Moscova: 2.000 de persoane au sfidat interdictia autoritatilor si au participat la un concert rock de protest impotriva distrugerii unei paduri

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 22 august 2010, 19:44 Actualitate | Internaţional


Iuri Sevciuk incanta fanii la concertul de protest din Moscova, fara microfon
Foto: Reuters
Aproximativ 2.000 de persoane s-au inghesuit in Piata Puskin din Moscova, inconjurate de zeci de politisti si jandarmi, pentru a lua parte la un concert organizat cu scopul de a protesta impotriva constructiei unei strazi printr-o padure de langa oras, relateaza AFP. Participantii au strigat "Putin - demisioneaza!" si "Este timpul pentru o schimbare la putere!" Concertul fusese interzis de autoritati, iar fortele de securitate au blocat aducerea unui sistem de amplificare a sunetului. Boris Nemtsov si alti activisti au fost retinuti inainte de concert.

Numarul participantilor a fost mult mai mare decat la alte proteste din Moscova, insa din cauza refuzului politiei de a permite accesul echipamentelor de sunet, concertul nu s-a putut desfasura.

Cu toate acestea, Iuri Sevciuk, un rocker veteran in Rusia, care s-a opus regimului sovietic si se opune in prezent guvernului lui Vladimir Putin, si-a bucurat fanii urcandu-se pe niste trepte si cantand cateva din cantecele sale fara microfon.

Zeci de membri ai politiei anti-revolta OMON, echipati cu caschete si veste anti-glont, precum si vehicule ale fortelor de securitate au luat parte la eveniment.

"Problema e ca - dintr-un motiv sau altul - autoritatile se tem de oameni cu chitare", a spus Sevciuk.

Cativa activisti au fost retinuti inainte de protest, intre acestia numarandu-se si Lev Ponomariov, un combatant cunoscut in Rusia.

Participanti poarta tricolorul imens prin Moscova de Ziua Drapelului
Foto: Reuters
Boris Nemtsov, arestat pentru un mars de Ziua Drapelului

Politicianul opozitiei Boris Nemtsov si alti 20 de activisti au fost retinuti duminica inainte de concert, cand incercau sa marsaluiasca pe o strada principala din Moscova, fara autorizatie, informeaza Reuters.

Acestia au carat un steag national urias pentru a sarbatori Ziua Drapelului, zi ce marcheaza inlocuirea steagului rosu avand insemnele secera si ciocan cu tricolorul rus, in 1991.

"Este peste puterea mea de intelegere. Numai autoritatile care se cred succesorii lui Stalin se tem de propriul drapel", a spus Nemtsov.
 
Nemtsov, vicepremier in timpul administratiei lui Boris Eltin, cel care a introdus Ziua Drapelului, a fost retinut in mai multe randuri de autoritati, pe masura ce atitudinea sa critica fata de Kremlin s-a intensificat.

La mars si la concert, participantii au strigat "Putin - demisioneaza!" sau "Este timpul pentru o schimbare la putere!".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1907 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    concertul ca concertul (chiar asa) (Duminică, 22 august 2010, 19:56)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar chestia cu drapelul e cam absurda. Sau si asta e monopolul lui putin si gasca ?
    Nenea smen, astept o parere autorizata pe subiectul drapelului. Clar ca obezii bautori de coke si mincatori de hamburgeri n-au voie sa-l poarte, dar ceilalti ?
  • -13 (13 voturi)    
    demonstratia marionetelor (Duminică, 22 august 2010, 21:17)

    romanul [anonim]

    Normal ca Putin nu place S.U.A. si NATO. E o nuca prea tare.Lor le place Base.Cu Putin ,Rusia are conducator.
    • +8 (8 voturi)    
      Ai citit articolul? (Duminică, 22 august 2010, 22:46)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui romanul

      Chiar nu vad nici o legatura comentariul dumitale cu articolul de mai sus. Sigur l-ai citit? Eu sigur nu am citit nimic de SUA, NATO, Basescu. Poate esti tu un pui de bolsevic, insa oamenii protestau impotriva lui Putin, si cred ca e ceva democratic cu asta, mai ales un concert pasnic. Sau crezi ca aceeasi oameni care i-au "platit" si le-au dat "droguri" "huliganilor" de la Universitate, acum ii platesc pe activistii astia rusi sa strige impotriva lui Putin? Ca altfel nu inteleg despre ce marionete vorbesti....parca Iliescu spunea ceva in genul asta. :)
  • +7 (7 voturi)    
    noi am scapat de rusi (Duminică, 22 august 2010, 22:54)

    I [utilizator]

    dar cine elibereaza rusii de rusi?
    • 0 (2 voturi)    
      Buna intrebarea (Luni, 23 august 2010, 0:01)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui I

      Dar mai buna si mai importanta este cine naiba elibereaza romania de romani? In special de astia care s-au aciuat de vreo 20 ani prin guvern si nu se mai duc acasa nici d-ai dracu indiferent de cum ii cheama (si cumea ca numele tuturor imbecililor se termina in escu)
  • +3 (3 voturi)    
    la noi s-ar intampla asa? (Duminică, 22 august 2010, 23:44)

    monis [anonim]

    Ma intreb oare la noi ar iesi 10 persoane in strada? bravo lor ca stiu sa isi impuna punctul de vedere.
  • +2 (4 voturi)    
    super tare! (Luni, 23 august 2010, 0:27)

    resita31 [utilizator]

    protest ecologic in Rusia?!! super tare! bvo baieti! se pare ca in Rusia, cu ajutorul tinerilor surferi de net, populatia incepe sa se "trezeasca" si sa aibe atitudine fata de probleme de fond. jos palaria! there is a hope...
  • +2 (2 voturi)    
    surferi (Luni, 23 august 2010, 8:45)

    mumuishere [utilizator]

    sa stii ca ai dreptate aici. ceea ce rusii numesc "runet" comunitatea de internet are o importanta majora in generarea miscarilor anti-monopol-putin. toate demonstratiile si miscarile sociale majore din ultimii doi ani de acolo isi au originea. de fiecare data au fost reprimate cu brutalitate ( ultimile doua-trei demonstratii de sustinere/promovare a articolului 11(cred) din constitutie ce reglwmenteaza dreptul la libera exprimare si dreptul organizare de demonstratii - drept incakat flagrant in ultimul timp.)
    • 0 (2 voturi)    
      se remediaza asta! (Luni, 23 august 2010, 9:51)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui mumuishere

      nimeni nu l-a acuzat pe tzarul putin de PROSTIE, asa ca sunt convins ca va lua, in cele mai scurt tip, masuri ca sa remedieze situatia. interesul national si lupta atiterorista justifica suspendarea unor libertati s drepturi cetatenesti, evident ca internetul si comunicatiile mobile sunt un pericol major pt o dictatura, asa ca trebuie urgent eliminate!