Oficial francez despre expulzarea tiganilor: Franta nu are lectii de primit

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 august 2010, 7:59 Actualitate | Internaţional


Franta, criticata in strainatate pentru politica sa de expulzare a tiganilor, "nu are lectii de primit", a declarat joi ministrul francez al imigratiei, Eric Besson.

"Franta este tara europeana care respecta cel mai mult drepturile strainilor si respectiv ale strainilor aflati intr-o situatie legala neclara sau - ca sa fim mai modesti - una dintre tarile cele mai respectuoase, deci nu avem lectii de primit", a afirmat ministrul pentru postul France 2, citeaza Agerpres.

"Am acordat anul trecut 170.000 de permise de sedere indelungata. Am devenit a doua tara din lume dupa Statele Unite in materie de azil, am trecut inaintea Canadei. Deci, Franta aduce o contributie semnificativa la usurarea saraciei din lume", a adaugat Besson.

Parisul a trimis joi la Bucuresti 70 de tigani, primele expulzari de la anuntarea de catre presedintele Nicolas Sarkozy a masurilor de securitate vizand aceasta populatie pentru care Romania solicita un plan de integrare european.

Aceste masuri sunt "deplin conforme cu regulile europene", s-a aparat miercuri Ministerul francez al Afacerilor Europene, cerand Comisiei Europene sa colaboreze la reinsertia tiganilor in tara lor de origine.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2339 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    arogantza (Vineri, 20 august 2010, 8:33)

    boneta frigiana [anonim]

    Arogant tipul asta ca de fapt majoritatea francezilor.
    Sper sa fie "taxat" corespunzator de ONU si de opinia publica internationala.
    Sa nii returneze si pe Cioran, Tzara, Brancusi,Popesco, Coanda
    • +4 (4 voturi)    
      stultus (Vineri, 20 august 2010, 15:04)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui boneta frigiana

      mi-ar fi rusine sa alatur numele acestea cu nesimtitii si talharii care umbla nestingheriti prin Europa si au pasaport/carte de indentitate de Romania...

      mai bine ai tace din gura si ai incerca sa vezi ce e in jurul tau si sa te implici sa rezolvi problema.

      aia au fost niste educati si au avut bun simt.. nu s-au dus acolo sa fure, sa dea in cap si sa faca jeg in jurul lor. pune-te in situatia francezilor si dupa vorbeste...

      crezi ca aia nu au probleme? asta mai trebuie sa cheltuiasca din buget bani pentru niste tigani din alte tari... ca asa ai vrea sa procedeze si Romania .. sa dea bani la parazitii care vin si degradeaza tot
  • +6 (12 voturi)    
    expulzarea tziganilor (Vineri, 20 august 2010, 8:38)

    Cetatzean [anonim]

    Corect raspunsul ministrului francez.
    Obraznica si chiar idioata declaratzia pe care
    am citit -o ieri ca ar fi dat-o un secretar de stat (parca Dinca) ca multzumeste francezilor ca au finantzat concediul unor tzigani in Romania.
    O asemenea pozitzie a unui reprezentant oficial
    al romilor si al guvenului in chestiunea acestei
    etnii este proba si argumentul cel mai clar
    ca acestia nu vor sa-si asume integrarea
    in societatea civilizata
    • 0 (2 voturi)    
      Ce e gresit? da , concediu si atat ! (Vineri, 20 august 2010, 9:51)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Cetatzean

      pai daca acolo din cersit faci 2..300 de euro/zi cum sa mai ai rabdare cu leii amarati ai Romaniei!

      Si dupa cum au declarat si ei, chiar dupa aterizare... : Ne vom intoarce !
      • 0 (0 voturi)    
        ... vai de noi (Vineri, 20 august 2010, 15:05)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        nici in gluma/ironie/sarcasm nu as scrie asa ceva...

        dar asta e eductia si spirit romanesc.
  • -2 (6 voturi)    
    Ooo (Vineri, 20 august 2010, 9:24)

    Gerard [anonim]

    Si sunteti si modesti foc, contribuind astfel la cresterea modestiei lumii.
    Liberte, egalite, fraternite dar nu si pentru catei..
    • +2 (4 voturi)    
      nu prea intelegi problema..... (Vineri, 20 august 2010, 10:04)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Gerard

      problema este legata de modul nomad de a trai al acestor minoritari.

      francezii au dreptate ca ii ajuta si pe ilegali dar astia stau in case si unii lucreaza.

      este vorba de faptul ca ceilalti minoritari (magrebienii....) se ajuta intre ei, daca unul are o camera atunci accepta si pe alti conationali, formeaza cartiere intregi in paris si in alte orase mari. nici astia nu prea doresc sa se integreze (unii s-au integrat totusi...) dar cel putin sint stabili intr-o zona....

      dar cu minoritarii nostri avem alta poveste. toti minoritarii expulzati stateau in tabere si traiau din cersit asa cum i-am auzit ca au declarat la sosire pe baneasa.

      daca si-ar fi gasit vre-un domiciliu stabil, chiar formal si daca ar fi avut macar tendinta de a cauta de lucru pentru a cistiga bani cinstiti, sigur francezii i-ar fi lasat in pace....

      nu cred ca tie ti-ar conveni sa ai o tabara de nomazi linga blocul in care locuiesti sau prin apropiere. gindeste-te la asta!
      • +4 (4 voturi)    
        Nomazi pe dracu! (Vineri, 20 august 2010, 15:14)

        iosiP [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Ia fa matale o vizita in Damaroaia sa vezi viloanele conationalilor (fara autorizatie de constructie, desigur) cu termopanele si marmurile aferente!
        Chiar ii vezi pe astia sa-si lase locuintele si sa se suie, cu puradei cu tot, in mertanele si bemeveurile din dotare ca sa plece in "nomadeala"?
        Ii vad zilnic scuipand seminte 24/24, cu manelele urland pana dimineata (ce conteaza ca unii mai trebuie sa ajunga la munca) si cu afisele cu "Aici locuieste vrajitoarea Gandaca, de va face de bine de branca".
        Nasol, nene, sunt discriminati rau, mai ales atunci cand se cupleaza ilegal la Enel si la cablu si n-are guvernul "organe" sa-i salte (si platim noi astialalti "pierderile")!

        Cumpar AK47 in stare de functionare, cu munitia aferenta! Rog seriozitate!
    • +3 (7 voturi)    
      e plina Franta de "catei" (Vineri, 20 august 2010, 10:10)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Gerard

      "Liberte, egalite, fraternite dar nu si pentru catei.. ". Nu fi ipocrit! E plina Franta de "catei" minoritari, cu sau fara cetatenie franceza, care traiesc bine mersi din ajutorul social acordat de statul francez si care isi cresc nenumaratele lor preogenituri din ajutoarele sociale mai mult decat generoase. Ajutoare sociale care sunt muuult mai mari decat salariul mediu in tarile de origine ale acestor "catei". SI care "catei", intrucat oricum nu au de muncit nimic toata viata, ca sa nu se plictiseasca, mai organizeaza din cand in cand (de vreo 4 ori pe an) campanii de incendiere a mii de masini de fiecare data, masini particulare, parcate in zona.
      Franta este numita acum "maternitatea lumii a treia", datorita sistemului mai mult decat generos de intretinere a minoritatilor, deseori parazitare, violente si cu o natalitate fabuloasa.
      Asa ca las-o balta cu acuzarea Frantei!
  • +3 (5 voturi)    
    Atitudine corecta a ministrului francez!! (Vineri, 20 august 2010, 10:38)

    Inna [anonim]

    Franta , chiar ca nu are de dat explicatii unora si altora , pentru aceasta actiune.
    Mai degraba criticile la adresa autoritatilor franceze, pe acest subiect, au o doza de demagogie.. aproape otravitoare!
  • -2 (4 voturi)    
    Franta (Vineri, 20 august 2010, 11:03)

    Vasile [anonim]

    Daca Franta nu are lectii de primit inseamna ca nici nu are de dat. Atunci sa stea frumusel in banca lor si sa nu-i mai critice pe romani.
    • +2 (2 voturi)    
      critica (Vineri, 20 august 2010, 16:41)

      Lori [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Pana una alta romanii dau navala in Franta si nu invers. Asa ca, romanii nu au decat sa-i critice pe francezi cand acestia vor umple Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Lectii (Vineri, 20 august 2010, 11:26)

    Djaghah [anonim]

    Sa o luam altfel. Daca in SUA te-ai nascut in Vermont si pleci in California ca asa ti s-a nazarit si n-ai bani , nu te integrezi etc... Te trimit inapoi in Vermont ???
    Esti cetatean european. Stai unde vrei. Cat vrei, cum vrei. Faci vagabondaj? La parnaie. Esti nomad? nu ai drepturi. nu ai asigurare etc... Sa schimbe odata legile si sa bage bani si politie in statele membre. Doar trimit cate o scrisoare Romaniei ca faceti asa si pe dincolo etc. Bagati frate si voi vreo 3000 de politisti pe la noi, faceti puscarii private, bagati parnaiasii la munca silnica, inaspriti pedespsele si nu va mai plangeti ca nu se integreaza. Faceti populatii nomade de la canal, la santier, la mina. Si nu ma refer aici la romi. ma refer la hoti, la parlamentari, la corupti, la oricine care incalca legea. Nu inteleg povestea prostiei europene (ca francezii sunt ca toti ceilalti). Ce ajutor social? Eu muncesc si cotizez si primesc mai putini bani decat unii care refuza sa iasa macar sa curete strada de gunoaie daca tot nu isi gasesc de lucru. Pentru ce primesc ei cateva sute de euro? Eu muncesc cateva zile pentru banii aia si ei stau si ii primesc de-a moaca.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce nu inteleg progeniturile cosmopolite (Vineri, 20 august 2010, 15:33)

    Ionel [anonim]

    E ca tiganii nu sunt ai nostri.
    Ei au fost in trecere prin Romania datorita pozitiei geografice mai la est decat Franta sau Italia iar acum acestia sunt in Europa occidentala, care in treacat fie spus ne datoreaza f mult.
  • +2 (2 voturi)    
    Când un cetăţean UE a acuzat România (Vineri, 20 august 2010, 16:32)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Când un cetăţean UE a acuzat România că nu integrează ţiganii, i-am recomandat să încerce UE !
    Se pare că nu au reuşit ?!
  • 0 (0 voturi)    
    expulzare: corect asu incorect? (Joi, 26 august 2010, 7:22)

    mihai [anonim]

    Imaginati-va dragi comentatori ca intro buna zi apare pe proprietatea dumneavoastra o caravana de masini din care coboara sumedenie de oameni care fac foc! O sumedenie de copii aleargă de colo colo, fum de cauciucuri şi alte nenorociri se ridică greu peste case, muzica merge la maxim. Au sosit niste musafiri care nu mai pleaca!... Cred ca orice alt comentariu e de prisos!