Un britanic a primit amenda pentru parcare ilegala, desi masina lui era blocata intr-un ambuteiaj pe sosea

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2011, 21:03 Actualitate | Internaţional

Un sofer britanic a primit o amenda de 110 de lire sterline pentru parcare intr-un loc nepermis, desi masina lui era blocata in acel moment intr-un ambuteiaj pe sosea, transmite YahooNews. Christopher Barham a cerut anularea amenzii, declarand ca "sunt pregatit sa merg la inchisoare in loc sa o platesc".

Barbatul din Essex se afla cu fiul sau in masina, pe o sosea din regiune, fiind blocati intr-un ambuteiaj in apropiere de statia de tren Gidea Park, in Romford.

Deoarece masinile nu avansau deloc, fiul sau a decis sa coboare si sa ia trenul.

Dupa cateva zile, Barham a primit o amenda, impreuna cu o imagine surprinsa de camerele cu circuit inchis, care aratau ambuteiajul existent pe sosea la acea ora.

"Era un blocaj. E comic ca un pasager nu poate cobori din masina intr-un ambuteiaj. Se vedea clar in poza ca exista un rand de masini in fata mea, asa cum e acolo in fiecare dimineata. Se poate vedea ca masinile din fata mea au luminile de frana aprinse. In ceea ce ma priveste, sunt pregatit sa merg la inchisoare in loc sa o platesc".

Consiliul din Havering a analizat insa incidentul si a decis sa anuleze amenda.


Citeste mai multe despre   



















3246 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 8 iulie 2011, 21:15)

    wow [anonim]

    Tare faza. Parca ar fi fost in Romania.
  • 0 (16 voturi)    
    ce penibili (Vineri, 8 iulie 2011, 22:00)

    stefan2008 [utilizator]

    Numai britanicii pot fi asa penibili... nu-i de mirare ca nu sunt in spatiul Schengen, nu au euro, circula pe stanga, si in general sunt tot pe dos...
    • +4 (8 voturi)    
      Rade ciob de oala sparta (Vineri, 8 iulie 2011, 22:18)

      jetset-London [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Doamne ajuta nici sa nu intram in Euro-Zone si nici in Schengen sa intratio voi in Schengen si in Euro Zone ca la noi dobanzile au ramas la fel in Euro Zone au rescut sa platesc mai mult la imprumuturi.
      Dar sa revenim la amenda, aici se dau si se anuleaza daca sant dovedite a fi incorecte, dar in Romania nu se dau deloc de aia toti parcheaza pe trotuare!
      • -3 (7 voturi)    
        mda (Vineri, 8 iulie 2011, 23:07)

        sergiu [anonim] i-a raspuns lui jetset-London

        stai jos, ai nota 4. In Romania parcheaza toti pe trotuare pt ca nu sunt parcari.
        • +3 (9 voturi)    
          nota 4? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:22)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui sergiu

          mai curand esti tu corijent la bun simt si educatie civica.

          aici nu se parcheaza pe trotuare pentru ca cei care n-au unde sa-si parcheze nu-si cumpara masina. sunt constienti ca vor plati amenzi zilnic.

          doar in romania este 'normal' sa-ti cumperi mai intai masina si dup-aia sa ceri primariei sa-ti faca loc de parcare... intre timp parchezi 'unde vrea muschii tai'...
          • +1 (3 voturi)    
            parking PH (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:56)

            skyradio [anonim] i-a raspuns lui pehash

            si daca primaria nu face parcari 30 de ani sunt "obligat" sa nu-mi cumpar masina? dar cine e primaria asta sa-mi interzica sa parchez undeva unde nu exista semn de stationare/parcare interzisa? eu interzic primariei fantanile muzicale, ceasurile de aur din intersectii,ratze de papua noua guinee, ronduri de flori din patagonia sau palmieri pitici?
            • 0 (0 voturi)    
              Bine! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:55)

              mary [anonim] i-a raspuns lui skyradio

              Bravo!

              Numai ca trebuie sa te prezinti la sedintele de CL si sa ceri asta si poate sa determini o initiativa cetateneasca pentru a avea parcari si nu ceasuri cu cuc, palmieri si alte prostii..
            • 0 (0 voturi)    
              unde va opriti? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:00)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

              daca primaria nu-ti face loc de parcare, parchezi pe spatiul pentru pietoni? mi se pare evident ca primesti exact acelasi respect pe care il si oferi. succes si mai departe! si nu uita, 'primaria' inseamna un primar votat de majoritatea populatiei din oras. daca nu-ti place ce face primaria... poate ar trebui sa schimbi orasul :)
      • +2 (4 voturi)    
        mda.. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 1:17)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui jetset-London

        dar cand stai sa te gandesti ca acum o vreme o lira era aproape 2 euro iar acum sunt aproximativ la fel....dar ce sa-i faci ca n-ati vrut euro-zone.
  • +5 (5 voturi)    
    Englezii (Vineri, 8 iulie 2011, 23:15)

    luc [anonim]

    Sunt ciudati rau englezii, nu ma mira. Era o poza cu o masina mortura parcata in fata unei biserici asteptand imbarcarea mortului.... au ridicat-o baietii:))
  • +4 (8 voturi)    
    Cred ca era scotian (Vineri, 8 iulie 2011, 23:37)

    Lucian14 [anonim]

    Cred ca era scotian, prefera inchisoarea decat sa plateasca amenda.
    • -1 (1 vot)    
      amenda emisa automat (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 8:59)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Lucian14

      Ce nu spune articolul este ca amenda a fost emisa de un sistem automat, pe baza inregistrarilor oferite de camerele video.
      Sistemul a intepretat: stationarea masinii si deschiderea portiereica fiind suficiente pentru a emite amenda.
  • 0 (2 voturi)    
    De fapt, bine i-au facut! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:01)

    Cavalerul Bizantin [anonim]

    Ştirea asta poate fi folosită ca material didactic la facultăţile de jurnalistică, la capitolul "cum poţi deforma o informaţie!". De fapt, subiectul nu a fost amendat pentru că a parcat într-un loc interzis, ci pentru că, într-un ambuteiaj, a coborât din maşină şi s-a urcat în tren, lăsându-şi maşina-n mijlocul drumului. Cinci minute după aia, traficul era blocat de maşina lui, singura care-şi pierduse şoferul.. Că "agentul constatator" l-a încadrat la "parcare neregulamentară", e altă poveste, dar fondul e ăsta: dacă eşti într-un ambuteiaj (şi cine nu-i?), nu-ţi părăsi maşina-n drum. Dacă toţi am face aşa, ar ieşi război civil. Probabil că fapta lui trebuie să-şi găsească o încadrare în normative (abandon de autovehicul pe drumuri publice?), că aia n-a fost parcare, clar, dar nici nu-l scoateţi fecioară că nu-i cazul!