PERSPEKTIVĂ

Bogdan Stanoevici. O moarte care dovedește că nu există COVID

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 18:38 Actualitate | PERSPEKTIVA


Actorul Bogdan Stanoevici
Foto: Arhiva personala
Săracu' Bogdan a murit fără să ne spună dacă COVID-ul există. După ce l-a contestat, după ce l-a luat, după ce a suferit de pe urma lui. Bogdan, ca orice actor al vieții ăsteia, n-a avut timp să-și spună ultima replică: există sau nu există COVID. Cred EU că totuși și-a dat seama că nu de boala asta inexistentă numită COVID mori, ci de demența ei. COVID-ul, zicem noi, l-a băgat în spital, l-a sensibilizat, dar el a murit crezând că nosocomiala i-a dat lovitura finală. Deci, da, Bogdan, post-mortem, putem spune că a rămas vertical în credința lui. COVID nu există! Ci nosocomiala, minunea aceea blondă, microbul spitalelor, javra nesățioasă a spitalelor românești.

Actorii nu mor! NU! Sunt eterni în memoria spectatorilor. Bogdan, să-i fie țărâna ușoară, a murit fără să fie un mare actor. A murit fără să fie un mare politician sau un mare ministru. A murit și-mi pare rău. Rău, rău. PE BUNE! O lacrimă am pentru orice om ce moare. Am si pentru Bogdan.

Bogdan a murit ca om, legat de destinul lui. a zis că nu există COVID, dar a luat COVID. S-a vindecat de COVID, dar a murit de nosocomială.

Om fiind, a crezut că face bine. Și aici a avut mereu dreptate. Actorul vindecă, cu jocul lui, lumea de rău. Da, actorul, visează că intrat în politică, răstoarnă căruța de proști. Da, Bogdan spunând că nu există COVID-ul, chiar crede asta. Deci, Bogdan, prin felul lui de a fi, crede ce spune. E om vertical.

Așa crede el, ca om, ca actor. De ce să-l contrazicem? Actorul dă o replică pe scena lumii, o scenă din ce în ce mai îngustă, cu tot mai multe replici.

Acum problema mea este că despre Bogdan nici n-aș fi scris. Păi, dacă nu se interna de COVID, era în viață, nu?
Dacă n-ar fi fost COVID-ul, era viu.

Relevant de aceea nu e el, deci, ci acest COVID care ne-a separat viețile, ne-a distrus familiile, ne-a înstrăinat prietenii, ne-a rupt mentalitățile-bulele. COVID-ul care nu există, cum spune Bogdan. Dar care mie mi-a dat sentimentul acut că mă omoară. MĂ OMOARĂ PE MINE.

Deci când am ciulit urechile, când am auzit că s-a băgat Bogdan în spital.... mi-am spus: de ce s-o fi dus în spital dacă nu credea în CovID?

Acum, în ceasul acesta trist, eu nu aștept răspunsuri.

Spun că: Moartea e o jigodie. Luând dintre noi un actor. Un om care putea schimba destine, stări cu o replică. Dar care nu a reușit să-și schimbe propriul destin.

Bogdan, să-ți fie țărâna ușoară! Îmi pare rău că ai murit. De orice boală oi fi murit.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















48961 vizualizari

  • -40 (64 voturi)    
    COVID 19 (Marţi, 12 ianuarie 2021, 18:47)

    Constantinus [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Totusi, putem afla din presa, ce probleme de sanatate reala a avut la 62 de ani? Cand esti sanatos, nici covizii si nici infectiile nosocomiale, nu imbolnavesc si nici nu omoara oameni!
    Ce comorbiditati a avut? Autopsia ce probleme de sanatate a relevat?
    • +36 (56 voturi)    
      sărmane ! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 19:53)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Constantinus

      destui oameni fără comorbidități au murit de Covid 19. Cum e posibil să nu trăiești pe aceeși lume cu a noastră ?!
      • -3 (3 voturi)    
        COVID 19 (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:16)

        Constantius [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Nu se imbolnaveste nimeni de bacterii, de fungi sau virusuri, daca nu are si comorbiditati. Sistemul imunitar al plantelor, animalelor si oamenilor se apara foarte bine impotriva oricaror intrusi! Este un mecanism pus la punct de miliarde de ani! Oricum, un om adult are in tubul sau digestiv, zeci de mii de miliarde de bacterii, care sunt tinute "la distanta" de sistemul imunitar! Ar fi trebuit sa stiti asta, nu sa vorbiti aiurea! Utilizatorul "mescaline" a dat informatiile asteptate: a avut astm bronsic si fibroze pulmonare idiopatice! Sa nu creada cineva ca daca fumam, bem alcool, consumam medicamente toxice aiurea, organismul nu se imbolnaveste grav!
        • +1 (1 vot)    
          ireal (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:29)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Constantius

          deja schimbi planul, și nou născuții au comorbidități, și embrionii prin uter, e cosmică treaba etc etc
    • +25 (37 voturi)    
      Pe bune? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 19:53)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Constantinus

      Citești doar ce vrei, din moment ce zici că nu mor oameni sănătoși după ce fac COVID. Au fost mulți sportivi,mulți oameni cu imunitate bună sau stil de viață -ca la carte- și au făcut forme grave de COVID sau, mai rău, au murit.
    • +21 (23 voturi)    
      Putem afla (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:11)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Constantinus

      A avut astm bronsic toata viata si fibroze pulmonare idiopatice pe fondul unui tabagism cronic.

      Mai avea vreo doua comorbiditati, dar practic boala a evoluat astfel pentru ca avea plamanii varza.
  • +20 (68 voturi)    
    hai pa (Marţi, 12 ianuarie 2021, 18:49)

    Manodragon [utilizator]

    Un om care a mers la miting impotriva "dictaturii sanitare"

    Un om care nu credea in virus (WTF?)

    Nu cred ca am pierdut mare lucru

    A primit ce a cautat (cu lumanarea)
    • +7 (27 voturi)    
      Cu toate astea.... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:31)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

      a fost un om ...e pacat ca a murit, chiar daca avea ochelari de cal in privinta virusului , omul ala avea o familie , copii , rude, oameni care l-au iubit sau care macar o data au avut ceva de invatat de la el. E o pierdere macar pt acei oameni , indiferent ca era prost sau destept , admirat sau hulit . Niuci un om nu merita sa moara de coronavirus ...
      • -3 (17 voturi)    
        a fost un om (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:53)

        livia [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

        Exact așa e... Chiar dacă a gândit greșit și a plătit crunt, cine suntem noi să judecăm, în loc să avem compasiune... pentru el, pentru cei care l-au iubit?
        Evaluări răutăcioase despre (in)succesul lui (cine stabilește asta?)... Să-i fie țărâna ușoară și păcatele iertate...
        • +10 (18 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:13)

          Manodragon [utilizator] i-a raspuns lui livia

          cand un om e iresponsabil si singur se omoara si in proces instiga la nerespectarea regulilor si poate infecteaza si ucide si alti oameni (indirect) nu merita din partea mea cel putin nicio recunostinta.
          nu ai ce invata de la un om ca asta.
          ii drept ca daca are copii, aceia nu merita sa le fie luat tatal fiindca ei nu au nicio vina. sau despre parinti la fel.
          dar despre pierderea lui in sine nu ma pot sa ma plang
    • -9 (9 voturi)    
      covid (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:16)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Manodragon

      Ce incriminezi aici d-le? Credinta umana ? Indiferent care ar fi ea e definitorie fiintei rationale! Vai de el, de actor, ca a suferit, dar si vai de noi ca ramanem cu oameni ca tine care nici in fata mortii nu se inclina!
  • +32 (44 voturi)    
    Clar dovedește ceva. (Marţi, 12 ianuarie 2021, 18:49)

    asavreau [utilizator]

    Că Bogdan Stanoevici nu mai există.COVID a rămas.Nu a plecat cu el.
  • +3 (33 voturi)    
    "Bogdan a murit ca om, cu destinul lui" (Marţi, 12 ianuarie 2021, 19:07)

    Mutembe [utilizator]

    uitati-va pe pagina publica de Facebook sa vedeti ce destin si-a ales, nu stiu sigur daca autorul chiar ar trebui sa-l "Qanon-izeze".....
    • -8 (22 voturi)    
      bun (Marţi, 12 ianuarie 2021, 19:53)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Mutembe

      jocul de cuvinte :)
  • +20 (36 voturi)    
    Cum le-ntoarce pe dos (Marţi, 12 ianuarie 2021, 21:15)

    Bogart [utilizator]

    Așa-zisa infecție nozocomială a fost de fapt o enterocolită cu Clostridium difficilae, provocată de o bacterie localizată în intestin și care poate deveni patogenă în anumite condiții. Cu tratamentul administrat conform antibiogramelor efectuate actorul fusese vindecat de nosocomiala. Era afectat pulmonar 90% de Covid. Covidul l-a ucis.
    • +9 (25 voturi)    
      hei (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:33)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui Bogart

      era doar un "misto" ca a murit de nozocomiala......clar a murit de covid insa cine ii spune acum ca a fost un fraier ce a vrut sa iasa in fata sa-si dea importanta!!! si probabil si cand a fost infectat a luat boala la acelasi...."misto"........asadar putem spune si ca ... a murit de ...misto!!!!
      • -10 (24 voturi)    
        Nu prea (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:36)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        Se pare ca a murit omorat de sistemul medical romanesc. Iata ca si politicienii cad victime sistemului.
        • +6 (12 voturi)    
          Care sistem? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:26)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Ala al distaturii sanitare?
          Intr-o lupta mai sunt si victime.
          Nu a "luptat" el cu sistemul?
          E, asta e.
          Dumnezeu sa/l ierte, dar a gresit!
        • +1 (5 voturi)    
          ok (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:54)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui copci

          atat ai inteles??? deci nu covidul omoara ci sistemul romanesc......bine mai "ganditorule" si pe italieni, nimti americani spanioli si multi altii inteleg de la tina ca i-a omorat sistemul de la noi!!! ma da n-ai descoperit si cine se ascunde in acest sistem?? stii cateva nume?? nu de alta da sa fim si noi informati, prevazatori si sa luam atitudine........
          • -3 (5 voturi)    
            Ma refeream la acest caz (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:10)

            copci [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

            Ma refeream la acest caz parrticular, discutat de toata lumea, de parca ar fi ceva nemaivazut, in care se spune ca a murit de COVID, lucru fals.
            • +1 (1 vot)    
              asa zici tu!! (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:14)

              iuflo [utilizator] i-a raspuns lui copci

              de unde stii matale ma rog frumos ca e fals??? atata timp cat doctorul spune altceva??? esti vreun dumnezeu nestiut sau dai copy-paste la tot ce se "etaleaza" pe aici!!
              a murit clar de covid nu mai inventati voi teorii ale conspiratiei cat timp sunteti in afara datelor reale......
    • -7 (19 voturi)    
      Astazi avem Internet (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:34)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui Bogart

      Clostridium difficile de obicei este inofensiva. Insă acest echilibru, în ziua de azi, este semnificativ perturbat, adesea de un consum, considerat chiar abuziv, de antibiotic. Antibioticele care duc cel mai adesea la declansarea C.diff. includ fluorochinolonele (ciprofloxacina), cefalosporinele (ceftriaxona), penicilinele și clindamicina, exact cele mai utilizate antibiotice în spitale. Riscul este mai mare în cazul tratamentelor prelungite și a asocierilor de antibiotice.Hopa!
      Deci omul a avut COVID, a fost intubat si probabil vindecat de COVID(in articol nu se mentioneaza), a luat o nozocomiala din cauza "eroilor din linia intai de la ATI", apoi a primit antibiotice ca sa se vindece de nozocomiala. Asta a activat Clostridium difficilae, iar cu sistemul imunitar distrus, i-a fost fatal.
      Deci, a facut COVID in Romania. Curat ghinion!
      • +4 (8 voturi)    
        greu ce crezut ca la ATI a luat ceva (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:21)

        Vic_Tor [utilizator] i-a raspuns lui copci

        cand ii vezi pe toti cu 4 masti, 3 manusi si costume etanse pe ei - de unde sa ia infectii ? pacientii sunt imobilizati la pat si izolati complet de mediul exterior, totul e dezinfectat de 5 ori pe zi cu chestii care omoara bacteriile mult mai repede decat virusii - nu au cum sa faca infectii
        • -1 (3 voturi)    
          Asa scrie pe foaie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:16)

          copci [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

          Poate pe foaie si in statistica scrie asta, in realitate nu prea. Infectiile le ia de la modul in care se face dezinfectia.
        • -1 (1 vot)    
          COVID 19 (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:42)

          Constantius [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

          Dezinfectarea se face in teorie, in practica cine stiie! Oricum, cand ai un WC, la 30 sau chiar 60 de paturi, e cam greu sa eviti infectiile! Doar sistemul imunitar propriu face diferenta! Sa nu creada cineva ca daca avem comorbiditati, din cauza tigarilor, drogurilor, chimicalelelor, medicamenelor toxice, organismul traieste o vesnicie! 50-60 de ani! Cam asta e norma! 70-80 pentru cei mai grijulii! Si cam atat! Exceptiile confirma regula! A avut astm bronsic si fibroze pulmonare idiopatice de la tigari! A trait 62 de ani! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
    • -2 (2 voturi)    
      COVID 19 (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:33)

      Constantius [utilizator] i-a raspuns lui Bogart

      Nu mai scrieti prostii! Fungile, bacteriile si virusurile nu imbolnavesc si nu! omoara oameni sanatosi (si toate animalele si plantele din lume!)! Tigarile, alcoolul, drogurile, chimicalele si medicamentele toxice sunt cele care distrug organismele! A avut astm bronsic si fibroze pulmonare idiopatice din cauza tigarilor! Lumea s-a ticnit, probabil de atatea lucruri toxice pe care la foloseste, inclusiv isteria asta cu vaccinurile (de fapt o terapie genetica clara!). Eu am avut un var care a paralizat de la un vaccin antipolio! Rugati-va si pocaiti-va, ca vin vremuri si mai grele, mai ales cand va incepe "vaccinarea" copiilor, a mamelor gravide, a batranilor si a celor cu comorbiditati! Poate mai tineti minte, zecile de mii de decese din Italia si Spania, dar si din alte tari cu sisteme medicale bine puse la punct! Toti erau vaccinati pentru virusuri gripale si au murit de covizi, intrucat nu au mai avut sistem imunitar natural!
  • +14 (20 voturi)    
    Dar Ponta? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:23)

    flneacsu [utilizator]

    Dar Seful lui, ala care l-a pus ministru are ceva? Sau l-a mintit si pe Covid?
  • -3 (41 voturi)    
    articol slab (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:29)

    livia [anonim]

    Un articol extrem de slab, fără o logică clară (cu cap și coadă). Ce-a vrut să zică autorul?
    Dincolo de aceasta, chiar dacă Bogdan Stanoievici a greșit în opiniile sale, nu e de bun simț să-l ironizezi (și nereușit) când tocmai a plecat.
    Urât și prost scris articol...
    • +8 (16 voturi)    
      Au contraire (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:36)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui livia

      Merita ironia ....Din cauza unor Conani revolutionisti, asemenea acestui om ....Poate au murit oameni care sau uitat in gura lui .....
    • +8 (8 voturi)    
      "Aiutorul" e pamfletar. Articolul are stil. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:30)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui livia

      Daca nici atat lucru n-ai bagat de seama, de ce mai incurci lumea p-aci?!
  • +4 (16 voturi)    
    O viata pt. circul spectacol (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:57)

    Plagarus [utilizator]

    Un acrobat,un salt mortal si acrobatul nu s-a mai ridicat.
  • +14 (28 voturi)    
    Bodan-Covid 0:1 (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:08)

    gigiduru_ [utilizator]

    Covid s-a dovedit a fi forma de inteligenta superioara.
  • +14 (26 voturi)    
    Selectia naturala (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:25)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu cred ca pe crucea maestrului ar trebui sa fie scrise cuvintele care i-au calauzit drumul spre vesnicie:
    ”Imunizarea de turmă e o realitate prin care trebuie să trecem. Ce vor ei? Ne-au pus deja botniță, iar acum vor să facă din noi ce naziștii au făcut în timpul celui de-al Doilea Război Mondial”.
    "Majoritatea celor declarați decedați ar fi murit oricum, poate să pară cinic, toți cei care au murit peste 80% aveau boli foarte grave, unele în stare terminală”.
    RIP
  • -12 (22 voturi)    
    un mesaj pentru toti acestia care va bucurati (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:17)

    alfa1 [utilizator]

    de moartea unui om care a murit de infectii nosocomiale : sunteti niste nemernici !!!
    • +4 (8 voturi)    
      Si daca a murit (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:09)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      de COVID, ce esti?!
      Daca te iei dupa sosoaca, sosoaca ajungi!
  • +2 (8 voturi)    
    raspundere (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:42)

    Excel [anonim]

    Daca as muri eu de COVID sau de alta boala ar fi cum ar fi, dar daca ar suferi cineva din apropierea mea din cauza bolii mele neglijate ar fi groaznic pentru mine.