Cum poate fi tratat noul izolationism al Republicii Moldova?

de Emil Stoica     Jeopardy
Marţi, 7 aprilie 2009, 8:24 Actualitate | Opinii


Partidul Comunist din Republica Moldova a castigat luni detasat alegerile parlamentare din acea tara.

1) Desi este cea mai saraca tara din Europa (cu un PIB pe locuitor de doar 1.300 de dolari — in 2007, adica cu un PIB anual de 25 de ori mai mic decat al Romaniei); 2) desi o putere straina (Rusia) se joaca cu foarfeca pe granitele sale rasaritene; 3) desi Uniunea Europeana le-a intins mana prieteniei, ei bine, R. Moldova a decis sa voteze din nou cu comunistii, cei care vor asigura status-quo-ul.

In acest fel, locuitorii R. Moldova au garantia ca vor ramana saraci, ca vor ramane cu conflict militar intern (si cu toate relele ce decurg: trafic de persoane, de arme, etc) si ca nu vor avea un viitor european. Felicitari!

In afara celor 3 probleme de mai sus, in mod voluntar, conducatorii R. Moldova au decis sa mai inventeze o problema: sa-si demonizeze vecinul “imperialist”, Romania si, in loc sa creeze punti de co-operare, a decis sa le distruga si pe cele existente.

In numeroase articole precedente am aratat care ar fi avantajele intrarii R. Moldova in UE, avantaje atat ale R Moldova, cat si ale Romaniei si a UE: institutiile acelui stat s-ar intari, ar exista garantia bunastarii, economia va creste, comertul va creste (inclusiv prin accesul firmelor romanesti si europene pe piata CSI utilizand firme din R. Moldova); iar cu un stat mai dezvoltat ca vecin al Romaniei, si Romania, dar si UE, ar avea de beneficiat.

Insa ce este de facut atunci cand conducatorii unei tari isi izoleaza tara si, in plus, isi injura vecinii de la Vest?

Raspunsul este simplu: trebuie sa punem democratia pe primul loc: alegerile au fost castigate de un partid politic, rezultatul lor trebuie respectat. De asemenea, Romania (si nici UE) nu trebuie sa se amestece in politica interna a R. Moldova. Desigur, daca in R. Moldova au loc abuzuri sau incalcari ale drepturilor omnului, Romania si UE au datoria sa atentioneze autoritatile de la Chisinau.

Insa trebuie sa continuam sa le intindem o mana prieteneasca, indiferent de provocarile dnilor. Voronin & PCRM. Acolo unde putem colabora sa colaboram. Iar daca Romania va deveni un succes economic, acest fapt va invinge orice propaganda mincinoasa a autoritatilor de la Chisinau. Iar prietenii pro-europeni de la Chisinau trebuie sa stie ca daca R. Moldova va decide peste 4 ani sa se uite spre vest, Romania si UE ii vor ajuta.

Citeste si comenteaza pe Jeopardy.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1290 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ieri, la radio... (Marţi, 7 aprilie 2009, 8:48)

    G.Marius [utilizator]

    La un post de radio national din Chisinau, suna un batranel de vreo 70 de ani, basarabean....
    Si cu tremur in glas, ii roaga pe redactori sa nu mai transmita cantece romanesti, pentru ca "astia" nu merita sa asculte asa ceva.

    Se zvoneste ca daca ar fi avut buletin, in Moldova si maidanezii ar fi votat PCRM.
    • +1 (1 vot)    
      Unirea o vor face tinerii ! (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:31)

      Basarabia e Romania [anonim] i-a raspuns lui G.Marius

      Speranta e in tinerii care ieri s-au dus cu miile in centrul Chisinaului, cel de-al doilea oras romanesc (va invit sa-l vizitati). In mod natural, pensionarii, batranii sarmani si tampiti de 70 de ani de comunism sovietic, vor muri si vor fi inlocuiti de generatii care stiu de Romania, de UE, de munca in strainatate.
      Moldova nu voteaza comunist, e majoritar anti-comunista. Insa comunistii de acolo au obtinut un rezultat prin frauda si deocamdata, nici USA, nici UE, nu au recunoscut rezultatele alegerilor !

      -principalele canale mass-media sunt rusofone si pro-comuniste, opozitia n-a avut acces, e formula clasica de manipulare mediatica, aplicata si in Romania ani de zile de PSD-ul comunistului Iliescu !

      -1.000.000 de electori sunt plecati din tara si nu au unde vota, numarul de consulate si ambasade R. Moldova fiind foarte mic in Europa. PC-ul stia de asta si a fost foarte multumit pentru ca 80% din cei plecati voteaza cu partide pro-romanesti (sa vedeti rezultatele la Paris si Strasbourg, unde comunistii au luat doar 8% !!)

      -desi ca toate tarile europene, populatia Moldovei e in scadere demografica, din 2005 pana in 2009 au aparut pe listele electorale 100.000 de noi electori ! Fapt complet neexplicat de regimul comunist.

      -oficial, 51% din electori s-au dus la vot, neoficial se vorbeste de 40%. Din cei care s-au dus la vot, 50% au votat comunist, 50% au votat cu alte partide (liberalii au obtinut 35%). In consecinta, PCRM a obtinut 60% din mandate (61 mandate din 101) cu votul a 25% din electorat !! Un rezultat demn de fosta URSS.

      -Voronin nu va mai fi presedinte, cel mult prim-ministru sau sef de partid si asta ii va reduce inevitabil influenta, el nu poate controla pe toti (de altfel s-a suparat si cu fostul prim-ministru, Tarlev).

      -ce e foarte pozitiv e ca societatea basarabeana se polarizeaza puternic politic, a disparut indiferenta sau resemnarea, iar comunistii devin "partidul Rusiei si batranilor", adica un partid fara viitor !
  • 0 (0 voturi)    
    greseala (Marţi, 7 aprilie 2009, 8:58)

    croc [anonim]

    adica cu un PIB anual de 25 de ori mai mic decat al Romaniei ???

    Voi stiti ce scrieti sau doar copiati ?
    • 0 (0 voturi)    
      care? (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:25)

      flynt [anonim] i-a raspuns lui croc

      si care e greseala? luminati-ne va rog
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:07)

    Ivanu [utilizator]

    cred ca in R. Moldova situatia seamana cu cea din 2000 din Romania. Si atunci PSD-ul nostru era un partid cu putere mare, dar pana in 2004 influenta i-a scazut, iar acum are rival. Probabil ca pana la urmatoarele alegeri tineretul va realiza ca e cazul schimbarii!
    • 0 (0 voturi)    
      Seamana dar nu rasare (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:36)

      releu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      PSD -ul asta al lui Iliescu cu Nastase prim ministru a dus Romanai pana inragul UE, o spun desi nu am votat niciodata PSD, dar asta e adevarul. Ori PCM nu se gandeste de loc sa duca RM in UE, doar mimeaza.
      Asa ca situatia seaman dar se deosebeste prin partile esentiale.
  • +1 (1 vot)    
    ce ati facut voi? (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:25)

    zoso [anonim]

    dar ce ati facut voi ?
    stati ca spectatorii, romania nu are politica externa, nu stie cum sa trateze problema si ce doreste in privinta moldovei nu zic sa o mai sustina

    cetatenie romana sa redobandesti este o umilinta si dureaza o vesnicie, nici nu stiti cat e de umilitor

    in romania poti veni doar cu viza, si poti fi umilit la vama

    cultura romaneasca lipseste cu desavarsire, fiindca oamenii de cultura din romania nu merg in moldova, produsele romanesti au fost inlocuite cu rusesti si ucrainene fiindca acum sunt import din UE si foarte scumpe

    ce vreti sa faca?
    ce ati facut sau veti face voi? dati din gura si aratati cu degetu?
    • 0 (0 voturi)    
      Deci Romania e de vina? (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:03)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui zoso

      Romania nu are nici o putere in Moldova! Daca s-ar baga ar insemna amestec in treburile interne ale altei tari! Unde mai pui ca Voronin a facut o obsesie din a aduce acuze la adresa Romaniei! Treaba e simpla! Schimbarea trebuia sa vina de acolo! Ori s-au fraudat alegerile ori majoritatea e batuta in cap peste Prut! Iar daca s-au fraudat alegerile....e simplu...e nevoie de o revolutie si inlaturarea putregaiului comunist....
  • -1 (1 vot)    
    Cum sa ii tratam? (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:27)

    Cip [anonim]

    Cu indiferenta. Asta si-au dorit, asta au. Nu ne ajung problemele noastre, dorim sa ne incarcam si cu cele mult mai grave ale altora?
    Sa-i lasam in necazul lor, sa declare si sa faca ce vor, si noi sa ne orientam spre realele probleme--- ale noastre!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Destramare (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:32)

    Costel [anonim]

    Si care este cauza ca va pare atat de rau ca astia fug de Romania? Erau o putere economica si am fi tras avantaje printr-o apropiere cu ei? Nu. Eu zic ca situatia ar trebui sa fie invers, ei sa se roage de Guv. Romaniei sa ii ajute, sa ii sprijine in Ue etc. Si apoi sa nu uitam ca acolo sunt si multe alte natii sovietice langa vorbitorii de limba romana, care pot avea alte afilieri politice si ideologice. Dragoste cu forta nu se face..lasatii in pace, au si ei cap pe umeri ca sa stie ce isi doresc cu adevarat
  • 0 (0 voturi)    
    moldova (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:34)

    filip [anonim]

    moldova e o tara care poate sa isi suporte consecintele propriilor actiuni. nu le mai plangeti atat de mila si intelegeti ca cetatenii i-au ales pe comunisti. e o tara democrata care vrea sa traiasca in comunism. asa au ales cetatenii acelei tari. asta au considerat ca este cel mai bine pt ei. si poate asa si e. la cat saunt de mici si la cat de mult depind de resursele rusiei...ar fi nebuni sa intoarca spatele rusilor. mai studiati si voi problema basarabeana si nu mai luati idei din auzite. romania ce ar face pt moldoveni? i-ar fura statul cum ne fura si pe noi? de ce ar schimba moldovenii un locsor caldut langa rusi doar ca sa fie furati de guvernantii romani? cata vreme rusia va avea interese in moldova comunistii vor fi mereu la putere
  • 0 (0 voturi)    
    pib (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:38)

    andreea [anonim]

    Conform enciclopediei wikipedia pib-ul romaniei este (sa zicem aprozimativ) 80 de mii de milioane(adica pe om vreo 40 de mii de usd?) iar in rm este 3 mii de milioane( la o populatie de 4 mil...inseamna cam 750)
    gresesc matematic sau unde ca nu imi iese 750 ori 25 egal cu 40mii
    • 0 (0 voturi)    
      PIB, PIB/loc (Marţi, 7 aprilie 2009, 10:49)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      Ce iti mai place Andreea sa te complici.
      Emil Stoica spune ca PIB-ul anual al Moldovei este de 25 de ori mai mic decat al Romaniei nu PIB-ul pe cap de locuitor deci nu mai era nevoie sa imparti.

      si asa este (in mil. PPP, date FMI 2007)
      245,5 : 9,8= 25

      PIBul nominal al Romaniei este de 37 de ori mai mare decat al Moldovei.
    • +3 (3 voturi)    
      Gresesti (Marţi, 7 aprilie 2009, 10:59)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      Conform Wikipedia
      -In Moldova PIB Per capita $2,897[2] (IMF) (135th)
      -In Romania PIB Per capita $12,698.43[2] (64th)
      De 4 ori mai mare. Autorul ar trebui sa compare PIB pe cap de locuitor, altfel...irelevant.

      Pt mine autorul scoate din burta niste aberatii crase, subiective si da dovada ca habar nu are despre ce se intampla in Moldova...comentez:

      Tara mama (Romania) a ramas total pe dinafara in jocul facut de Russia in MD. Rusii au acaparat toata Massmedia din MD. Astfel, Posturile rusesti sunt peste tot in tara iar cele romanesti nu-si pot lua licenta sau cele existente au fost hartuite la nesfarsit (dovada PRO TV Chisinau). Posturile de radio proromanesti sunt inchise pe diferite motive aberante (rezista doar cele care dau muzica populara si nu comenteaza la adresa regimului de la Chisinau). Tin sa va informez ca CEDO e gratuit in aceasta problema pentru ca abuzurile continua. Populatia de la tara care nu au acces decat la TV Moldova si posturile rusesti aud in fiecare zi doar de binele ce le face comunismul in tara. Inainde de alegeri(sau imediat dupa) se maresc pensiile cu 5-10 dolari iar pensionarii se multumes cu atat. De ce se multumesc? Pentru ca stiu cum e sa fie mai rau. Pentru ca dupa razboi(92) nu se plateau pensiile cu anii iar uneori in loc de pensii se dadeau ciubote. Pentru ca statul avea datorii masurati in ani la profesori si medici (anii 94-98). Va intrebati de ce se voteaza acum comunistii?pentru ca nu mai avem medici, profesori, intelectuali in tara. Sunt plecati. Chiar daca vin din Timisoara sa voteze in Bucuresti, chiar daca vin din Italia sa voteze in Moldova, nu e de ajuns.
      Toate cele bune si nu va mai mirati de ce se intampla. Personal in viata asta ma tem cel mai mult de omul prost. Si sunt muuuulti.
  • +1 (1 vot)    
    comentatori (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:42)

    zoso [anonim]

    cititi zoso, urmariti gigi becali ...

    asta sunteti, fotbalisti, scandalagii, otv-isti

    nu stiti ce inseamna patriotism, romani din afara tarii , v-ati gandit intotdeauna la burta voastra si cand ati abandonat basarabia in 44 si acum
  • 0 (0 voturi)    
    isi merita soarta (Marţi, 7 aprilie 2009, 10:34)

    luk [anonim]

    Cata vreme peste jumatate voteaza cu voronin, eu spun ca isi merita soarta.
    Romania ar trebui sa adopte o politica de ignorare a autoritatilor comuniste din Moldova si sa intensifice activitatile culturale si educationale care implica romanii de acolo.
    Vad totusi o speranta in cei 20.000 de tineri care au demonstrat la Chisinau.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:05)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui luk

      Cei 20.000 au devenit 5000. Din pacate speranta more....Miine nu o sa mai fie nimeni acolo. Au mai fost proteste de genul asta in trecut si s-au termina cu acelasi rezultat...comunistii au ramas, protestatarii au plecat.....pacat!
      • 0 (0 voturi)    
        koniet filma (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:53)

        piata universitatii [anonim] i-a raspuns lui iancu

        si daca o sa mai fie, vor mai face si ei o Piata Universitatii cu "mineri locali" si koniet filma.
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:22)

    Victor [anonim]

    Cu duhul blandetii ,al menajarii , grijulii si tematori , nu facem nimic . Acolo , peste Nistru cea
    mai mare gresala este lipsa de informatie . Neim-
    plicarea oficiala , neparticiparea afaceristilor ( fara
    profit ? ) , prezenta precara a institutiilor culturale
    ( fonduri ? ) si ale societatii civile din Romania nu poate avea alt rezultat decat conscintele unei aspre izolari , Gazul rusesc , rusofonii , regimul cvasi - to-
    talitar ( clasic comunist - sovietic ) , s e impun .
    Chiar nu reusim sa fim demni , sa luam o pozitie
    clara , oficiala, privind Unirea ? Neamestec ?
    Cine se amesteca in propria Tara ? Rusii , de peste
    o tara ( Ucraina ) ,fara hotar comun . Ce tot ...o
    lalaim cu Tansnistria, teritoriu roman, si nu se cere
    schimbul de teritorii cu Ucraina , cosecinta a des-
    tramarii Uniunii Sovietice ?
    Suntem slabi nu numai <oficialli > ( politica , di-
    plomatia ) , ci intregul nostru popor ,el insusi ne-
    informat ca si moldovenii .Eu ma simt vinovat . Cei
    care cititi aceste mesaje , nu ? CE FACETI ?