George Butunoiu: Vreti sa va placa la munca, dar sa nu fie discriminare in tara? Sori, nu se poate!

de DP     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2014, 13:07 Actualitate | Opinii


George Butunoiu
Foto: Arhiva personala
Daca nu s-ar face discriminarile de la angajare, aproape sigur ti-ar placea (si) mai putin la munca, ai lucra mai prost, firma ar pierde bani si, evident, si salariul si bonusurile ti-ar scadea, scrie George Butunoiu pe blogul lui. O multime de oameni de la HR muncesc acolo ca sa va fie mai bine, sa veniti cu mai multa tragere de inima la lucru si ii discrimineaza pe cei care vor sa se angajeze in firma voastra si despre care stiu ca nu ar semana cu voi, ca ar fi “din alt film”, ca nu ar fi pe placul vostru, ca ar strica aerul si atmosfera din firma si ca toata lumea ar deveni mai nervoasa.

Vreti cultura organizationala in firma, va place, va si faliti cu ea in fata celor care sunt in firme in care nu au asa ceva. V-ati intrebat vreodata, la modul serios, ce legatura e intre cultura organizationala si discriminare? Esti batran si vrei sa intri cu orice pret intr-o echipa de tineri, doar pentru ca ai “skills” si stii cum se face jobul respectiv? Esti sigur ca e bine? Ca e bine pentru tine, pentru ceilalti, pentru companie? Sigur – sigur? Si daca ai sti ca cel la care ai fost la interviu, si care acum e seful tau, te-a angajat doar fiindca esti schilos, desi nu ii place de tine, il irita mutra si prezenta ta, poate chiar te dispretuieste, ti-ar fi bine in firma, la locul acela de munca? Zau, chiar asa? Stiti ce-mi spun cei mai multi care vin la mine la birou? Ca vor sa plece de unde lucreaza acum pentru ca nu le mai PLACE, si ca vor sa mearga undeva unde sa fie COLECTIV MISTO. Cand ii intreb cum sunt colectivele misto, niciodata nu imi vorbesc despre calificari si skills, ci despre altceva. Si pana la urma cum ramane? Sa nu fie discriminare cand vrei tu sa intri in colectivul altuia, insa sa fie atunci cand vor altii sa intre cu forta in colectivul tau…

Din fericire, sunt foarte putine posturile si situatiile in care un angajator e nevoit sa ia un candidat care ii displace, indiferent din ce motiv, doar pentru ca are skills. Eu fac recrutari de mai mult de 20 de ani si nu am vazut pana acum vreodata pe cineva care sa angajeze un candidat care i-a displacut la interviu, oricat de bun ar fi fost acesta din punct de vedere profesional si oricat de impresionant ar fi fost CV-ul sau. Si cum sa nu-i intelegi pe oamenii aceia, dintre care cei mai multi si-au facut viata personala praf fiindca stau toata ziua in firma, si cu fundul si cu mintea, cand spun ca daca tot a devenit compania familia lor, macar sa aiba niste oameni in jur cu care au ceva in comun, pe care sa le faca placere sa-i vada in preajma, sa le inspire incredere.

Mi-ati umplut blogul cu injuraturi moralizatoare cum ca recrutarea trebuie facuta exclusiv pe criterii de competenta, pe istoric profesional, ca experienta conteaza etc. etc. Si ca, de fapt, toate relele de pe aceasta piata a muncii se intampla tocmai pentru ca angajatorii nu fac asta la angajare, adica nu fac selectiile exclusiv pe aceste criterii “de performanta”. De parca multi ar intelege ce e aceea, care sunt ingredientele si cum se ajunge la ea. In Franta a functionat o vreme un proiect pilot pe niste firme sau institutii de stat prin care angajarile erau facute obiectiv si nediscriminatoriu, “in orb”, exclusiv pe baza de CV/ dosar, care CV si alte documente erau verificate si validate de catre o comisie sau agentie care nu se intalnea niciodata cu omu’, doar se asigura ca tot ce scrie acolo e riguros adevarat. Nu am mai auzit nimic despre acest proiect, cred ca l-au abandonat, cine stie din ce motiv. Dar nu conteaza prea mult, putem face si un rationament abstract si un mic exercitiu de imaginatie: cum vi s-ar parea sa fiti angajat printr-un astfel de sistem, sau ca noii angajati din firma voastra sa fie selectati astfel?

Citeste textul integral si comenteaza pe bogul lui George Butunoiu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9035 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Neprofesionist (Joi, 8 mai 2014, 13:16)

    Tudor_Al [utilizator]

    Apreciez mesajul dar modul in care e scris arata un caracter dubios si urat. Nu am o problema daca la interviu mi se spune ca nu ma potrivesc culturii organizationale dar asta se face intr-un mod politicos. In Romania toti cei care au facut bani cred ca a te exprima, comporta ca un huligan este cool. Foarte neprofesionist pt HR
    • +3 (7 voturi)    
      ii cunosti pe toti cei care au facut bani? (Joi, 8 mai 2014, 13:36)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      ma indoiesc, altfel nu ai fi comentat in felul acesta. Ca unul aflat in dubla ipoztaza de participant la interviuri, angajat si angajator, iti pot spune ca nu am intalnit absolut nici un caz in care refuzatii sa fie informati altfel decat politicos. Au fost unele situatii putine, in care, cel mult angajatorii nu au mai informat refuzatii, dar doar atat. Nici vorba de exprimare de huligani. Ma rog, ppate ai in vedere unii care angajeaza pe la chioscuri prin piata....dar aici vorbim de firme serioase.
      • 0 (0 voturi)    
        Aha, vasazica e un mod politicos...... (Vineri, 9 mai 2014, 8:33)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui minos

        ....cind spune "va sunam mai tirziu sa va comunicam rezultatul" si astepti pina la pastele cailor, sau cind iti cer datele prin telefon te intreaba intii virsta (eventual si 90-60-90) desi in anunturi nu figureaza aceasta "cerere", care este de fapt interzisa prin lege. Si multe alte hibe...
    • +2 (2 voturi)    
      nu fi masochist (Joi, 8 mai 2014, 13:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      tasteaza IGNORE
    • +14 (14 voturi)    
      asa e el (Joi, 8 mai 2014, 14:05)

      lf_iron [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      Cam toate articolele d-lui Butunoiu par a fi scrise de un baiat de dupa blocuri. Au ceva cocalaresc in ele.
    • +10 (10 voturi)    
      foarte tare... (Joi, 8 mai 2014, 15:01)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      ..."cum vi s-ar parea sa fiti angajat printr-un astfel de sistem, sau ca noii angajati din firma voastra sa fie selectati astfel?"
      adica aplicati proverbul "a tunat si i-a adunat", nu?
      sincer, eu nu te-as tine nici cinci minute in firma mea cu asemenea concepte, adica in loc sa angajezi oameni competenti tu imi aduci numai mediocri, sa nu zic altfel, ca sa se simta bine intre ei, nu? rezultatele nu mai conteaza...
      halal judecata...
  • -2 (8 voturi)    
    Am o intrebare la dvs si astept un raspuns (Joi, 8 mai 2014, 13:25)

    linarel [utilizator]

    chiar si pe aceasta cale. Ca tot vorbim de discriminare.

    De ce in RO nu este obligatorie la angajare cunoasterea limbii romane? De ce cei din HR permit o astfel de discriminare ?

    EX: Un cetatean UE/strain ce vrea sa lucreze in RO nu e obligat sa cunoasca limba romana inainte de angajare (desi e preferat in detrimentul unui roman cu aceeasi calificare) in schimb un cetatean roman care vrea sa lucreze in UE e obligat sa cunoasca limba acelei tari pe linga engleza sau germana...etc . Adica acolo sint reguli aici nu.

    Astept raspunsul dvs.
    • +9 (11 voturi)    
      cetatean EU (Joi, 8 mai 2014, 15:50)

      Rorutza [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Nu exista o asemenea regula in Europa. Cunosc foarte multe persoane angajate in tari europene fara sa cunoasca limba locala (Spania, Franta, Danemarca, Germania)
      Eu am fost angajata in IT in Spania fara sa stiu spaniola. Si va asigur ca am fost angajata in detrimentul unor spanioli care isi cunoasteau limba. Daca postul nu cere, nu vad de ce ar fi o problema.
      Doar posturile unde exista contact cu clientii din tara respectiva cer limba locala, lucru de bun simt care sigur se intampla si in Romania.
    • +3 (7 voturi)    
      De aceea avem limbi de circulatie internationala (Joi, 8 mai 2014, 17:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      ..engleza, franceza etc... Ce ar insemna ca fiecare sa cunoasca limba tarii in care este trimis de companie? Pai cine are timp sa invete imediat japoneza, chineza, araba, ebraica etc?...Cei de la conducere trebuie sa cunoasca o limba de circulatie internationala si se inteleg ei cu cel acre vine din alta tara.

      Ia gandeste-te la la Consiliul Europei, toti ar trebui sa cunoasca toate limbile europene, la perfectie.
    • +3 (3 voturi)    
      Dar nu se cere nici afara, (Joi, 8 mai 2014, 23:51)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      dupa cum a spus si Cetatean EU.
      Eu tot in IT lucrez, si am fost plecata pe proiecte, colegii mei plecau si ei pe proiecte in fel de fel de tari (nordice, baltice etc), fara sa vorbim limbile respective.
      Ce face diferenta e clientul, ca el e cel cu banii. Nu poti sa refuzi clienti pentru ca nu vorbesc o limba sa alta. Asa ca, daca e voba de a lucra direct cu ei da, trebuie sa stii limba respectiva - cum ar fi,daca lucrezi ca vanzator, sau doctor etc.
      In rest ... engleza ! :)
    • +1 (1 vot)    
      nu este obligatoriu (Vineri, 9 mai 2014, 14:11)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Cunoasterea limbii locale nu este o obligatie - la mine in firma suntem din vreo 18 tari si se vorbeste engleza (ma rog, nu e engleza, e engleza romana, engleza germana, engleza olandeza, engleza greaca, engleza indiana samd).
  • +1 (7 voturi)    
    scuze (Joi, 8 mai 2014, 13:28)

    misa2002_2006 [utilizator]

    scuze dar HR nu este decat o masinarie comandata de patroni...
    daca patronul zice- reduceti cheltuilelile, HR-ul se executa si da angajatii afara..deci HR oricat de profesionist ar fi, nu are nici o putere intr-o firma, mai ales cand nu avem nici legi care sa ne protejeze...contractele colective sunt aprobate chipurile cu acordul reprezentantilor din partea angajatilor, dar de fapt nu urmaresc decat interesele firmei..putine sunt firmele cu patroni care isi respecta angajatii si in care HR-ul nu aduce pilele directorilor de departamente, ci oameni pe care ii plac in urma interviului.. interviurile se tin, doar ca sa se arate ca legal sunt indeplinite toate articolele..
    in tara asta, nimic nu se face corect..asa ca lasa-ne cu HR..suntem satui..
    • +3 (5 voturi)    
      HR nu da afara cand zice patronul.. (Joi, 8 mai 2014, 15:26)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      ..sa se reduca acele cheltuieli de care vorbesti. Patronul hotaraste cum sa se reduca acele cheltuieli si daca decizia lui este si/de a da afara oameni, HR trebuie sa puna in aplicare aceasta masura. Dar nu HR hotaraste ce masuri trebuie luate pentru reducerea cheltuielilor. Aia sunt cei de la Operatiuni, Financiar..
      • +2 (2 voturi)    
        HR nu hotaraste (Vineri, 9 mai 2014, 13:29)

        misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        nu mai vinde cai verzi pe pereti domnule.. ca nu te cred decat cei care sunt in aceeasi breasla cu tine, si iti dau like..
        HR nu hotaraste nici daca sa se faca angajari si nici daca sa se dea afara..ce nu intelegi.. sau te faci ca nu intelegi.
        HR se executa, si atat..este o MASINARIE comandata de patronat.. nu o sa fie nicodata ceva bine intr-o firma, ca vrea HR, sau se lupta pt angajati...nu are cum sa fie intr-o lumina favorabila atata vreme cat joaca doar cum i se canta..HR este un departament angajat la dispozitia patronatului..
        si in baza ordinelor date de acestia, HR dau afara angajati, pt a reduce cheltuieli, fara a acorda somaj angajatilor ..
        despagubesc cu niste firfirei si tu ramai fara job si fara nici un drept de a cere somaj, ca iscalesti cu manuta ta demisia, fortat fiind de prezenta unui avocat adus de.. ghici? HR.
        vorbim de firme mari si medii, nu de firmulite, pt ca acolo e si mai simplu..
        legile in tara asta nu sunt facute sa apere cetateanul roman, ci ca el sa fie la dispozitia patronului...HR nu apara nici un angajat si nici nu ii face viata mai placuta...
        apoi vine unul de la statistica pe sticla , si zice ca a facut prospect de piata si ca in Romania a scazut rata somajului...
        ne sunt vandute numai minciuni ...
        si scuza-ma dar nu ai cum sa ma convingi pt ca traiesc in aceasta REALITATE.
        • -1 (1 vot)    
          Citez: (Vineri, 9 mai 2014, 19:57)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

          "daca patronul zice- reduceti cheltuilelile, HR-ul se executa si da angajatii afara."

          Din ce scrii, rezulta ca daca angajatorul vrea sa reduca niste cheltuieli, HR de capul lui incepe sa dea afara, cica "executa".

          Eu nu am spus decat ca nu HR hotaraste sa dea afara angajati, pentru a reduce cheltuielile. I se comunica decizia luata si da, este doar un executor. In acest caz, HR-ul are calitatea de a hotara pe cine sa pastreze si pe cine sa dea afara, in functie de pile, necesitati etc etc.

          Eu nu vreau sa te conving de nimic. Nu prea inteleg unde e problema ta. Poate ca nici tu nu intelegi care e problema ta. Dar asta e problema ta. Mai ia niste seminte si calmeaza-te. Nu lucrez in nici o "bransa". Eu doar iti spun cum stau lucrurile. Ca vii tu si spui ca HR nu-si are rostul, ca e doar un executant ca etc etc.,. eu nu despre asta am discutat.
          • +1 (1 vot)    
            despre asta vorbesc (Luni, 12 mai 2014, 13:26)

            misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            "O multime de oameni de la HR muncesc acolo ca sa va fie mai bine, sa veniti cu mai multa tragere de inima la lucru si ii discrimineaza pe cei care vor sa se angajeze in firma voastra si despre care stiu ca nu ar semana cu voi, ca ar fi “din alt film”, ca nu ar fi pe placul vostru, ca ar strica aerul si atmosfera din firma si ca toata lumea ar deveni mai nervoasa. "
            nu am nici o problema.
            Despre ce vorbesti in articol?

            "Esti batran si vrei sa intri cu orice pret intr-o echipa de tineri, doar pentru ca ai “skills” si stii cum se face jobul respectiv? Esti sigur ca e bine? Ca e bine pentru tine, pentru ceilalti, pentru companie? Sigur – sigur? Si daca ai sti ca cel la care ai fost la interviu, si care acum e seful tau, te-a angajat doar fiindca esti schilos, desi nu ii place de tine, il irita mutra si prezenta ta, poate chiar te dispretuieste, ti-ar fi bine in firma, la locul acela de munca?"
            din cauza cui sunt discrepante intre cei in varsta si cei tineri..de ce se permit aceste discrepante?

            "Eu fac recrutari de mai mult de 20 de ani si nu am vazut pana acum vreodata pe cineva care sa angajeze un candidat care i-a displacut la interviu, oricat de bun ar fi fost acesta din punct de vedere profesional si oricat de impresionant ar fi fost CV-ul sau."
            Despre ce vorbim? despre IQ, despre profesionalism sau despre pile, sau despre ce placere?
            Din ce afirmi, se intelege clar ca nici dumneata nu ai facut o astfel de alegere..
            deci..problema nu este la mine, ci la voi..HR-istii discriminatorii.. toti o apa si un pamant..
  • +12 (12 voturi)    
    Cinic (Joi, 8 mai 2014, 13:32)

    iMC [utilizator]

    Absolut de acord, un personaj cinic, si arogant, acest domn Butunoiu, care vine cu adevaruri absolute dintr-o lume restransa, de a carui universalitate e convins, si care, de altfel este creata tot de egocentrici cinici, ca si domnia sa.

    Dar internetul e plin de tot felul de oameni....
  • +11 (11 voturi)    
    "colectiv misto" (Joi, 8 mai 2014, 13:35)

    pehash [utilizator]

    pai n-ar fi mai bine sa am un colectiv competent si sa muncim toti doar 4-6 ore pe zi decat unul 'misto' plin de 'valori' care stau foarte bine cu EQul, dar au nevoie de 12h/zi ca sa-si termina juma' din treaba si te tin si pe tine tot atata pe la munca ca sa repari ce strica ei? prieteni am deja.. familie am deja.. nu vreau sa-mi traiesc toata viata la locul de munca. E bine sa fii la HR.. HRul e cumva responsabil daca angajeaza un incompetent? Tot managerul direct pica de fraier. Daca e o companie ceva mai mare nici macar nu mai poate sa-i dea afara ca legea romaneasca incurajeaza lenea si incompetenta.
  • +12 (14 voturi)    
    Made in Romania (Joi, 8 mai 2014, 13:41)

    DragosGrigore [anonim]

    Tipic pentru Romania, s-a ajuns la sanctificarea HR-ului. Nu te place HR-ista, absolventa mediocra de filologie, psihologie, drept, etc... nu ai zile bune in IT.

    Puteti studia topicul articolului in Germania, de ex, unde se implementeaza, cu nu foarte multe rateuri principiul de a fi pragmatic la locul de munca, focusat, si capabil de a lucra cu persoane pe care (aparent sau nu) le displaci.

    Tipic romanesc, atmosfera cool de care scrieti. ascunde bani putini, overtime fortat si neplatit, un sclavagism modern prezent prin multinationalele din Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine-i /// asta (Joi, 8 mai 2014, 13:53)

    UnOarecare [utilizator]

    care-si da in petic pe aici?
  • +5 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 8 mai 2014, 13:56)

    Mowgli [anonim]

  • +14 (14 voturi)    
    comentariu la comentariu (Joi, 8 mai 2014, 14:01)

    Enofereus [utilizator]

    Ma intreb de ce trebui sa ne izbim pe HN de opiniile acestui asa zis head hunter de succes? Nu ii inteleg optica, mi se pare foarte similara cu sintagma "asa e in Romanica, iti place? bine! nu? la revedere!"

    O sa comentez cateva citate din perla de articol de mai sus:
    1) "Daca nu s-ar face discriminarile de la angajare, aproape sigur ti-ar placea (si) mai putin la munca" Deci din pct dvs nu numai ca se fac dar le si aprobati? Mai sa fie! deci preferi unul prost pregatit care sa traga echipa in jos decat unu cu experienta si capabil dar care poate are alta culoare a pielii?! Daca va considerati atat de doct, ar fi bina sa mai cititi literatura. Sunt studii care spun ca de fapt diversitatea contribuie la performanta echipei!
    2) "O multime de oameni de la HR muncesc acolo ca sa va fie mai bine" Ha ha ha! Asta e chiar buna! Daca stau sa ma gadesc cei recrutati in echipa HR su fost deja angajati discriminatoriu conform perceptelor dvs, nu? Deci poate nu sunt asa destepti si buni sa angajeze oameni capabili! Dincolo de speculatie, m-am izbit de o groaza de oameni de la HR si nu pot spune ca toti su fost atat de minunati!
    3) Partea cu oamenii care si-au facut viata personala praf, chiar m-a dat pe spate! Deci daca unul e workaholic si dus cu pluta, atunci toti trebuie sa fie la fel?

    Toate cele bune!
  • +8 (8 voturi)    
    si inca ceva plus (Joi, 8 mai 2014, 14:10)

    theodor [utilizator]

    Si in plus porti si barba. Toti cu barba au ceva de ascuns si nu ne place. Nimeni nu te angajaza daca porti barba. Si vesta, vesta nu se mai poarta la birou din anii '80...mai lipseste un ceas cu lant si o bratara pe mana.
  • +11 (11 voturi)    
    pai sa vedem (Joi, 8 mai 2014, 14:11)

    DrInOrice [utilizator]

    Toate institutiile europene si companiile unde se accede pe baza de concurs? Cu punctaj si la revedere? Acolo toata lumea vrea si nu e nimic misto sau nemisto, oriunde poti da peste oameni care nu iti plac.

    Si hai sa mai vb si invers. Oamenii seriosi si cu skills nu accepta EI orice firma, nu au nevoie sa ii "sondeze" niste oameni de HR, de cele mai multe ori niste "Cool buzz-words habarnisti" care sa le dea "ok-ul". Iar daca vezi vreo firma in care se pune accentul pe haha-uri la munca si prostii sociale, basca de apartament, nu prea vad de ce ai accepta decat daca nu ai de ales. Si-atunci, ori esti profesionist si ai de ales, ori cauti haha-uri si blablauri si asa ajung toti nulii sefi si sefuleti.

    Si al doilea aspect. Nu stiu firma dvs, dar am cunoscut multe firme de HR si mi-e sila aproape de fiecare data cand am de a face cu asa ceva. Iar "cultura" asta a prostovaniei hazlie este promovata masiv de HR-istii care, atentie, va dati degeaba loviti, CAUTATI NUMAI PROFITUL, cun added value de multe ori negativ (comisioane comisioane, ce va mai place). Vi se mai intoarce si inapoi, ce sa-i faci.
  • +11 (13 voturi)    
    vai de capul tau (Joi, 8 mai 2014, 14:14)

    hot news [utilizator]

    Cum poti sa mai comentezi asemena ineptii...... Si ne miram ca nu merge nimic in tara asta. In primul rand ca daca cineva refuza sa ma angajeze 'pentru ca nu-i place mutra mea' se numeste discriminare si in orice tara civilizata s-ar trezi cu un proces de toata frumusetea. Mai e nevoie sa-ti spun ca l-ar pierde domnule Butunoiu? In al doilea rand daca ai fi ceva mai educat un pic ai afla ca 'skills' este un cuvant din limba engleza care are corespondent in limba romana. Cuvantul englez 'skills' se traduce in limba romana prin 'aptitudini'. Ei vezi? Acum stii si tu despre ce vorbesti. In al treilea rand, tocmai pentru a evita manipularea pietei muncii de indivizi suburbani si semidocti ca dumneata, in statele civilizate exista ceea ce se numeste 'legea egalitatii de oportunitati'. Adica nu ai voie sa-mi refuzi angajarea pe criterii de: aspect fizic, varsta, religie, orientare sexuala etc. In caz contrar risti niste amenzi usturatoare si procese care sigur te-ar ruina, din partea organizatiilor pentru apararea drepturilor omului. Din pacate indivizi dubiosi ca dumneata, needucati, lipsiti de bun-simt elementar au ajuns sa faca legea in tara asta. Pai stimate domn, chiar daca nu-ti place 'mutra mea', sau chiar daca sunt ceva mai in varsta, primul lucru care conteaza este: cat de bine pot sa-mi indeplinesc atributiile de serviciu(ca sa-ti traduc in rom-engleza ta: cat de bine imi fac jobul)? Asta este singurul criteriu de angajare intr-o tara normala: PROFESIONALISMUL. As mai avea multe de scris, dar dupa cum te exprimi dumneata e timp pierdut...
  • +11 (11 voturi)    
    Arogant (Joi, 8 mai 2014, 14:40)

    cvg [utilizator]

    un arogant de doua parale Butunoiu asta. Nu inteleg de ce-o fi asa bagat in seama, e o pierdere de vreme sa- fie citate prostiile pe hortnews.
  • +9 (9 voturi)    
    headhunter (Joi, 8 mai 2014, 14:56)

    tzopa [utilizator]

    Un headhunter de succes este o persoana ce nu iese in fata, nu apare la televiziuni si nu scrie articole in presa sau pe bloguri. Este acea persoana cunoscuta doar de presedinti de corporatii si de executivi de top din marile corporatii. Cumva semnatarul acestui articol se incadreaza in acesta categorie ? Eu ma indoiesc !

    Un headhunter
  • +3 (3 voturi)    
    unde te vezi in cinspe ani ? (Joi, 8 mai 2014, 17:07)

    luc321 [utilizator]

    In teorie aveti dreptate si probabil ca in afara de skill-urile pur tehnice, profilul psihologic al viitorului angajat ar trebui analizat pentru a se potrivi cu mediul de lucru si cultura companiei.
    Ce recomanda insa angajatii HR pentru a lua asemenea decizii ?Seturi de intrebari cretine de genul "unde te vezi in cinspe ani" (adica psihologie de nivelul clasei a cincea) ?
    Sau e vorba despre "feelingul" pe care il aveti in timpul interviului sau de cat de simpatic vi se pare viitorul angajat ? Sau va bazati pe experienta ?
    As spune ca aceste decizii sunt luate de fapt dupa ureche de catre angajati HR care in general sunt complet nepregatiti pentru o asemenea responsabilitate. Mi se pare perfect normal sa nu avem incredere in criteriile netehnice si netransparente aplicate dupa bunul plac de UNII angajati HR (nu vreau deloc sa insult oamenii din HR care chiar isi fac treaba cu profesionalism).

    "Nu am mai auzit nimic despre acest proiect, cred ca l-au abandonat, cine stie din ce motiv."
    Sper ca va dati seama ca va pierdeti credibilitatea facand asemenea afirmatii. L-au abandonat sau nu ? Care e motivul ?


    .
  • +12 (12 voturi)    
    indignata la maxim de acest articol (Joi, 8 mai 2014, 20:34)

    contribuitoranonim [utilizator]

    Fac apel la echipa HotNews sa intervieveze si alti oameni de resurse umane cu adevarat profesionisti din Romania, pentru ca exista, iar acest individ nu aduce o faima tocmai placuta comunitatii de HR.
    Este clar ca dl are foarte putina educatie si experienta.
    Tin sa il informez pe acest individ caci conform SHRP din USA intr-un manual de Recrutare si Selectie, capitolul Decision Making incepe astfel: "reducing subjectivity and error in making selection decisions by using scientific statistical methods will maximize recruitment & selection effectiveness and efficiency". Sunt o gramada de studii care arata ca "statistical approaches are likely to provide better hiring decisions", nu trebuie decat sa te uiti la studii de caz pe site-urile asociatiilor de specialitate de HR sau e.g. Corporate Leadership Council ca sa afli asta.
    Cat despre discriminare dunmealui clar nu intelege gravitatea afirmatiilor sale.
    Il invit sa studieze de exemplu the Human Rights Legislation din Canada si poate va intelege cat de important este sa eviti discriminarea inentionata sau neintentionata.
    Pentru ca inca Romania nu ajuns sa fie deocamndata o tara in care vin emigranti din toate colturile lumii, si are cat de cat o cultura uniforma, dumnealui nu a invatat cat este de imporant sa stii cum sa te intelegi si sa lucrezi si cu oameni pe care poate in mod subiectiv nu ii placi sau ale caror valori sunt ceva mai diferite fata de ale tale.
    Il sfatuiesc sa citeasca ceva carti despre Diversity Management si mai ales sa inteleaga benefiicile acceptarii si integrarii diferentelor intr-o echipa.
    Sunt total indignata de ingoranta de care a dat dovada scriind acest articol.
    • +2 (6 voturi)    
      flawless.. (Joi, 8 mai 2014, 23:34)

      luc321 [utilizator] i-a raspuns lui contribuitoranonim

      Excelent comentariu.
      As fi vrut sa postez un articol pe care l-am citit mai demult dar din pacate nu am reusit sa-l gasesc.
      Era vorba despre felul in care sunt(sau erau) distribuiti recrutii in diverse departamente din armata israeliana.
      Distributia era facuta in urma unui interviu de catre o echipa HR cu experienta in acest domeniu. Statistica a aratat insa rezultatul era similar cu o distributie aleatoare, motivul fiind faptul ca parametrii necesari pentru o alocare corecta sunt contraintuitivi.
  • 0 (0 voturi)    
    recrutare ? povesti ! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 11:28)

    GratielaDobrila [anonim]

    Cine mai vorbete despre atmosfera de la locul de munca atita timp cit n te poti angaja ? fratele meu de 1an si jumatate a ramas fara loc de munca, aplicat pe toate site-urile de recrutari si nu a primit nici macar un telefon , nu mai vorbesc de interviu, desi intr-un domeniu are experienta foarte mare. are 46 ani iar in cv e trecuta virsta , conform cerintelor actuale. sa te simti bine la locul de munca ? nu, sa ai loc de munca , s'il vous plait, domnilor recrutori !!!!