Osama bin Laden le cere musulmanilor sa lupte impotriva foametei si a schimbarilor climatice

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 1 octombrie 2010, 18:10 Actualitate | Internaţional


Un nou mesaj de la liderul Al Qaeda
Foto: Hotnews
Un mesaj atribuit liderului Al Qaeda, Osama bin Laden, le cere musulmanilor sa lupte impotriva foametei si pentru apa curata, potabila - probleme care afecteaza o mare parte din lumea islamica, transmite CNN. Aceasta este prima declaratie publica pe care liderul organizatiei teroriste a facut-o in ultimele sase luni.

Mesajul audio transmis de Osama bin Laden a aparut vineri pe mai multe site-uri jihadiste, a precizat SITE Intelligence Group, care monitorizeaza forumurile islamiste. Autenticitatea mesajului nu a putut fi verificata imediat.

Mesajul dureaza 11 minute si 39 secunde si a fost produs de as-Sahab, aripa propagandistica a retelei Al Qaeda.

AFP precizeaza ca nu stie cand a fost realizata inregistrarea, insa bin Laden ii felicita pe musulmani pentru sarbatoarea de Ramadan, care s-a terminat la 10 septembrie.

Iata cateva dintre declaratiile facute de liderul Al Qaeda:
  • numarul victimelor provocate de schimbarile climatice este foarte mare... mai mare decat numarul victimelor razboaielor
  • catastrofa (din Pakistan) este foarte mare si e dificil sa o descrii
  • situatia cu care ne confruntam ... cere suflete generoase si oameni curajosi, care sa ia masuri serioase si prompte, pentru a asigura asistenta fratilor musulmani din Pakistan
  • asigurarea de corturi, alimente si medicamente este o datorie... dar dezastrele (cu care se confrunta multe tari musulmane) sunt mult mai mari decat ceea ce se ofera in prezent
  • actiunile nu trebuie limitate la oferirea de ajutor de urgenta... ci la realizarea unei forte de asistenta capabila, care sa aiba cunostintele si experienta necesare
  • trebuie realizata o analiza a standardelor de securitate referitoare la baraje si diguri in natiunile musulmane
  • investitiile in agricultura necesita o multime de eforturi iar ele aduc profituri mici. Problema astazi nu este legata de castiguri sau pierderi, ci de viata si moarte
AFP aminteste ca, intr-un mesaj difuzat in ianuarie, bin Laden a acuzat statele industrializate de schimbarile climatice.

Serviciile de informatii occidentale sustin ca nu cunosc locul in care se afla Osama bin Laden, insa oficiali americani sunt de parere ca liderul Al Qaeda se ascunde in regiunea muntoasa aflata la granita dintre Afganistan si Pakistan. "Prinderea lui ramane un obiectiv principal", a declarat recent generalul David Petraeus, comandantul trupelor americane din Afganistan.

Statele Unite il cauta pe liderul Al-Qaeda in legatura cu atacurile de la 11 septembrie 2001 din SUA si pentru atentatele de la 7 august 1988 de la ambasadele americane din Dar es Salaam (Tanzania) si Nairobi (Kenya).


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1399 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Daca o tine tot asa (Vineri, 1 octombrie 2010, 18:29)

    Osama enervez! [anonim]

    eu zic sa-i dea naibii astia vreun premiu Nobel pentru pace, pace intre doua dobitoace.
    • -1 (9 voturi)    
      fapte bune? (Vineri, 1 octombrie 2010, 18:51)

      andi [anonim] i-a raspuns lui Osama enervez!

      nu cred ca o sa-l mai asculte arabetii ca e mai fun sa tragi cu pusca in crestini sau de ce nu si in musulmani si sa te autodetonezi prin piete, metrou sau avioane..ce farmec are sa trangi pet uri din rauri sau sa faci fapte bune :))
      • 0 (2 voturi)    
        stiri de 2 lei (Vineri, 1 octombrie 2010, 21:27)

        george [anonim] i-a raspuns lui andi

        toate stirile cu si despre BinLaden sunt niste facaturi ordinare, poate daca lumea ar citi si presa alternativa si-ar da seama ca binLaden&co sunt niste papusi ghidate de administratia americana.

        ex: Loose Change, Fahrenheit9/11 sau dati un searc pe google....
        • 0 (0 voturi)    
          papusi Barbie si papusi Osama bin Laden (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 16:10)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui george

          daca vroiau sa termine cu bin laden ,ii terminau familia saudita si chiar monarhia saudita,sponsor al terorismului islamic!
          in viata ,tipul este extrem de folositor SUA!
          *Osama bin Laden le cere musulmanilor sa lupte impotriva foametei si a schimbarilor climatice !!!!! O gluma mai buna nu se putea spune azi ...maine le va cere sa faca macrameuri pentru eradicarea saraciei ....
      • 0 (2 voturi)    
        @"andy" (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 0:24)

        terente [anonim] i-a raspuns lui andi

        ..si la care kibutz esti acum?Esti de serviciu azi la INTOXICARI SI ABURELI MADE IN "$$draHELL"?
    • 0 (2 voturi)    
      premiul Nobel ptr. prostie si ignoranta (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 0:26)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Osama enervez!

      ..il meriti tu si totii cei ce gandesc ca tine!Vorbind de 'dobitoace"(goyimi) se pare ca esti tot la stadiu' primatelor!DE CE NU GANDESTI CRITITC SI LASI PE "ALTII"(se stiu ei cine sunt) SA "GANDEASCA" PTR. TINE ?
  • -1 (11 voturi)    
    Decimarea (Vineri, 1 octombrie 2010, 18:58)

    cohan [utilizator]

    ...cea mai eficienta metoda de lupta impotriva foametei.
    • +3 (7 voturi)    
      Din putul gandirii (Vineri, 1 octombrie 2010, 19:42)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cohan

      E la moda sa fim cinici, dar hai sa nu fim de moda proasta.

      Daca tu chiar crezi ce zici, cred ca nu te impiedica nimeni sa faci loc altora, nu? A, sau nu era vorba de tine? Ziceai de ALTII sa se decimeze pentru tine/noi?

      Hai sa gandim inainte de a zice ceva...
  • 0 (4 voturi)    
    Schimbare de strategie (Vineri, 1 octombrie 2010, 19:44)

    Vasile cel lucid [anonim]

    In sfarsit globalizarea nu iarta nici pe Bin Laden in barlogul lui, omul nu se poate hrani spiritual doar din Coran si intelepti de acum 5 secole, inevitabil trebuie sa iei contact cu exteriorul si vrei sau nu, te contaminezi. Un infocare mai umanista a realitatii de catre Bin Laden ne poate aduce beneficii sau nu. Prima este ca nu poti sa fii umanist si sa faci masacre fara sens, deci organizatia o lasa mai moale cu decapitarile, si indirect adeptii isi maresc sursele de informatie. A doua varianta ar putea fi ca Al quaeda poate primi oxigen si supravietuieste daca face anumite reforme. Iar ultima este ca stanga radicala se uneste cu islamul radical, o consecinta ar fi ca musulmanii din europa si din lume sa voteze masiv cu stanga, cea ce face ca europenii sa se radicalizeze spre dreapta.
  • +1 (1 vot)    
    Nu pot decat sa spun... (Vineri, 1 octombrie 2010, 19:47)

    nea caisa [anonim]

    HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA........si printre sughituri sa nu remarc ca posterboy binladen e folosit acum si pt schimbarile climatice,urmeaza promovarea avortului sau cine mai stie ce,si'acu continui..HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
  • 0 (2 voturi)    
    Hahahahahahaha!!! (Vineri, 1 octombrie 2010, 20:00)

    George [anonim]

    Sceleratul asta a devenit cumva filantrop si ecologist de cand isi petrece timpul "liber" ascunzandu-se prin paduri si grote? Cat priveste "incalzirea globala" de care, mai nou, e preocupat acest dement, se pare ca atentatele teroriste comise de fanii acestuia contribuie din plin. Daca e sa ne gandim la caldura declansata de explozii si de fumul si alte noxe rezultat din aceleasi explozii. Revoltator este ca un asemenea monstru are tupeul sa vorbeasca despre asa ceva...
  • -1 (1 vot)    
    Bin Laden alege VERDE! Tu ce alegi? (Vineri, 1 octombrie 2010, 20:22)

    Vali [anonim]

    L-or fi cooptat ecologistii si p'asta? Sau l-or fi trecut lupii tineri din Al Quaeda pe linie moarta, sa-l pregateasca de pensionare inainte de termen.
  • 0 (2 voturi)    
    sau poate (Vineri, 1 octombrie 2010, 20:56)

    Alecu [anonim]

    o fi vreun mesaj codificat.
    • 0 (2 voturi)    
      traducrea mesajului (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 0:16)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      ..tu si cei care "ganesc" ac tine si cred abureala asta sunteti niste dobitoace(goyimi) si meritati sa suferiti toata viata!
  • -1 (3 voturi)    
    ben laden (Vineri, 1 octombrie 2010, 21:10)

    mitic [anonim]

    La ce scule au americanii(vb de sateliti) se poate vedea si prin pamint cu termografie( adica se vede pe bune si gaura sarpelui, fara gluma).
    Mai bine ar spune Petraeus ca il tin pe undeva sa nu dea altii peste el ca sa incaseze recompensa si nu-i iau gatul ca sa nu se ridice altul( ar deveni si martir in acelasi timp).
    Adica de 9 ani sta in munti si nu-l gasesc.Nu s-a gasit nici un taliban mort de foame sa-l dea in vileag( la noi era pe tava in cateva ore...:)))) )
    Cam greu de acceptat asta.
  • -1 (3 voturi)    
    discurs de stanga (Vineri, 1 octombrie 2010, 21:51)

    goe [anonim]

    Nu pot decat sa remarc tonul stangist al discursului si sa ma intreb cine oare l-o fi scris, pentru cine si de ce. Bin Laden e mort din decembrie 2001.
  • +1 (1 vot)    
    ultimele declaratii ale unchiului Ben (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 0:34)

    terente [anonim]

    Aici sunt ultimele dorinte:
    1)Suspendarea lui Baselu'
    2)Instaurerea guvernarii "SHADOW-PNL"(din umbra) cu Spin Antonov la carma!
    3)Mircea cel ImbatranitDevreme(Dumb&dumber) ca premier
    4)Autonomia Ardealului si Banatului
    5)Construirea unui Mausoleu de gen Lenin ptr. tov.Ilici-iliescu in locul Catedralei Neamului !
    6)Vaccinarea obligatorie
    7)Cozi la noile acte cu microcip ptr. to(n)tzi romanii!