Nicolae Nemirschi: Am gasit sute de dosare pentru finantari europene langa un WC, la minister

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 februarie 2009, 17:20 Actualitate | Mediu


Nicolae Nemirschi
Foto: AGERPRES
Ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, a declarat sambata, la Craiova, ca peste 350 de dosare depuse de primarii din tara prin care solicitau fonduri europene pentru amenajarea si infiintarea de parcuri sau spatii verzi au fost gasite intre "chicineta si WC-ul" de la etajul intai al Ministerului Mediului, „uitate” de vechea conducere.

"Vad ca nu ati accesat la parcuri, pe fondul de mediu. Chestiunea din august 2008, care se referea la infiintarea si amenajarea de parcuri si zone verzi nu s-a terminat. Am sa va spun si de ce nu s-a terminat. Pentru ca 367 de dosare depuse le-am gasit, acum trei saptamani, intre chicineta si WC, la etajul unu, la minister. La un moment dat, am intrebat daca s-a terminat aplicatia si unde sunt dosarele. Nimeni nu stia. Le-am gasit. Acolo erau", a declarat ministrul Mediului, Nicolae Nemireschi, citat de Mediafax.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3051 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Exemple? (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 17:45)

    x [anonim]

    ORICE document dintr'o instutie are (cel putin) un numar de inregistrare si se da (de la unu' la altu') pe baza de condica de predare-primire documente.
    ASA se poate afla exact unde s-a produs "scurt-circuitul".
    In calitate de ministru trebuia DEJA, domnule Nemirschi, sa fi stiut cine e vinovatul (cine sunt vinovatii) si sa fi fost deja pedepsit/pedepsiti: Legea Secretului de Stat e (inca!) valabila.
    Sau nu?
    Se pare ca nu se vrea sa se faca TREABA in tara asta.
    Ar trebui ca momentele "Ciorogirla", "Slatina" si "Brasov" sa fie un INCEPUT in acest sens.
    • +2 (2 voturi)    
      Si masini de scris si valuta straina(sic!) nu? (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 21:28)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui x

      Asa cum au gasit minerii la sediile PNTCD si PNL in timpul demonstratiilor pasnice anti-legionare?

      Mi-e scarba de scursurile astea comunisto-securiste si de prostii care pun botul la balivernele lor!
  • +4 (6 voturi)    
    mi-e rau!!! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 17:46)

    Jo [anonim]

    Si uite de ce ne merge noua, celor din Romanica, din ce in ce mai "bine"... Pentru ca pe cei din ministere îi doare-n cot de tara asta!
  • +8 (10 voturi)    
    locul de depozitare (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 17:50)

    cititor [anonim]

    Pai unde voiau sa le gaseasca?
    Venea cate unul interesat si binevoitor la ministerul mediului si zicea: Am un proiect pentru rezolvrea problemei cutare. Primea raspunsul: - lasa-l aici, ma c-c pe el. Unde voiati sa il puna? La locul potrivit si astfel se facea si economie la hartia igenica.
  • +1 (7 voturi)    
    macar le-au gasit!! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 18:15)

    WC-ul ironic [anonim]

    Cum era daca le aruncau in WC si trageau apa? Era mai bine? Macar le-au pastrat, asa ca nu va mai plingeti degeaba!
  • +3 (11 voturi)    
    Pattern? (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 18:24)

    gheorghe [anonim]

    Ar trebui sa se faca publice primariile carora le-au fost aruncate la gunoi dosarele, facute pe bani multi, sa vedem daca se observa vreun pattern geografic sau de apartenenta politica a primarilor. Asa, de kiki, sa vedem daca d-l Korodi e doar incompetent sau a fost de-a dreptul canalie.
    • -1 (3 voturi)    
      UDMR (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 19:56)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      De ce oare toate partidele au exculs UDMR ...pentru ca nu a facut nimik ...ei inteleg prin a fii la guvernare sa ceara autonomia si atat si au fost la guvernare in toate guvernele pana acum ..ce au facut .. uite au aruncat la WC dosarele de finantare asta au facut, a si au cerut autonomia am uitat.
    • 0 (0 voturi)    
      incompetentul (Marţi, 10 februarie 2009, 7:41)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      D-l Korodi sa raspunda pentru incompetenta cu banii din propriul buzunar acum.I-ar conveni?Sa dea inapoi salariul primit cat a fost la minister ca nu a facut nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    haluciongen (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 19:07)

    fonduri UE la minister? [anonim]

    Dosarele pentru finantari europene se trimit la minister sau la administratorii de fonduri aferenti?
    • +1 (1 vot)    
      nu sunt fonduri UE (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 20:35)

      mira [anonim] i-a raspuns lui fonduri UE la minister?

      ci fonduri guvernamentale. mai exact in cazul asta din taxele de mediu. proiectele pe spatii verzi se trimiteau la ministerul mediuliu, dupa care ajungeau la AFM care administreaza programul respectiv. in aug - sept 2008 afost ultima sesiune de depunere, dar inca nu au fost date publicitatii evaluarile. daca s-au facut.
      iar proiectele pe fonduri UE, in marea lor majoritate, tot pe la ministere ajung ca ministerele sunt autoritatile de management. acuma zau ca nu stiu pe unde le pun ca spatii nu au, iar un dosar de finantare are cateva sute de pagini, iar la minister ajung 3 exemplare in cazul unora din programe. iar din toata tara se aduna un numar de ....
    • +1 (1 vot)    
      depinde (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 22:20)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui fonduri UE la minister?

      Programul "Spatii Verzi" era al Ministerului, nu era al UE. Nu era nici macar al Fondului pentru Mediu (cu toate ca si acesta finanteaza impaduriri).

      Dar imi dau si eu cu presupusul:

      - ma indoiesc ca dosarele erau "uitate", mai degraba cred ca erau o parte dintre cele respinse si pt. care nu mai exista spatiu de depozitare (de aruncat n-as crede ca intentionau sa le arunce, ca trebuiesc pastrate pt. eventualitatea unor "contestatii" sau a unui "audit");

      - ma indoiesc si mai tare ca ministrul le-a dus acolo (sau ca a dat cuiva ordin sa le duca acolo sau ca macar a stiut). N-as crede ca un ministru sta toata ziua cu nasul in dosarele care ii vin la minister, de AIA exista "directii", "compartimente" samd...

      Oricum, Nemirschi are posibilitatea (in caz ca dosarele n-au fost manipulate "corect") sa ii sanctioneze corespunzator pe cei care au fost vinovati pentru asta. Dupa cum zicea si "x" in prima postare, este foarte simplu sa se afle care sunt acele persoane.

      M-as astepta ca VM sa publice peste vreo saptamana cine au fost persoanele acelea si ce sanctiuni a aplicat Nemirschi. Asta, bineinteles, daca toata povestea nu e doar o "fumigena" >:)
  • +1 (1 vot)    
    Dosare ? (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 22:05)

    Sky [anonim]

    Eu cred ca sunt niste pseudo--dosare , niste note incomplete care se voiau a fi dosare ,si au fost lasate la niste trepadusi din minister ,care binenteles si-au primit atentiile in urma unor completari pe care trebuiau sa le aduca pentru ca dosarele sa devina operationale.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa si (Duminică, 8 februarie 2009, 0:05)

    un roman [utilizator]

    Poate ne spune si noua cineva unde exact erau dosarele alea depozitate intre "kitcheneta" (adica o bucatarie mai mica) si toaleta? Poate ca acolo era un depozit pentru dosare.

    Articolul asta tendentios scris in stilul Libertatea nu spune decat ca au fost gasite langa "WC", ca si cum dosarele ar fi fost citite in timp ce anagajatii ministeruui realizau "lucruri marete".

    Si pana la urma nu este de chiar asa de rau daca oamenii isi luau de lucru pana si la toaleta!

    Lasand gluma deoparte, astept sa vad daca ne spun domnii "jurnalisti" exact unde erau dosarele. Pe jos langa WC, sub chiuveta, lanaga hartia igienica? Sau poate erau pe raft intr-o magazie care se intampla sa fie localizata intre bucatarie si toaleta?!
  • +2 (2 voturi)    
    Finantzari Europene la WC (Duminică, 8 februarie 2009, 0:14)

    Catalin_Popa [utilizator]

    Pai shi nu puteatzi "prelua" voi banii UE shi sa aruncatzi la WC dosarele ? Sau nu mergea apa, ca la ai'laltzi de dinainte ? Ca vine campania, ce naiba !
  • +2 (2 voturi)    
    si uite cum (Duminică, 8 februarie 2009, 9:44)

    mirare [anonim]

    se "spala" unii de raspundere...mai sa fie...dar in tara asta toate se petrec la modul ciudat...dosare "puse"aiurea...bani "pusi aiurea'...ma mai lasati cu tampeniile astea???cine va poate crede??

    incet dar sigur va iesi la iveala adevarul...e chestiune de timp...
  • +3 (3 voturi)    
    La WC ajunge si CASA VERDE (Duminică, 8 februarie 2009, 11:10)

    uve [anonim]

    cu asemenea ministru, caruia ii frica ca nu cumva cineva sa fure mai mult decat ei din acest program...
  • -1 (1 vot)    
    Alte ministere... (Duminică, 8 februarie 2009, 19:09)

    Curiosu' [anonim]

    ..propun sa cautam si in WC-urile altor ministere. Poate intelegem de ce aplicatiile pe IT&C depuse anul trecut nu au fost procesate, de ce MIRA desi are "depunere continua" de la inceputul anului nu primeste cereri si de ce (overall) nu se acorda fonduri desi cereri exista.
    Search the toilets !!!
  • 0 (0 voturi)    
    platesc taxe (Marţi, 10 februarie 2009, 7:38)

    cetatean [anonim]

    Platesc taxe.Nu pentru incompetenti si nesimtiti.Sa fie dati afara toti cei responsabili de aceasta crasa neglijenta!!!Romania are nevoie de parcuri si spatii verzi!!!Se aude???
  • -2 (2 voturi)    
    Dl.Nemirschi (Marţi, 10 februarie 2009, 9:24)

    constanteni [anonim]

    Avem incredere in Dl.Nemirschi,ca va rezolva multe din problemele de mediu ramase nerezolvate,inclusiv impaduririle ramase de ani de zile la nivel de promisiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    e cam trasa de par asta (Joi, 12 februarie 2009, 12:54)

    tudor [anonim]

    mie mi se pare inventata chestia asta. e bolnav consultantul de pr care l-a pus sa faca asta. e mai rau ca plansul lui basescu. romanii nu mai sunt intr-atat de fraieri pe cat le place lor sa creada si sa pice pacaliti la orice zice orice functionaras de prin primaria constanta promovat peste noapte la rang de ministru