​Siria: Sute de mii de persoane cer demisia puterii, politia a deschis focul in Damasc

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2011, 14:21 Actualitate | Internaţional

Sute de mii de persoane protesteaza vineri in mai multe orase din Siria, in special la Deir Ezzor (est) si Hama (nord), pentru a cere eliberarea detinutilor si schimbarea regimului, relateaza AFP.

Aproximativ 350.000 de persoane au invadat strazile din Deir Ezzor, a declarat Rami Abdel Rahmane, de la Observatorul sirian pentru drepturile omului. Alte 150.000 de persoane protesteaza in Hama si cateva mii in cartierul Midane din Damasc.

Agentia Reuters anunta ca politia a tras cu munitie de razboi in Damasc.


Citeste mai multe despre   



















582 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    intrebare... (Vineri, 15 iulie 2011, 11:28)

    me [anonim]

    d c nu intervine si aici nato?!
    are cumva de-a face cu faptu ca aici nu e aat de mult petrol si nici rafaelele nu-si pot etala maretia?!
  • -2 (4 voturi)    
    Unde e NATO (Vineri, 15 iulie 2011, 14:29)

    Nume [anonim]

    Unde sunt americaniii, unde e Sarcotai si unde e Nato?
    Ca in Libia au dat cu bombardeaua fara sa stea prea mult pe ganduri. Aaaa, Siria are spate.
    • +2 (2 voturi)    
      Ghici ciuperca ce-i? (Vineri, 15 iulie 2011, 12:03)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Nume

      Amice, NATO e o organizatie puternica, nu atot-puternica. Criza economica este insa atot-puternica.

      Intrebarile tale la adresa NATO sint ca ale mele la adresa ta. De ce nu faci ordine in orasul sau satul tau? De ce nu rezolvi coruptia din zona ta?
      Tot asa, putem intreba celelalte puteri economice si militare, dar de fapt orice tarisoara, dar si ONU: de ce nu faceti ordine pe planeta?

      In viziunea ta limitata, daca nu se poate face dreptate pe intreaga planeta, atunci ar trebui sa nu faca nimeni dreptate nimanui, nicaieri, niciodata. Morala ta e imorala. Facem si noi ce putem, dar e mai bine decit nimic. Iar daca vrei sa impingi ierarhia pina la capat, atunci afla ca e normal si moral sa fim mai preocupati de Libia decit de Siria, precis din cauza geo-politice si comerciale. Cit priveste afirmatia ta cu privire la spatele Siriei, sa stii ca nu-i frumos sa te gindesti la sex cind scrii despre tari.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu-i nimic, a trecut acceleratul (Vineri, 15 iulie 2011, 13:00)

        Nume [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Prietene esti cam ingust. Daca nu intelegi am sa-ti traduc. Cand e vorba de bani(resursele din Libia), ne bagam pentru ca putem. Si ca pretext spunem ca mergem sa aparam drepturile omului. In Siria, Georgia, Cecenia nu ne bagam chiar daca sunt mult mai multe victime nevinovate ca-i suparam pe rusi si pe chinezi.

        Acum poate intelegi si tu, daca nu asta e nu-ti mai traduc. Iar tu ai gura mare aici pe net, in rest .....
      • -2 (2 voturi)    
        delirum tremens (Vineri, 15 iulie 2011, 15:36)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Citat din daniels22026 :" Facem si noi ce putem"

        daniels, daca nu reprezinti Nato te rog nu mai bea printre alte efecte colaterale alcoolul afecteaza si puterea de judecata
        • +2 (2 voturi)    
          Imagine (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 10:03)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui radu

          Ca roman, daca te duci in Iran, vei fi permanent banuit ca esti spion NATO, chiar daca parerile tale sint radical opuse deciziilor NATO. Asa ca, in relatiile internationale, la care ma refeream eu, esti si tu un mic simbol al NATO, UE, Romania oricit de mult ti-ai dori sa fie altfel. Eu te cred ca nu-ti convine, dar asa se vad lucrurile oriunde te-ai duce in lume. Nu te poti reprezenta numai pe tine insuti si nu poti sterge din imaginea ta actiunile comunitatii din care faci parte.
    • 0 (2 voturi)    
      .. (Vineri, 15 iulie 2011, 15:10)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Nume

      "Secretarul de stat american Hillary Clinton se întâlneşte, azi, cu lideri ai NATO, în Turcia, pentru a discuta despre soluţionarea crizei din Libia, relatează BBC."
      Cred ca pana in toamna americanii isi vor trimite trupele terestre in Libia.