Dovada existentei extraterestrilor ar putea aparea in urmatorii 25 de ani

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 13:16 Actualitate | Internaţional


Dovada ca extaterestrii exista ar putea aparea in urmatorii 25 de ani, a declarat un astronom de la Institutul de Cercetare a Inteligentei Extraterestre (SETI), care a precizat ca "sansele de a-l gasi pe ET sunt destul de bune", potrivit Space.com.

"Chiar cred ca sansele sa il gasim pe ET sunt ridicate", a spus Seth Shostak, cercetator la SETI in California, care a tinut sa ii anunte pe cei mai tineri din public ca vor avea ocazia sa traisca acest moment.

Estimarea lui Shostak se bazeaza pe Ecuatia Drake, o formula conceputa de Frank Drake in 1961 pentru a calcua numarul de civilizatii extraterestre cu care am putea comunica.

Drake a estimat ca acest numar s-ar ridica la 10.000, insa Carl Sagan, un alt astronom SETI, crede ca acesta este de 1 milion. Isaac Asimov estimeaza 670.000.

Potrivit lui Shostak, chiar daca numarul mai modest al lui Drake se dovedeste a fi cel corect, in ritmul in care lucreaza oamenii de stiinta nu va dura mult pana cand vor descoperi un semnal extraterestru.

"Acesti oameni s-ar putea sa stie ce vorbesc. In acest caz, vom da peste cineva in urmatorii zeci de ani, sau chiar 25 de ani," a spus el.

Pe de alta parte, interpretarea unui mesaj extraterestru va dura mult mai mult, intrucat o astfel de civilizatie ar putea fi foarte avansata tehnologic.

Insa simpla dovada ca nu suntem singuri in univers ar fi o realizare care ar schimba lumea, a adaugat Shostak.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4619 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Meniul zilei (Marţi, 17 august 2010, 13:21)

    tao980 [utilizator]

    Da, poate devenim felul principal in meniul lor :-)
  • +4 (6 voturi)    
    hmmmm (Marţi, 17 august 2010, 13:23)

    me [anonim]

    "Insa simpla dovada ca nu suntem singuri in univers ar fi o realizare care ar schimba lumea" - hai frate numai habotnici si cei care nu vor sa gandeasca mai sunt convinsi ca suntem singuri in unives...
    • +3 (5 voturi)    
      Acul in carul cu fan (Marţi, 17 august 2010, 15:42)

      Mihail [anonim] i-a raspuns lui me

      Cred ca cei de la SETI mai au nevoie de fonduri.
      Cu siguranta exista forme de viata in univers, dar daca ar exista civilizatii extraterestre superioare ca dezvoltare sigur nu ar vrea sa intre in contact cu o civilizatie care cauta cu tot dinadinsul sa-si distruga planeta cu tot cu celelalte forme de viata.
  • +1 (3 voturi)    
    Formule cu variabile foarte variabile... (Marţi, 17 august 2010, 13:24)

    BEDE [anonim]

    Minunata formula, din cate imi aduc aminte, reprezinta o inmultire de un numar de vreo 6-7 factori care reprezinta probabilitati ca pe o planeta si fie viata, viata sa produca forme inteligente, etc...
    Ori, fiecare dintre acesti factori este aproximat dupa cum considera persoana care interpreteaza lucrurile.
    Sigur ca probabilitatea ca in urmatorii 25 de ani sa gasim extraterestri este mai mare decat in urma cu 20 de ani. Dar e doar o probabilitate... Si e infima...
    Practic, de vreo 70 de ani au fost observate UFO sau UAP (OZN sau Fenomene Atmosferice Neidentificate) fara ca stiinta noastra sa poata explica un numar mare de observatii si fara ca, pe baza acestor observatii, stiinta sa avanseze cu ceva...
    • -1 (3 voturi)    
      ufo (Marţi, 17 august 2010, 15:44)

      fabregas [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Imi permit sa completez ca observatiile despre asa numitele OZN-uri a u aparut inca din timpuri biblice , ,,, pasajul din biblie cel mai elocvent ",ziua domnul ii calazuia intr-un stilp de nor iar noaptea intr-un stilp de foc" am citat din memorie......cum naiba sa fim singuri intre atatea miliarde de sori ??? insa ne pregatesc in doze homeopatice , se injecteaza stiri asa incetul cu incetul ca sa nu fie socul prea mare ,,, noi suntem creatia alienilor ..... cum draqu sa se nascut viata din nimik ? Sitchin explica foarte clar numai ca cine are urechi de auzit sa auda!!!! Ex .A douasprezecea planeta , Trepte spre cer, Regatele pierdute , Razboiul zeilor cu oamenii!!!!!
      • +1 (1 vot)    
        ? (Marţi, 17 august 2010, 16:08)

        pipo1 [utilizator] i-a raspuns lui fabregas

        si pe alieni cine i-a creat?
        • 0 (0 voturi)    
          sa intelegem (Miercuri, 18 august 2010, 0:33)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui pipo1

          pe tine te intereseaza contactul cu o entitate biologica externa sau sa afli cine a creeat aceste entitati? Oare este o intrebare retorica si logica?
  • -1 (5 voturi)    
    abureli (Marţi, 17 august 2010, 13:58)

    dark [anonim]

    dovada existentei extraterestrilor exista de mult,dar doar pentru cei ce vor sa o vada
    • +5 (5 voturi)    
      Extraterestrii sunt printre noi... (Marţi, 17 august 2010, 15:05)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui dark

      unii mai scriu si pe forumuri... dar nimeni nu-i crede... hahaha
  • +3 (5 voturi)    
    Oare e bine ? (Marţi, 17 august 2010, 14:09)

    iulicos [utilizator]

    E bine, oare, sa-i cautam ? Ne gandim la extraterestri ca la niste fiinte de la care avem de invatat numai lucruri bune dar daca nu este asa. Daca au nevoie de teritorii noi si vad pe Terra o opurtunitate de a-si aduce semenii sufocati de suprapopulare pe planeta lor. Ganditi-va la ocuparea continentului american de catre spanioli. Populatia locala a fost macelarita de catre noii veniti. Acelasi lucru s-a intamplat si in SUA cu indienii cateva secole mai tarziu. Doua populatii complet diferite ca si cultura si grad de dezvoltare nu pot coexista. Daca acest lucru ar fi fost posibil, noi, homo sapiens, nu am fi mai fost singura specie umana de pe Pamant. Sa nu uitam ca neanderthal-ienii au fost exterminati chiar de catre stramosii omului modern. Adica de catre noi.
    • 0 (6 voturi)    
      huligani extraterestrii astia (Marţi, 17 august 2010, 14:25)

      salamul spok [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      E bine, oare, sa-i cautam? Daca asculta manele si ne crapa seminte-n freza?
    • +3 (3 voturi)    
      ca orice religie... (Marţi, 17 august 2010, 15:12)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      si credinta in extraterestri avea nevoie de obiectul adoratiei. Asa ca au fost creati extraterestrii dupa forma si asemanarea noiastra. Dar, pentru a fi mai credibili, mintile luminate ce si-au zis: daca ii facem prea mult dupa forma noastra s-ar putea sa nu ne creada nimeni. Asa ca au mai schimbat pe ici pe colo prin partile esentiale, pastrand totusi antropomorfismul. Ca deh nici prea diferiti nu se poate, altfel i-ar crede lumea gay si nu i-ar mai accepta de nici o culoare.
      In fine daca forma s-a schimbat, asemanarea deloc. Proiectam asupra 'extraterestrilor' aceleasi angoase, aceleasi tare pe care le avem noi: ba sunt buni si blanzi si vor sa ne ajute (bunul samarinean), ba sunt rai si cruzi si nu vor decat sa ne extermine pentru a ne putea utiliza in voie resursele naturale (un fel de capitalist american).
      Care resurse intre noi fie vorba, ne tot plangem ca sunt din ce in ce mai putine. Dar deh, ei nu stiu asta, fiindca desi sunt avansati, nu sunt chiar asa de avansati.
      In rest ramane cum am stabilit: nimic nou sub soare.
    • 0 (2 voturi)    
      Sa-i cautam? (Marţi, 17 august 2010, 15:54)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      Pai, ce posibilitati avem noi sa-i cautam acum pe extraterestri? Cand o nava spatiala (atentie! fara echipaj uman si tot ce le trebuie oamenilor pt a supravietui in acea nava) are nevoie de vreo 10 ani pe putin pt a iesi din sistemul solar? Vezi Pioneer...
      Asa cum suntam acum poate doar sa ne gaseasca ei pe noi daca sunt extrem de avansati tehnologic.
      Si, daca sunt foarte avansati tehnologic, pana intr-atata incat, sa poata parcurge distante interstelare, atunci or sa aiba ei oare nevoie de ceea ce avam noi pe pamantul nostru? Parca prea ii modelezi pe acesti extraterestri dupa chipul si asemanarea omului! Oare este obligatoriu ca ei sa gandeasca asemenea conquistadorilor?
      Sau poate ca extraterestrii ne-au si gasit, dar, la cat de nenorocita este omenirea, nu gasesc ca ar fi bine sa ni se prezinte noua...
    • -1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Marţi, 17 august 2010, 15:58)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui iulicos

  • +1 (1 vot)    
    da' noi ce suntem? niste protozoare? (Marţi, 17 august 2010, 14:13)

    Tamasanu C [anonim]

    Ma omoara sintagmele astea cu civilizatiile extraterestre extrem de avansate din punct de vedere al tehnicii si tehnologiei. De sunt oamenii astia atat de ingusti la minte ca si in cazul celor care cred in D-zeu? D-zeu e mare si tare... extraterestii sunt f avansati... V-ati gandit vreodata, daca acestia exista (lucru probabil) sa fie niste fiinte foarte primitive, gen unicelulare?
  • +5 (5 voturi)    
    Un vis frumos (Marţi, 17 august 2010, 14:13)

    SoulHealer [anonim]

    Laudabila tenacitatea lui Seth Shostak in cadrul proiectului SETI! Omul crede in visul sau de aproape 30 de ani si sincer, e un vis pentru oricare dintre noi, pentru ca un contact cu o civilizatie extraterestra ar putea schimba definitiv si destinul nostru in partea asta de galaxie in care parem atat de singuri. Problema detectarii civilzatiilor extraterestre este dezbatuta de multi ani si se contureaza, avand in vedere esecurile de pana acum urmatoarele ipoteze:
    1. Suntem un accident in Univers si deci suntem singura civilizatie!(lucru destul de improbabil)
    2. Distantele dintre civilizatii ce ar putea comunica sunt imense facand practic imposibil contactul
    3. Toate civilizatiile cu care am putea intra in contact sunt cu mult mai dezvoltate decat noi (lucru extrem de probabil) si au renuntat de mult la comunicatiile radio, folosind alte mijloace de comunicatie.
    Ne putem explica atfel, de ce "tac" civilizatiile extraterestre. Ideea ca in urmatorii 25 de ani vom intra in contact cu ele mi se pare mult prea optimista.
    • +1 (3 voturi)    
      sau... (Marţi, 17 august 2010, 15:14)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

      au ramas in pana de curent si nu mai au cu ce alimenta emitatoarele. Asteapta sa vina ala mic si verde pe care l-au trimis acu cateva miliarde de ani pe terra dupa o galeata de curent.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca lucreaza la SETI, nu minte ... ;-) (Marţi, 17 august 2010, 14:13)

    Petronius. [anonim]

    Este firesc pentru cineva care traieste din fondurile SETI sa spuna asa ceva. Sponsorii acestui proiect s-ar putea satura intr-o zi sa plateasca mereu fara nici un rezultat, iar interesul publicului trebuie tinut treaz.

    Asadar, din cand in cand vom mai primi cate o veste de la SETI, ni se va aduce aminte ca daca inmultim niste numere necunoscute obtinem un rezultat de zeci sau sute de mii de civilizatii extraterestre gata sa stea cu noi la taclale.

    Cineva isi va aduce aminte ca nu doar in galaxia noastra dar si in alte multe de miliarde de galaxii ar putea sa fie "frati intru ratiune" care inca nu s-au atomizat si alte baliverne.

    Oricum, cititnd intre randuri declaratia cercetatorului nu pot decat sa rezum: "Mai am 25 de ani pana la pensie; va rog nu ma dati afara tocmai acum cand e criza si eu am rate de platit !"
  • -5 (7 voturi)    
    sigur exista si extraterestrii (Marţi, 17 august 2010, 14:28)

    dorin [anonim]

    pt ca sunt crestin si cred in biblie pot afirma ca exista extraterestrii : dumnezeul tri-unic = tatal+fiul si duhul sfant , ingerii = buni si rai cu capeteniile lor = mihail , gavril , lucifer - diavolul ... oare dzeu ar permite contactul intre doua civilizatii ? de exemplu intre doua civilizatii cazute in pacat ? sau una cazuta in pacat si alta necazuta in pacat ? pt civilizatia cazuta in pacat pe planeta pamant a venit isus cristos ca mantuitor . exista alti mantuitori pt alte civilizatii ? cred ca exista alte civilizatii decat cea pamanteana . cunoastem foarte putin din ceea ce poate exista in afara noastra . facem presupuneri . dar ce ne este de folos pentru mantuire a fost pus la dispozitie . speculez si eu ca pamantenii vor fi asimilati fie imparatiei lui dumnezeu , fie imparatiei diavolului intre care exista un conflict , dar va urma unul decisiv .
    • -2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 17 august 2010, 16:14)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui dorin

  • +3 (5 voturi)    
    abureli cu ET! (Marţi, 17 august 2010, 14:44)

    john [anonim]

    extraterestrii ii gasiti in sediul de pe Kisellef: Ponta, Vanghelie etc
    • +2 (2 voturi)    
      haha (Marţi, 17 august 2010, 15:17)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui john

      aia nu sunt extraterestri... aia fac parte din populatia sherpiliana submundana, sau subterestra.
  • +2 (2 voturi)    
    astia nu stiu unde sa caute (Marţi, 17 august 2010, 16:49)

    rigodon [anonim]

    V-ati uitat atenti la Boc ?
    Mie mi se pare de pe alta planeta !
  • 0 (2 voturi)    
    sa stam cu urechile pe tranzistor (Marţi, 17 august 2010, 17:39)

    gheo [anonim]

    calea lactee are cam 30.000 ani lumina diametru si vreo 200 de miliarde de stele. in jurul acestor stele probabil graviteaza de vreo 5 ori mai multe planete.
    distanta intre calea lactee si andromeda este de doar 2.5 milioane ani lumina. la o aruncatura de bat cum s-ar spune. universul are 93 miliarde ani lumina diametru si peste 100 de milioane de galaxii.
    semnalul trimis de o civilizatie extraterestra, semnal pe care sa-l putem noi intercepta si intelege cu tehnologia actuala, nu poate depasi viteza luminii.
    daca presupunem ca aia l-au trimis sa ajunga peste 25 de ani si ei sunt undeva la mijlocul galaxiei noastre, inseamna ca l-au trimis cand se construia sfinxul, pe la anul 12.000 inaintea erei noastre.
    daca sunt in partea aialalta a cartierului, adica pe exteriorul opus al diametrului galaxiei, l-au trimis de 45.000 de ani.
    daca cumva au nesimtirea de a locui in galaxia vecina, mesajul lor a plecat pe cand 'lucy', hominida africana facea primii pasi, in urma cu 2.5 milioane ani.
    daca ne gandim ca poate locuiesc mai departe, prin alte galaxii, ar fi trebuit extraterestrii astia sa faca spam de pe vremea dinozaurilor.
    iar daca stau foarte foarte departe, sa zicem la marginea universului, mesajul lor mai are 25 de ani pana ajunge la marginea roiului de galaxii din care face parte calea lactee. adica mai are drum pana la noi vreo 20-30 de miliarde de ani.
    ceea ce ma amuza insa e ca noi bombardam cu semnale radio universul.
    candva in viitorul foarte indepartat si la distanta astronomica, un extraterestru mic se va uita la toate cele cateva mii de episoade din 'tanar si nelinistit', poate din obligatie de serviciu :)
  • +2 (2 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 17 august 2010, 19:46)

    Olandezul [utilizator]

    Mergem acolo si vindem seminte si mici...si aducem nave spatiale si le vindem in Romania la supra pret.
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Miercuri, 18 august 2010, 0:57)

    costi [anonim]

    88 % dintre toti humanoizii sunt retarzi .
  • 0 (0 voturi)    
    La ce sa-i mai cautati? (Miercuri, 18 august 2010, 8:50)

    gheorghe [anonim]

    Ei exista deja printre noi! In special prin conducerea partidelor politice. La cat de aerieni sunt in materie de politica si mai ales de economie nu poti sa nu te gandesti ca de fapt sunt extraterestri. Ganditi-va bunaoara la Ponta ! Ii da interdictie lui Geoana sa dea cu ciocul. Pai la asa hotarare cum Doamne iarta-ma sa nu te gandesti ca acest om nu vine cumva din spatiu? Nu-i mai dam voie sa vorbeasca, dar ii permitem sa fie in continuare al doilea om in stat. De rasul curcilor, zau asa!
  • 0 (0 voturi)    
    un pic de logica (Miercuri, 18 august 2010, 10:05)

    ina [anonim]

    nu s-a gandit nimeni ca ei pot exista foarte aproape de noi dar intr-o alta dimensiune pe care nu o percepem decat foarte putini din noi??