VIDEO Ambuteiaj-record pe o autostrada din China: mii de masini sunt blocate de 9 zile in trafic

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 august 2010, 21:00 Actualitate | Internaţional


Mii de vehicule erau blocate luni pe o autostrada din China, intr-un ambuteiaj ce se intinde pe o distanta de peste 100 de kilometri si care dureaza de noua zile, informeaza AFP.

Traficul pe Autostrada Beijing-Tibet a incetinit simtitor incepand cu 14 august, din cauza unui blocaj provocat de camioanele de transport in drumul spre capitala chineza, acesta fiind ulterior ingreunat de lucrarile de intretinere ce au inceput cinci zile mai tarziu, relateaza ziarul de stat Global Times.

Coloana de tiruri si autoturisme s-a intins astfel, in ultimele noua zile, pe mai mult de 100 de kilometri. Potrivit publicatiei chineze, autoritatile se asteapta ca ambuteiajul sa dureze pana la mijlocul lunii septembrie, cand vor fi finalizate lucrarile de infrastructura.

Nu este primul ambuteiaj de acest gen pe respectiva autostrada, in iunie si iulie traficul fiind redus la viteza melcului pentru aproape o luna, tot din cauza lucrarilor de reparatii la carosabil, necesare din cauza denivelarilor create de vehiculele de mare tonaj.

Autostrada Beijing-Tibet este o artera majora pentru automarfarele care transporta carbuni, produse agricole si alte bunuri din si catre capitala chineza.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10337 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    picatura chinezeasca (Luni, 23 august 2010, 21:22)

    ska [anonim]

    versiunea autostrada
    macar au unde sa se intample ambuteiaje...vreau si eu ambuteiaje d-astea pe 100km de autostrada! wow!
    • +2 (2 voturi)    
      Ai grija ce-ti doresti... (Marţi, 24 august 2010, 3:40)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui ska

      fiindca s-ar putea sa ti se indeplineasca :)
  • -3 (9 voturi)    
    Astia se inmultesc ca sobolanii (Luni, 23 august 2010, 22:01)

    Frankie [utilizator]

    Si de aceea se blocheaza in trafic, e logic nu?
    • +9 (9 voturi)    
      Sau poate invers... (Luni, 23 august 2010, 22:22)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Poate invers, se inmultesc pentru ca se blocheaza pe autostrada si nu au altceva mai bun de facut :)
    • +4 (4 voturi)    
      nu se mai inmultesc (Luni, 23 august 2010, 23:16)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Nu se mai inmultesc, dimpotriva, acum sportul natural al populatiei este negativ. Adica mor mai multi decat se nasc.
      China a fost singura sau oricum, printre extrem de putine tari care a dus o politica agresiva de stopare a natalitatii galopante si le-a reusit. Caci intr-adevar, in urma cu cateva decenii aveao o natalitate mare.
      • +1 (1 vot)    
        Spre deosebire.... (Marţi, 24 august 2010, 12:46)

        fny.ro [anonim] i-a raspuns lui cet23

        Spre deosebire de India care si-a propus pana in nu stiu exact ce an sa ajunga tara cu cea mai mare populatie....
  • +4 (4 voturi)    
    cartea recordurilor (Luni, 23 august 2010, 23:17)

    ady [anonim]

    daca li se termina benzina..devin tara cu cea mai mare parcare din lume..dati naibii chinezii astia
  • +3 (3 voturi)    
    nu-nteleg (Luni, 23 august 2010, 23:19)

    cet23 [anonim]

    Cum adica 9 zile????
    Parca si vad faza! Merge Li la munca si seara nu mai apare acasa. Apare peste 9 zile! Si ii spune nevesta-sii panicate, "scuza-ma draga mea, am avut un ambuteiaj pe autostrada si de aia am intarziat 9 zile. S-a racit cumva mancarea?" :)))))
    Acum serios: cum Doamne 9 zile? Nu e o greseala?
    • +2 (2 voturi)    
      explicatie (Marţi, 24 august 2010, 12:21)

      myth_ro [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Nu ai inteles corect, bine si articolul e scris cu "curu" :) Blocajul dureaza de 9 zile, adica de atunci masinile circula cu viteza 1. Probabil ca dureaza multe ore in loc de cateva minute pentru o anumita distanta, dar nu inseamna ca cineva a stat 9 zile acolo.
      Imagineaza-ti traficul din Militari pe la 9 dimineata, mutat pe autostrada :) Cam aia e aici.
  • +2 (2 voturi)    
    vedeti (Marţi, 24 august 2010, 0:54)

    whatever [anonim]

    d-aia nu-i bine sa avem autostrazi! noroc de noi!
  • +2 (2 voturi)    
    cineva (Marţi, 24 august 2010, 9:11)

    panfil flecaru [anonim]

    nu spun cine, persoana sus pusa, recomanda sa chemam chinejii sa ne faca autostrazi.
    lucreaza ieftin.
    mda. cam asa'i. ieftin si prost.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai bine la noi! Scump si prost! (Marţi, 24 august 2010, 10:44)

      Maxim [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Vezi ce lucrari au facut firmele de casa ale guvernantilor. Dureaza mult, sunt scumpe si proaste! Ma contrazice cineva ? ( Mai putin domn' Berceanu!
    • +2 (2 voturi)    
      S-au apucat deja (Marţi, 24 august 2010, 10:58)

      madriano [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      De un pod pe centura Bucurestiului si nu le-a iesit tocmai la inaltimea regulamentara :)
      • 0 (0 voturi)    
        inaltzimea regulamentara (Marţi, 24 august 2010, 13:25)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui madriano

        cu inaltzimea au ei probleme.
        au alte standarde. :-)
    • +1 (1 vot)    
      vorbirea in necunostinta de cauza (Marţi, 24 august 2010, 13:03)

      b [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      am locuit mult timp in china si in america.

      chinezii au cele mai tari autostrazi si cea mai buna infrastructura. ar fi prea frumos sa lucreze aici.
      • +1 (1 vot)    
        necunostintza in vorbire (Marţi, 24 august 2010, 13:22)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui b

        mai draga, poate ai locuit mai mult timp in china.:-)
        autostrazile americane dateaza din anii treizeci.
        au fost solutzia americana pentru esirea din criza.
        la vremea aia marele mao nu pusese china pe drumul neabatut al socializmului si progresului.

        si metroul din bucale arata mai bine deca cel din ny, dar ala a fost inceput acum o suta de ani.

        totusi, cu asa vechime in chinezareala, cum explici ca o autostrada recenta a intrat in reparatzii asa devreme ... aaa ?!

        cum vor arata pese optzeci de ani ?
        • 0 (0 voturi)    
          cu china-n coaste (Marţi, 24 august 2010, 14:05)

          b [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

          haha. am golanit cate 5 ani in fiecare.

          s-a dus mao, chiar daca mai are statui.

          peste optzeci de ani nu stiu exact cum vor arata, sau daca vor mai exista. dar sunt fantastice acum si tot asa vor fi si peste cateva decenii. e o chestie de rasism aproape in atitudinea in Romania fata de chinezi.

          se misca mult mai repede decat americanii, asta e clar.

          interesant ca ai pomenit de metrou. du-te la shanghai cu metroul si mai vorbim. cu cat te indepartezi in China cu atat intervin probleme de coruptie care pot afecta calitatea, dar la proiectele de anvergura, iese foarte ok totusi. explicatia e ca inca nu sunt gata tronsoanele si problema supra-incarcarii automarfarelor.

          un alt domeniu in care chinezii sunt # 1 sunt trenuri de mare viteza. plimba-te cu un 和谐号 ca sa te convingi.

          ce nu stiue lumea e ca, china trage dupa ea multe state prin dezvoltarea ei...germania etc
  • +3 (3 voturi)    
    sunt de groaza... (Marţi, 24 august 2010, 10:19)

    adi [anonim]

    sunt de groaza , chinezii astia. toate le fac pe picior mare. sunt extrem de multi, au orase extrem de mari, au poluare extrem de ridicata, au economie extrem de puternica, era normal sa aiba aubuteiaje pe distante extrem de mari....

    toata admiratia....
  • 0 (0 voturi)