Anders Behring Breivik, de la un copil comun la ucigasul sangeros: crestin fundamentalist, mason, islamofob si antimarxist

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 9:36 Actualitate | Internaţional


Sub aparenta unui tip banal si fara istorie, norvegianul Anders Behring Breivik si-a petrecut aproape o treime din existenta construind un proiect extremist care, dupa toate probabilitatile, l-a facut sa devina unul dintre cei mai sangerosi ucigasi din toate timpurile, relateaza AFP.

Un blond masiv si cu o privire patrunzatoare, Behring Breivik, in varsta de 32 de ani, este acuzat ca este autorul carnagiului in care si-au pierdut viata 93 de persoane vineri, fapte pe care el le-a recunoscut si le-a calificat drept "crude", dar "necesare", potrivit avocatului sau.

Daca motivatiile sale sunt inca invaluite in umbra, determinarea sa nu poate fi pusa la indoiala. In ziua masacrului, norvegianul a publicat pe internet un lung manifest, in care isi detaliaza angajarea ideologica islamofoba si antimarxista a ultimilor noua ani si momentul fatidic, din toamna anului 2009, cand s-a decis sa recurga la acest masacru.

Psihologii citati de Daily Telegraph afirma ca detaliile cunoscute despre Anders Behring Breivik - trecutul sau fundamentalist crestin, mason, activist de dreapta, combinate cu un interes in culturism, sugereaza "un om egocentric, narcisit si disciplinat" care credea intotdeauna ca are dreptate.

Prezentandu-se drept un cruciat, el a explicat cum s-a ascuns de anturajul sau pentru a nu-si trada prematur proiectul sangeros.

Un camuflaj care se pare ca a reusit.

Parea norvegianul curat, sigur pe el, pe care nimeni nu putea sa-l suspecteze, povesteste Emil Finneruo, un vecin care i-a fost si coleg de scoala.

Potrivit propriei sale marturii, Behring Breivik a avut o copilarie comuna, cu un tata diplomat si o mama infirmiera care au divortat atunci cand el avea doar un an.

"Am avut o educatie aleasa cu persoane responsabile si inteligente in jurul meu", scrie el, in manifestul sau.

Crescand intr-o familie din clasa de mijloc care nu a avut niciodata probleme cu banii, singurul sau regret este ca a avut "mult prea multa libertate".

"Cand era mai tanar, era un copil comun, dar retras. Nu era interesat de politica la acea vreme", a spus tatal sau, care a pierdut contactul cu tanarul la varsta de 15 ani.

In 1999, se inscrie in Partidul Progresului (FrP), o formatiune populista de dreapta si se ocupa de miscarea de tineret a formatiunii politice.

Iese din partid in 2006. Va scrie mai tarziu, pe un forum de internet, ca acest partid era prea deschis la "atentatele multiculturale" si la "idealurile suicidare al umanismului".

"Cei care l-au cunoscut cand era membru al partidului spun ca era un baiat un pic cam timid care lua rar parte la discutii", a reactionat sambata FrP.

Daca opiniile sale critice la adresa multiculturalismului si a marxismului sunt omniprezente pe internet, ucigasul se considera "mai degraba tolerant" si "relaxat" in autoportretul pe care si-l creioneaza in manifest.

"Pentru ca am fost tot timpul expus deceniilor de indoctrinare multicultura, simt nevoia sa subliniez ca de fapt nu sunt rasist si nu am fost niciodata", scrie el.

"A fi skinhead nu a fost niciodata o optiune pentru mine. Codul lor vestimentar si alegerile muzicale sunt putin atractive si cred ca sunt prea extremisti", adauga el, precizand ca a avut multi prieteni "ne-norvegieni in anii tineretii".

Pe profilul sau de pe Facebook, Behring Breivik se declara "conservator", "crestin", interesat de vanatoare si de jocuri precum "World of Warcraft" si "Modern Warfare 2".

Desi veniturile sale sunt practic inexistente in 2009 si in anii precedenti, potrivit veniturilor declarate - o informatie publica in Norvegia - el a reusit totusi sa cumpere o mica ferma in acest an.

Acest lucru i-a permis sa cumpere, in mai, fara a starni suspiciuni, sase tone de ingrasaminte chimice cu care a fabricat, cel mai probabil, explozibilii utilizati in atentatul de la sediul guvernului de centru stanga norvegian.

El s-a inscris, de asemenea, intr-un club de tir, un mijloc pentru a obtine autorizatia de a detine doua arme de foc, printre care si o pusca automata.


Citeste mai multe despre   

















18803 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    Mason (Luni, 25 iulie 2011, 10:12)

    john [anonim]

    .... poate vreit sa spuneti un fundamentalist mason ...
    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2017709/Anders-Behring-Breivik-arrested-holiday-island-massacre.html
    • +6 (34 voturi)    
      à propos de "fundamentalistul crestin" (Luni, 25 iulie 2011, 11:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui john

      Pe langa faptul ca deja aproape l-au transformat intr-un model, media ne tot serveste placa cu "fundamentalismul crestin" al respectivului. Pe de alta parte aflam ca:
      1 este mason
      2 este pasionat de culturism si jocuri video
      3 este egocentric si narcisist
      4 frecventeaza, pardon, a frecventat prostituate de lux

      Toate aceste informatii nu au de-a face cu spiritul crestinismului. Esenta Crestinismului este pacifista, indeamna la ajutorarea aproapelui, interzice uciderea acestuia.

      Individul NU este crestin si nu ii mai cautati atatea motivatii logice sau principiale ale gestului respectiv. Este pur si simplu un scelerat mintal, un produs rebut al acestei societati, care trebuie tratat ca atare.
      • -1 (21 voturi)    
        esenta crestinismului (Luni, 25 iulie 2011, 14:24)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui alex

        nu este pacifista decat pentru cei ce nu au citit niciodata biblia:
        Matei 10:34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
        Luca 14:26. Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu.
        Naum 1:2. Domnul este un Dumnezeu zelos, Domnul se răzbună, El cunoaşte mânia. Domnul se răzbună pe potrivnicii Săi şi împotriva duşmanilor Săi stă neînduplecat.

        Textele astea cu pacea, toleranta si iubirea merg la cei ce nu au citit biblia. Fundamentalismul crestin tocmai in violenta propusa de biblie isi are radacinile. Acum de ce sa ne facem pacate si sa mintim?
        • 0 (16 voturi)    
          felicitari pentru comentariu (Luni, 25 iulie 2011, 14:49)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          din pacate crestinii (majoritatea care se vor declara la recensamant) nu prea cunosc biblia si la orele de indoctrinare religioasa se sare peste aspectele astea sau sunt interpretate intr-un mod mai 'crestinesc'.
        • +3 (9 voturi)    
          diferenta este ca... (Luni, 25 iulie 2011, 15:41)

          shully [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          ... ai citat DOAR din Biblie... ori crestini noi ne numim dupa Cristos (Noul Testament)... e o diferenta notabila! Musulmanii si mozaicii au acelasi Dumnezeu ca si crestinii... dar... dar... cu o mica/Mare diferenta:

          Dumnezeu este drept! Ori dreptatea nu presupune mila mereu. Cristos vorbeste de mila si pace...

          Sustin ce spune alex! Aici este vorba de intelegerea gresita a Religiei Crestine.
        • +6 (12 voturi)    
          // (Luni, 25 iulie 2011, 15:42)

          me [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          Vechiul Testament este intr-adevar violent, Noul Testament insa propovaduiste pacea, toleranta si iubirea, iar crestinii de azi ar trebui cel putin sa se ghideze dupa Noul Testament(editat de HotNews.ro)
        • +8 (10 voturi)    
          esenta este pacifista (Luni, 25 iulie 2011, 15:54)

          alex [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          Eram sigur ca va apare unul cu 3 citate rupte din context, care pot fi desfiintate pe rand :

          1. Matei: Iisus se adreseaza ucenicilor, care sa nu se astepte la glorie trecatoare ci dimpotriva, la prigoniri si sabie impotriva acestora. Ceea ce s-a si intamplat in deceniile urmatoare.

          2. Luca: acolo este un anumit context, si anume, pentru cei care vor sa ii urmeze in special lui Hristos (apostoli, monahi si nu numai) sa puna dragostea pt. D-zeu mai presus de orice alta dragoste, chiar si de cea a membrilor familiei. Aceasta este interpretarea corecta.

          3. Naum: nu intru in detalii pentru ca pasajul este din Vechiul Testament, total rupt din contextul esentei crestinismumlui, deci ne-relevant.

          Imi pare rau pentru ateii care tot dau impotriva crestinismului insa de fapt nu stiu nimic despre esenta acestuia.

          Acum, daca tot ati "atacat"cu citate, haide sa vedem de exemplu cu ce am fost "indoctrinati" noi crestinii ieri 24 iulie la slujba de duminica, citez din Apostol, Corinteni cap XII:

          9. Dragostea să fie nefăţarnică. Urâţi răul, alipiţi-vă de bine.
          10. În iubire frăţească, unii pe alţii iubiţi-vă; în cinste, unii altora daţi-vă întâietate.
          11. La sârguinţă, nu pregetaţi; cu duhul fiţi fierbinţi; Domnului slujiţi.
          12. Bucuraţi-vă în nădejde; în suferinţă fiţi răbdători; la rugăciune stăruiţi.
          13. Faceţi-vă părtaşi la trebuinţele sfinţilor, iubirea de străini urmând.
          14. Binecuvântaţi pe cei ce vă prigonesc, binecuvântaţi-i şi nu-i blestemaţi.

          Valabil pentru toti, inclusiv Anders Breivik.
          • -1 (7 voturi)    
            Chia asa! (Luni, 25 iulie 2011, 19:53)

            cristi [anonim] i-a raspuns lui alex

            Oare nu se poate sa ne iubim intre noi, sa fim responsabili si cinstiti, fara crestinism? Sa fie oare iubirea si natura umana asa dependenta de religiile Pamantului, in general si mai ales de una aparuta doar acum 2 milenii? Oare noi ateii nu iubim? Oare japonezii sintoisti nu iubesc si ei? Oare necuvantatoarele nu iubesc? Ce este in definitiv iubirea, de vreme ce rasare la orice colt de strada, indiferent de educatie, bunastare, etnie sau credinta? E naiv cine-si inchipuie ca fericirea, mila, iubirea, modestia etc sunt posibile doar "intru Hristos" etc etc....doctrina ieftina! Nu uitati ca oamenii au inceput si sfarsit toate religiile de pana acum; ca doar s-au scoborat extraterestri "mesianici" de fiecare data. Asa se va intampla si cele din ziua de azi! Unde e maretia Olimpului? Unde sunt jertfele incasilor? Unde e ordinea sfanta impusa de Inchizitie? Crestinismul e in deriva zdravana de vreo doua secole si-si va da "obstescul sfarsit" in curand. Pana si Soarele ori Pamantul isi vor da duhul intr-o buna zi. In vremea asta "preacredinciosii" nostri, mananca, beau si iubesc ridicand slavi religiei curente si lasand cele negandite in "plata Domnului"! Ba unii mai si dezbat articole dintr-o carte "sfanta" scrisa de semeni de-ai lor...cu stea in frunte! Halal!
            • 0 (2 voturi)    
              Ba! Halva... (Luni, 25 iulie 2011, 23:52)

              shully [utilizator] i-a raspuns lui cristi

              ...uite cum sta treaba: unii fiinteaza, atii traiesc... gasesti o diferenta acilea?

              Asa cum degetele de la o mana nu seamana intre ele, nici oamenii si implicit religiile vremurilor... Oare ai senzatia ca nevoia de a crede in ceva supranatural (fascinati fiind de efemeritatea noastra) a tuturor civilizatiilor de pana acum si a celor viitoare este doar o scorneala? Garantezi tu ca: fara principii morale nu rezulta haosul? Poti sa garantezi pentru "libera cugetare" a lui Cutarescu ce n-a vazut "litera" decat ca semn grafic... si poate nici asa?
              Oare nu am avea mai multi "Anders" care "cugeta" dupa liberul lor arbitru?
              Oare n-ar fi bine sa mai studiezi inainte de a arunca cu k k aiurea?
            • 0 (2 voturi)    
              Este si era evident ca ... (Marţi, 26 iulie 2011, 11:35)

              alex [anonim] i-a raspuns lui cristi

              iubirea are multe forme, o diferenta evidenta, cea atee este efemera pe cand cea crestina este proiectata in vesnicie, iar aici este foarte mult de discutat si cercetat.

              Dar pana una-alta mai inchideti robinetul cu mizerii si, mai ales, cautati iubirea!
        • +7 (9 voturi)    
          si cum e cu.... (Luni, 25 iulie 2011, 17:21)

          Peace [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti ? Textele pe care le-ai parafrazat vorbesc la modul figurat. Tu doar le-ai exatras dintr-un text. Citeste tot textul, sa vedem ce mai gasesti ? Ia citeste acolo in Epistola lui Pavel catre Galateni capitolul 5 si vezi care sunt roadele Duhului Sfant ? Uciderea si ura ? Nicidecum, ci Dragostea, Pacea, Facerea de bine. Dar tu esti doar un ortodox sau catolic ratacit, care scoate doua randuri dintr-o carte cu 1300 de pagini, si crede ca a ajuns sa cunoasca Absolutul.

          Cand Isus a spus ca n-a venit sa aduca pacea in lume, se referea la prigoana pe care o vor avea de suportat crestinii din pricina Lui, nicidecum ca aceastia vor trebui sa ucida in numele religiei precum au facut Catolicii in inchizitie, respectiv ortodocsii comunisti.

          Dar una e sa citesti despre crestinism, si alta e sa traiesti precum trebuie sa traiasca un crestin.
        • +3 (5 voturi)    
          si sa nu uitam:... (Luni, 25 iulie 2011, 18:26)

          shully [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          orice persoana (credincioasa sau nu) care incalca una dintre cele 10 porunci (mai ales:>>sa nu ucizi<<) se indeparteaza de esenta religiei crestine... nu poti sa ucizi in numele lui Cristos! Pur si simplu nu poti! Inseamna ca traiesti o sminteala ceea ce se dovedeste a fi pentru nefericitul despre care vorbim.
        • +3 (5 voturi)    
          E plina lumea de penibili (Luni, 25 iulie 2011, 18:42)

          George [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          Pentru cei care nu au citit niciodata Biblia - ADICA PENTRU TINE.

          Nu intelegi diferenta intre a citi o carte si a citi pasaje din acea carte prin diferite locuri.

          Pentru ca daca ai fi citit si restul, ai fi vazut despre ce e vorba acolo.

          Si in plus ai fi vazut si cum a trait Isus, cum au trait ucenicii lui Isus si ai fi inteles, poate, ce inseamna "textele cu toleranta si iubirea".

          Asa ca inainte sa te mai faci de ras, pune mana si citeste, macar sa stii ce critici si sa nu mai fi penibil.
          • -1 (1 vot)    
            penibili? (Marţi, 26 iulie 2011, 10:58)

            bveritoa [anonim] i-a raspuns lui George

            acuzatii destul de grave din partea ta.Pacat ca nu sunt fondate.eu am citit biblia atat de mult ca era sa dau la teologie,asa ca e foarte probabil sa stiu biblia mai bine ca tine,oricum irelevant.O carte tot o carte e ,dar depinde cine si cum o citeste.esti fanatic si indoctrinat si iti place sa mergi cu ochii inchisi?pacat,dar bine, pentru ca pe spatele tau si al altor ca tau ma imbogatesc eu si altii care ne palce sa vedem lucrurile asa cum sunt.Nu cred ca e cazul sa intram in detalii prea amanuntite ,dar,istoric vorbind iisus nici nu a existat.Asa ca e mai practic sa ramanem cu picioarele pe pamant decat sa visam la stafii fericite,nu crezi?
    • +1 (1 vot)    
      manipulare (Luni, 25 iulie 2011, 15:03)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui john

      Daca cineva se considera presedintele SUA si omoara 100 de oameni nu pui titlul "ucigasul sangeros: presedintele SUA bla bla bla" decat daca si tu esti la fel de nebun ca el sau nu stii ce inseamna sintagma "presedintele SUA"...
  • -18 (28 voturi)    
    Cei din umbra (Luni, 25 iulie 2011, 10:12)

    Nano [anonim]

    -S-o credeti voi ca acest tanar a fost autorul masacrelor!
    A fost scos in fata de grupari radicale interesate de inveninarea climatului de dinaintea votului din septembrie-octombrie a.c. in legatura cu recunoasterea la ONU a statului arabilor palestinieni vs. statul Israel. Desfasurarile ulterioare ne vor arata adevaratii criminali. Pacientia.... !
    • +18 (26 voturi)    
      Atentie! (Luni, 25 iulie 2011, 10:37)

      Micro [anonim] i-a raspuns lui Nano

      Incep conspiratiile...
      Nano, nu are ros sa citesti stirile, oricum tu stii mult mai bine ce se intimpla. Si cred ca ai un raspuns pt absolut orice atentat oriunde in lume.Ii stii pe cei din spate. Sint aia. stii tu care....
      Si eu sint pentru o moderatie in cazul dementului asta. Prea multa publicitate. o sa ajunga un fel de mesia pt alti cretinoizi .
      • 0 (4 voturi)    
        daca (Luni, 25 iulie 2011, 14:50)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Micro

        daca ar putea sa ne spuna de conspiratii inainte sa se intample, poate mai salveaza oameni... ce pacat ca doar dupa ce se intampla apar toti conspirationistii ;(
  • -11 (15 voturi)    
    cred ca iar primim gogosi! (Luni, 25 iulie 2011, 10:14)

    lehamite [anonim]

    Povestea oferita e neverosimila. E ca un joc de puzzle prost facut!
  • -2 (26 voturi)    
    Un nebun (Luni, 25 iulie 2011, 10:14)

    Marius Ogrean [anonim]

    Nu mai scrieti articole despre el.
    Il transformati intr-o vedeta cand de fapt ar trebui sa il hulim toti.

    Nu ai cum sa intelegi nebunia!
    • +6 (14 voturi)    
      Pe mine ma intereseaza nebunia lui! (Luni, 25 iulie 2011, 10:43)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Formarea subconstientul coincide cu cei sapte ani de acasa, un psihic normal dezvoltandu-se intr-o familie normala. Cum o fi fost comuna copilaria lui cand parintii au divortat cand avea un an?
      • +15 (19 voturi)    
        si totusi... (Luni, 25 iulie 2011, 11:45)

        me [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        sunt copii crescuti intr-un mediu mult mai nasol care nu omoara pe nimeni...

        depinde foarte mult si de phisic... nu chiar toate lucrurile se educa...
      • +3 (3 voturi)    
        asta e comun (Luni, 25 iulie 2011, 14:47)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        In Occident, si in ultima vreme tot mai des si in Romania, divortul este normalitatea. Acolo oamenii divorteaza in proportii de peste 50%. Asadar pentru genul asta de societati divortul, precum si faptul de a nu te casatori niciodata reprezinta majoritatea si normalitatea. O familie care nu divorteaza niciodata e o exceptie de la regula.
  • -1 (21 voturi)    
    ajunge (Luni, 25 iulie 2011, 10:20)

    sindbad [anonim]

    Parca ii faceti reclama, nu inteleg ce atata marketing pentru bolnavul asta.
    • +2 (10 voturi)    
      ... (Luni, 25 iulie 2011, 10:30)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui sindbad

      Prinde la public. Nu e marketing, e sales.
    • -1 (13 voturi)    
      poate... (Luni, 25 iulie 2011, 10:33)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      ... pentru ca destui din astia avem si noi?
      IA uitati-va numai la mesajele promovate de Noua Dreapta - sau de niste ONG-uri "afiliate", precum ProVita samd...!!
      • +9 (11 voturi)    
        fa te rog... (Luni, 25 iulie 2011, 11:46)

        me [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        diferenta intre nationalism si nebunie...
        daca esti nationalist nu inseamna ca o sa omori pe cineva...
        • -1 (3 voturi)    
          ce este (Luni, 25 iulie 2011, 16:45)

          Apostolul [anonim] i-a raspuns lui me

          Fundamentalism crestin,nu are legatura
          cu ortodoxia.Ei sunt protestanti si nu accepta
          o alta credinta.
      • +1 (3 voturi)    
        nerusinare (Luni, 25 iulie 2011, 13:16)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Sa-ti fie rusine ca amesteci ProVita in toata aceasta treaba. ProVita este o organizatie umanitara, nu politica.
    • -3 (7 voturi)    
      ...hei strutzule !!! (Luni, 25 iulie 2011, 10:51)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      ...asta e lumea in care traim...si crede-ma, e doar inceputul...sau crezi ca Papusarii dorm pe plaja la Mamaia ?!
      • -1 (3 voturi)    
        nu chiar... (Luni, 25 iulie 2011, 11:46)

        me [anonim] i-a raspuns lui MenInBlack

        se pare ca numarul crimelor e in scadere nu screstere...
        ma rog vb de crime normala asta e altceva...
  • +2 (12 voturi)    
    Efectul nociv al mass media (Luni, 25 iulie 2011, 10:28)

    albescu [anonim]

    Mass media nu constientizeaza ca este uneori sursa masacrelor pe care le popularizeaza. Ca si in cazul terorismului islamic, si acestr caz de individ alienat nu s-ar fi declansat daca nu ar fi acesta nu ar fi contat pe popularizarea facuta de mass media. Omul era un individ comun dar cu o sete imensa de popularitate. Cum nimic din ceea ce ar fi facut nu l-ar fi adus in atentia presei, realizand ca doar un masacru i-ar fi itil sa apara la televiziune, si in plus avand si resurse materiale era previzibil ca acesta va fi deznodamantul. Ca sa scrii mii de pagini trebuie sa fii teribil de motivat, mai ales ca nimeni, cu exceptia psihologilor si anchetatorilor nu vor citi tot, in plus, pretentia lui ca procesul sa fie public, adica cu presa si tv arata adevaratul scop al individului. Din nefericire, interpretand incorect dreptul de a fi informat (eu, spre exemplu detest profund sa fiu informat cu toate efectele actiunilor celor care au comporamnte deviante) mass media nu face decat sa produca motivatia celor care sunt predispusi sa fqaca asemenea fapte abominabile.
    • +3 (9 voturi)    
      de acord... (Luni, 25 iulie 2011, 11:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui albescu

      nu inteleg d c nu e lumea de acord

      da presa incurajeaza criminalii!
      d c? simplu:
      sunt foarte multi oameni care se simt niste nimicuri si pot sa iasa in evidenta...
      cum pot face acest lucru? sportivi (f. greu), actori, cantareti crainici tv etc... iarasi foarte greu... oameni de stiinta (extraordinar de greu si oricum inafara de 2-3 majoritatea nu-i stie nimeni....)....
      ce mai ramane?!?!?!
      exact asta!
      pentru un lucru relativ usor de facut... ai reclama, pagina de wikipedia, se discuta despre tine, se fac documentare etc....

      din pacate sunt oameni care sunt capabili sa faca acest lucru pt a deveni cunoscuti...

      pe langa asta, in nebunia lor ei vor sa transmita un mesaj. daca se tot vb. despre ei mesajul lor este transmis! deci isi ating scopul si vor mai incerca (altii evident)
      • +1 (3 voturi)    
        Antrenamente pe computer (Luni, 25 iulie 2011, 18:48)

        George [anonim] i-a raspuns lui me

        Si a putut sa-si si exerseze apucaturile criminale cu jocuri pe computer.

        Bineinteles ca majoritatea nu vad o problema cu asta, ei au ce au cu faptul ca asasinul s-a declarat crestin. Desi era doar cretin.
  • +3 (17 voturi)    
    corect! (Luni, 25 iulie 2011, 10:57)

    freud [anonim]

    asa este. demult asteptam confirmarea faptului ca dk esti anti-marxist (egal cu anti-comunist) trebuie sa fie un lucru extrem de grav. Nu poti sa fii anti-marxist si sa mai ramai intreg la minte, nu se poate. In plus, faptul ca este si crestin agraveaza serios lucrurile, iar daca mai este si anti-islam asta pune capac la toate. Cate rele s-au adunat in omul asta, ceva de speriat. Oare ce si cat i-au dat incat sa accepte toate astea? Asta a facut toate astea dupa cum LH Oswald l-a ucis pe Kennedy. E la fel de adevarat. In rest, se pune platforma (s-a creat precedentul) unor noi reguli de ingradire a libertatii...poate si a celei religioase, cine stie. Bine, nu a oricarei religii ci numai a celor crestine si musulmane caci si una si alta au arata de ce sunt in stare. Pana cand, Doamne, pana cand?
    • 0 (0 voturi)    
      excelent! las-o asa (Marţi, 26 iulie 2011, 11:24)

      bveritoa [anonim] i-a raspuns lui freud

      "anti-marxist egal anti-comunist" Esti minunat! Sa nu mai postezi nimic,ok?E mai bine asa pentru rasa umana.

      P.S. sa stii ca freud nu joaca la steaua bucuresti.Lasa numele mari pentru oameni mari, nu ii ponegri numele cu ineptiile tale.
  • +2 (4 voturi)    
    E nebun (Luni, 25 iulie 2011, 10:59)

    bmg [anonim]

    Asta e Deac de la CFR Cluj.
  • -3 (11 voturi)    
    @... (Luni, 25 iulie 2011, 11:04)

    marius [anonim]

    ... toti cei care se regasesc in tabieturile debilului asta..., incercati sa schimbati ceva in comportamentul vostru..., prezentarea cat mai exacta a tipologiei acestui individ este singurul lucru 'bun' care se mai poate obtine de pe urma lui...
  • +3 (15 voturi)    
    error (Luni, 25 iulie 2011, 11:07)

    bibicu [anonim]

    definitia "fundametalist crestin" e pusa de idioti.
    daca ar fi fost asa, ar fi omorat 93 de musulmani jegosi, nu 93 de crestini.
    • 0 (16 voturi)    
      Cre...tin (Luni, 25 iulie 2011, 11:17)

      MamaMia [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      Si cu putin noroc te-ar fi intalnit si pe tine undeva in drum inainte sa-ti dai cu parea fara sa stii pe ce lume te afli! Musumani jegosi, crestini jegosi, what is the difference?
      Pai daca un "crestin" = let's kill the muslims, nu vreau sa am nimic in comun cu credinta si ideile lor CRE-TINE!. Evident ca asta e valabil si invers!
  • -9 (13 voturi)    
    despre norvegia (comentarii de pe net ...) (Luni, 25 iulie 2011, 11:14)

    ionica fonosch [anonim]

    ....... a omorat 93, a ranit 97 => cca. 400 cartuse, care la un ne-pregatit inseamna cca. 2000 cartuse to start with. ADICA circa 60 kg !!!!... si vrei sa-mi spui ca a venit cu ele in rucsac ???? ......... pai NU AVEA CUM impusca mortal 100 (nimeri in total 200 !) DACA NU ERAU MAI MULTI !... ! sa nu mai vorbim de "FORTELE SPECIALE" care cautau o barca !... pana a adus un voluntar una de acasa ! ... ! ! fortele speciale au lunetisti si arme care pot dobori usor o tinta la 1000 de m ...., nu existau elicoptere ??? CIUDAT ....
  • -5 (13 voturi)    
    Contra-aspecte (Luni, 25 iulie 2011, 11:28)

    Tzompi [anonim]

    Teoria "nebunului singuratic" este o aberatie si o mare minciuna.

    -Martori (tinuti departe de CNN si SkyNews) afirma ca pe insula Utoya a mai fost un barbat care a tras cu arma automata, pe linga "nebunul" Breivik.
    -Veterani militari, pe diverse forumuri, sustin ca in Oslo nu a fost vorba de o simpla masina-capcana, pt. ca tinand cont de magnitudinea exploziei, acolo au fost detonate cca 10 TONE de explozivi militari (nu azotat), cum a fost in Beirut 1982 sau Oklahoma City. Asa o cantitate nu intra intr-un autoturism.
    -A fost oare o sanctiune NATO pt. ca Norvegia urma sa abandoneze bombardamentele din Libia (unde facuse deja 300 misiuni de bombardament)?
    In Norvegia a doua tragedie sunt minciunile din massmedia.
    -Prim ministrul Norvegiei a aprobat recent formarea statului Palestina (contra trendului general).

    NOTA - Norvegia nu e deloc "tara pacii" cum se tot insista. E activa in bombardamentele din Afganistan si Libia, si are una din cele mai puternice industrii de armament si munitii din Europa.
  • +1 (17 voturi)    
    crestin sau mason? ... sau criminal? (Luni, 25 iulie 2011, 11:30)

    boul si vitelul [anonim]

    Probabil cam atat de crestin era Anders Behring Breivik, ca vaca vecinului (care sa nascut intro tara crestina) sau ca ziaristul, care a scris acest articol (fiind botezat, figurand pe lista de membrii a unei biserici, dar care scrie articole impotriva crestinismului, numai sa faca putin raiting).

    Cine cunoaste crestinismul prezentat in Biblie stie foarte bine, ca asemenea fapte niciodata nu pot fi comise in numele crestinismului autentic.

    Oricum, ptr. ateisti si antiteisti acest articol o sa fie un bun pretext pentru a si exprima ura lor fata de crestinism. O sa fie o unealta buna in distrugerea valorilor morale crestine, atitudine, care la vrema lui o sa mai nasca asemenea fapte.
    • -4 (12 voturi)    
      pretext? (Luni, 25 iulie 2011, 11:57)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui boul si vitelul

      Faptul ca te recunosti "crestin" e deja o recunoastere a unei doze de prostie.. asa ca no comment despre asta. Probabil si din cauza asta ai impresia ca "ateii si antiteistii" urasc crestinii. E complet gresit, dispretul si ura nu sunt acelasi lucru. Si nu e vorba doar de crestini, e vorba de orice religie, personal nu cred sa fi existat o inventie omeneasca mai absurda si mai distrugatoare decat religia. Mai oamenilor, chiar daca exista un d-zeu, lasati-l in pace! nu e nevoie sa actionati in numele lui nici sa ii transmiteti "dorintele", pentru ca astea nu sunt decat inventiile voastre, pentru ca in ziua in care creatorul universului ar dori sa spuna ceva, ar avea puterea sa o faca singur! Nu e nevoie de nu stiu ce preot barbos si nespalat la fund sa imi spuna ce vrea "d-zeu" de la mine!
    • 0 (0 voturi)    
      putem fi realisti? (Marţi, 26 iulie 2011, 10:08)

      bveritoa [anonim] i-a raspuns lui boul si vitelul

      doar doua remarci am la adresa ta:
      1.nu stii ce e un crestin
      2.nu stii ce e un ateu .Dar pentru ca dumnezeu mi-a daruit o netarmurita dragoste de semeni o sa iti ofer doua indicii.
      1 crestin se cheama o persoana botezata(poti intreba pe cel care stie tot-nu ,nu dumnezeu ci google)
      2 ateu se cheama o persoana care nu are religie si neaga orice divinitate.(adica,mai pe intelesul tau,cum poate sa urasca un ateu un crestin,cand de fapt nu au nimic in comun?)
  • -4 (10 voturi)    
    Cei sapte ani de acasa. (Luni, 25 iulie 2011, 11:33)

    mircea [anonim]

    Comportamentul luiA.B.Breivik trebuie cautat in situatia lui de familie.Am inteles ca tatal este prin Franta si nu mai stia de el de vreo 15-16 ani.De mama nu spune nimeni nimic.Pare a fi un om care are amintiri dureroase din copilarie si poate de aceia era si izolat si extremist.Tatal lui nu avea nici-o remuscare pentru ce a facut fiul,dar nici reporterul nu sa sinchisit sai puna intrebari incomode si atunci au dreptate unii.Da, presa are si ea mare parte de vina.Se vede si in situatia de acum .Toate ziarele sunt pline de stirea de senzatie si vin cu tot felul de presupuneri care de care mai nazdravana.Au facut dintr-un nebun,un erou.
  • -9 (17 voturi)    
    GOGOSI PT PROSTI (Luni, 25 iulie 2011, 11:50)

    Paleopterix [utilizator]

    Peste tot nu vad decat placa cu "fundamentalist crestin" si anti-islamist. Cum se explica faptul ca nu a omorat nici un musulman? Eu sa fi fost in locul lui, aruncam in aer o moschee si curatam norvegia de cateva zeci de musulmani, ca sunt destui si acolo din pacate, in nici un caz nu ucideam 80 de persoane din propriul neam! E cusut cu atza alba si se vede ca toata povestea e scoasa la repezeala, pentru ca nu se leaga multe lucruri. E mai mult ca sigur un atentat islamist, ASA CUM A SI FOST REVENDICAT initial, dar la asa amploare, ar fi generat un val de represalii anti islamice de necontrolat. Asa, toata ura populatiei se varsa pe saracul tap ispasitor, si in plus le vine bine pentru alegeri, la socialisti.
    • +9 (13 voturi)    
      Hm.. (Luni, 25 iulie 2011, 12:17)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Dupa logica asta, prapaditii care arunca in aer o moschee, piata sau spital in Irak nu sunt extremisti religiosi cu un mesaj fundamentalist. Nu. Spiritual, ei sunt niste simpli islamisti moderati.

      Ia citeste un pic articolul si-ai sa vezi ca nebunul asta s-a autodeclarat islamofob si crestin.

      A omorat copiii unei generatii care vrea sa fie deschisa cu ceea ce el considera un pericol. Simplu. Daca nici asta nu vrei sa intelgi...
      • -5 (7 voturi)    
        ciudat (Luni, 25 iulie 2011, 12:53)

        floram [utilizator] i-a raspuns lui urfe

        daca sa- declarat antimusulman de ce a omorat niste tineri socialisti care se adunasera sub deviza Boikott Israel sau cel putin aveau steaguri albe pe care scria asa ceva. in al doilea rand ar fi omorat musulmani si nu crestini.
        omul probabil are probleme psihice grave.
        https://plus.google.com/112157276137751441366/posts
        https://plus.google.com/112157276137751441366/posts
        • +6 (6 voturi)    
          Tradatori (Luni, 25 iulie 2011, 14:21)

          urfe [anonim] i-a raspuns lui floram

          Pentru ca, dupa propria declaratie, au fost toti tradatori (iar tradatorii se impusca, nu-i asa?).
      • -1 (5 voturi)    
        Logica (Luni, 25 iulie 2011, 18:54)

        George [anonim] i-a raspuns lui urfe

        Dupa logica ta, pentru ca Mengele chiar era doctor, nu ca s-a autodeclarat el, ar trebui sa desfiintam medicina.

        Un nebun se declara crestin si gata, sariti toti pe crestinism. Intr-adevar ai o logica....

        De ce nu sariti pe fermieri, ca nebunul avea o ferma. Sau pe gameri, ca era pasionat de jocuri video violente. Si as mai putea adauga.

        Dar prostia e mare. Si rautatea si mai mare.
        • 0 (4 voturi)    
          Hm.. (Luni, 25 iulie 2011, 20:40)

          urfe [utilizator] i-a raspuns lui George

          Daca ar fi urlat 'Moarte celor care folosesc recoltelor modificate genetic' si ar fi impuscat niste gineticieni, ar fi fost un agricultor extremist.

          Daca ar fi urlat 'Moarte celor care nu recunosc lumea virtuala' si ar fi impuscat niste bibliotecari, ar fi fost un gamer extremist.

          In cazul de fata, omul s-a vazut un Cavaler Templier, un cruciat impotriva musulmanilor (vezi ca are un manifest on-line, citeste-l si convinge-te). Normal ca nu e nimic adevarat crestinesc in ceea ce a facut - asa cum nu este nici nimic adevarat islamic in exploziile alora de la est.... Dar a crezut cu atat de multa dementa in ele incat a omorat 90 de copii.

          Singura rautate aici e sa negi adevarul pentru ca ti-e greu sa-l auzi. Tie, rusine.
          • 0 (0 voturi)    
            Credibilitate de nebun (Luni, 25 iulie 2011, 22:58)

            OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui urfe

            Si ce au ce-a face templierii cu Biblia si cu Cristos? In afara de faptul ca, la fel ca si acest nebun, s-au autodeclarat crestini.

            Daca un nebun spune ceva despre tine sau despre familia ta, tot asa de mare credibilitate ii acorzi?

            Are mai mare legatura cu crimele agricultura (prin ingrasamintele chimice) si jocurile tip shooter (in care exersa exact ce-a facut pana la urma). Ce legatura are faptul ca el a zis despre el ca e crestin???

            Voi chiar nu mai ganditi deloc?
            • 0 (0 voturi)    
              esti un dulce (Marţi, 26 iulie 2011, 9:53)

              bveritoa [anonim] i-a raspuns lui OutsideThisBox

              tu faci afirmatii doar de dragul de a le face sau put si simplu nu stii ce legatura au avut biserica si cruciadele?Uite pentru ca te vad neajutorat iti dau eu un pont asa mic.Biserica a creat si a sustinut financiar cruciadele.In numele domnului s-au masacrat orase(a se citi cetati) intregi.Femei,copii,nu conta.Erau "pagani" si trebuiau exterminati pana la ultimul.Acum,daca recitesti ce am scris si recitesti articolul pun pariu ca o sa gasesti o gramada de asemanari.Oare de ce?
  • -1 (9 voturi)    
    uitat fie-i numele (Luni, 25 iulie 2011, 12:46)

    ionut [anonim]

    Propun - si propun asta editorilor Hotnews, si apoi celorlalti editori de presa - sa nu ii mai pomenim atata numele. Asa cum s-a mai scris, nu facem decat sa-i promovam ideile, sa-l rasplatim. Sunt sigura ca e fericit vazandu-si numele si poza in toate ziarele. O anumite cantitate de analiza a celor petrecute e necesara, dar numele lui nu trebuie pomenit. E suficient sa i se zica criminalul din oslo, sau psihopatul norvegian.
    • +5 (9 voturi)    
      De ce sa nu-i promovam ideile? (Luni, 25 iulie 2011, 14:58)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      Ideile sunt bune si perfect rationale, mai putin partea de terorism care este de-a dreptul odioasa, ca sa nu vorbim ca e contraproductiva. Iar faptul ca s-au comis acte teroriste in numele ideilor lor nu-i impiedica pe cei de stanga sa poarte tricouri cu Che Guevara, de exemplu.

      Iar ca un om care este familiar cu siteurile de pe care nebunul si-a luat ideile, va pot spune ca crestinismul este doar un factor secundar, nu mobilul principal al crimei. Un pro-gay in mod cert nu este un fundamentalist crestin - nu se incadreaza in tipologie. Sigur, Anders Breivik crede ca exista un rai unde va fi probabil rasplatit pentru faptele sale. Daca era ateu, poate s-ar gandi de doua ori inainte sa-si distruga unica viata pe care o are.

      De ce nu ar fi omorat musulmani? Pentru ca cu musulmanii putem trai in pace - cu conditia ca ei sa ramana in tarile lor. Cei care propovaduiesc egalitatea intre culturi si diversitatea de dragul diversitatii sunt cei care importa musulmani si schimba datele demografice ale tarilor europene, cu consecinte dezastroase. Ei sunt vinovati de epidemia de violuri si talharii din tarile nordice (Stockholm este capitala europeana a violurilor, nici Oslo nu e departe). Asa ca nu e de mirare ca sunt pedepsiti pentru faptul ca sacrifica siguranta populatiei pe altarul diversitatii.

      Pun pariu ca Anders Breivik este un erou pentru toti cei care au avut fiicele violate de musulmani, pentru toti cei jefuiti sau talhariti, pentru evreii fortati sa paraseasca Malmö din cauza persecutiei de catre imigrantii musulmani.

      Terorismul insa nu este o solutie. Solutia este subminarea marxistilor culturali din interiorul partidului lor, nu omorarea lor pe capete.
      • 0 (4 voturi)    
        salut V.R. (Luni, 25 iulie 2011, 15:50)

        Cifre [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        ma bucur sa te regasesc cu un comentariu rational, printre atatea tampenii superficiale debitate de romanii priceputi la toate. Se pare ca dreptul la gandire inca nu este liber, desi sclavia s-a abolit de ceva timp. Perfect de acord aici cu maxima lui Churchill: "The best argument against democracy is a five minute conversation with the average voter". Masa serveste ceea ce primeste pe tava de la elite, tocmai pentru ca au primit libertatea si nu se pricep sa o foloseasca, ba mai mult, le e lene sa invete. Oare cati au incercat sa inteleaga care e motivul, ce s-a intamplat defapt, de ce a aparut un asemenea om? Ne grabim sa aruncam cu pietre si sa il facem nebun dupa care ne ducem in piata si injuram tiganii ca sunt imputiti si ne jegmanesc la buzunare, cu o lejeritate surprinzatoare. Uitam de la mana pana la gura ca suntem cumprinsi de aceleasi patime insa "corectitudinea" varata sub nas de multiculturalism ne face sa declaram vrute si nevrute.
        • 0 (4 voturi)    
          Asta e exact o "tampenie superficiala" (Luni, 25 iulie 2011, 19:02)

          George [anonim] i-a raspuns lui Cifre

          "Uitam de la mana pana la gura ca suntem cumprinsi de aceleasi patime insa "corectitudinea" varata sub nas de multiculturalism ne face sa declaram vrute si nevrute. "

          Vorbeste in dreptul tau. Unii oameni incearca sa-si controleze patimile si sa cultiva un cu totul alt spirit. Incearca si tu.
      • 0 (4 voturi)    
        Logica de ateu (Luni, 25 iulie 2011, 19:00)

        George [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Curioasa logica ai: esti de acord cu ideiile criminalului si nu crezi ca asta e ceva condamnabil.

        In acelasi timp zici ca e de vina crestinismul, desi n-are absolut nimic de-a face cu astfel de acte.

        Mai esti si clar-vazator, stii ca asasinul credea ca ajunge in rai. Numai tu stii de unde le scoti.

        Ti-am mai spus si in alta parte: daca era ateu, n-ar trebui sa aiba nici o remuscare, orice ar face tot acolo ajunge. Si toti ateii ar trebui sa-si tina gura, pentru ca dupa credinta lor asta nu e decat un exemplu de supravietuire a celui mai tare.
  • +2 (2 voturi)    
    ceva e ciudat,referitor la bani (Luni, 25 iulie 2011, 12:52)

    mihailt [anonim]

    Pai bine daca nu a avut venituri in ultimi ani cum a putut sa cumpere respectiva ferma si armamentul,ingrasamintele etc?
    Probabil anchetatorii au verificat si acestea,poate se vor da publicitatii.
  • +3 (5 voturi)    
    De unde ati mai scos-o si pe asta? (Luni, 25 iulie 2011, 12:53)

    Sile [anonim]

    Credtin fundamentalist? Ati invatat sa aplicati oemenilor diversa etichete, complet aiurea.Jurnalistii lu' peshte! O zi buna !
  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Luni, 25 iulie 2011, 13:00)

    floram [utilizator]

    http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4099122,00.html
  • 0 (4 voturi)    
    PSIHOPAT (Luni, 25 iulie 2011, 16:39)

    GRIGORE [anonim]

    andres behring breivik - crestin, fundamentalist, mason, islamofob si marxist?! Poate! Dar in mod sigur este un PSIHOPAT! Ce este un psihopat? Iata un test!
    Citeste bine intrebarea si raspunde inainte de a vedea rezultatul.Pana acum au raspuns corect cativa prieteni de-ai mei...
    Testul e facut de un psiholog.
    O tipa si-a inmormantat mama. La inmormantare a cunoscut un barbat pe care nu-l mai vazuse pana atunci. Tipul i s-a parut fantatstic, barbatul viselor ei...s-a indragostit de el la prima vedere.
    Cand s-a terminat inmormantarea tipul a disparut fara urma: ea nu reusise sa-i ia nr. de telefon si nimeni nu stia cine era barbatul. Dupa cateva zile tipa si-a ucis sora. Intrebare: Care a fost motivul pentru care si-a ucis propria sora?
    Gandeste-te putin inainte de a raspunde, apoi vezi raspunsul mai jos Raspuns: Spera ca tipul sa apara la inmormantare!
    Daca ai raspuns corect, gandesti ca un PSIHOPAT! Testul este elaborat de un cunoscut psiholog american si folosit pt. a vedea daca o persoana gandeste ca un criminal.Multi ucigasi in serie au raspuns corect la intrebare! Ei, ce parere aveti?!
  • -1 (1 vot)    
    amuzantilor (Marţi, 26 iulie 2011, 9:34)

    bveritoa [anonim]

    Ma amuz nespus de mult citindu-va posturile.Unii inca mai dorm,(visand la ingeri coborand pe liane din cerul instelat),dar ma bucur ca unii dintre noi ne-am trezit.Se pare ca mai sunt si printre noi fanatici religiosi,indoctrinati,prea indoctrinati incat sa vada adevarul asa crud cum e el.Poate ca acestia ar trebui sa isi divulge numele adevarat,cine stie poate in curand vom citi despre ei la aceeasi rubrica.