Presa rusa: Presedintele Traian Basescu face declaratii originale in direct la televizor

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 10 august 2010, 11:03 Actualitate | Internaţional


Presedintele roman Traian Basesu si-a permis, in direct pe postul public de televiziune, o serie de afirmatii originale, scrie Novye izvestia. Mai intai, el a laudat milioanele de muncitori romani care pleaca in Occident si care nu numai ca trimit bani acasa, dar nu primesc in tara lor indemnizatii de somaj sau alte ajutoare sociale, usurand, astfel, viata concentatenilor lor. Apoi a napustit un val de critici asupra tarilor occidentale, cu locuitori „lenesi” si unde romanii trebuie sa indeaplineasca in locul acestora cele mai grele munci. Asemenea afirmatii e putin probabil sa fie bine primite la Bruxelles, unde se asteapta cu neliniste un nou val de imigranti maghiari, scrie publicatia.

„Romanii fac in locul acestor lenesi cele mai grele munci si castiga mai multi bani decat ar putea primi acasa”, a citat ziarul mentionat afirmatiile presedintelui roman.

Intr-un fel, comenteaza publicatia rusa, Basescu are dreptate. Plecand in Europa occidentala, romanii nu numai ca executa munci dificile, dar capata automat dreptul la indemnizatii pentru copii, la compensatii pentru locuinte si alte facilitati sociale. Cu cat mai departe, cu atat mai mult.

De exemplu, dupa 12 luni de sedere in Marea Britanie, strainii pot beneficia de importante plati, aproape similare ajutorului de somaj acordat cetatenilor britanici.

Bucuria lui Traian Basescu pentru conationalii care aleg strainatatea este de inteles: in Romania, ajutorul de somaj este de numai 32 de dolari pe luna. In schimb, somerii britanici pana in 24 de ani, primesc 80 de dolari, cei cu varsta de peste 24 de ani – 100 de dolari. Nu pe luna, ci pe saptamana.

"Pe de-o parte, criza financiara si recesiunea au fortat guvernele din Vechea Europa sa taie beneficiile sociale acordate propriilor cetateni. Pe de alta parte, numarul celor care vin din Estul continentului creste in fiecare an", scrie publicatia rusa.

Afirmatiile lui Traian Basescu privindu-i pe romanii care aleg sa munceasca in strainatate "in loc sa vina in tara si sa stea in somaj" au atras si criticile presei britanice. "Remarcile presedintelui sunt de natura sa incurajeze migratia propriilor cetateni in tari precum Marea Britanie", au scris saptamana trecuta jurnalistii de la Daily Express. Traian Basescu este criticat si pentru afirmatia potrivit careia "romanii accepta sa faca muncile grele", in timp ce "spaniolilor si italienilor le convine mai mult sa stea in somaj". "Presedintele Romaniei: Le luam slujbele lenesilor care asteapta ajutorul de somaj", a afirmat atunci Daily Express.

Invitat, miercuri trecuta, la postul public de televiziune, presedintele Traian Basescu a tinut sa le multumeasca romanilor care muncesc in strainatate pentru ceea ce fac indirect pentru tara lor, nealegand varianta de a se intoarce si a solicita ajutor de somaj, Romania avand deja la acest capitol un fond deficitar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7494 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Da presa.... (Marţi, 10 august 2010, 11:10)

    Ronin [utilizator]

    ...din Burkina Faso ce zice?
    • +2 (6 voturi)    
      Copiii spun lucruri traznite (Marţi, 10 august 2010, 16:31)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Ronin

      Am zis tot ce era de zis!
  • -3 (27 voturi)    
    Presa rusa... (Marţi, 10 august 2010, 11:10)

    Rescatorul [anonim]

    mai bine ar comenta atacurile meteorologice ale Rusiei impotriva statelor NATO, Romania, Bulgaria, Ungaria si Slovacia (inundatii provocate geofizic), si bataia lui Dumnezeu prin incendii si calduri toride insuportabile. Poate se vor trezi si vor invata sa se comporte civilizat!
  • +10 (34 voturi)    
    Si ce e rau in declaratii? Nu sunt ambigue ! (Marţi, 10 august 2010, 11:30)

    vamaiot [anonim]

    -Iar s-a dus Geoana pe ascuns la Moscova?

    ne plictisiti,
  • -4 (20 voturi)    
    Nu inteleg ... (Marţi, 10 august 2010, 11:32)

    nurofen [anonim]

    ... de ce mai comenteaza presa straina afirmatiile presedintelui, nu s-au obisnuit cu stilul asta dupa atatia ani ?
  • +19 (33 voturi)    
    afirmatiile or fi ele originale, (Marţi, 10 august 2010, 11:32)

    hash [anonim]

    .. insa n-am vazut c-ar afirma cineva c-ar fi si neadevarate.

    no si in fond, europa de vest vrea piata de desfacere, asta vine cu niste costuri.
    • -5 (19 voturi)    
      Relatii (Marţi, 10 august 2010, 13:53)

      G [anonim] i-a raspuns lui hash

      In relatiile internationale sunt lucruri care nu se spun si nu se fac.Pentru ca sa le sti trebuie sa intri in aparatul diplomatic.In acest aparat nu sunt primiti cei care locuiesc in canale sau in Rahova si Ferentari.Desi acestia pot spune orice la comentarii pentru ca tot nu are importanta.Presa rusa este un segment important al lumii politice modiale,chiar daca romanii nu sunt capabili,din ura viscerala,sa aprecieze cum trebuie acest lucru.Daca nu va pricepeti cat de cat la politica,ocupati-va de fotbal - e mai simpli si mai lipsit de urmari.
      • +5 (15 voturi)    
        ii discriminezi.. (Marţi, 10 august 2010, 14:22)

        hash [anonim] i-a raspuns lui G

        pe cei din rahova si ferentari. ca de altfel si pe cei din canale. ei sunt firi nesofisticate si-ti spun de-a dreptul ce au in gand.

        daca nu te pricepi sa-ti dai cu parerea despre subiect, nu-ti mai da cu parerea despre cei care isi dau cu parerea, numai ca sa apari cult si sofisticat (se numeste atac la persoana)
      • +2 (2 voturi)    
        "Presa rusa este ... (Miercuri, 11 august 2010, 9:10)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui G

        ... un segment important al lumii politice mondiale" - asta e buna de o rubrica anume din vechiul Catavencu - "din putul gandirii" ii zicea. Sau se poate pune aici pe hotnews la "neuronul stingher".
  • +17 (29 voturi)    
    Are dreptate presedintele (Marţi, 10 august 2010, 11:33)

    Analfabet [anonim]

    Multi mi-au spus ca atunci cand cei de acolo ii apostrofeaza pe romani cum ca le-ar fura locurile de munca. Conationalii nostri ii invita sa faca ei treaba in locul lor, si daca nu se pricep sa o faca la fel de bine sa stea linistiti in banca lor. La aceasta "invitatie" bastinasii tac.
  • -11 (41 voturi)    
    Diaspora (Marţi, 10 august 2010, 11:36)

    Marcel [anonim]

    Pai multumita diasporei avem un conducator atat de 'luminos'. Este ceva normal ca Dl. Basescu sa incurajeze migratia - la urmatoarele alegeri, PDL-ul trebuie cumva sa treaca de pragul de 5%.
    • +17 (25 voturi)    
      nu pleaca nimeni ca ne invita Base (Marţi, 10 august 2010, 12:53)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

      ci ca ne-a gonit Iliescu cu gasca lui de mafioti - sa fie clar!!!
      • -1 (1 vot)    
        du-te vino (Miercuri, 11 august 2010, 12:14)

        x [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Iliescu si Nastase m-au gonit intr-adevar din tara, Basescu, EBA, Udrea si Berceanu in schimb ma impiedica sa ma intorc
  • +20 (34 voturi)    
    Rusia sa isi vada de rusi (Marţi, 10 august 2010, 11:38)

    liberal adevarat [utilizator]

    Va asteptati cumva ca presa rusa sa aprecieze ce zice Traian Basescu? Dupa miscarile in Rep Moldova astept un intreg val de manipulare pe filiere KGB-iste.
    Presupun ca articolul a fost corectat de Geoana si tradus in ruseste de Ilici, contactele marelui frate de la rasarit aici, la noi, In Romania eterna.
  • +14 (26 voturi)    
    si unde e neadevarul? (Marţi, 10 august 2010, 11:38)

    io [anonim]

    Nu sustin ca declaratiille presedintelui sunt in regula, insa reactia presei occidentale mi se pare exagerata; asta e adevarul, emigrantii primesc locurile de munca refuzate de cetatenii tarilor respective din diverse motive.
  • -15 (29 voturi)    
    Ce urmeaza: (Marţi, 10 august 2010, 11:42)

    Super Base [anonim]

    Pensionarii vor fi trimisi si ei la munca in europa sa nu moara de foame sau sa inghete iarna de frig. Daca nu pot muncii macar sa cerseasca. Daca nici asta nu pot, atunci sa astepte putin pina se termina reforma sistemului sanitar ( medicamente scumpe si toti medici plecati la munca in strainatate) si asa vor scapa de toate grijile pamintesti, dupa ce binenteles se vor ruga in catedrala (mall-ul) neamului. Va scade deficitul fondului de pensii. Binenteles ca sint exclusi pensionarii de lux : fostii parlamentari, securisti, magistrati etc. Bravo Base! Te-ai gindit la toate.
    • +7 (21 voturi)    
      el macar gandeste (Marţi, 10 august 2010, 12:54)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Super Base

      tu bati campii la greu!
  • +15 (23 voturi)    
    Haideti sa analizam la rece: (Marţi, 10 august 2010, 11:44)

    AlinN [anonim]

    1.Ziarele din UK au mintit ca TB multumeste romanilor care aduc bani din UK, intrucat acesta a mentionat doar Spania, Italia si mi se pare, Franta.
    2.Chiar si asa pentru a va forma o opinie cititi si comentariile de la sfarsitul articolului, pentru a intelege cum vad britanicii aceste declaratii.
    Bibliografie: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1300807/Romanian-president-Traian-Basescu-praises-countrymen-claiming-British-benefits.html

    Daca as sti rusa as fi curios sa vad ce comenteaza si rusii referitor la declaratia lui TB. Cum si ei sunt cam in aceeasi oala cu romanii probabil nu sunt foarte socati.
    • +5 (21 voturi)    
      Foarte tare linkul (Marţi, 10 august 2010, 12:24)

      cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Nota 10 pentru link.
      Cine il citeste va vedea ca englezii nu sunt spalati pe creier.
      Probabil la ei nu s-a inventat Realitatea TV / Antena xxx. Cred ca de aia o si duc atat de bine :)
      • +1 (11 voturi)    
        Nu e tare deloc ... (Marţi, 10 august 2010, 13:08)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui cristiaan

        ... din pacate britanicii au inteles din declaratia lui Basescu ca romanii merg in UK sa ceara acolo ajutor de somaj in loc sa-l ceara in tara ... nicidecum ca merg acolo pentru ca in Romania nu sunt suficiente locuri de munca.
        • +4 (12 voturi)    
          Esti tampit. (Marţi, 10 august 2010, 17:10)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          De ce crezi ca britanicii asa au inteles?Ce spun realitatea tv si antenele,nu sunt declaratii ale britanicilor ci scorneli ale lui Voiculescu,Vantu,Patriciu,care numai patrioti nu pot fi numiti.
      • 0 (4 voturi)    
        e plina tara (Marţi, 10 august 2010, 23:31)

        gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

        de spalati pe creier. A zis base "realitatea si antena mint" deci astea sunt problemele majore ale tarii. Da-le dracu de televiziuni, nu din cauza lor nu se ia nicio masura de stimulare a sectorului privat, ca sa putem si noi sa avem macar o stagnare, daca de crestere nu suntem in stare. Jumatate din angajatii la privat lucreaza in IMM-uri, unde sunt masurile care stimuleaza genul asta de afaceri? E mai usor sa spui: "du-te in strainatate sa lucrezi ca nu am sa-ti dau somaj" decat sa iei o masura care sa incurajeze crearea de locuri de munca. Daca chiar va intereseaza, uitati-va la masurile pe care le-a luat Germania pentru iesirea din criza si o sa intelegeti de ce ei cresc deja iar noi ne afundam. Nu ma intereseaza cine este la putere, nu ma intereseaza ce spun televiziunile, ca nu ma uit, dar ma intereseaza sa iasa si tara asta din rahat cat mai repede. Asta ar trebui sa fie preocuparea oricarui om care traieste aici.
    • +7 (11 voturi)    
      uite un comentariu: (Marţi, 10 august 2010, 14:24)

      hash [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      "it really is true to say that these employers have found that these Eastern Europeans are infinitely more reliable, are more assiduous and definitely work harder than the local people, many of whom turn up for a day or two then simply go AWOL after collecting their dues and are never seen again except by the staff at the local benefits offices."

      Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1300807/Romanian-president-Traian-Basescu-praises-countrymen-claiming-British-benefits.html#ixzz0wCVc1vbS

      no, acuma intrebarea mea e, nu cumva lenea asta e generalizata, adica si la noi in tara avem refuznici de-astia care or sa favorizeze migratia de forta de munca dinspre est (moldova, china ..)?
      si in ce masura fenomenul e imbratisat de generatia tanara?
  • +7 (13 voturi)    
    Arizona Dream Soundtrack ! (Marţi, 10 august 2010, 11:49)

    Adrian [anonim]

    Sincer cred ca trebuie sa ne doara-n cot de tot ce scriu publicatiile astea. Nu vin ei cu banii sa ne intretina.

    Daca stim sa ne descurcam e treaba noastra cum, atata timp cat se poate si este legal.

    Si apropo, muncim nu furam.
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 10 august 2010, 23:33)

      gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      perfect adevarat, cata vreme nu furam, ci muncim cinstit, este un lucru bun, aducem plus-valoare tarii respective, deci nu au de ce sa se supere pe noi.
  • -5 (21 voturi)    
    rau am ajuns (Marţi, 10 august 2010, 11:50)

    marius [anonim]

    din pacate Dl Presedinte nu prea are treaba cu aceasta functie, nu il suport pe hotul de vintu, dar a avut dreptate cand a zis ca avem un presedinte mediocru, slab,
    In loc sa faca loby pt tara sa aduca investitori, sa incheie relatii cu alte tari, el sta si se cearta cu toti si ne abureste, este de 6 ani presedintele tarii
    • +6 (20 voturi)    
      Investitori (Marţi, 10 august 2010, 12:14)

      xolv [anonim] i-a raspuns lui marius

      Pai inainte sa vina investitorii, trebui facute niste cadouri gen Rompetrol, nu ?? Ce ar vrea jupan Vantu : o Posta, un Cec, ceva ??
  • +8 (18 voturi)    
    ha (Marţi, 10 august 2010, 11:52)

    andrei [anonim]

    si se oftica rusii ca nu merg romanii si ceilalti estici sa munceasca in tara lor comunista?

    basescu a spus doar adevarul....
  • +8 (16 voturi)    
    presa de la moscova (Marţi, 10 august 2010, 12:04)

    felicia [anonim]

    E fum mare la moscova!
  • +6 (8 voturi)    
    Lenesi? (Marţi, 10 august 2010, 12:05)

    Far_Eastern [utilizator]

    ii avem si noi pe-ai nostri...
  • +9 (15 voturi)    
    KGB is watching you (Marţi, 10 august 2010, 12:21)

    Wan Ted [utilizator]

    Oricine care e cat de cat informat stie cat de "libera" presa in Rusia si ca Putin nu da doua kopeici pe libertatea de exprimare.Toate aceste "comentarii" ale presei ruse sunt orchestrate de catre FSB, SVR & GRU si alte agentii mostenitoare ale fostului KGB si de catre alti vectori de influenta ai politicii externe ai Rusiei, aflati in Romania sau aiurea, vezi "oameni de afaceri" gen Patriciu, si multi alti rusofili si agenti de influenta ai Rusiei care s-au infiltrat peste tot, inclusuv in diverse servicii secrete romanesti.
  • +7 (13 voturi)    
    . (Marţi, 10 august 2010, 12:34)

    sache [anonim]

    le-am vindut pe bani putini toata industria noastra, le cumparam produsele lor pe bani grei, acum ce vor? ne injura pt ca romanii muncesc din greu in tara lor pt un salariu la jumatate din cit au ei? nu ma intereseaza ce scrie presa din franta sau spania. aia din moscova cu atit mai putin. ii vad fata KGB-istului de putin
  • -4 (16 voturi)    
    realitate (Marţi, 10 august 2010, 12:36)

    cristus [anonim]

    ce nu inteleg multi din cei care posteaza aici e urmatoarea realitate cruda : si la noi si la rusi e dictatura, asa ca atat basescu, cat si putin pot sa declare orice.
    E posibil sa ne si expulzeze din propria tara, in ciuda tratatelor internationale. In dictatura nu se respecta nici o lege care ar putea ingradi puterea dictatoriala.
    • -2 (10 voturi)    
      Dictatura :-) (Marţi, 10 august 2010, 13:03)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui cristus

      Cristus, daca ai fi un pic mai mare poate ai intelege ce inseamna dictatura :-)
      In realitate e un pic mai mult decat ce spuneau oamenii aia la televizor...
      • +1 (15 voturi)    
        dictatura cu aplaudaci (Marţi, 10 august 2010, 13:19)

        cristus [anonim] i-a raspuns lui Marius

        sprea uimirea ta, pot sa fac o triere a ceea ce vad la TV si constat ce se intampla in tara.
        Dar, spre deosebire de tine, nu sunt platit de niciun partid, nu am norma la comentarii favorabile puterii pe hotnews sau pe alte site-uri si nici nu sunt orb.
        Dictatura inseamna si cand o infima minoritate fura fara sa poata fi trasa la raspundere, iar restul populatiei e la limita saraciei, cand aproape nu mai exista o clasa de mijloc, cand Guvernul condus de un jurist (sic !) da ordonante care prevad pt trecut, desi Constitutia interzice sau cand potentatii (PDL si partenerii lor de afaceri de la celelalte partide, absolut toti) sunt mai presus de orice lege.
        Asta e dictatura cea mai rea. Faptul ca ai libertatea de opinie, libertatea cuvantului si a presei e vax. Poti sa tipi cat vrei sa urlii ca lupul la luna, nimeni nu te ia in seama. Deci la astfel de dictatura ma refeream...
        • +3 (11 voturi)    
          amice, te-nseli (Marţi, 10 august 2010, 14:34)

          hash [anonim] i-a raspuns lui cristus

          vezi ca o serie de personaje ilustre cu nume de pisici, fosti informatori si ofiteri Secu sunt in libertate, prosperi.

          vezi ca inca, slava Domnului, mai avem clasa de mijloc.

          ca sa afli ce inseamna saracia du-te in India si vezi cum traiesc aia.

          tu daca poti sa faci o triere cu ce vezi la TV o sa constati ca ramai cu mai nimic.

          inchide TV-ul, spre binele tau, cat inca mai esti in stare sa gandesti. TV-ul este inamicul gandirii, iti inculca ideile, 'arde' etapa normala de filtrare prin propriile convingeri.
          • -1 (5 voturi)    
            gandire, intr-adevar (Marţi, 10 august 2010, 23:43)

            gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui hash

            Daca esti capabil sa gandesti te uiti si la A3 si la B1 si triezi informatia. Daca iei de bun tot ce spune oricare din aceste doua posturi inseamna ca nu gandesti deloc. De Marmosim sau Dalli ce zici? Chiar ai impresia ca pdl-istii sunt cu ceva mai buni decat psd-istii sau pnl-istii? Daca da, esti naiv. Da-mi un motiv pentru care ar trebui sa consider ca base e diferit de nastase (exponenta perfecta a trecutului glorios).
    • +5 (13 voturi)    
      Asa e amice! (Marţi, 10 august 2010, 13:19)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cristus

      Dictaura este acolo unde un presedinte este suspendat!
      Acolo unde nu are voie sa fure triada comunista!
      Acolo unde presedintele este terfelit 24 de ore din 24 la niste latrine si publika tv!
      Cristus, tata, ia cu... nurofen.
      E un amic de mai sus!
      Vai de neuronii vostri!
      Sunt dati degeaba unora ca voi!
      Pacat de ei, stricati marfa de calitate... gastelor!
    • +2 (6 voturi)    
      LUI CRISTUS (Marţi, 10 august 2010, 21:54)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui cristus

      *Somnul ratiunii naste monstrii*. Pune mana si citeste, informeaza-te, invata bine ce inseamna dictatura, Daca faci astfel de confuzii stupide si crezi ca tu AZI traiesti in dictatura si daca sunt multi ca tine, s-ar putea ca istoria sa se repete si atunci, vei trai pe pielea ta dictatura din care nu vei mai avea cale de scapare decat incercand sa treci Dunarea inot pe timp de noapte cu reflectoarele maturand apa si cu granicerii ce vor trage in tot ce misca. Mai gandeste-te ce vrei si ai grija de ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample.
  • +2 (10 voturi)    
    originale..??!!! (Marţi, 10 august 2010, 12:46)

    lili [anonim]

    poate aiurea, pentru un politician normal la cap, adica una dintre calitatile unui politician este diplomatia, pe romaneste ce spui si modul in care spui este o adevarata ARTA. Dl Basescu nu le are deloc cu aceasta arta si de-aici declaratiile aiurea pentru un sef de stat pe care le face adesea. Trist este ca aceste declaratii nu mai surprind pe nimeni, nu e prima data cand Dl Basescu ar trebui sa primeasca note maxime la capitolul dat cu bata-n balta... E grea diplomatia si mai grea presedintia pentru Dumnealui.....
  • +3 (11 voturi)    
    Moguli astia din lumea intreaga. (Marţi, 10 august 2010, 12:51)

    garabetian1 [anonim]

    traim prost sub limita existentei,plecam in pribegie lasundu-ne copii,sotiile.fratii,parinti in cautarea unui servici pentru ca ai nostri guvernanti prin lacomia lor au distrus economia si nu sunt un stare ca sa ne ofere un drept esential de supravietuire dreptul la munca.face declaratii incredibile care sunt indreptate impotriva propriului popor si intregi lumi civilizate.iar noi in loc sa ne simtim jigniti;ofensati tot impotriva altora ne indreptam armele si criticam masurile ce vor fi luate impotriva romaniei datorita unui conducator iresponsabil.vedem clar ca este tratat ca un paria de ceilalti presedinti nici unul nu-i acorda cea mai mica atentie,nu este chemat nicaieri in vizita ceea ce inseamna ca suntem izolati.iar noi fie ca suntem in tara fie ca traim afara suntem desconsiderati , umiliti ,batjocoriti dar in schim new mandrim cu al nostru presedinte care de cand ocupa functii nu a facut nimic benefic pentru cei pe acre l-au ales fie primar,ministru presedinte:vai de poporul asta
    • -1 (5 voturi)    
      tu crezi.. (Marţi, 10 august 2010, 14:35)

      hash [anonim] i-a raspuns lui garabetian1

      .. inca mai crezi in mos craciun si carmaciul suprem??!
  • +2 (8 voturi)    
    Interesu poarta fesu (Marţi, 10 august 2010, 12:52)

    buncrestin [utilizator]

    Mai nou Rusia moare de grija Occidentului...iar Marea Britanie moare de grija romanilor. N-am vazut nicaieri ca aceste ziare sa ia si alte puncte de vedere, pentru ca, pe de alta parte, tot ei plang soarta sistemului social european, tot ei plang soarta Europei care imbatraneste si are nevoie de sange proaspat, toti ei deplang natalitatea scazuta si se intreaba cine le vor plati pensiile, tot ei deplang soarta economiei proprii necompetitive din cauza salariilor ridicate pe care le iau bastinasii, tot ei isi plang batranii si copii de care nu are nimeni grija si care "costa" foarte mult...Nimeni nu vrea sa zica si faptul ca pentru ei toti acesti romani, polonezi si alte natii, exceptand cei foarte putini care se ocupa cu infractiuni, le-au adus o gura de aer de care aveau mare nevoie. Scopul lor este sa ii tina pe romanii emigranti in stare de perpetua emigratie, sa simta nesiguranta, sa accepte cat mai mult timp salarii mici si sa nu inceapa sa isi ceara drepturile si mai ales, sa nu cumva sa incerce sa se urce mai sus pe scara sociala. Bonus: imigrantii sunt carne de tun pentru Bocii si Gioneii locali.
  • -3 (9 voturi)    
    da... (Marţi, 10 august 2010, 12:57)

    laur [anonim]

    toate ca toate pana aici. una e sa faca circ intern si alta e sa ne puna pe cap alte tari...
  • -1 (11 voturi)    
    CEL MAI IUBIT DINTRE PAMINTENI. (Marţi, 10 august 2010, 13:24)

    nemesis [anonim]

    .Presa este de vina,celelate partide sunt de vina,moguli nationali si internationali sunt de vina,profesori,medici,clasa muncitoare,nou nascuti,pensionari ,capra vecinului.englezi,francezi,germani ,europa,america,pigmei,in fine toata planeta este de vina numai el este cel corect .Oameni buni stiti ce inseamna asta PERICOL in general oameni ca acestia au ajuns DICTATORI.
  • -1 (13 voturi)    
    Abstractie (Marţi, 10 august 2010, 13:46)

    iulicos [utilizator]

    Sa facem abstractie ca aceste lucruri au fost spuse de un retardat ca basescu. Sa ne gandim ca ele au fost rostite de altcineva. Vedeti ? Nu mai par atat de aberante. Asa este. Romanii chiar fac munci pe care occidentalii nu le mai fac de zeci de ani, fie pentru ca sunt prea grele fie pentru ca li se par degradante. Romanii care merg sa munceasca afara chiar merita laudati si dati ca exemplu puturosilor din tara care nu au loc de munca de ani de zile si se complac in aceasta situatie.
    Un lucru e clar. Basescu a devenit atat de antipatic si de hidos incat chiar si atunci cand are dreptate este criticat de toata lumea. Nu mai conteaza ce spune. Faptul ca o spune el e de ajuns sa starneasca iritare.
    • +2 (2 voturi)    
      de ce sa faci abstractie? (Miercuri, 11 august 2010, 12:55)

      Raluca [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      problema , dupa parerea mea, este ca in loc sa lucreze el si cu toti cei "alesi" ca sa traim noi bine pentru a rezolva situatia existenta pe piata muncii interna, sa relansam economia, sa iesim si noi din groapa cat inca mai suntem pe taramul asta, el zice mersi ca sunt destui romani pe alte meleaguri. after all, e mai bine sa ramana acolo ca ii este si lui Boc mai usor sa isi faca bugetele apeland la aritmetica de clasele 1-4 (cu cat sa crestem TVA ca sa acoperim deficitul de la asistenta sociala?) ca ar fi greu sa generam idei de afaceri si relansare. de asta nu putem face abstractie ca Basescu a facut aceste afirmatii.
  • 0 (2 voturi)    
    News-in a devenit agentie internationala? (Miercuri, 11 august 2010, 10:05)

    Mihai [anonim]

    A devenit news in agentie internationala de presa si nu stim noi? Sau rusii isi iau stirile de la Antena 3. Cred ca le face Geoana rezumatul si le trimite direct la Moscova.
  • +1 (1 vot)    
    paiul din ochi (Joi, 12 august 2010, 11:00)

    nahir [utilizator]

    bine ca nu-l vad pe putin al lor (maretul pilot care stinge incendii; mirobolantul scufundac in baikal; prietenul ursilor polari) si se leaga de basescul nostru.
    barna din curtea lor sa n-o vada (sau te pomenesti ca declaratii de genul asta sunt mangaieri pe capul lui geoana, patriciu si sov?).