Urși de tomberon? Retard! Urșii sunt în centrul orașelor Comarnic, Sinaia, Bușteni, Predeal. La mic dejun și cină. Ne-simțire românească: “sună la 112!”, “n-am ce-ți face!”, “n-am lege!” “n-avem personal”

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2019, 17:01 Actualitate | PERSPEKTIVA


Ursul meu
Foto: Hotnews
Aseară, la opt și 43 seara am dat bot în bot cu un urs. Eram în Sinaia, pe drumul Cumpătului. Panică. Ursul se ducea în Centru, în Parcul Regal. La Cazinou. Să se destindă. Eram așa înspăimântat, încât cred că l-am auzit o clipă: “Nene, ai o țigară?” Noroc că am înlemnit, mi-a stat inima. Am murit. Mi se mai întâmplase într-o dimineață. Atunci am luat cu un urs micul dejun. Tot în Sinaia. Să fi fost ora șapte? Cine mai știe. Mort de frică, o zi întreagă am stat închis în casă. Eu, nu-i așa, om bătrân pot s-o mierlesc. Dar un copil? România trebuie să-și ucidă mereu copiii, ca pe Ionuț Anghel mușcat de câini în Parcul Circului, ca să meargă omenește, înainte?

Acest articol nu împușcă urși. Băi, numai la eliminare fizică ți-e gândul. De gândești așa, tu ești fiară, nu ursul. Tu, cititorule! Eu nu vreau să ucid ursul, dar nici să-l invit în casă, la masă, în pat, să-mi mângâie nevasta și să se joace cu copiii. Nu vreau să mă obișnuiesc cu el.

Ursul trebuie să stea la casa lui, în pădure. Eu la casa mea, în oraș.

Eu cu tine, care o frecăm pe net, suntem de vină. I-am lăsat pe alții mai înfipți să taie copacii, să facă așchii pădurea. Ursul nu mai are hrană, nu mai are casă. Pădurea lui este rară, chelită de producătorii de cherestea, de cei de mobilă, de hoți de toată mâna. Iar ursul are și el viața lui, nu?, ca orice om.

Ți-e foame? Apelezi la Glovo? Ursul? El este Glovo. Cu foamea-n spinare, vine după mâncare.

Unde? Păi, o ia valvârtej tot înainte. Tot înainte? În oraș. Anul acesta însă tomberoanele de la marginea orașelor montane, sunt moft. Urșii vin în centrul orașelor. Dovezi despre invazia de acum, vara 2019, din Comarnic, Sinaia, Bușteni, Predeal:


AICI:




AICI

AICI

Care-i soluția? Cică e de sunat la 112 când vezi ursul. O idee bună și, întrucât e singura, tâmpită în același timp.

Bună, da, ai un număr de urgență. Tâmpită, pentru că URGENȚA nu rezolva problema. Urgent îți papă ursul copilul, până suni tu la 112. Morga e mai la îndemână.

Ursul în custodia cui este? A lui 112?

Nu. Ursul este în pădure. Deci, în custodia pădurarului. Pădurarul cheamă, poate, Jandarmul. Sau viceversa. Și împreună trag cu tranchilizant și-l duc în pădure. Păi, asta-i soluție de urgență.

De ce zona ursificată nu este gândită rațional?

Să li se dea mâncare în pădure, în zone îndepărtate de urban. Avem nevoie nu să ucidem cormoranii, ci să avem buget pentru mâncarea urșilor din pădure.

Cum, domle, să ajungă ursul în Sinaia, spre exemplu, la cazinou, în parc și abia apoi să-i tragi un glonț ca să-i amintești că el trăiește în pădure?

De ce să apelăm mereu la urgențe, adică la măsuri care mai degrabă înfurie ursul, în loc să lucrăm cu rațiunea?

Care-i diferența între mine, om și fiară? Niciuna în România lui 2019!

Conversații telefonice cu varii funcționari din primăriile montane, apoi de pe la ocoalele silvice și jandarmii montani mi-au spus simplu: domle, suntem puțini, nu e personal, n-o să stăm călare pe urs acum. Avem multe treburi. N-avem timp! Zi-mi, ai urs în curte? Nu, acum, dar… Sună când ai. Venim!

Și eu am zis: dar o ucidere de om, de copil, cum îți vine? Hai, domle, ești dornic de sânge?

Da, nu-i așa?!

Ursul, sălbăticiunea necontrolată, imprevizibilă, este în fața ta. Da, în fața ta, om, nu-i așa, cu reacții imprevizibile. Adică, să nu-mi spui gargaristule de pe net, că tu te-ai născut cu urs în casă și știi cum să reacționezi când vezi namila. Cică să faci pe mortul, să nu-l întărâți.

Dar de ce atunci să mai merg eu la munte, să mă bucur de aer curat? Ca să trăiesc cu fricî în sân? Apoi, de ce trebuie să mă obișnuiesc cu URSUL?

Sunt om, sunt în viață, de ce să fac pe mortul?


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14709 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    ursii (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:13)

    plebeu [anonim]

    din cate am vazut in europa, ar fi multe tari care nu au si ar fi gata sa platesca pentru a cumpara niste animale de la noi.
    de ce oare nu sunt exportati? mai ales ca e f posibil sa fie mai bine 'tratati' decat la noi, unde e inflatie.
    • +8 (14 voturi)    
      nup (Miercuri, 17 iulie 2019, 22:11)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui plebeu

      am sa caut un articol de anul trecut. Nici o tara, nici macar germania care venereaza ursul nu a dorit nici macar o bucata de gratis. Toti au zis ca nu le potriveste cu mobila din casa. Nah asta e... trebuie avut grija sa nu-i lasam intre oameni si sa le dam o natura care sa se ocupe de demografia lor. Pt autor: bun articol insa: nu mai casunati pe industria de mobila. Daca pana acolo se pot da tepe imense cu materia lemnoasa, industria asta scoate produse finite, foarte necesare, sustine o gramada de alte industrii orizontale si post-vanzare. E foarte onorabila si trebuie incurajata. Lemnul e materie regenerabila asa ca daca e exploatat cu cap nu e absolut nici o problema sa tai padurile crescute special pentru industrii. Nimeni nu se plange ca taiem cereale... pt ca se replanteaza. La fel si cu copacii. DAR avem grija sa nu se fure, evazioneze, deterioreze 'plantatiile'. Si lasam parcurile nationale in pace cu biomurile lor, ne cultivam copacii in zone stabilite, in sir ca orice alta plantatie. Din anul in care se sponsorizeaza asta in loc de rosii peste inca 25 de ani vom avea prima masa lemnoasa cultivata cu cap in sfarsit.
    • +5 (7 voturi)    
      Sunt impuscati (Miercuri, 17 iulie 2019, 22:21)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui plebeu

      Nu ar plati nimeni nici un leu ruginit, i-au impuscat pe toti si nu mai vor altii.
  • -5 (23 voturi)    
    O intrebare de bun simt (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:29)

    Intermezzo [utilizator]

    Ce are ursul asa de special de nu poate fi impuscat, in timp ce porcii, oile, berbecii , mieii si viteii pot fi sacrificati cu miile in abatoare pentru hrana omului? Cine ne obliga sa protejam la nesfirsit ursul si ce avantaje asa nemaipomenite avem de pe urma PRASIRII lui? Nu exista decit o singura solutie: liber la vinarea de urs. Cind or mai fi toti doar 850 , cum erau in 1950, nu-i mai vedem prin orase.
    • +1 (5 voturi)    
      Zici tu ca-i de bun simt? (Joi, 18 iulie 2019, 7:55)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Intermezzo

      Pai speciile enumerate de tine sunt crescute pentru a fi folosite pentru hrana, aditional, ei nu sunt pradatori, care pradatori tin alte populatii sub control si altfel se mentine un echilibru. Cat despre a doua parte a comentariului tau, este atat de ridicol, incat nu iti pot spune decat atat: Orice animal, inclusiv omul, are nevoie de un habitat, pe care daca il distrugi, ajungi cu animalul, inclusiv cu omul, in locuri unde nu trebuie. Destul de rational pentru tine?
      • +6 (10 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 18 iulie 2019, 9:19)

        sorinnc [anonim] i-a raspuns lui Eu

        • -2 (2 voturi)    
          N-ai auzit de Laba de Urs? (Joi, 18 iulie 2019, 12:39)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

          e in meniu
          • +1 (1 vot)    
            Cineva s-a gandit la prostii (Joi, 18 iulie 2019, 16:15)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

            Si carnea de urs e de mancare.
            Articolul "Laba de urs" se afla in meniu la restaurante cu specific vanatoresc si costa ceva parale...
            Deci, atentie, nu tot ce suna la fel, e la fel
      • +3 (5 voturi)    
        Nu te repezi ca curca-n lemne (Joi, 18 iulie 2019, 12:02)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        E curata neghiobie sa scrii mult si sa nu raspunzi la intrebare, numai ca cu tactica asta de intoxicare nu pari mai inteligent. Repet intrebarea: cine ne obliga sa protejam la nesfirsit ursul si ce avantaje asa nemaipomenite avem de pe urma prasirii lui? Fiindca cea mai buna dovada ca ursul nu face nici doi bani in economia unei tari, ci doar in visele de fata-mare ale ecologistilor de canapea, este faptul ca toate tarile europene s-au DESCOTOROSIT de ei. Mai pastreaza citiva prin gradini zoologice.
  • +11 (19 voturi)    
    Si eu m-am intalnit cu ursul (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:37)

    Cuca [utilizator]

    la doi pasi de centrul orasului Sinaia, pe la ora 8:30 seara, in iulie anul trecut. Plecasem sa cumpar niste mancare pentru micul dejun de a doua zi, si... M-am intalnit cu el fata in fata, la nu mai mult de 4-5 metri distanta. Am inlemnit.

    Dar tin cu ursul :-) Serios. Nu e vina lui. Este vina noastra. El, saracul, cauta de mancare. Cine i-a taiat padurea ? Cine ii da de mancare, chiar si involuntar ? Cine l-a invatat asa ? Noi.
  • +4 (10 voturi)    
    Nu-s în temă. (Miercuri, 17 iulie 2019, 18:03)

    anton_carpati [utilizator]

    Autorul e lăsat să publice pe acest site ca un soi de glumă?
  • +18 (20 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 iulie 2019, 18:08)

    uxh75588 [utilizator]

    Ce ai spune daca s-ar amenda oamenii care dau mancare la ursi?

    Ce ai spune daca nu s-ar mai defrisa ca sa aiba ursii de unde sa isi ia mancarea ?

    Ce ai spune daca oamenii nu ar face vile/cabane din ce in ce mai adanc in inima padurii ?
  • +7 (11 voturi)    
    IAR ?????? (Miercuri, 17 iulie 2019, 18:15)

    tudor74 [utilizator]

    Iar repetati aceasi minciuna ?
    Ionut Anghel nu a fost omorat de caini in parcul tei CI PE O PROPRIETATE PRIVATA de langa parc, de caini care pazeau acel teren !

    "Proprietarul terenului de lânga Parcul Tei din Bucureşti, unde copilul de patru ani a murit muşcat de câini, a fost trimis trei ani după gratii, tocmai pentru că nu şi-a asumat vina."

    sursa: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/explicatii-pentru-verdictul-in-cazul-mortii-lui-ionut-anghel-familia-a-primit-25-mil-euro-daune-692477
  • +8 (14 voturi)    
    Si totusi, cine a chemat ursul? (Miercuri, 17 iulie 2019, 18:25)

    pehash [utilizator]

    Ca ursul nu e nebun sa vina in oras ca sa se plimbe printre trandafirii din parc, nu?
    O amenda mica sau mai mare pentru fiecare idiot care hraneste ursul, una uriasa pentru cei care lasa tomberoanele accesibile ursilor si problema se va rezolva rapid.
  • +2 (14 voturi)    
    Dacă le dai mâncare, se înmulțesc mai cu spor (Miercuri, 17 iulie 2019, 19:23)

    Harald [utilizator]

    Cam câți urși crezi că suportă România? Vreo 75.000, cam câți are în prezent toată Rusia, crezi că ar fi OK?
    În 20-30 de ani se rezolvă, ai să ai urși până și în Băneasa.

    S-au înmulțit în neștire tocmai pentru că le merge bine, acum au destulă mâncare, spre deosebire de anii 70.

    În Anglia nu sunt lupi și urși, dar e plin de vulpi. Dimineață la 4:00 le găsești în față la McDonalds, scotocind prin ambalajele aruncate pe stradă în timpul nopții de clienți. Bursucii (badgers) la fel, noaptea dau mașinile peste ei și în oraș, traversează mereu strada pe unde apucă. Pentru ei ce soluție ai, nu-i vrei în România? :)
    • +5 (9 voturi)    
      cam cati ursi crezi ca are Romania? (Miercuri, 17 iulie 2019, 20:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Serios vorbind, cati ursi crezi tu ca sunt in Romania si pe ce date ne putem baza cand calculam populatia de ursi? Padurarii ii numara oficial, dar incaseaza in functie de cota de interventie si cate "trofee" pot fi vanate. Vanatorii clar au tot interesul sa numere in plus..

      O alta problema este ca ursii nu sunt distribuiti in mod egal, echidistant, prin munti. O data invatati cu mancarea aruncata de turisti (sau ce mai gasesc prin tomberoane), vor ramane la marginea localitatilor. Pe munte dai foarte rar peste urs. Ursul salbatic se fereste de om. Eu nu m-am intalnit niciodata cu un urs pe poteci de munte necalcate de pantofari.

      In Anglia nu sunt ursi, nici lupi, dar nici nu ar putea fi pentru simplul motiv ca nu au unde.. Toata Anglia este o mare gradina locuita. Nu exista rezervatii naturale in adevaratul sens al cuvantului. Nu exista paduri salbatice. Singura zona cu adevarat salbatica este in nordul Scotiei, nu este impadurita si este folosita de armata pentru diverse antrenamente.

      Spre deosebire de englezi, noi avem loc destul pentru animale salbatice. Si am putea sa facem o gramada de bani din asta...
      • +6 (6 voturi)    
        ursul este un animal oportunist (Joi, 18 iulie 2019, 11:10)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        O data ce a prins gustul mancarii gata preparate, din oras si constata ca o poate procura fara risc, nu se mai intoarce in fundul padurii, poti sa-i pui acolo mormane de mancare.
        Aroma ambalajelor, chiar goale, de la tomberon este mai puternica si mai atractiva decat orice mancare i-ai pune in mijlocul padurii (si asta, daca poti, numai din cand in cand, caci nu poti face nici aprovizionarea asta pe bani putini).
        Sau, poate ar fi o solutie sa-i directionam catre stana si sa tinem cainii legati... Ar avea carne proaspata din belsug, nu-i asa?
        Trebuie sa lasam ursii sa se inmulteasca CU ORICE PRET?
        PS. Pentru supravietuirea speciei (umane), poate totusi, n-ar strica ca din cand in cand sa se mai impuste cate unul din idiotii care-si fac selfie-uri cu ursu.
        • -1 (5 voturi)    
          Esti sigur ca se inmultesc ursii? (Joi, 18 iulie 2019, 13:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          Nu cumva se inmultesc doar cazurile de ursi care s-au obisnuit sa caute prin tomberoane sau sa astepte la marginea drumului sa le arunce idiotii mancare?

          Cu un pret foarte mic putem rezolva problema. Amenzi. Ai hranit ursul? Amenda. Ai lasat gunoiul accesibil ursului? Amenda. Cat ar costa tomberoanele "anti-urs", folosite de aia din Anchorage, oras care are sute de ursi, inclusiv grizzley? Plus ca legea ii obliga pe locuitori sa nu scoata gunoiul decat in ziua in care este ridicat.
          • +3 (7 voturi)    
            Se vede si in clip ca se inmultesc (Joi, 18 iulie 2019, 14:25)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Aia trei, mai mici sunt totusi mai noi si provin dintr-un proces natural petrecut intre mama - ursoaica dupa care se tin si un urs de sex complementar.
            Deci 2 ...-> ... 5 ... ceea ce pare a fi inmutire ... nu in sens aritmetic dar in sens de crestere a numarului. La orele de Biologie asta se intelegea prin Inmultire.
            Faptul ca ursoaica a nascut 3 dintr-o data inseamna ca se bucura de conditii bune de viata asigurate si prin contributia acelor idioti pomeniti mai sus.
            .......
            Fie si amenda, dar una sa usture ca si cum ar fi fost impuscat cu sare.
            Altfel, e greu sa explici unui bou, ca un urs care a fost hranit se supara in cazul in care nu mai este hranit cand are el chef. Si ca ursu face urat la suparare.
            Spre desosebire de bou care ramane cu botu-n iesle si asteapta.
            • +1 (5 voturi)    
              biologia e un pic mai complexa (Joi, 18 iulie 2019, 18:20)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

              3 pui rareori supravietuiesc. Intre timp insa vanatorii mai impusca in fiecare an cateva sute de exemplare. Esti sigur ca tatal puilor inca mai traieste?.. Poate anul viitor mai impusca unul din pui sau chiar ursoaica mama.. cati raman?
              • +1 (3 voturi)    
                Biologia? Cati tati biologici mor la nastere? (Joi, 18 iulie 2019, 20:15)

                Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Din cunostintele mele de biologie, nu exista o legatura directa ...Exceptand accidentele produse de euforia bahica post natala :-) a tatilor mai slabi de inger

                Pana una alta, ursoaica are trei pui, pe care i-a facut combinandu-se cu un urs mascul aflat in viata si capabil de procreere, inclusiv de a-si alunga concurentii. Deci, la un moment dat sunt cu trei mai multi decat anul trecut.

                Situatia actuala este un anormala: Ursul este varful lantului trofic in biotopul din Romania, deci nu are alti dusmani naturali posibili, decat tot Omul.
                Iar Omul actual, corect politic si ecologist, dorind sa se arate iubitor de natura cu orice pret se straduieste sa-l protejeze si il mai si hraneste, regulat si neregulat. Deci, toate astea favorizeaza inmultirea - crestera numerica, ca sa nu fiu ambiguu.
                (Si dependenta ursului presupus salbatic de Om)
                Vanatul, daca nu luam in considerare braconajul, pentru care exista pedepse, este sever restrictionat prin lege si, asta este o parte din polemica dezbatuta pe aici: chiar sa nu fie vanati de loc ursii? Ce facem cu ei?
                • -1 (3 voturi)    
                  ursii sunt vanati constant (Vineri, 19 iulie 2019, 10:34)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

                  nu stiu ce "polemica" ai prins tu, dar te anunt ca ursul este vanat in Romania de mii de ani, fara intrerupere. a fost un scandal in 2016 cand ministrul mediului din guvernul Ciolos a decoperit ca erau umflate intentionat estimarile ca sa fie date cote de vanatoare cat mai mari. a cerut un raport la Academia Romana, care a recomandat sa se opreasca vanatoarea de carnivore mari.

                  ca idee, in 2015 cota de vanatoare la urs era de 540 exemplare.

                  imediat ce a venit #ciumarosie la putere s-au reintrodus cotele de interventie si au inceput toti sa planga ca i-au invadat ursii, ca trebuie impuscati.. si idiotii utili pun botul si plang de frica.
      • +2 (4 voturi)    
        Atunci spune tu câți urși are România (Joi, 18 iulie 2019, 12:45)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Povestea ta e la fel ca și combaterea încălzirii globale, nu ai obiective concrete, ai doar povești lacrimogene.

        Spune tu câți urși are România în prezent și câți crezi că ar putea suporta în viitor. OK, pădurarii mint. Spune tu care sunt cifrele adevărate și care sunt obiectivele viitoare.
        • +3 (5 voturi)    
          Nota doi, stai jos (Joi, 18 iulie 2019, 13:04)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Nu am pretins ca stiu cati ursi sunt, nici nu am venit cu povesti lacrimogene.

          Problema tocmai aici este, ca toti se folosesc de cazuri izolate pentru a trage concluzii generalizate.
          Cati ursi sunt? Nu stim.
          Cati ursi putem "suporta"? Nu stim.
          Vrem sa-i "suportam"? Nu stim.

          Ce stim? Stim ca ursul salbatic, ala care nu e hranit de fetite cu parinti inconstienti sau de tomberoane insalubre din localitati "civilizate" unde porcii traiesc mai curat ca oamenii, nu deranjeaza pe nimeni. Poate doar pe ciobani, dar aia sunt despagubiti prin lege, deci ii cam doare'n cot.
          • 0 (4 voturi)    
            Comunicarea patologică n-o să te ajute (Joi, 18 iulie 2019, 14:44)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Dacă nu ai cifre, atunci scrii ca să te afli în treabă. Simplu.
  • +7 (9 voturi)    
    Ursul (Miercuri, 17 iulie 2019, 20:01)

    Jar [utilizator]

    nu are ce sa manance in padure.Ursul mananca laptucica, zmeura etc.care cresc in luminisuri,in zone de padure rarite sau defrisate.Ursul care mananca furnici nu gaseste musuroaie in padure.
    Sunt prea multi,iar furnicile nu le mai ajung,crescatori de animale putini...
    In tara asta,pe strada te ataca salbaticiuni si oameni salbatici.
    Romanul simplu n-are aparare...
    • -2 (6 voturi)    
      Evident (Joi, 18 iulie 2019, 10:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      Te uiti la dintii lui si te gandesti.. asta clar mananca doar zmeura! :)

      Eu cred ca problema cea mai mare a ursilor este fix la sfarsitului comentariului tau - "romanul simplu", cu capul mic, peretii grosi, mintea sta lejer, nefolosita..
      • +2 (6 voturi)    
        Ursul devine (Joi, 18 iulie 2019, 13:37)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        carnivor accidental,cand se "impiedica" de carne sau la batranete cand i se epuizeaza rabdarea pentru furnici.Asta asa,in linii mari pentru cei ca tine avand capu' mare si mintea folosita.
        Carne adevarata gaseste ursul nu in padure unde nici buruiana nu creste,ci in gospodaria taraneasca de subzistenta-un purcel,o oaie eventul un vitel.Caini nu mananca.
        Stii ce nu-mi place mie la roman?El habar n-are pe ce lume traieste,da' nimeni nu e mai istet ca el.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 iulie 2019, 20:25)

    [anonim]

  • +5 (11 voturi)    
    absolut penibil (Miercuri, 17 iulie 2019, 20:26)

    cugetatorul [utilizator]

    Unde a ajuns tara asta, sa nu mai poata rezolva nici macar o problema ancestrala, aceea a controlului inmultirii salbaticiunilor, pe care puteau s-o rezolve pana si oamenii pesterilor...
  • +1 (7 voturi)    
    asa e!!!! (Miercuri, 17 iulie 2019, 21:33)

    exilatul [utilizator]

    ""Care-i diferența dintre om și fiară? Niciuna în România lui 2019! """..si nu numai in 2019 ci mai ales din ultimii 30 de ani...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari, articol (Joi, 18 iulie 2019, 1:51)

    Namaste [utilizator]

    "heartbreaking"...
  • +2 (2 voturi)    
    Hrana in padure? (Joi, 18 iulie 2019, 10:18)

    Adisson [utilizator]

    Hrana in padure?

    Mai documentati-va un pic inainte sa preluati ineptii de pe net.
    Padurile dese, mai ales cele de rasinoase nu contin nici o sursa de hrana demna de luat in calcul; este un desert.

    Tocmai padurile cu luminisuri si poieni, adica cu mai putini copaci, sunt medii ideale de hranire a animalelor salbatice.
  • +3 (5 voturi)    
    aiurea (Joi, 18 iulie 2019, 10:32)

    Ipse1954 [utilizator]

    Cu cit ii dai mai multa mincare cu atat de mult se inmulteste. Nu mai incape in padure, vine in oras, acolo este mai multa mincare. Sa hranesti ursii! Ce minte bolnava sa gindesti asa ceva. Sa-i bagi in tarc, sa le dai mincare din mina. Cui? Ursului, o salbaticiune. De parca ar fi un "pupies". Asta va doriti?
  • +4 (6 voturi)    
    tara-i plina de prosti, nu de ursi. (Joi, 18 iulie 2019, 10:39)

    anonimicus [utilizator]

    Ursul e un animal inteligent. Invata. Invata ca sunt o multime de prosti in tara asta care ii dau de mancare, care arunca gunoiul pe strada, care nu au un serviciu de salubritate eficient. Prin urmare, ii este mai simplu ursului sa coboare in oras si sa-si ia mancarea de pe strada, din tomberon, din curtea blocului, decat sa alerge aiurea dupa vreo capra neagra sau oaie si sa-si mai si franga gatul cazand de pe vreo stanca.

    In ultimele saptamani au fost trei cazuri pe transfagarasan care in orice tara normala s-ar fi terminat cu amenzi draconice, numai la noi totul se rezuma la likeuri pe fb:
    - iresponsabilul care si-a filmat fetita cum ii dadea paine ursului
    - prostul care filma ursul cu mobilul in timp ce se apropia cu painea de urs, si pe care ursul era sa-l sfasie in bucati
    - gratargiul ce stropea cu mustar ursul ce se apropiase de gratar, gratarul fiind evident in buza padurii
  • +4 (6 voturi)    
    defrisarea (Joi, 18 iulie 2019, 10:55)

    noi2013 [utilizator]

    Mai usor cu defrisarea ca cel putin la Sinaia nu e cazul si ursii vin in oras dintotdeauna....

    Nu spun ca sunt pentru defrisarea padurilor, dar nu asta este cauza ursilor care se plimba prin oras.

    Atata timp cat gasesc mancare spre oras, e normal sa caute si ei varianta usoara.
  • 0 (0 voturi)    
    e doar o chestiune de timp (Joi, 18 iulie 2019, 22:04)

    Dragos V [anonim]

    e doar o chestiune de timp pana cand un copil (turist sau localnic) va muri mancat de vreun urs de tomberon. cu localnici mai in varsta deja s-a intamplat (au fost doar sfasiati, poate nu mancati) , dar nu a impresionat pe nimeni.
    cam orice animal care nu are dusman natural si care gaseste usor de mancare se inmulteste intr-un ritm exponential. e ceea ce e intampla acum cu ursii de langa localitati. pentru ca de vanat uris nu se mai vaneaza de ani buni si pentru ca sunt tolerati langa localitati.
    in orice tara care mai are ursi (US, Canada, Rusia) un urs de tomberon care recidiveaza e impuscat. punct.
  • +2 (2 voturi)    
    Solutii civilizate (Vineri, 19 iulie 2019, 10:33)

    CipE [utilizator]

    Japonezii au si ei ursi negri si ursi bruni, si exact aceleasi probleme ca si noi - pe masura ce localitatile se depopuleaza din cauza inbatranirii populatiei, ursii incep sa apara in sate si orase.

    https://www.economist.com/asia/2019/07/11/in-japan-fewer-people-means-more-animals

    Solutii: daca vedeti un urs la orice distanta, amintiti-va ca alearga cu pana la 40kmh. Nu aveti timp sa faceti poze... retrageti-va incet cu fata spre animal si parasiti zona. Nu va panicati, nu tipati si nu fugiti - aceste actiuni pot agita ursul si provoca un atac. Daca sunteti atacati, folositi un spray iritant (exista produse speciale pentru ursi - cautati spray iritant importrica ursilor - bear mace).

    Conform unei analize americane (de la NASA ...), spray-ul iritant este de 2-3 ori mai eficient decat o arma de foc in cazul unui atac, daca este folosit defensiv. (In cazul atacurilor din Canada/SUA, 50% dintre persoanele care au folosit o arma de foc au fost ranite de ursi... pe cand o majoritate a celor ce au folosit un spray iritant nu au fost raniti; in cazul unui atac, ranile provocate de ursi au fost mai putin grave si durata atacului a fost mai mica in cazul folosirii unui spray iritant decat in cazul folosirii unei arme de foc).

    https://above.nasa.gov/safety/documents/Bear/bearspray_vs_bullets.pdf