Wikileaks: Sarkozy a terminat o intalnire cu ambasadorul american alergand dupa un iepure in jurul biroului sau

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:49 Actualitate | Internaţional


Presa britanica nu a ratat ocazia de a extrage din telegramele diplomatice un episod mai putin sobru din viata lui Nicolas Sarkozy: actualul numar unu al Frantei a incheiat o intalnire cu ambasadorul Statelor Unite alergand dupa un iepure, prin biroul sau, relateaza BBC News.

Sarkozy l-a invitat pe ambasadorul SUA Craig Stapleton in biroul sau, in 2006, inainte de a deveni presedinte, pentru a-i spune ce mandru este ca s-a intalnit cu presedintele SUA, George W. Bush. In acel moment, Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa era ministru de Interne in guvernul premierului Dominique de Villepin, iar incidentul a avut loc in biroul sau din Place Beauvau.

La un moment dat, Sarkozy s-a indreptat spre usa care despartea biroul de gradina Ministerului si l-a chemat pe fiul sau de noua ani, Louis, care se juca pe peluza, se arata in telegrama.

Louis avea "un caine mic la picioare si un iepure urias in brate".

Cand Louis a lasat iepurele din brate pentru a da mana cu ambasadorul american, cainele a inceput sa alerge dupa iepure, iar Sarkozy dupa cele doua animale de companie.

"Pentru a da mana cu ambasadorul, Louis a lasat din brate iepurele, iar cainele a inceput sa-l urmareasca prin biroul lui Sarkozy, rezultand imaginea de neuitat a lui Sarkozy, aplecat, urmarind cainele din antecamera in birou iar cainele alergand dupa iepure, in timp ce rasetele zglobii ale lui Louis umpleau camera".

Incidentul este descris in cele 251.287 telegrame diplomatice confidentiale obtinute de Wikileaks.

Sarkozy Americanul

Pe de alta parte, Le Monde descrie admiratia lui Sarkozy pentru America si pentru George W. Bush. Intr-una din aceste telegrame, Sarkozy ar fi afirmat: "Imi spun 'Sarkozy Americanul'. Ei considera asta o insulta, dar eu o iau ca pe un compliment'".

"Sarkozy si-a exprimat admiratia pentru presedintele Bush", scrie un ambasador. Sarkozy a spus ca, la fel ca presedintele (Bush), si el considera "un gest de onoare sa-si tina cuvantul si sa infrunte cinstit problemele reale ale tarii sale".

Sarkozy este descris de diplomatii americani drept "presedintele cel mai pro-american de dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial".

In aceste telegrame secrete se arata ca Nicolas Sarkozy si consilierii sai frecventau cu asiduitate ambasada americana din Paris, precum si demnitarii americani care vizitau Franta.

Un semn al acestei apropieri este faptul ca Nicolas Sarkozy i-a anuntat pe americani ca va candida la presedintia Frantei 1 august 2005, cu peste un an inainte de a anunta aceasta candidatura poporului francez.

"Voi candida la alegerile din 2007", i-a confirmat Sarkozy ambasadorului Craig Stapleton si consilierului economic al presedintelui Bush, Allan Hubbard. In Franta, aceasta intentie era evidenta, dar nu era confirmata oficial.


Citeste mai multe despre   


















4479 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    well... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:08)

    rickshaw [anonim]

    ...atata timp cat nu era un iepure imaginar....
  • +4 (6 voturi)    
    Iepurele sarcozat (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:32)

    Vizitiul [utilizator]

    Eu cred ca iepurele alerga dupa Sarkozy, moment in care Sarkozy gesticula ca in scenele cu Basescu :)

    Penal!
  • -4 (4 voturi)    
    eu vreau sa plec (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:37)

    gicu [anonim]

    Eu vreau sa plec deoarece niciodata nu se va face primavara cu o floare si chiar daca se va face, va fi prea tarziu, iar copilul meu va fi crescut deja in aceasta mocirla. Poate datorita faptului ca sunt programator, sunt mai pragmatic, dar pana la urma o viata am si nu vreau sa o irosesc asteptand ca tupeul, nesimtirea si alte lucruri care sunt caracteristice din pacate majoritatii romanilor sa se corecteze cu timpul. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar asta este ceea ce vad in jurul meu.
    • +2 (2 voturi)    
      Cine te opreste? (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:52)

      lucard [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Pt. gicu: cine te opreste dom'le ... pleaca!
    • +2 (2 voturi)    
      deci (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:37)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      vezi exact dupa cum esti educat
    • +6 (6 voturi)    
      pai du-te (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:08)

      emigratul [anonim] i-a raspuns lui gicu

      asa macar ca sa iti treaca pofta de te dus. ajungi "dincolo" si vezi ca taxele sunt mult mai mari, ca mancarea e jenanta, ca nu umbla cainii cu colaci in coada si ca desi esti programator toata lumea se uita la tine ca nu esti bronzat si nu cersesti :)))

      daca reusesti sa treci peste astea (depinde de cum esti educat cum bine remarca cineva) atunci ai sa stai o vreme pe acolo.

      daca ai coloana vertebrala si nu iti place sa fii tratat ca un gnoi de unii care iti sunt inferiori dar au trait "dincolo", ai sa te intorci si ai sa faci ceva cu viata ta si "aici in mocirla". sa stii ca ai extrem de multe oportunitati in Romania mai ales daca esti programator, trebuie doar sa le folosesti si sa termini sa fii un plngacios.
      • +3 (3 voturi)    
        mi-a placut (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:38)

        mia [anonim] i-a raspuns lui emigratul

        mi-a placut!M-ai scutit de un comentariu!
    • +4 (4 voturi)    
      Gicule, esti din alt banc! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:33)

      370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      Ce legatura are plecatul tau cu iepurele lui Sarozy?! Drum bun si cale batuta...
  • +7 (7 voturi)    
    La multi ani Romania! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:40)

    nae [anonim]

    La multi ani Romania!
  • +3 (3 voturi)    
    ERA CUMVA (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:37)

    HESS [utilizator]

    Bugs Bunny
  • +2 (2 voturi)    
    dece s'alerge dupa doi iepuri (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:11)

    panfil flecaru [anonim]

    baiat destept, l'a lasat pe ambasador si'a alergat numai dupa unul.:-)
  • 0 (0 voturi)    
    marile secrete... (Joi, 2 decembrie 2010, 10:59)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    o poveste amuzanta!