Animalele din fermele UE „produc mai multe emisii decât mașinile și camionetele la un loc”

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 22 septembrie 2020, 22:14 Actualitate | Mediu


Vaci
Foto: Wikipedia
Vacile, porcii și alte animale de fermă din Europa produc în fiecare an mai multe gaze cu efect de seră decât toate mașinile și camionetele Uniunii, atunci când se ia în considerare impactul furajelor lor, potrivit unei noi analize a Greenpeace, citată de The Guardian.

Creșterea producției de carne și produse lactate în Europa în ultimul deceniu a făcut din agricultură o sursă mult mai mare de emisii, dar în timp ce guvernele au vizat energia regenerabilă și transportul în politicile lor climatice, inițiativele de reducere a impactului alimentelor și agriculturii asupra climei au rămas în urmă.

În 2018, ultimul an pentru care sunt disponibile date exacte de la Organizația ONU pentru Alimentație și Agricultură, animalele din fermele UE (inclusiv Marea Britanie) au fost responsabile pentru echivalentul a aproximativ 502 milioane tone de dioxid de carbon pe an, în principal prin metanul pe care îl eliberează. Acest lucru se compară cu 656 milione tone de dioxid de carbon provenit de la mașinile și camionetele europene din același an.

Dar când se calculează emisiile indirecte de gaze cu efect de seră, utilizând metode stabilite pentru a estima defrișările și modificările de utilizare a terenurilor asociate cu creșterea furajelor pentru animale, atunci emisiile anuale totale sunt echivalente cu 704 milioane de tone de dioxid de carbon. Calculele sunt prezentate într-un nou raport Greenpeace intitulat ”Farming for Failure”, publicat marți.

Producția de carne și lactate a UE a crescut cu 9,5% între 2007 și 2018, ceea ce, potrivit Greenpeace, s-a tradus într-o creștere a emisiilor anuale de 6%, sau aproximativ 39 milioane tone. Acesta ar fi echivalentul a pune 8,4 milioane de mașini noi aflate în circulație.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4753 vizualizari

  • -15 (147 voturi)    
    neaparat sa trecem pe orez (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:18)

    Je__ [utilizator]

    si frunze de lucerna, ajuta planeta

    si biciclete :D
    • +1 (19 voturi)    
      Dar oamenii? (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ei nu produc emisii?Asta urmează la Greenpeace.De când cu promovarea lui Greta drept lider mondial,am înțeles că la Greenpeace și alte organizații de mediu sunt oameni care nu au învățat carte și vor să arate că sunt preocupați.De fapt îi acuză pe alții de prostiile lor.Comuniști.Cei din vest îi acceptă pentru-că nu au avut parte de//binefacerile//comunismului.
      • 0 (16 voturi)    
        nu zice de oameni, e vorba de animale (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:54)

        pashanu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Comunistii poluau groaznic, la fel ca si cei carora nu le pasa decat de profit. Greta nu e nici comunista si nici nu alearga dupa profit. Comunisti sunt aia care isi bat joc de mediu.
        • -1 (5 voturi)    
          china (Miercuri, 23 septembrie 2020, 10:23)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui pashanu

          Ai dreptate, chinezii sunt lacustele planetei.
        • -1 (5 voturi)    
          Dacă ai citit ce ai scris, (Miercuri, 23 septembrie 2020, 11:02)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pashanu

          Gândește.Oamenii sunt mașini,plantete?Unde-i încadrezi?
          • 0 (0 voturi)    
            Eu (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:11)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Sunt o panseluta.
  • -17 (197 voturi)    
    Opriti animalele din partzait (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:24)

    patrunjel [utilizator]

    Trebuie cumva oprite animalele sa mai partzaie
    • -12 (76 voturi)    
      Greenpeace says: "stop farting and burping" (Marţi, 22 septembrie 2020, 23:38)

      un.critic [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      really!
  • -11 (193 voturi)    
    Minunat ! (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:25)

    Idealistu [utilizator]

    Sa omoram animalele, sa oprim motoarele si sa ne batem cu batele prin padurii. Tampenia ideologiei de stanga a ajuns pe noi culmi de idiotenie.
  • -15 (129 voturi)    
    Mancati gandaci, dragilor! (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:25)

    newlook [utilizator]

    Mancati gandaci, dragilor!

    Ma intrebam cand va ajunge chestia asta cu "incalzirea globala" sa atace si alimentatia de baza a omului, nu numai modul de viata adus de civilizatie. Iaca, repede!

    Ce conteaza ca un singur vulcan activ produce emisii de sera cat toata umanitatea in cativa ani de zile...oamenii trebuie trimisi sa manance gandaci. Cei ce va vor indruma in felul asta vor continua sa vina cu Jet-ul privat la conferintele despre cum sa salvam planeta.
  • -17 (123 voturi)    
    Ca să descurajeze acest lucru... (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:31)

    Nyk1 [utilizator]

    ...angajații Greenpeace din Europa ar trebui să treacă pe o dietă vegană, având la bază deja celebrul salam din soia (made in R.S.România).
  • +28 (88 voturi)    
    emisiile de gaze (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:34)

    tcvl [utilizator]

    ori analiza asta e o aberație imensă, ori eu nu mai sunt capabil de nici măcar un minim raționament. Se iau în considerare emisiile de gaze generate de animale , furaje, procese de creștere/hrană etc dar pentru mașini se iau în considerare doar emisiile scoase pe țeava de eșapament , dar întregul lor proces de producție nu e generator de nici un alt gaz , emisii 0 ...
    • -8 (78 voturi)    
      mai citeste o data (Marţi, 22 septembrie 2020, 23:10)

      noua.oameni [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

      E vorba de un raport Greenpeace intitulat ”Farming for Failure” cu scopul de a arata cum strica oamenii planeta

      Ia uite care e "mesajul":
      "we can’t avoid the worst of climate breakdown if politicians keep defending industrial production of meat and dairy. Farm animals won’t stop farting and burping – the only way to cut emissions at the levels needed is to cut their numbers."

      Ba mai mult baga si Covidul la mijloc::
      "Less and better animal farming is crucial in the fight against climate breakdown, but it is also essential in preventing new pandemics. Many pandemics have started with microbes passed from farm animals to humans. Industrial animal farming has a well-recognised role in the emergence and spread of viral infections similar to Covid-19"

      citatele sunt de pe situl lor
  • +30 (102 voturi)    
    Ineficienta (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:37)

    jovial [utilizator]

    Peste 50% din terenul agricol e folosit pentru a cultiva hrana animalelor, in special cereale. Evident cu un randament scazut. Mai bine s-ar folosi terenul pentru cultivarea de legume, fructe si cereale care ar hrani direct populatia. Daca ar scadea consumul de carne,unt oua ar scadea si rata cancerelor si bolilor de inima.

    Beneficii si pentrru sanatate si pentru mediu.
  • -11 (237 voturi)    
    How dare you? (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:40)

    omul.rau [utilizator]

    Nesimtitilor, nu mai beti atata lapte si nu mai mancati carne ca imi stricati planeta!

    Cu ura pe fata schimonosita,
    Greta
    • -11 (79 voturi)    
      copilul bolnav (Marţi, 22 septembrie 2020, 23:48)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

      chiar e vegetarian
      • -6 (44 voturi)    
        si Hitler era vegetarian (Miercuri, 23 septembrie 2020, 0:15)

        omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui c2

        bucatarul lui insa ii mai baga carne in mancare pe ascuns
        • -2 (6 voturi)    
          vezi, d'aia! ;-) (Miercuri, 23 septembrie 2020, 2:05)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

          "bucatarul lui [Hitler] insa ii mai baga carne in mancare pe ascuns"

          vezi, d'aia, cum ar spune Greta! ;-)
          • -4 (10 voturi)    
            ha...ha (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:55)

            pashanu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Tare
        • -4 (16 voturi)    
          dar Stalin ce era? (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:56)

          pashanu [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

          Manca carne? Poate d-aia a omorat oameni. Logica de gradinita.
  • +9 (77 voturi)    
    Viitorul e vegan (Marţi, 22 septembrie 2020, 22:53)

    komodor [utilizator]

    Green energy, green food.
    • +1 (5 voturi)    
      Prezentul e vegetarian (Miercuri, 23 septembrie 2020, 17:05)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui komodor

      Eu sunt vegetarian convins, iar leguma mea preferată e porcul.
  • +17 (77 voturi)    
    Global (Marţi, 22 septembrie 2020, 23:06)

    bestol [utilizator]

    Total emissions from global livestock: 7.1 Gigatonnes of Co2-equiv per year, representing 14.5 percent of all anthropogenic GHG emissions.

    Cattle (raised for both beef and milk, as well as for inedible outputs like manure and draft power) are the animal species responsible for the most emissions, representing about 65% of the livestock sector’s emissions

    Cutting across all activities and all species, the consumption of fossil fuel along supply chains accounts for about 20 percent of the livestock sector’s emissions.

    On a commodity-basis, beef and cattle milk are responsible for the most emissions, respectively, contributing 41 percent and 20 percent of the sector’s overall GHG outputs

    About 44 percent of livestock emissions are in the form of methane (CH4). The remaining part is almost equally shared between Nitrous Oxide (N2O, 29 percent) and Carbon Dioxide (CO2, 27 percent).
    http://www.fao.org/news/story/en/item/197623/icode/
  • -5 (89 voturi)    
    propaganda ieftina (Miercuri, 23 septembrie 2020, 0:03)

    robot_critic [utilizator]

    progresisto-dereglata
  • +4 (28 voturi)    
    Sute de voturi? (Miercuri, 23 septembrie 2020, 3:28)

    newlook [utilizator]

    Sute de voturi? Hahaha, mai flacai, mai raspanditi, mai! Articolasul asta despre o stire de 2 lei a strans un numar de postari (majoritatea de bun simt, as zice). Totusi postarile aste sunt ajunse la negativ cu SUTE de voturi - ceea ce nu se intampla nici in cazul articolelor foarte fierbinti. Si mai remarcabil e ca dintre sutele de postaci ce au dat minus postarilor de oameni normali, nici unul nu are vreo parere, un raspuns, un comentariu, ceva.
    Mai raspanditi, flacai, mai raspanditi...doar nu vreti sa salvati planeta (cu tot cu Greta) dintr-un singur loc!
    • -5 (21 voturi)    
      mda ciudat (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:59)

      pashanu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Sute de voturi, sute de minusuri dar si sute de plusuri. Cine le-a dat?
      omul.rau noua.oameni
      un.critic robot_critic
      Cata lipsa de imaginatie...
  • +5 (11 voturi)    
    Gret-osii in actiune (Miercuri, 23 septembrie 2020, 17:04)

    megalexandros [utilizator]

    cum o mai apara ei pe chiulangita :)