O romanca din Berlin si-a aruncat nou-nascutul de la etaj direct in zapada

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 28 decembrie 2010, 15:40 Actualitate | Internaţional


O romanca de 20 de ani din Berlin-Charlottenburg si-a aruncat bebelusul nascut de Craciun pe fereastra, in zapada. Copilul nu a murit din cauza cazaturii, ci mai tarziu, la spital. Medicii legisti au stabilit cauza mortii nou-nascutului ca fiind inghetul. „Copilul era dezbracat, afara era prea frig“, scrie Morgenpost.de. Pe numele mamei, Adriana B., care ar lucra ca prostituata intr-un bar din zona, a fost emis mandat de arestare.

„Exista suspiciunea unei lovituri cauzatoare de moarte“, a declarat marti o purtatoare de cuvant a procuraturii din Berlin. Pe moment, nu exista indicii ca mama ar suferi de vreo boala psihica, a mai precizat ea.  

In dupa-amiaza zilei de 26 decembrie, niste chiriasi din blocul de locuinte de pe Kaiser-Friedrich-Strasse au auzit scancete venind din curtea aflata in spatele blocului. Mariola M. isi petrecea Craciunul la prietenul ei. „Mai intai am crezut ca vreo pisica a cazut de pe geam in zapada si s-a ranit“ a declarat femeia de 50  de ani, venita anul acesta din Polonia la Berlin, ca sa lucreze ca asistenta medicala.  

Cei doi au iesit in curte si au gasit langa trepte, in zapada, „un bebelus gol-golut, care tipa“.

L-au luat repede, l-au dus in locuinta lor si l-au invelit in paturi, ca sa-l incalzeasca. La scurt timp, a venit si ambulanta, care l-a transportat de urgenta la spital. Copilul insa n-a mai putut fi salvat, el a murit ca urmare a scaderii sub limita a temperaturii sale corporale, dupa cum s-a stabilit la autopsie. La ora 17.45, a fost alarmata si politia.  

In urma anchetei la fata locului, politia a dedus ca nou-nascutul a fost aruncat de la etaj. La etajul 1 al casei locuia Adriana B., care a recunoscut ca a nascut singura si si-a aruncat copilul de la etaj. Impotriva femeii a fost emis mandat de arestare. Nimeni dintre vecini nu pare insa s-o fi cunoscut pe romanca, sau pe vreunul din chiriasii care s-au perindat prin locuinta ocupata momentan de aceasta. „De doi ani de zile, la sonerie nu e trecut nici un nume, mereu se afla in ea oameni noi“ a povestit o vecina, publicatiei Tagesspiegel.de.

Alti vecini se mira de ce femeia a recurs la solutia criminala, cand in Berlin sunt organizate patru „cutii postale“ pentru bebelusii nedoriti de parinti, alte doua aflandu-se nu departe, la Tempelhof si Spandau. In aceste nise incalzite si amenajate cu scutece pot fi depusi bebelusii. Cand sertarul este inchis, se lasa putin timp mamei sa se indeparteze, pastrandu-si anonimitatea, apoi se declanseaza automat o alarma, in interiorul institutiei.  

Aceste asa-numite „Babyklappen“ au fost infiintate pe langa spitale, organizatii caritative si religioase, pentru a preveni uciderea nou-nascutilor nedoriti de mame.

Acuzatia care i se aduce, de lovitura cauzatoare de moarte ii poate aduce o condamnare de cel putin cinci ani. Circumstanta atenuanta, de „stres psihic“, aplicata imediat dupa nastere mamelor de copii extraconjugali, a fost eliminata din legislatia germana in anul 1998.



















4627 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Wow! (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:49)

    deviltool [utilizator]

    No comment!
  • +6 (6 voturi)    
    mama (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:00)

    adib [anonim]

    Zdreanta nu era mama...... cinci ani pentru uciderea unui copil care nu avea nici o sansa de supravietuire este prea putin.
  • 0 (10 voturi)    
    Ce bestie! :O (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:01)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ar trebui si ea la randul ei sa fie aruncata intr-un camp plin de P@*%
    • +8 (8 voturi)    
      parerea mea (Marţi, 28 decembrie 2010, 19:25)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      "Alti vecini se mira de ce femeia a recurs la solutia criminala, cand in Berlin sunt organizate patru „cutii postale“ pentru bebelusii nedoriti de parinti" din experienta mea stiu ca o parte dintre romani care traiesc in occident habar nu au pe ce lume traiesc, din cauza asta femeile romance isi arunca copilul la gunoi, pt. ca ele isi imagineaza ca nimeni no sa le vrea copilul, nici prin gand nu le trece ca exista mii de familii asteptand sa gaseasca un copil de rasa alba.
      • +3 (3 voturi)    
        Bine spus! (Miercuri, 29 decembrie 2010, 1:54)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        .
  • +5 (7 voturi)    
    mi se blocheaza mintea ... (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:02)

    Bogdan [anonim]

    ma intreb, in ce hal poate ajunge un om ?!? Din cand in cand avem raspunsuri ...ca acesta ...
    • +1 (1 vot)    
      Ajunge bestie (Miercuri, 29 decembrie 2010, 16:16)

      Ioanas [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Nici o urma de instinct matern. Bestie, nu om.
  • +3 (15 voturi)    
    Ai nostri, ca brazii! (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:03)

    muciflenduri [anonim]

    Oare tot pe tigani (care ne fac de ras tara, peste hotare) veti da vina acum?
    Sau treceti la punctul doi? 'Era moldoveanca din Piatra Neamt!'
    • +5 (5 voturi)    
      bacau (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:34)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      era din bacau ...
      • -6 (8 voturi)    
        Tu esti tatal? (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:33)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui alpha

        Vad ca ai stiri de la sursa, mai zi-ne, mai zi-ne...
    • +1 (1 vot)    
      pt. aiurit (Miercuri, 29 decembrie 2010, 11:40)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      amice, luat in proportii, tiganii reprezinta 10% din populatie, si cred ca produc 90% din incidentele din afara tarii. Ce crezi ca face toata ziulica un tigan care nu munceste? agrezeaza cu cersitul 1000 de persoane zilnic, si avem zeci de mii de asfel de elemente. Adica in alta ordine de idei milioane de occidentali sunt agresati de catre tigani sa le dea moaca si lor un euro. Singura tara unde nu cersesc este in Israel, evreii sar in apararea tiganilor, dar au stiut sa primeasca doar 50 mii de romani la munca nu si tiganii.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:05)

    toteu [anonim]

    dupa ce l-a fatat (ca nu vb de un om aici ci de un animal) l-a aruncat in zapada si a trecut probabil la produs ...

    nu i as pune in inchisoare unde le va fi cald si bine .. .ci i as lua la munci pana si-ar da sufletul ...
    nu merita sa traiasca acesti oameni ...
  • +8 (8 voturi)    
    off topic (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:09)

    alin [anonim]

    multumim ziaristilor germani de la www.morgenpost.de ca ne arata cum se scrie o stire despre un asemenea eveniment. fara patima, fara judecati de valoare, fara aruncarea vinei. pur jurnalistic, cu intregul context, cu toate detaliile obiective.

    sincer, multumim. poate citesc stirea asta si cativa jurnalisti romani si invata ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      A, pai la ei se stie (Miercuri, 29 decembrie 2010, 5:08)

      sile [anonim] i-a raspuns lui alin

      Tot neamtul stie deja ca de vina pentru situatia femeii e Basescu, guvernul, americanii si evreii. Mai relateaza doar detaliile.
  • +2 (16 voturi)    
    nu e adevarat (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:14)

    nicu [anonim]

    Romanii sunt cinstiti, drepti, buni si isi iubesc copiii. Religia este importanta pentru romani cei mai multi dintre ei avand incredere in biserica. Nici un roman n-ar face una ca asta in ziua de Craciun. Nici un roman n-ar omora pe cineva in sfanta zi a Craciunului. Orice preot ortodox cunoaste problemele enoriasilor si cu un ajutor, cu un sfat, nu pregeta in a-i obloji sufleteste. Educatia este foarte importanta la romani; conducatorii sustin prin legi drepte educatia iar cadrele didactice au rezultate exceptionale pe taramul educational. Sindicatele din invatamant urmaresc cu atentie procesul educational si semnaleaza orice derapaje. Familiile romanilor sunt primitoare si isi educa cu atentie copiii. De buna seama ca e inscenare, o minciuna a occidentului care nu ne vrea pentru ca suntem mai buni ca ei si se tem. Am dovezi ca romanii isi vand copiii, ii inchiriaza pentru munca si iata mai nou ii arunca pe geam dupa ce ii nasc in ziua de Craciun. Doamne ceausescule, dejule, staline, veniti si vedeti ce-ati reusit sa faceti din neamul asta si ce conducatori le-ati plamadit pentru inca 100 de ani ! Alo, dom' Mungiu ce ziceti de-un "9 - 0" in varianta after '90!? Macar mai facem un ban ca despre imagine ne mai trebuie 100 de Baconski sa ne-o repereze.
    • -3 (7 voturi)    
      Culmea e (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:44)

      Michelangelo [anonim] i-a raspuns lui nicu

      ca situatia chiar asa este. In peste 98% din cazuri, si nu vorbesc prostii. Gandati-va o secunda la rece: de toate magariile care se fac si apar in presa ( nationala si internationala ), nu sunt responsabili mai mult de 2% din populatia tarii. Restul e can-can si boala pe care o dobandim din ce in ce mai multi: sa ne credem pe noi insine cu mult sub valoarea medie.
    • -3 (5 voturi)    
      care este logica? (Marţi, 28 decembrie 2010, 19:22)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Este curios cum ai ajuns sa ataci iar credinta crestina - care stim exact ce promoveaza. In schimb in loc sa vedeti efectele negative ale prostitutiei, a carei legalizare de fapt inrautateste lucrurile, hai sa ne legam de credinta crestina.
      Exact cea care ne invata ca copiii sunt oameni chiar din pantecele mamei, nu?

      Fii atent la ce iti zic: Oricare alt popor daca ar fi avut bocancul comunist in cap precum poporul roman, crezi ca s-ar fi descurcat mai bine? E mai simplu sa dai vina pe credinta crestina decat pe ciuma comunista
      • +5 (5 voturi)    
        fii mai atent (Marţi, 28 decembrie 2010, 22:01)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        Nu atac religia crestina, departe de mine gandul. In schimb atac atasamentul atat de laudat al neamului romanesc pentru invatatura crestina. Asta am ajuns, asta am ajuns sa fim si pana la urma despre asta-i vorba. Cauza acestei crime este mult mai profunda decat pare a fi. Mereu aud ca si la altii se-ntampla. Mereu se servesc exemple din Franta, Germania sau de aiurea. Chiar nu mai intereseaza. Eu vreau ca la noi sa nu se-ntample. Si asta ar trebui sa vrem cu totii. Mi-e greu s-o spun dar chiar suntem un neam de rahat. Vrem doar salarii mari, spagi mari, vile mari, masini mari, sejururi scumpe,muieri scumpe, bauturi scumpe, mancaruri scumpe, proprietati mari, iahturi mari.... Pentru asta ne inghesuim de 20 de ani, pentru asta ne-am ales conducatorii de 20 de ani incoace. Nu vrem sa dam nimic celui de langa noi, nu vrem sa lasam nimic celor ce vor veni dupa noi.Pentru ca toate astea sa fie e nevoie de prea multe suflete mici, inimi mici, caractere mici, indiferenta, ura, invidie. Asta am facut din noi in 20 de ani. Pe ceausescu l-am omorat nu pe 24 si nici pe 26 l-am omorat pe 25 decembrie. In 20 de ani sufletele noastre n-au evoluat, am mintit la spovedanie. Ce-am facut Doamne din noi !?
      • +3 (3 voturi)    
        Pai ce sa zic... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 5:13)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        "Oricare alt popor daca ar fi avut bocancul comunist in cap precum poporul roman, crezi ca s-ar fi descurcat mai bine?"

        Polonia, Cehia...
        Daca tot insiti pe religie, cam toti care nu sunt majoritar ortodocsi.
        • 0 (0 voturi)    
          ce zici? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 11:41)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Ai senzatia ca Cehia sau Polonia sunt la fel ca ro?
      • +2 (2 voturi)    
        invata putina istorie (Miercuri, 29 decembrie 2010, 6:36)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

        Comunisti au fost si in cehii. Stii tu - aia cu Primavara de la Praga, peste care rusii si o parte din acoliti mai trimiteau tancurile sa-i "normalizeze", cand simteau ca se indeparteaza de la calea cea dreapta. Comparativ cu ei, bocancul (extern) care apasa pe capul nostru a fost neglijabil.

        Si totusi, regimul comunist din Romania a fost pe departe unul dintre cele mai brutale regimuri comuniste europene. Asa ca de la romani pentru alti romani.

        Ciuma nu a fost atat comunismul cat oamenii care l-au pus in aplicare si care, ca indivizi, nu erau cu nimic mai buni ca leprele naziste sau legionare.

        Iar daca o sa ai curiozitatea sa cauti, o sa vezi ca mancatoria intre noi e o traditie foarte veche, poate de pe vremea cand Burebista era macelarit de ai lui, sau daca vrei mai recent, de prin Evul Mediu, cand pretendenti la tron erau ingropati de vii, uneori chiar in fata propriilor copii, dar deh, banuiesc ca intotdeauna e mai usor sa gasesti un tap ispasitor si din afara tarii daca se poate
    • -1 (1 vot)    
      Teze rasuflate! (Marţi, 28 decembrie 2010, 20:51)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Comentariul dvs e unul pur politic care respecta total viziunea PDL-ista in ceea ce priveste reforma in educatie.

      Defineste-mi increderea romanilor in biserica. Care biserica? Biserica ca institutie sau biserica ca lacas?
      Faptul ca 65% la suta din cei care au raspuns la acel sondaj si au afirmat ca ei au increderea ca biserica ii va scoate din criza . Care criza? Cea morala? Cea economica? Pai prima menire a bisercii este hrana spirituala si apoi cea de binefacere. Ei bine acestea se impletesc; nu poate exista una fara cealalta.Romanii au o asteptare falsa de la biserica, ea nu te scoate din belele in care ai intrat doar daca cei care formeaza biserica se imbuneaza si vor pune mana de la mana ca sa te ajute.

      Faptul ca esti nascut intr-o tara crestina nu te face neaparat un crestin cum de altfel daca intr-un garaj nu te face masina.

      Si totusi Ceausescu a fost omorat de Craciun. Sadam cam tot pe acolo.

      In al treilea rand educatia.

      Eu iti garantez ca indiferent de educatia ta, a mea in momentul in care vei fi in impas solutiile alese vor fi in mare majoritate gresite.
      Hai sa luam un alcoolic, un drogat un fumator. De ce cand esti in criza de acestea oricat de educat vei fi, in lipsa acestora tinzi sa te comporti altfel? Furand, dand in cap etc. Este ceva normal.
      Orice om de pe planeta pamant oricat de educat ar fi, in lipsa de hrana, vazand ca nu isi poate creste familia va deveni un animal. Poate fi si Liiceanu, Patapievici, Basescu etc
      Este ceva normal.
      S-o luam invers, de ce exista scandal in familie, batai etc in momentul in care ramai fara resurse, de ce sotul isi bate femeia daca a cheltuit mai mult si lasat fara bani? De ce exista scandal in famiile celor mai bogati? Plecam de la rgumentul dvs. Educatia le rezolva pe toate.
      Desi educati in momente de criza actionam ca niste animale, brute.
    • 0 (0 voturi)    
      multumesc (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:53)

      lya [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      "De buna seama ca e inscenare, o minciuna a occidentului care nu ne vrea pentru ca suntem mai buni ca ei si se tem"
      Stimate domnule,iti multumesc.De mult nu am mai citit o prostie atit de mare si m-am distrat copios.Ca mare-i gradina Domnului..si citi mai sar si gardul...!?!
  • -1 (3 voturi)    
    si ceea ce legislatia germana a eliminat (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:39)

    simplist [anonim]

    nu mai exista? Are o fata de 20 de ani care se prostitueaza habar de Babyklappe, dispune ea la Charlottenburg de o retea sociala care sa-i sara in ajutor?
    Berliner Morgenpost mai cere pentru explicatiile sale natangi si un abonament ...
    (http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0,1518,473339,00.html)
  • +1 (3 voturi)    
    .... (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:02)

    Fane [anonim]

    "Alti vecini se mira".....
  • -7 (11 voturi)    
    Diverse (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:14)

    dovlecel [anonim]

    Poate ar mai fi niste aspecte pur speculative:

    1. Tipa era in depresia post-partum.
    2. Cu siguranta nu-l dorea, fiind o sarcina accidentala.
    3. Gura lumii e mare si rea.
    4. Si animalele is abandoneaza puii in conditii dificile si nu le mai condamna nimeni.
    5. Care e diferenta intre o ucidere de fat la chiuretaj si ceea ce s-a intamplat acolo ?

    Mi se pare ca judecam cam repede...
    • +4 (4 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 29 decembrie 2010, 6:53)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui dovlecel

      1. Irelevant. Una e depresia (dar chiar si asa, in general depresivi tind sa-si faca lor mai mult decat altora) si alta e crima. Pentru cea din urma problema cea mare nu e ca nu iti pasa atat de mult de tine cat faptul ca nu simti nimic pentru victima.

      2. Posibil. Dar nici asta nu scuza nimic, ar fi putut sa-l duca la un spital sau la un orfelinat, nu sa-l ucida intr-un mod atat de barbar.

      3. Nici tu nu stii ce ai vrut sa spui in paragraful ala.

      4. La mamifere tendinta e chiar pe dos. Puii sunt ambandonati nu in conditii dificile ci doar in conditii extreme (diferenta intre cele doua nuante este enorma). Nu faptul ca sunt abandonati ar fi trebuit sa-ti dea de gandit ci ca in general parintii incearca protejarea lor, desi e vorba de animale.

      5. Comparatia cu chiuretajul este deplasata. Judecarea acestuia este relativa la contextul in care s-a petrecut. Tu oricum nu pari sa intelegi gravitatea faptei ce a fost relatata in articol


      Mie mi se pare ca unii judeca prea lent, sau deloc.
  • -4 (8 voturi)    
    doamna Dani..din toate stirile.. (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:25)

    neutrino [anonim]

    tocmai pe aceasta ati gasit-o?
    O amarata care isi arunca copilul de la etaj?
    Aceasta este stirea relevanta pentru dumneavoastra?
    Poate ne explicati ce este cu acele centre, de ce exista in Germania? Sa nu inteleaga romanul ca neamtul le-a facut special pentru romani..
    Nu...sunt facute special pentru nemti deoarece si in Germania fenomentul de pruncucidere este foarte mare; multe mame nemtoaice isi omoara pruncii..exista chiar reclame de genul: decat sa il ucizi mai bine adu-l la noi"..
    In rest, asteptam stirile despre dezastrul aparut datorita zapezii: pe strazi, in DB, o tara paralizada de-a dreptul..
  • 0 (2 voturi)    
    prostitutia (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:07)

    cucux [anonim]

    se pare ca legalizarea prostitutiei, ca in Germania, nu e o solutie miracol
  • -1 (3 voturi)    
    here we go again... (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:34)

    snowman [utilizator]

    mda, iar un articol din categoria "expatii astia... stati cuminti in Romania":)) oare de ce cazurile similare din Romania(deloc putine) nu primesc la fel de multa atentie pe acest portal?:)))
  • -2 (2 voturi)    
    supravietuitoarea unui avort (Miercuri, 29 decembrie 2010, 0:28)

    radu [anonim]

    un film interesant, o parere a unui copil ce a supravietuit avortului:
    http://www.facebook.com/home.php#!/video/video.php?v=156884620991565
  • +3 (5 voturi)    
    SI in Italia (Miercuri, 29 decembrie 2010, 1:03)

    gica [anonim]

    s-au intamplat mai multe cazuri, tot cu ROMANCE protagoniste.

    Cand apare cate o stire de asta, mai ales intr-o tara straina, toti se intreaba ce fel de barbari traiesc in Romania?? Ce minte au? Pe ce lume traiesc? De unde pot veni cu un asemnea creier spalat sa faci o asemenea monstruozitate....bun, nu il vrei, il lasi in spital.

    Stimate purtatoare de vagin si uter din Romania care veniti in vest, mergeti sa nasteti in spitale, nimeni nu va aresteaza ca n-aveti acte sau ca vreti sa parasiti copilul. Il vor lua cei care au intr-adevar un suflet de om, il vor iubi si ii vor da o viata de om adevarat. Daca voi sunteti niste animale, nu trebuie sa va razbunati pe cei ce n-au nici o vina.

    Nu mai vorbiti de biserica. Ca de la biserica si de la credinta ortodoxa n-ati invatat nimic daca va comportati asa.