Opinie

Crin Antonescu: Din 2013 toate tarile UE ar trebui sa aiba parlamente bicamerale. Gresit!

de Anne-Marie Blajan     Menaru
Luni, 2 noiembrie 2009, 20:12 Actualitate | Opinii


Am fost solicitata de B1TV sa comentez declaratia lui Crin Antonescu.

    * Din 2013, toate tarile Uniunii Europene vor avea forme de parlament bicameral. Ceea ce domnul Basescu nu spune oamenilor si nu spun nici prietenii sai, este ca noi riscam sa ne aflam in urmatoarea situatie: sa facem acest referendum acum, sa iasa «DA» pentru parlament unicameral, sa facem niste comitete si comisii, modificam Constitutia, mai facem un referendum sa se pronunte asupra articolului de Constitutie modificat si facem parlament unicameral din 2012. In 2012, facem alegeri si avem parlament unicameral si in 2013, conform reglementarilor UE, facem un nou referendum ca sa modificam Constitutia si sa avem parlament bicameral.

Voi comenta asta prin telefon, la "6! vine presa". E insa oportunitatea de a explica si aici de ce Antonescu greseste. Forteaza lucrurile.

1. UE nu poate impune o organizare a legislativelor statelor membre, este exclus, nu tine de competentele ei. Prin urmare, UE nu ne va impune din 2013 sa revenim la parlament bicameral, daca intre timp el va deveni unicameral.

2. Exista totusi o explicatie la ceea ce a spus Antonescu, adica probabil el a interpretat electoral o prevedere a Tratatului de la Lisabona.

Acest document, odata adoptat, va intari rolul parlamentelor nationale, care vor fi consultate inainte de adoptarea legislatiei europene, din dorinta ca deciziile UE sa fie luate la un nivel cat mai aproapiat de cetatenii sai. Astfel, parlamentele nationale trebuie sa se asigure ca UE intervine cu legislatie doar atunci cand se pot obtine rezultate mai bune la nivel comunitar. Acesta este principiul subsidiaritatii, care devine obligatoriu. Insa aceasta functie a parlamentului trebuie facuta de camera sau parlamentul - daca e unicameral - care are reprezentativitate teritoriala. Nu exista niciunde stipulat ca trebuie sa existe doua camere, dintre care una cu reprezentantivitate teritoriala. Daca exista o singura camera, dar ea are si reprezentativitate teritoriala, si demografica, atunci e perfect.

Citeste restul materialului si comenteaza pe Menaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3988 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Lipoveanul politic (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:19)

    costi [anonim]

    minte pe limba lui . adica rusa lipoveana.consiliile judetene au facut alceva : de la un singur centru de coruptie -guvernul- duci lucrurile la 41 de centre de coruptie -consiilile judetene si alte sute de centre de coruptie primariile . din pacate asa stau lucrurile . daca cineva stie ca exista cinste si onoare la nivele judetene si primarii sa ridice piatra .
    • -2 (2 voturi)    
      UE poate sa ceara revenirea la bicameral (Marţi, 3 noiembrie 2009, 7:39)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui costi

      Declaratia lui Antonescu este totusi una credibila. Uniunea Europeana incearca sa isi sporeasca tot mai mult influenta asupra statelor membre, iar interferenta inclusiv in structura parlamentelor nationale nu e nici pe departe o utopie. Cel mai bun argument il reprezina fondurile UE, care sunt condititionate intotdeauna de catre Comisia Europeana.
      • +1 (1 vot)    
        Uniunea Europeana/influenta asupra statelor membre (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:42)

        Ana Popescu [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Cine este aceasta "Uniune Europeana" despre care vorbiti?
        Nu am cunostinta sa fie CEVA ocult,dinafara "Lumii Vechi". Deci ceea ce stiu, este ca STATELE despre care vorbiti ca sunt "influentate" de EA ,chiar ELE o alcatuiesc.
        Puteti fi mai explicit? Pentru ca nu inteleg ce vreti sa comunicati! Multumesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Lipoveanu politic (Marţi, 3 noiembrie 2009, 9:02)

      Ana Popescu [anonim] i-a raspuns lui costi

      O,asta-i! Daca-i rus si lipovean este indubitabil corupt??!!!!!!!!!Chiar daca este cetatean roman si european?
      Coruptia ,dupa puterea dumneavoastra de judecata, este un virus plasat in anumite etnii.
      Este o judecata eronata care denota lipsa de cultura si informatii.Si...niste istorii discutabile.
      va recomand sa folositi cat mai des cel de-al cincilea drept fundamental: accesul liber la informatii si sunt convinsa ca vom discuta si din alta perspectiva.

      cu sinceritate ,
      Ana Popescu
  • +19 (33 voturi)    
    Atat a inteles (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:26)

    Crin [anonim]

    Nu-l cred pe Crin atat de inteligent incat sa interpreteze ceva. Eu i-l cred pe cuvant, atat a priceput. La cat absenteaza din parlament nici nu ma mira.
  • +11 (15 voturi)    
    A cata oara MINTE ...? (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:38)

    votezi pnl = CASTIGA PSD [anonim]

    Fara numar. Aroganta politica a PUTERII celor care se stiu aparati pana-n panzele albe de Televiziuni, ORICE ar face.

    Asta e presedintele nostru ! :))))))))))
  • +12 (16 voturi)    
    Manipulari (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:58)

    Angela Similea [utilizator]

    A inceput si Crin sa minta in campanie ca si Geoana...intai Geoana spune ca Omar Hayssam a fost ajutat de Basescu, cand defapt Hayssam era membru si sponsor PSD. Acum Crin incearca sa manipuleze si nu stie cum sa faca macar sa-si pastreze locul in parlament si vine cu minciuni ca sa dea populatia inapoi si sa spuna "NU" la referendum...le este mult prea frica, sunt constienti ca n-au nici-o sansa in fata lui Basescu si se tem ca vor pierde si painea gratuita din parlament.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:33)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Angela Similea

      Da, numai ca vezi tu... avem o opinie exprimata timp de 3 minute pe B1, in timp ce Realitatea a difuzat declaratia lui Antonescu obsesiv, din ora in ora, fara a lua in calcul "discutiile" cu diversi invitati, daca mi se permite sa le numesc asa. Asta e abordarea acestei televiziuni din ultimii 2 ani, o mana de salariati care se joaca cu soarta unei tari si au tupeul sa sustina ca apara drepturile cetatenilor...
      http://www.youtube.com/watch?v=W_KlTnCI-zM
  • +8 (18 voturi)    
    Nu este singura minciuna.... (Luni, 2 noiembrie 2009, 21:10)

    judex [anonim]

    a lui Antonescu. Programul sau insusi este plin de minciuni populiste. Este suficient sa analizam propunerile din sectorul economic pentru a intelege lipsa lor de eficienta. Sunt propuneri numai bune pentru Germania, tarile nordice, Franta, sau alta tara cu economie stabila (probabil ca din aceleasi motive incearca sa ne si momesaca cu profesorasul de provincie, Klaus Johannis), dar, in niciun caz, potrivite Romaniei, o tara fara legi, instabila, cu o economie nestructurata, incapabila sa adune bani la buget si unde economia gri depaseste 60%. Daca nu apelam la FMI, eram in aer (asta nici nu pot pricepe "marii" economisti ai PNL, sau poate vor sa distruga Romania si sa o lase la cheremul CSI, pentru ca alta explicatie logica nu exista), cu un catastrofal raport leu-Euro de 5-6 la 1 si neavand bani nici macar pentru pensii; de revenire economica nici nu mai poate fi vorba. Asta este situatia de care isi bat joc liberalii, psd-istii si udmr-istii, cu o inconstienta inexplicabila, sau poate foarte explicabila.
    • +4 (8 voturi)    
      sa adaugam (Luni, 2 noiembrie 2009, 21:37)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui judex

      ca PNL ar avea un guvern stabil - cu o majoritate parlamentara de 12% sau cat au luat ei la parlamentare - care sa promoveze ACEST program - asa cum este el! in caz contrar ar cam trebui sa apeleze la colegii de coalitie - si, dupa ei, potopul! 2. care Klau_nnis, frate??? aceeasi majoritate de 12% le-ar da lor voie sa numeasca un PM??? ma indoiesc! si iar apar colegii de coalitie care l-au sustinut pe Klau_nnis doar ca sa nu isi asume raspunderea unor masuri antipopulare INAINTE de alegeri! sa fie clar! DUPA alegeri e alta mancare de peste... dar nu gatit ca la lipoveni, ci ca a la hrebenciuc si compania! hai la vot!!
    • -3 (11 voturi)    
      Frumos tablou (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:12)

      Montesquieu [anonim] i-a raspuns lui judex

      Corecta analiza economiei romanesti. Nu-nteleg de ce te-ai oprit taman in momentu-n care trebuia sa zici cine-a condus-o in ultimii 5 ani. Ce zici maestre, le spunem cititorilor ceea ce e de stiut? PDL-u, mai exact gangsterii portocalii gen Videanu, Pogea, Berceanu; ei ne-au aruncat in gaura asta neagra din care nici macar miliardele de la FMI nu ne mai pot scoate. Ia sa vedem cine-a facut (furat) si gaura aia: Ridzi cateva milioane de euro la tineret, Udrea cateva zeci de milioane la turism, Videanu si Pogea sute de milioane la industrie si economie si, campion absolut la furt din banu public, Berceanu care-a bagat peste un miliard de euro (bani cash) in buzunarele transportatorilor de casa a lui Ba-secu. Ii stiti doar pe Casuneanu, Umbrarescu etc; sunt usor de identificat dupa nesimtirea cu care-si etaleaza bogatia: bugatti-uri, case pe coasta de azur si, mai ales, tupeul ala nesimtit al oamenilor care stiu ca presedintele unei tari e pe statul lor de plata. Ei, ia ziceti, cine-s oare mogulii-n tara asta?
      • 0 (4 voturi)    
        atata minciuna grosolana (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:27)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        intr-un singur comentariu n-am vazut in viata mea!!! care va sa zica udrea si ridzi au adus Romania de rapa, bai Pinocchio! vino cu cifrele din dosarele lor penale - si s-ar putea sa te creada cineva!
      • +2 (4 voturi)    
        memoria. (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:38)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        memoria si logica uneori ne lasa.
        Poate nu stii ca in ultimi 5 ani , 4 din ei, a fost tariceanu premier. El a avut pe mana executivul, asa a stii unde sa mergi sa faci plangeri.
      • +5 (7 voturi)    
        ... (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:59)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

        Amice, sa spui ca Udrea si Ridzi au furat Romania e ca si cum ai crede ca daca ai prins un traficant cu 10 grame de iarba si 5 pastile ai zguduit mafia drogurilor din tara. Cifrele despre care vorbesti sunt cel mult bugetele ministerelor conduse, sumele pentru care sunt anchetate nici nu ating 2 milioane de euro impreuna, insa evident televiziunile si-au facut treaba si te-au convins ca acestia sunt adevaratii gangsteri ai tarii.
        Vorbesti de ultimii 5 ani, ia mai verifica si poate afli ca au fost altii la volan. Nu-mi spune ca Basescu a invartit rotitele economiei iar guvernul Tariceanu a avut mainile legate, ca te consider mai inteligent. Iar Casuneanu si Umbrarescu fac sosele in Romania de 15 ani, si sub Mitrea, si sub Orban, si sub Berceanu.
    • +1 (1 vot)    
      Nu minte! (Marţi, 3 noiembrie 2009, 7:43)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui judex

      @ Fabuleaza! Cand lipsesti atata si nu stii subiectul fabulezi.Crin crede ca ese detinatorul adevarului absolut si vrea ca toata lumea sa creada ce spune el.Trezirea la realitate ca si din mahmureala va fi dura! DDD
  • 0 (2 voturi)    
    a incercat (Luni, 2 noiembrie 2009, 21:17)

    zeze [anonim]

    dar ce este real, ca deja multi l-au ascultat si au inregistrat informatia. cati sunt atenti la competentele UE in politica interna?
    a ochit omu' a tras si grosul populatiei a inteles ca in 2013 tre sa facem alte schimbari. asa ca strategia a functionat, romanii sunt satui de schimbari, iar practica ne spune ca orice schimbare la noi este din prost in mai prost.
    poate va exista o generatie care sa isi caute raspunsurile la intrebarile absconse ale politicienilor pe subiecte care "ne pepasesc conditia" de masa de manevra.
  • -3 (9 voturi)    
    Bicameralism (Luni, 2 noiembrie 2009, 21:49)

    Bogdan [anonim]

    Ori nu pricepeti nimic din esenta democratiei, asa cum nu oricepe 'zeul' de la Cotroceni, ori sunteti adusi la stadiul de molusca comunista. Vreti din nou Marea Adunare Nationala in care Basecu sau ceausescu sa isi faca mendrele. Nu v-au ajuns cei 45 deani de comunism? Mai vreti? Atunci votati da la referendum, dar nu uitati va votati si basecu la presedentie ca sa va iasa prostia pe nas!
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 noiembrie 2009, 21:55)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    cum e pe la altii (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:03)

    Ion I [anonim]

    link 1:
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Unibicameral_Map.svg

    (in albastru sunt toate statele care au sistem bicameral (Germania, Franta, Polonia, Marea Britanie, etc., precum Romania acum))

    link 2:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Unicameralism
    (in albastru sunt toate statele care au sistem unicameral, diferit de cele enumerate mai sus)

    macar daca unii nu inteleg ce inseamna fiecare termen (unicameral / bicameral), sa se uite la altii si sa se gandeasca (imitatia este o cale de succes; daca nimeresti bine)...
  • +2 (6 voturi)    
    La groapa istoriei cu voi! (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:04)

    gogu [anonim]

    Nu va faceti probleme...In iarna asta matematica spune ca 322 < (471-171).
  • +6 (8 voturi)    
    20 de ani (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:06)

    plebeu [anonim]

    sunt 20 de ani in care nu ati gandit nimic alceva decat cum sa furati cat mai legal, vati dat legi sa va protjati, cat credeti ca va mai merge, poate nu o sa platiti voi dar urmasi vostri sigur, boieri parsivi ce sunteti
  • -2 (6 voturi)    
    Neconcordanta! (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:44)

    Mihai Avramescu [anonim]

    Pai daca, Base vrea sa ne aduca in neconcorandata cu indicatiile UE. Trebuie sa scapam de acest cancer politic din Romania.
  • 0 (6 voturi)    
    .... (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:56)

    alex niculcea [anonim]

    Crin Antonescu propune modelul german de iesire din criza: scaderea taxelor si incurajarea firmelor. Este nevoie de asa ceva dupa impozitul forfetar.
    De asemenea, Crin propune inghetarea preturilor la energie, prin schimbarea mixului energetic - o solutie curajoase, pe care nimeni nu a avut curajul sa o aplice, din cauza baietilor destepti care fac afaceri in energie.
    • +1 (3 voturi)    
      crin sa propuna din astea (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:29)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alex niculcea

      cand o avea guvern sustinut de un PNL cu majoritate parlamentara! adiCA CAnd va zbura porcul de patriciu - afara din Romania!
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:12)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui alex niculcea

      Incurajarea firmelor ca sa ce?!? Crezi ca economia statea in firmele inchise dupa forfetar? Criza e cauzata de lipsa de incasari la buget, ori firmele alea nu plateau impozit pentru ca nu aveau pe ce... Insa ia un mamut, de ex. Sidex: daca nu are comenzi de afara (din cauza crizei), cu ce crezi ca o ajuta scaderea impozitelor, sa se apuce sa produca pe stoc numai sa dea oamenilor de munca? Sunt vorbe in vant - facem asa ca in Germania, de parca avem ceva in comun cu nemtii... De ce sa nu ne uitam la unguri, care au o ecomomie similara cu a noastra si au crescut TVA?
    • 0 (2 voturi)    
      Dar e in Germania?!? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:13)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui alex niculcea

      Poate sa compare Romania cu Germania?
      Asa, de curiozitate: nemtii sunt 1,1% din populatia globului si produc 12% din masini, unelte, etc. Nu au intrat in criza cu deficit bugetar de 5% din PIB si cu crestere a cheltuielilor salariale bugetare in ultimul an de 37%. Are taxele mai mari decat in Romania si deci are de unde sa le scada.
  • -1 (3 voturi)    
    da mai toti mint (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:38)

    clau [anonim]

    doar basescu spune adevarul :)) va vad eu in 2-3 ani cum va perpeliti, dar asa meritati...l-ati impuscat pe ceausescu si-l aduceti pe super base...sper sa traiti bine, exact cum isi doreste udrea
  • +1 (3 voturi)    
    e simplu (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:40)

    sorin [anonim]

    Ziceti ca alegandu-l pe Basescu mergem spre dictatura? ma indoiesc; chiar sa vrea el, opozitia "unita" e prea puternica.
    In schimb, daca iese unul din ceilalti, e cam ca si cum ne-am intoarce in 2004, cu Nastase ales presedinte, minus monitorizare cu stegulete UE.
    Si-atunci sa vezi dictatura psdr!!!
    Or sa stranga astia surubul pe toate caile [multe! ] pe care se poate abuza legea in Romania!

    Altminteri, si eu sunt dezamagit de Basescu, si ezit.
    Are si el multi borfasi pe langa, si (afara de supravietuirea prin pastrarea puterii) nu mi-e inca
    foarte clar ce vrea de fapt. Dar cand vad alternativa,
    mai ca-l accept si pe Berceanu la transporturi
    -cu amenintarea de a vinde CFR marfa,
    si pe Videanu la economie...,
    ba pana si pe EBA-Udrea-ETC
    si pe toti trepadusii lui Soros care zburda prin ONG-urile pro-base, si nu numai. Asa ca mi-e teama ca pana la urma [inca mi-e greu] merg la vot,
    si tot pe Basescu il votez... Dar fara nici un entuziasm.
  • 0 (0 voturi)    
    UE nu ne impune, dar nici prea de acord nu e (Marţi, 3 noiembrie 2009, 9:36)

    alexandrina [anonim]

    UE nu ne impune parlament bicameral, insa nici prea de acord nu cred ca e cu trecerea la parlament unicameral. Am fi cam singura tara care ar aplica aceasta ipoteza. Eu nu sunt de acord cu parlamentul unicameral, ca de altfel cu referendumul asta mincinos.
  • -2 (2 voturi)    
    Interpretarea este eronata, nu ideile lui Crin (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:15)

    Gabi A. [anonim]

    Antonescu nu forteaza lucrurile ci propune idei si solutii viabile. De exemplu scaderea taxelor si a impozitelor care nu poate fi decat benefic la aceasta ora. Indiferent ca unora nu le place, Antonescu ramane cea mai buna alegere de pe 22 noiembrie, respectiv 6 decembrie. O sa fie foarte multi cetateni care sa il sutina. Gabi A.
  • -2 (2 voturi)    
    Parlament bicameral (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:27)

    Martinika [anonim]

    Cred ca domnul Antonescu dorea sa intareasca ideea ca un stat cu un istoric democratic atat de fragil precum Romania nu isi permite in momentul de fata sa nu aiba un control intern in parlament respectiv camera superioara asupra celei inferioare. Deasemenea sistemele britanice sunt predominant unicamerale insa sistemele continentale au o traditie parlamentara bicamerala.
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:28)

    Clau [anonim]

    Felicitari!! In sfarsit un ziarist care s-a prins de aberatia declaratiei lui Crin!! Cu o floare nu se face primavara, dar macar mai avem o speranta. Nu-mi venea sa cred ca nimeni zile intregi nu s-a intrebat 'oare chiar asa o fi?'
  • 0 (0 voturi)    
    Cam tarziu... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 11:46)

    Paganel [anonim]

    s-a "trezit" si presa!... Am semnalat, aici (http://paganelis.wordpress.com/2009/10/18/in-locul-parlamentului-unicameral/) inca din 18 octombrie, ca se manipuleaza cu aceasta "prevedere" europeana... Si nu ma laud, ca daca era sa o fac, scriam despre asta de multa vreme. Am vrut sa vad cat va ia sa vedeti... Chiar si acum, am postat la urma, ca tot nu mai citeste (aproape) nimeni comentariile de la final. Si s-ar putea sa nici nu apara, ca s-a mai intamplat...
  • -2 (2 voturi)    
    Incompetenta presedintelui (Marţi, 3 noiembrie 2009, 12:40)

    Anca [anonim]

    Incompetenta Presedintelui este cauza regresului economic.Summitul Nato a fost comandat de Basescu.Banii i-a scos Tariceanu.Ce fel de sef de stat avem?
    Imprumuta bani de la fmi sa-si faca campanie electorala.Ce fel de sef de stat avem?
    Crin Antonescu presedinte.Pentru o Romanie a bunului simt.Taxe si impozite mai mici Investitii si locuri de munca.
    • 0 (0 voturi)    
      Re: incompetenta presedintelui (Marţi, 3 noiembrie 2009, 17:18)

      F. [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Nimeni nu "comanda" intilnire NATO. Eventual se ofera sa organizeze asa ceva, nu e garantat ca oferta va fi si acceptata. Banii i-au platit romanii si in general a fost vorba de Romania nu de tariceanu/Basescu.
      Nu spuneau unii ca banii de la FMI sint pentru pensii si salarii in domeniul bugetar ? Alea despre care unii zic ca nu mai pot fi platite iar altii zic ca o sa le platim. Sa te mai intreb despre politica de anul trecut, in domeniul pensiilor, a liberalilor ? Sau ar trebui sa spun a PSD-lui ?
      Crin Antonescu e paralel cu bunul simt. Bunul simt ti-ar cere sa nu intri in cursa pentru o functie pentru care nimic din activitatea ta nu te recomanda. Poti arata ceva bun si important pus pe picioare de .. cetateanul in cauza in cei 17 ani de cind e politician ? Ceva pentru care a muncit, s-a zbatut, nu a dormit noptile, etc ? Vreo lege importanta ( liberala in spirit ) ?
  • 0 (0 voturi)    
    ce-are sula cu prefectura? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 12:50)

    nahir [utilizator]

    pe UE nu o intereseaza din cate odai e facut parlamentul unei tari, ci doar ca acest parlament sa implementeze repede si eficient legislatia cu aplicabilitate la intreaga uniune si, de asemenea, ca legislatia unei tari, alta decat cea de mai inainte, sa nu afecteze aplicarea aceleia.
    ca urmare, parlament unicameral sau bicameral, pt. mama UE nu-i important.
    de asemenea, ce evita chucky sa zica este ca in tarile din UE in care exista parlament bicameral, cele doua organisme au de indeplinit sarcini diferite, lucru inexistent in Romania, unde atat senatul cat si camera deputatilor dezbat (asta in teorie, ca altfel e un chiul general) aceleasi legi. de ce sa cheltuiesc aproape dublu, doar ca sa satisfac pretentiile unor nababi?nu s-au imbogatit destul pe spinarea noastra? sa fim seriosi. un parlament unicameral si cu cat mai putini membri ar deveni mult mai eficient.
  • 0 (0 voturi)    
    -- (Marţi, 3 noiembrie 2009, 13:39)

    Costescu Cristian [anonim]

    Liberalii şi Crin Antonescu au soluţii la ieşirea din criză. Vor reduce taxele şi impozitele pentru a face economia să se mişte, pentru a sprijini pe cei care produc, investesc şi creează locuri de muncă. Vor lua măsuri pentru a sprijini social pe cei defavorizaţi şi pentru a proteja locurile de muncă.
    • 0 (0 voturi)    
      Re: -- (Marţi, 3 noiembrie 2009, 16:59)

      F. [anonim] i-a raspuns lui Costescu Cristian

      Vom face pasi spre construirea socialismului multilateral dezvoltat! Impreuna cu tovarasii din PSD. Am vazut deja asta in mandatul lui Tariceanu.
  • -1 (1 vot)    
    Crin Presedinte! (Marţi, 3 noiembrie 2009, 15:47)

    Crist [anonim]

    Mie chiar imi place modul de campanie derulat de Crin! Imi place cum gestioneaza fiecare situatie si cred in sansele lui pentru presedintie. Sunt convins ca va fi un presedinte mult mai corect si mult mai harnic decat Basescu, care s-a obisnuit sa arunce bombe din mers, jucandu-se cu inimile romanilor si sperand in mila acestora. Nu cred ca populatia il va ierta de data asta. Antonescu este presedintele Romaniei! Numai asa putem iesi din criza!!!
  • 0 (0 voturi)    
    JOS BASESCU (Marţi, 3 noiembrie 2009, 18:22)

    Paula [anonim]

    acest referendum nu este decat un capriciu al lui basecu ! ar trebui sa ii fie rusine ca noi romanii pltim pentru capriciile lui ! daca in ''89 strigam jos ceausescu acum strigam jos basescu !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu nu respecta nici o constitutie (Marţi, 3 noiembrie 2009, 18:30)

    mihai [anonim]

    Daca Antonescu are dreptate oricum pe Basescu nu il intereseaza el face regulile si pentru UE si pentru orice el face numai ce vrea, Basescu este in stare sa faca referendum si sa cheltuie banii nostri de fiecare data cand are un interes personal nu se gandeste la binele populatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Crin. (Marţi, 3 noiembrie 2009, 18:33)

    gabrielan [anonim]

    Nu conteaza ce etnie este, atata vreme cat este roman.Sunt convinsa ca va scoate tara din impasul in care se afla si o va face sa prospere, asa cum trebuia sa se intample acum multa vreme.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 19:17)

    ionut spataru [anonim]

    este incredibil...ne invartim in cerc...de ce sa modificam parlamentul,sa l facem unicameral daca peste 4 ani va trebui sa ne intoarcem la parlamentul bicameral?!....asta se intampla numai din cauza incapatanarii lui basescu...
  • 0 (0 voturi)    
    NUMARUL 1 CRIN ANTONESCU (Marţi, 3 noiembrie 2009, 20:20)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    eu as vota crin antonescu deoarece propune modelul german de iesire din criza: scaderea taxelor si incurajarea firmelor. este nevoie de asa ceva dupa impozitul forfetar.numai crin antonescu impreuna cu un premier ca claus johaniss aceasta tara poate revenii la normalitate.numai cu un om care are o mentalitate de neamt cum este claus johaniss,si impreuna cu un om cinstit onest si cu mult bun simt ,impreuna cu un om ce a spus ca din aceasta campanie nu vor mai fii spuse vorbe aruncate in vant si acest om este presedintele nostru crin antonescu!!
  • 0 (0 voturi)    
    Crin (Marţi, 3 noiembrie 2009, 20:21)

    EUGEN [anonim]

    Ce rost are sa se mai faca unicameral.?..simplu...sa se mai cheltuie niste bani acum pe finish...probabil si;a dat seama base ca nu mai are sanse la un alt mandat:))
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 3 noiembrie 2009, 22:02)

    paul [anonim]

    Uite cine este omul lui
    BASESCU , Crin stie ceva si nu stie prost , oare de ca sa tot schimbi stuctura , faci atatea mutari ca in 2013 sa ajungi tot la bicameral .Se vede ca ti cu base pentru ai favoriza mutarea.
  • 0 (0 voturi)    
    CRIN (Marţi, 3 noiembrie 2009, 22:03)

    fermekatu [anonim]

    •Crin Antonescu si Klaus Iohannis au un plan anticriza comun, iar acesta este un cuplu dorit de romani.
  • 0 (0 voturi)    
    pro Crin (Marţi, 3 noiembrie 2009, 22:04)

    gelyx [anonim]

    Crin este capabil sa conduca tara asa cum nu a facut nimeni , are nevoie de sansa noastra de ane demontra!
  • 0 (0 voturi)    
    pro crin (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 11:34)

    elena [anonim]

    Crin Antonescu propune modelul german de iesire din criza: scaderea taxelor si incurajarea firmelor.
    De asemenea, Crin propune inghetarea preturilor la energie, prin schimbarea mixului energetic - o solutie curajoase, pe care nimeni nu a avut curajul
  • 0 (0 voturi)    
    Romania! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 21:50)

    dragu [anonim]

    Romania va putea fi condusa foarte bine de CRIN ANTONESCU!.....este necivilizata aceasta tara iar solutia ei este Crin......este in putere criza economica....solutia ei este Crin......