Barack Obama, despre acuzatiile ca s-ar fi nascut in Kenya: "Nu pot sa stau tot timpul cu certificatul de nastere lipit de frunte"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 10:29 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama si-a exprimat public, pentru prima data, frustrarea fata de adversarii care ii pun la indoiala religia si dreptul de a fi presedinte, relateaza Daily Telegraph. Reactionand la adresa conspiratiei potrivit careia s-ar fi nascut in Kenya, nu in Hawaii, Obama a spus: "Nu pot sa stau tot timpul cu certificatul de nastere lipit de frunte".

"Faptele sunt fapte. Am mai trecut prin ceva asemanator in campanie - este un mecanism, o retea de dezinformare care in era new media poate fi constant exploatata. Daca mi-as petrece timpul cu asta, nu as face prea multe," a declarat Obama intr-un interviu televizat.

Un sondaj recent a aratat ca aproape unul din patru americani - 24% - crede ca Obama este musulman, iar 30% dintre cei intervievati de revista Time considera ca musulmanii nu trebui sa aiba dreptul sa candideze la presedintie.

Acest sondaj a fost realizat dupa ce Obama si-a aratat sustinerea pentru construirea unei moschei langa Ground Zero, fostul amplasament World Trade Center.

Obama spune ca aceste zvonuri exista de cand a devenit persoana publica.

"Cu toate acesta, am castigat un loc in Senat pentru ca am avut incredere in capacitatea oamenilor de a trece dincolo de aceste prostii," a spus el.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2369 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    24% "cred" ca e musulman!!! (Marţi, 31 august 2010, 10:35)

    Dorin [anonim]

    E limpede cat de mult se informeaza si gandesc cu capul lor un numar suficient de mare de americani!!!
    • +3 (3 voturi)    
      dorinele (Marţi, 31 august 2010, 12:10)

      Mihai2009 [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Lasa ca 42% din romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Tu crezi SUA e asa dezvoltata pentru ca aia-s prosti si Romania e subdezvoltata pentru ca suntem destepti? Uiti ca in RO 50% stau in mediul rural...unde stii foarte bine cum sta treaba.
      • -2 (2 voturi)    
        Mihaita (Marţi, 31 august 2010, 14:02)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Mihai2009

        ceea ce spui tu nu nici nu neaga, nici nu aproba ce-am spus eu.
        Daca 42% dintre romani sunt ignoranti, la fel sunt si 24% dintre americani. Ignoranta n-are frontiere, nu-i asa?
        • +3 (3 voturi)    
          Ignorantul ipocrit (Marţi, 31 august 2010, 15:33)

          Getodac [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          Dorin, daca ai posta din cand in cand si mesaje echilibrate la adresa americanilor, recunoscand si meritele lor, ai avea credibilitate. Pana una alta demonstezi ca tu esti un ignorant mai special... ipocrit.
  • +5 (7 voturi)    
    Interesant argument (Marţi, 31 august 2010, 11:09)

    sile [anonim]

    "Am mai trecut prin ceva asemanator in campanie" - ai mai trecut, dar nici atunci n-ai prezentat certificatul. Din contra, ai implicat justitia sa-ti apere dreptul la viata privata, daca-mi amintesc eu bine.
    • +2 (2 voturi)    
      e o vorba misto (Marţi, 31 august 2010, 16:25)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sile

      obama & god have only one thing in common: no birth certificate!
      • +2 (2 voturi)    
        in plus: diferenta dintre cei doi (Marţi, 31 august 2010, 16:31)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        God doesn't think he's Obama
  • +3 (7 voturi)    
    In SUA cand te angajezi arati documentele necesare (Marţi, 31 august 2010, 11:10)

    Ionel [anonim]

    Oriunde m-am angajat am aratat documentele necesare, DL, passaport etc.
    Obama e obligat sa arate macar odata documentul original(certificatul de nastere) asa cum a facut-o si McCain. Or ce a aratat Obama nu e originalul ci alt certificat care nu demonstreaza ca s-a nascut in SUA(acesta putand fi obtinut si de cineva ce nu s-a nascut in SUA)
    Daca Obama e de buna credinta de ce a cheltuit milioane de $ cu avocatii sa blocheze procesele in care era dat in judecata ca nu arata certificatul de nastere.

    Oricum, e un comunist smecher superficial si inteligenta lui sta in telepromtere.
    Dovada cand nu au mai functionat telepromterele:
    http://www.youtube.com/watch?v=of61E1FesPU

    Pt cei ce il injura pe Bush gasiti ceva similar, sau e doar media ce distorsioneaza adevarul.
    • -2 (2 voturi)    
      n-a fost senator? (Marţi, 31 august 2010, 14:04)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Banuiesc ca si atunci ar fi aviut aceeasi proble,a? Dar se pare ca nu.
      La fel in cazul candidaturii.


      Era o vorba: cine stie ceva sa vortbeasac acum sau sa taca vesnic. Cei care aveau ceva de spus au avut cel putin 2 ocazii pana acum s-o faca.
      • +1 (1 vot)    
        Vio daca nu sti trebuie sa taci (Marţi, 31 august 2010, 16:40)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui vio

        Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un presedinte sunt altele decat un senator.
        Ai inteles?
        Sti vreun alt presedinte american care nu si-a facut publice recordurile medicale, de nastere, de studii?
        • -1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 31 august 2010, 19:04)

          me [anonim] i-a raspuns lui Ionel

          http://www.snopes.com/politics/obama/birthcertificate.asp

          Hawaii a aratat documentul atator oameni ca acuma s-au saturat si nu mai vor sa-l arate pentru ca-s prea multi idioti care cer sa-l vada personal. Problema ii ca pe Fox nu iti spun stirile astea, se pare...
          • +1 (1 vot)    
            Esti superficial (Marţi, 31 august 2010, 20:02)

            Ionel [anonim] i-a raspuns lui me

            Eu vorbeam de Certificatul de Nastere(Birth Certificate ) care se emite la nasterea copilului (arata locul nasteri , spitalul, parintii , religia)
            Despre ce vorbesti tu si site-ul este Certification of Live Birth care are date incomplecte(nu spune unde s-a nascut, spitalul, religia parintilor)..
            http://images.dailykos.com/images/user/3/BO_Birth_Certificate.jpg
            Precum vezi Obama CLB e emis dupa 2007
            Sti ca sora lui vitrega nascuta in Indonezia a obtinut din Hawaii a CLB?.
            CLB a fost facut pentru copii de americani care nu s-au nascut in SUA.
            Dar pt a fi presedintele SUA trebuie sa fi nascut in SUA.
            • -1 (1 vot)    
              wow! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 6:22)

              me [anonim] i-a raspuns lui Ionel

              Minti cu nesimtire. Citeste ce inseamna CLB nu spune tampenii ca te crede lumea!!!

              Daca ar fi iesit albul nascut in zona Canal Panama nu te-ar mai fi durut asa tare, nu?

              Exista martori ca s-a nascut acolo. Exista guvernul din Hawaii care a verificat ca s-a nascut acolo (guvernator republican, apropo), exista un proces aruncat de judecator pentru ca nu au existat dovezi, au existat in schimb documente falsificate care sa arate ca s-a nascut in Kenia. Daca citeai link-ul observai ca exista anunt in ziar din 1961.

              Da' de ce sa citesti cand ii asa usor sa fii rasist la adapostul simtamantului de self-righteousness?
            • 0 (0 voturi)    
              CLB (Miercuri, 1 septembrie 2010, 6:34)

              me [anonim] i-a raspuns lui Ionel

              Inca o specificatie... CLoB specifica locul nasterii chiar daca nu este in US. Motiv pentru care sora-sa are in CLoB Indonezia. Daca o americanca naste in Romania si copilul are certificat de nastere in Romania, in US o sa i se faca CLoB dupa certificatul romanesc si o sa specifice unde ii locul nasterii (Romania). Eh, e grele... greu de citit, ce sa mai zic de gandit?
  • +3 (3 voturi)    
    e smecheras tipul (Marţi, 31 august 2010, 12:54)

    cititor hotnews [anonim]

    A fost baiat de cartier.
    Manca ba o bama,ba doua si uite asa ii spuneau baietii obama,porecla care a ramas si acum.
    In gasca lui erau si musulmani,care mai doreau de atunci sa mai arunce in aer un bloc si sa construiasca o moschee,si o bama nu a uitat.