Crima de lez-poezie

de Ioana Avadani     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:49 Actualitate | Opinii


Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a amendat, cu cate 5.000 de lei:
- Radio ZU, pentru a fi difuzat parodierea unor poezii ale poetului Mihai Eminescu ce nu tineau cont de protectia copiilor si de obligatia de a asigura “informarea, educarea si divertismentul publicului, cu respectarea libertatilor si drepturilor fundamentale ale omului”, precum si reflectarea “diversitatii culturale, in respectul identitatii nationale si europene”
- Radio 21, care a a transmis “o parodie cu text vulgar dupa poezia “Luceafarul” de Mihai Eminescu, prevederile art. 39, alin. 2 si ale art. 3, alin. 1 din Legea audiovizualului nr. 504/2002, precum si ale art. 89 din Codul de reglementare a continutului audiovizual.


Art. 3, alin. 1 din Legea Audiovizualului spune asa:

Prin difuzarea si retransmisia serviciilor de programe se realizeaza si se asigura pluralismul politic si social, diversitatea culturala, lingvistica si religioasa, informarea, educarea si divertismentul publicului, cu respectarea libertatilor si a drepturilor fundamentale ale omului.


Iar art. 39 (2) zice:

Difuzarea in cadrul serviciilor de programe de televiziune si de radiodifuziune a programelor care pot afecta dezvoltarea fizica, mentala sau morala a minorilor se poate face numai daca, prin alegerea intervalului orar de difuzare ori datorita mijloacelor tehnice necesare receptiei, minorii nu au acces audio sau video la programele respective.


Intelegem ca Zu si 21 au spus mascari pe post de dimineata - si asta e contrar legii. Mentionez ca nu am ascultat repectivele parodii - si nu ma pronunt asupra calitatii de “mascari” .


Ceea ce ma ingrijoreaza este o declaratie a distinsului pianist Dan Grigore, membru CNA, citat de Romania Libera:


"E o blasfemie de ziua nationala. E vorba de un patrimoniu national, care este sfant pentru natia romana (…) Se face o parodie pe versurile lui Mihai Eminescu, de ziua poetului national”, a spus Dan Grigore. “Eu as face intrerupere de emisiune pentru asa ceva, un atentat de prost gust, de mizerabilitate, de josnicie, la poezia lui Mihai Eminescu. Eu as intrerupe 3 ore emisia, daca legea mi-ar permite”, a precizat Dan Grigore.


Genul acesta de discurs nationalist-culturaloid ma pune pe ganduri. In “libera formare a opiniilor” pe care o apara CNA nu intra si libertatea de a nu-ti placea Mihai Eminescu? Parodia, in sine, este o crima? Ba, mai mult, o blasfemie? Si daca, pentru mine, 31 martie este “sarbatoarea nationala”? Nu stiti ce e 31 martie? ia sa vedem cine stie… :)


Asa ca, in momemhtele mele bune, ma bucur ca CNA isi bazeaza deciziile pe lege. In cele de depresie, imi smulg parul, fir cu fir, la gindul ca argumente ca cel de mai sus inca mai sint vehiculate…


Citeste si comenteaza pe blogul Ioanei Avadani.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1379 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Osana (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:20)

    Vorbe goale [anonim]

     Argumentele enumerate mai sus nu numai ca sunt in continuare valabile, dar ele vor continua sa fie valabile mult timp dupa disparitia globalizarii si a lacheilor ei. Altfel ne auto-reducem la starea de oameni "fara chip si nume".

    Ca tot veni vorba de libertatea de opinie: avem voie sa nu ne placa globalizarea si uniformizarea culturala? Sau acum nu mai avem voie decat sa aducem osanale globalizarii?
    • +2 (6 voturi)    
      Avem voie (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:41)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

      sa ne placa sau nu orice. Cu conditia sa ai de unde alege. Dar daca pe toate canlele mass-media apar aceleasi fete obosite si imbecile care dau cu buzduganul in morari pentru a face "divetisment" atunci exista obligatia unei autoritati de a interveni. Aici nu mai e vorba de ne place sau nu. Nimeni nu impune pe Eminescu. Dar nimeni nu mai aduce aminte de poeziile "neconforme" cu timpul : Imparat si proletar de exemplu.
      Aste e problema stimata blogerita! Dar cum display-ul suporta orice si pe oricine nu are nici o importanta restul.
  • -1 (5 voturi)    
    eminescu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:40)

    VIORICA [anonim]

    perfect de acord cu Dan Grigore. Nu este normal sa ne batem joc chiar de orice. Sunt sigura ca daca s-ar populariza mai mult Eminescu si alti mari poeti ai tarii, nu si-ar mai permite toti pitifelnicii sa-si bata joc de ei, iar opinia publica, fiind mai informata, nu ar mai accepta asemenea mizerii. In aceeasi idee, il rog pe dl. Dan Grigore sa faca demersurile necesare ptr a fi scoase din grila de programe desenele animate "din folclorul maghiar" de pe Minimax. Sunt hidoase si cu accente obscene. Postul Mninimax are desene animate ptr copii mici, de regula frumoase, dar aceste "povesti din folclorul maghiar" sunt mizerabile.
  • -1 (5 voturi)    
    Perfect de acord cu CNA (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:31)

    arnota [anonim]

    1. Va rog sa nu manipulati declaratia lui Dan Grigore. "Ziua poetului national" e una, “sarbatoarea nationala" - cu gilimelele dvs cu tot , e alta.
    2. Raspund provocarii, desi cred ca nu era cazul: 31 martie este ziua de nastere a lui Nichita Stanescu. Lucrurile nu ar fi cu nimic schimbate daca respectivele parodii ar fi fost dupa Nichita, realizate in acelasi spirit cu cele dupa Eminescu si difuzate pe 31 martie.
    3. Subscriu total la opinia lui Dan Grigore. Ce bine ar fi daca ar exista asemenea reactii - mergind pina la interzicere - si fata de toate celelalte emisiuni pline de vulgaritate si prost gust care ne invadeaza de pe atitea posturi TV si radio. Nu-mi spuneti ca telecomanda imi apartine! Sint obligata sa suport aproape zilnic timpeniile debitate de niste prezentatori oligofreni pe posturile de radio agreate de majoritatea soferilor RATB...
  • -2 (4 voturi)    
    la fel, de acord cu CNA (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:47)

    alexandru [anonim]

    Sunt de acord cu decizia CNA.
    http://alexandrustirbu.blogspot.com
  • 0 (2 voturi)    
    De acord cu CNA-ul (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:03)

    Pink Panther [anonim]

    Ioana mama draga tu ai ascultat acest p(r)ost numit Radio Zu?
    Culmea este ca-l aud si la TM. Chiar, pe ce baza se dau licente pe plan national? N-ar trebui sa furnizeze si informatii de interes local?
    Pardon, soarele rasare de la Bucuresti!

    Pe scurt, Radio Zu=niste idioti care ocupa banda inutil si care confunda jobul cu vulgaritatea si pierderea timpului pe la o cafenea.

    O plimbare prin strainatate (daca cunosti limbi straine) iti vor arata diferenta dintre posturile de radio din tarile civilizate si posturile romanesti.

    Eu le-as da puncte ca la soferi. Iar la un moment dat gata cu licenta.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:49)

    Opposite [anonim]

    E o diferenta intre prostul gust si ilegal. Daca d-nul Dan Grigore ar fi la fel de constant in declaratii, ar trebui sa tina conferinte de presa de 24 de ore si manelistii trebuiau de mult decapitati. Dar deh, ne ofuscam numai cand vine vorba de Eminescu ca atat mai stim din literatura.