Conferinta Qantara.de - corespondenta din Germania

Abdel Bari Atwani: "Defaimarea evreilor este antisemitism, defaimarea populatiei de culoare este rasism, defaimarea Islamului este libertate de expresie"

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2010, 3:23 Actualitate | Internaţional


La mai bine de o saptamana dupa ce Angela Merkel a declarat ca efortul de a crea o societate multiculturala in Germania a esuat, la Berlin are loc conferinta Qantara.de in cadrul careia se dezbate daca media faciliteaza dialogul intercultural sau, dimpotriva, agraveaza tensiunile dintre culturi. Printre invitati se numara jurnalisti din diferite colturi ale lumii, cei mai multi fiind specializati pe lumea araba. In prima zi a conferintei cea mai interesanta discutie a fost probabil dezbaterea dintre Abdel Bari Atwan, redactor sef al publicatiei Al-Quds Al-Arabi din Londra, si Michael Slackman, seful biroului New York Times din Berlin, dezbatere care a ilustrat perspectivele occidentala si orientala asupra conflictelor interculturale si rolul media in acestea.

Intrebat daca media agraveaza sau atenueaza conflictele dintre culturi, Atwan a raspuns raspicat ca "media din Occident agraveaza conflictul din Orientul Mijlociu pentru ca exagereaza, induce in eroare cititorii si ignora deliberat anumite aspecte". Acesta a criticat faptul ca despre razboaiele din Iraq si Afganistan s-a scris aproape numai in presa din Vest care manipuleaza oamenii prin mesaje subliminale.

Slackman, pe de alta parte, sugereaza ca media ar trebui vazute in contextul globalizarii, iar globalizarea inseamna ca suntem conectati, dar nu si ca ne intelegem reciproc. Spre exemplu, scandalul despre caricaturile cu profetul Mohammed a fost interpretat in Occident ca o problema ce tine de libertatea de expresie, iar in Orient a fost vazut ca o blasfemie. "Media reflecta valorile comunitatii", aceasta este problema in opinia lui Slackman.

Intrebat ce dificultati a intampinat in cariera sa, Atwan a precizat ca una dintre problemele principale a fost interzicerea publicatiei Al-Quds Al-Arabi in mai multe tari musulmane si asta se datoreaza probabil faptului ca "si noi am fost infectati cu virusul libertatii de expresie". Slackman, pe de alta parte, a spus ca i s-a intamplat de multe ori sa fie inteles gresit de unii cititori, insa "asta se intampla atunci cand scrii pentru 20 de milioane de oameni-fiecare interpreteaza lucrurile prin prisma experientei personale". Intrucat Qantara.de este un proiect al Aliantei Civilizatiilor in Germania, invitatii au fost intrebati daca sustin teoria ciocnirii civilizatiilor a lui Samuel Huntington, sau cred mai degraba intr-o perspectiva mai pacifista, precum Alianta Civilizatiilor propusa de ONU.

"Nu mai exista o civilizatie islamica pentru ca suntem ocupati de Occident. Este un razboi al Occidentului impotriva Orientului Mijlociu. Ciocnirea civilizatiilor este un mit pentru ca la momentul actual asistam la un monolog, nu la un dialog. Razboaiele din Afganistan si Irak nu au reprezentat un dialog. Noi incercam sa va vorbim pasnic, dar unde este raspunsul?" a spus Atwan.

Revenind la rolul media in conflictele interculturale, Slackman a insistat asupra faptului ca jurnalistii trebuie sa ii faca pe cititori sa inteleaga lumea islamica, sa inteleaga in ce fel suntem asemanatori si in ce aspecte suntem diferiti. "Eu nu reprezint guvernul american si nu reprezint poporul american. Slujba mea nu este aceasta, ci aceea de a explica, de a-i face pe oameni sa inteleaga".

In contextul unei discutii despre libertatea de expresie, Atwan a afirmat ca "defaimarea evreilor este antisemitism, defaimarea populatiei de culoare este rasism, defaimarea Islamului este libertate de expresie". Astfel, acesta a insistat asupra faptului ca avem nevoie de legi care sa protejeze religia, pentru ca libertatea de expresie nu este o libertate de a insulta. Slackman, insa, s-a declarat un sustinator al Primului Amendament din Constitutia SUA, afirmand ca "daca guvernul ar da legi care sa restranga libertatea de expresie, atunci probabil ca nici un astfel de dialog precum cel pe care il avem acum nu ar fi posibil".

"Da, exista o limita uneori greu de stabilit intre libertatea de expresie si denigrare, insa aceasta granita ar trebui stabilita de oameni, nu de guvern. Pentru ca in momentul in care guvernul decide toate informatiile pe care le primesti, atunci clar esti pe o cale gresita", a mai spus Slackman.

Concluzia jurnalistului de la New York Times a fost ca jurnalistii ar trebui sa aiba incredere in publicul cititor si sa il respecte, iar cititorul are datoria sa citeasca nu numai sursele care impartasesc aceleasi opinii cu ale sale si care il fac astfel sa se simta bine, ci si pe cele care nu ii plac, pentru a avea o perspectiva mai complexa asupra lucrurilor.

Astfel, prima zi a conferintei Qantara.de nu a fost caracterizata de o serie de discursuri despre corectitudine politica, ci a oferit dezbateri aprinse despre conflictele culturale dintre crestini si musulmani si rolul media in cadrul conflictelor, acesta fiind un subiect foarte delicat in Germania la ora actuala. Quantara.de este un portal care promoveaza dialogul cu lumea musulmana, sustinut de Agentia Federala pentru Educatie Civica, Deutsche Welle, Institutul Goethe si Insitutul pentru Relatii Externe. Quantara.de este un proiect realizat in cadrul initiativei ONU Alianta Civilizatiilor si este finantat de Ministerul de Externe german.

text de Roxana Bobolicu, corespondent Germania


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8062 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    victime (Marţi, 26 octombrie 2010, 6:28)

    diktatoru' [anonim]

    si omorarea unor nevinovati numai pentru ca sunt crestini cum se numeste? Sau incendierea bisericilor pentru ca vezi doamne a publicat unu' o caricatura cu mohamed? Uite acuma o sa incep sa plang de mila arabilor...
    • -6 (12 voturi)    
      se doreste defaimarea musulmanilor pt justificarea (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:17)

      george [anonim] i-a raspuns lui diktatoru'

      invaziei Irakului si Afganistanului, pana la invazia acestor tari nici nu auzisem de musulmani
      • -2 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:52)

        Mowgli [anonim] i-a raspuns lui george

    • +1 (5 voturi)    
      discursul dual asupra religiei (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:18)

      ... [anonim] i-a raspuns lui diktatoru'

      ce-am spus mai devreme? crestinii sunt buni ca victime, dar rai in orice alta ipostaza... suna ca o fraza rostita de un fanatic islamist? - ei bine, va inselati, de data asta este o schema ce functioneaza in mintea comentatorilor ne-islamisti si areligiosi de pe acest site. daca un crestin vorbea despre toleranta, ar fi urmat un cor de injuraturi la adresa religiei puerile si manipulatoare. daca ni se spune insa ca exista crestini omorati, imediat incepem sa aparam crestinii numai pentru ca sunt crestini...
      pour info, nevinovatii omorati nu sunt doar crestini. dimpotriva. daca se face o numaratoare a amaratilor omorati in fiecare zi pe terra, cred ca numarul crestinilor va fi cel mai mic.
      uitati-va peste seria masacrelor din liban - masacrele crestine le depasesc in numar si victime pe cele musulmane. si acolo, ca si oriunde exista conflicte inter-etnice, inter-religioase sau de alta natura, nu mai este nimeni "nevinovat".
      nu ma intereseaza caricaturile cu mohamed, dar ma intereseaza omorarea oamenilor pentru ca sunt "victime colaterale" si e voie. in gaza au fost bombardati si musulmani si crestini, au fost omorati si mutilati si copii de crestini, si copii de musulmani.
      daca va preocupa soarta crestinilor, mai bine uitati-va unde se petrec astfel de incidente. in liban? acolo israelul sustinea si supraveghea masacrele. in somalia sau alte tari din lumea a treia? - asemenea politici sunt gasite in zone de conflict. iar conflictele stie toata lumea cine le intretine.
      in rest, eu stiu ca musulmanii au fost, de-a lungul istoriei, mult mai toleranti decat crestinii.
  • +4 (10 voturi)    
    a uitat o parte din populatie (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:11)

    daroc [utilizator]

    Dar defaimarea albilor cum se numeste? Sau autodefaimarea albilor, in Europa si Statele Unite? Bingo! Se numeste corectitudine politica!
    • +3 (5 voturi)    
      defaimarea albilor??? (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:24)

      ... [anonim] i-a raspuns lui daroc

      ia uitati-va ca tocmai rabufneste un nou scandal al locuintelor luate de banci - ia vedeti ce culoare a pielii aveau cei mai multi carora banca le-a luat casa fara sa respecte procedurile...
      de unde stiti cat de "defaimati" sunt albii in sua? ati fost acolo? sau asa vi s-a spus sa credeti? e minunat ca occidentul a devenit intr-o atat de mare masura laic - acum e mai usor sa ii sugerezi conceptii noi :D

      "Research by CRL found that about 17% of Latino homeowners and 11% of African American homeowners have already lost their home to foreclosure or are at imminent risk of doing so. The percentage among non-Hispanic white borrowers is 7%."

      http://www.dailyfinance.com/story/real-estate/minorities-home-foreclosure-crisis/19522094/
  • +8 (14 voturi)    
    iar Defaimarea Crestinilor Arabi (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:16)

    john [anonim]

    se numeste Islamic Action....


    corectitudinea politica ocoleste aceste subiecte....
  • -5 (11 voturi)    
    ce pretentii poti sa ai... (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:21)

    nenea [anonim]

    ...de la o populatie a carei tara a fost invadata, devalizata, distrusa economic si fizic. cand tii o populatie sub teroare, ii omori copii si iti ceri scuze (cateodata cei ce fac crime sunt declarati eroi)? sa plece fortele "civilizatoare" din acele zone, sa vedem cum se vor dezvolta singure si dupa aceea sa venim cu criticele. deocamdata acei oameni din zonele de razboi (a carei cultura este mentinuta voit la o linie de baza a minimului) locuiesc printre daramaturi, nici macar nu au dupa ce bea apa. cand vor ramane fara petrol, vor fi lasati de izbeliste ca in somalia. n-o sa mai pese nimanui ca se moare de foame in zona. dusmanii acelor oameni sunt in primul rand cei care-i corup (tocmai fortele civilizatoare) si cei care-i conduc (avizi dupa luxul caracteristic snobilor). din punctul de vedere al unui petrolist, islamistii sunt doar niste maimute care s-au nascut pe o lada cu aur.
  • -4 (10 voturi)    
    ALbii (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:31)

    Victor [anonim]

    Albii sunt cei mai rai oameni de pe planeta, ei i-au prigonit pe toti ceilalti.
    Albii vor fi distrusi in viitor pentru ca s-au considerat rasa superioara.
  • -3 (5 voturi)    
    Conflict (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:42)

    Pisa [anonim]

    Formularea din articol, potrivit caruia conferinta "a oferit dezbateri aprinse despre conflictele culturale dintre crestini si musulmani si rolul media in cadrul conflictelor", mi se pare cam nelalocul ei. Conflicte de asemenea proportii nu au loc intre indivizi, ci intre culturi, ideologii, sisteme politice. Familii de musulmani care traiesc de zeci de ani in Occident pot fi, din punct de vedere cultural, complet asimilate, ceea ce le-ar situa in mod paradoxal de partea "crestinilor" in conflict.

    As spune ca tind sa fiu de acord cu Slackman in aceasta dezbatere, desi s-a cam contrazis singur. O data a afirmat ca "Media reflecta valorile comunitatii", ca dupa aceea sa sustina "nu reprezint poporul american". Atunci valorile carei comunitati le reflecta New York Times?
  • 0 (6 voturi)    
    sa nu confundam lucrurile (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:34)

    cititor hotnews [utilizator]

    Defaimarea unor persoane,evrei sau negri e una,si defaimarea unei false religii este altceva.
    La Atwan libertatea de expresie ar fi un virus.
    Atata intelege el din libertatea de expresie.
    In ce priveste afirmatia ca nu mai este o civilizatie islamica,ma bucura aceasta afirmatie,insa terorismul dovedeste ca nu este asa.
    • +1 (5 voturi)    
      false religii? (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:04)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      dar religia adevarata care ar fi dom'le?
      • +5 (5 voturi)    
        cum care? (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:34)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui nenea

        Cum care ar fi religia adevarata? Horoscopul si prezicerile maicii Omida! Ca doar noi suntem oameni moderni, culti si inteligenti sa mai credem in crestinism. Noi credem in horoscop! Pa si va pup pe aura energetica ce va inconjoara!
      • -3 (3 voturi)    
        cea relevata in Biblie (Marţi, 26 octombrie 2010, 20:21)

        Unchiul [anonim] i-a raspuns lui nenea

        Cea relevata in Biblie.
        Lucru este clar.
        Religie unica,revelatie unica,DUMNEZEU UNIC-UNICUL FIU,cartea unica revelata BIBLIA.
        • 0 (4 voturi)    
          adevar unic, ghilotina unica, gandire unilaterala (Marţi, 26 octombrie 2010, 21:08)

          ... [anonim] i-a raspuns lui Unchiul

          si victime colaterale...
  • -1 (3 voturi)    
    ce nume are defaimarea asta? (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:33)

    pui de leu [anonim]

    Dar defaimarea romanilor de catre italieni cum se numeste?
  • 0 (6 voturi)    
    propaganda islamica (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:34)

    euNuke [anonim]

    In conformitate cu decizia finală a Organizaţiei Conferinţei Islamice din 2007, statele din blocul islamic, precum şi musulmanii din întreaga lume sînt obligaţi să combată, prin orice modalitate convenabilă, răspîndirea islamofobiei, mai precis orice opinie negativă faţă de islam. Ca atare acest demers găzduit cu generozitate şi inconştienţă de Germania se înscrie in această agendă propagandistică a blocului islamic.

    Cum Islamul este o entitate politică, şi abia in subsidiar o religie sau o civilizaţie cum le place islamiştilor să susţină in faţa publicului occidental, rezultă că încercarea de anihilare a curentului de idei şi opinii defavorabile expansiunii islamiste printr-o falsitate furată din zona psihiatriei -islamofobie, un soi de xenofobie aplicată- se încadrează cu lejeritate la categoria acţiuni ostile, agresive la adresa libertăţilor din statele Uniunii Europene şi din US, ca atare susţinerea şi colportarea unor asemenea campanii fără prezentarea unor opinii neutre, avizate din mediile academice europene reprezintă o achiesare implicită la propaganda islamică.

    Autorul ar face bine să se dezică de platforma de idei antioccidentale a cărei mediatizare o realizează prin intermediul hotnews. Trebuie să remarc şi lipsa oricărei echidistanţe şi imparţialităţi in prezentarea celor 2 tabere ce se află in conflict in massmedia contemporană...grupul antiimigraţionist şi antiislamist, cu reprezentanţii săi de seamă Wilders şi Sarrazin, sînt etichetaţi islamofobi şi extremă dreapta, in timp ce propagandiştii blocului islamic sînt aşezaţi in mod suspect in centrul atenţiei ca apărători legitimi ai unor drepturi, religioase sau civile. asta in pofida extraordinarei primiri şi toleranţe a bătrînei Europe pentru sectele acestei pseudoreligii, ilustrată elocvent de peisajul urban al Vestului care a permis înălţarea a mii de moschei in doar 2-3 decenii de convieţuire între cele 2 mari credinţe monoteiste prilejuite de multiculturalism.
    • +1 (5 voturi)    
      nu vad nici urma de propaganda in articol (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:08)

      ... [anonim] i-a raspuns lui euNuke

      sunt prezentate doua pozitii perfect rezonabile.

      cat despre "anti-imigrationism" - acesta este legitim pentru ca europa nu poate digera un val atat de mare de imigranti in doze atat de concentrate. dar pentru a reduce imigratia ar trebui atacate cauzele imigratiei - iar prima cauza o constituie razboaiele din orientul mijociu si din africa, precum si saracia lumii a treia. cheia se afla, asadar, in buzunarul occidental, dar nimeni nu recunoaste lucrul asta.

      pe de alta parte, islamofobia este o problema psihica, la fel ca orice alta fobie. se trateaza cu un psihoterapeut. iar daca ajunge sa se imprime asupra unei intregi societati, este grav. evident ca trebuie combatuta. islamofoba era, de pilda, jurnalista italiana oriana fallaci. atunci cand se ajunge la rasism visceral e clar ca este nevoie de legi pentru a evita escaladarea intr-un conflict.
      • -2 (4 voturi)    
        problema trebuie dezvoltata (Marţi, 26 octombrie 2010, 20:28)

        . [anonim] i-a raspuns lui ...

        Printr-o dezvoltare mai ampla a problemei,in final se va ajunge la concluzia ca islamul devine islamo-fascism
  • +2 (4 voturi)    
    hahaha (Marţi, 26 octombrie 2010, 16:17)

    ave99 [anonim]

    ce bine a zis-o!
  • 0 (4 voturi)    
    M-am saturat de stereotipia si ipocrizia islamica! (Marţi, 26 octombrie 2010, 21:15)

    George [anonim]

    Propaganda islamica a devenit in ultimii ani deosebit de agresiva. Din pacate Europa nu face mare lucru pentru a se proteja. Complici cu aceasta propaganda odioasa este stanga europeana si filosofia ticaloasa numita generic "politically correct". Propaganda islamica anticrestina si anti tot ce este nemusulman care se predica in moschei nu i se pare deloc grava lui Abdel Bari Atwani??? Prigonirea si persecutarea crestinilor in tarile islamice, acolo unde acestia exista, pare un subiect tabu pentru 'intelectualitatea" bigota, ipocrita si fatarnica islamica. Crestinii copti din Egipt reprezinta dovada vie (inca) ca islamul este intolerant cu tot ceea ce este non-islamic iar pentru a va convinge ca acestia sunt persecutati va recomand sa cititi articolul postat aici: http://inliniedreapta.net/islamizarea-egiptului-si-un-semnal-de-alarma-pentru-occident/

    Iar acesta nu este decat unul din exemplele care pot fi date in sprijinul afirmatiei ca islamul reprezinta un grav pericol pentru civilizatia umana.
    • 0 (4 voturi)    
      Egiptul este o tara (Marţi, 26 octombrie 2010, 23:49)

      ... [anonim] i-a raspuns lui George

      cetatenii sai se numesc egipteni. problema drepturilor omului in Egipt priveste exclusiv Egiptul, iar nu religia musulmana.
      in cate moschei se face propaganda anti-crestina? numiti-le, numarati-le... exista moschei si la noi in tara, ale minoritatilor istorice musulmane. la ele va referiti? prezenta acestor minoritati reprezinta dovada vie a simbiozei si a profitului (cultural si nu numai) al ambelor parti de pe urma co-abitarii lor.
    • +1 (1 vot)    
      nu islamul e pericol (Miercuri, 27 octombrie 2010, 9:27)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui George

      Nu dragul meu, nu islamul reprezinta un grav pericol pentru civilizatia umana. Ci oligofrenia occidentalilor cu a lor corectitudine politica.
      Pe bune, daca eu vin si-ti dau in cap si te scuip in fata si reactia ta este ca ar orgasm de fericire, brusc ma respecti si urli ca din gura de sarpe ca ce fericit esti ca eu sunt "diferit cultultural", nu-mi vine sa continui sa te tratez in acelasi fel si chiar mai rau?