declarat, vineri, la Craiova, ca se simte discriminata ca femeie in politica, dar nu se vaita, transmite Agerpres. "Ma simt discriminata ca femeie in politica, dar nu ma vait de asta. Am luat-o ca atare si incerc sa fac fata contextului fara sa ma plang", a spus Udrea la Craiova unde a fost prezenta pentru semnarea a trei contracte cu finantare europeana.

Udrea a dorit sa dea si un "exemplu prozaic" referitor la pantofii pe care ii purta.

"V-as da un exemplu prozaic: discriminare este pentru ca, spre exemplu, imi filmati pantofii mei si pe ai domnului Solomon, nu (n.r. - primarul Craiovei, Antonie Solomon, langa care se afla la semnarea celor trei contracte). O femeie intotdeauna este tratata intr-o gama minora in politica, poate fi pentru faptul ca de multe ori, daca nu ai argumente in fata unei femei, este cel mai simplu si stereotipic sa mergi sa discuti viata personala, garderoba sau aspectul. Ceea ce nu se intampla cu un barbat", a explicat ministrul Turismului.



Citeste mai multe despre   



















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

899 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    discriminare (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:01)

    traiang [utilizator]

    Daca si ea este discriminata care s-a cocotat din prima la conducerea partidului si nu este zi sa nu apara la ceva taiat panglicute sau orice altceva atunci cred ca vorbim de alti termeni din dictionar
  • +3 (5 voturi)    
    cata drepate are!!!! (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:22)

    instabil [utilizator]

    Cum nu ii pot zice astia ceva, cum se leaga de imbracaminte, pantofi, curele, cercele etc....
    • 0 (0 voturi)    
      vaccinarea face bine (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:42)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui instabil

      Bravo Doamnei Udrea ca are puterea sa treaca cu siguranta invingatorului peste latratul maidanezilor de la iRTV, Antene si unele comentarii online fara sa o afecteze prea mult. E un politician versat iar aceste latraturi sunt un vaccin care-i va prinde bine mai tarziu.
  • 0 (4 voturi)    
    CERT: necunoastere. (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:25)

    cornel19 [utilizator]

    D.-na ministru, este si departe de continutul notiuni de baza. Domnia sa, este cu adevarat consecventa, trece lejer prin presedintele norvegiei, adera aceasta tara la UE, si iata ca are mai nou, drame de care nici nu se plange. Remarcabila fiinta, ma ajuta sa inteleg, din ce in ce mai bine, starea de lucruri/de spirit, din ro. Avem raspunsurii convingatoare, la majoritatea problemelor din trecutul apropiat, prezent si viitor.
    • +1 (1 vot)    
      Ca spui prostii.... (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:05)

      Damocles [anonim] i-a raspuns lui cornel19

      ...mai treaca-mearga, dar macar incearca sa o faci corect din punct de vedere gramatical!
  • 0 (2 voturi)    
    da (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:51)

    george [anonim]

    Da' ce ai fi vrut dragutzo sa-ti filmeze ?
  • 0 (2 voturi)    
    Sfidare (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:56)

    evoque [utilizator]

    Probabil ca majoritatea femeilor din romania se simt cel putin sfidate de atitudinea doamnei ministru.
    Dar cum dansa are impresia ca tot ce scoate pe gura este doct, no coment.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce am invatat din articolul asta? (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:25)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca Elena Udrea e femeie :) Succes!
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:02)

    tecumseh [utilizator]

    eu cred ca daca nu era femeie nu facea politica
  • 0 (2 voturi)    
    Pai ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... cred si eu ca e discriminare sa ajungi ministru pe 4 miliarde de euro si vicepresedinte de partid dupa nici 4-5 ani de politica in care ai trecut prin 3 partide (in ordine PSD - PNL - PDL) fara vreo competenta profesionala sau academica anterior dovedita, fara cariera in domeniul privat sau public ci doar imbogatita prin "contracte avantajoase" cu statul ...
    Imi vine sa-i plang de mila doamnei Udrea...
    • 0 (0 voturi)    
      gigele.... (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:46)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dar nu te opreste nimeni maicuta sa te inscrii la USL-asi. Aud ca postul lui Geoana se va scoate la concurs. Iti vom da cu totii calduroase recomandari !