Mai multe rachete lansate din Egipt au aterizat in orase de la granita israeliano-iordaniana

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 2 august 2010, 12:12 Actualitate | Internaţional


Un soldat israelian examineaza locul atacului
Foto: Agerpres
O racheta lansata din Egipt luni dimineata a cazut in portul Eilat, aflat in sudul Israelului, a anuntat armata israeliana, citata de CNN. Alte doua rachete au aterizat pe teritoriul Iordaniei, iar alte doua au cazut in Marea Rosie. Un sofer de taxi iordanian a fost ucis si alte patru persoane au fost ranite in portul Aqaba, au anuntat oficialii de la Amman.

"In aceasta dimineata, au fost auzite explozii in zona golfului Eilat. N-au fost raportate stricaciuni sau persoane ranite", a declarat un purtator de cuvant al Fortelor armate israeliene (IDF). Acesta a precizat ca armata si politia incearca sa determine locul de unde au fost lansate rachetele.

Radioul armatei israeliene a relatat ca una dintre rachete a aterizat in camp deschis, in apropiere de Eilat, in timp ce doua rachete au ajuns in teritoriul iordanian, provocand victime in localitatea Aqaba. Martorii au afirmat ca una dintre rachete a explodat intre doua masini parcate in orasul iordanian, spargand geamurile la un hotel din apropiere. Cinci persoane au fost ranite, dintre care una, un sofer de taxi, a murit din cauza ranilor suferite.

De asemenea, doua proiectile au cazut in Marea Rosie.

Radioul armatei israeliene a precizat ca rachetele au fost trase din Egipt.

IDF a afirmat ca se afla in contact cu oficialii militari iordanieni si egipteni care ancheteaza cazul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3338 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Sunt 4 iordanieni raniti, unul grav (Luni, 2 august 2010, 12:45)

    Ministerul iordanian al securitatii [anonim]

    Aqaba e chiar langa Eilat, teroristii egipteni vroiau sa traga in Eilat, insa au nimerit Iordania si M. Rosie:)) Asta e, putini ingineri arabi, mult mai putini decat imamii..
    • -3 (7 voturi)    
      pana ce Israelul nu face pace cu palestinienii (Luni, 2 august 2010, 14:04)

      george [anonim] i-a raspuns lui Ministerul iordanian al securitatii

      vom citi stiri de genul acesta atata timp cat Israelul continua colonizarea Ierusalimului de Est si blocada ilegala asupra Fasiei Gaza
  • -2 (8 voturi)    
    FARAON ? (Luni, 2 august 2010, 12:55)

    Petre [anonim]

    Dupa primele indicii, pare sa fie Faraon, care nu mai are curajul sa-l urmareasca pe Moise; figura cu Marea Rosie care ba se deschide, ba se inchide, nu a fost deloc fair ...

    Oricum, atomizarea Egiptului este acum perfect legitima; alternativ, se va institiui o zona de securitate de 1800 de km in nordul Egiptului, care va fi controlata de armata israeliana. Orice victmia civila nu reprezinta decat dezinformare miseleasca a arabilor.
    • +4 (6 voturi)    
      Ca sa spun drept... (Luni, 2 august 2010, 13:17)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      ...n-am prea inteles ce ai vrut sa zici, inafara de prostia care se desprinde de la prima privire.
      • -1 (1 vot)    
        Cum n-ai inteles? E chiar haios! (Luni, 2 august 2010, 15:28)

        Nikos [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Am ras la faza cu Faraon si Marea Rosie. Bine, nu prea tare, pentru ca luna asta fac un circuit in Orient, din care o noapte dorm la Eilat...pe sub pat, cred. Dincolo de ironie, e de apreciat si de invidiat tenacitatea cu care armata israeliana isi apara teritoriul si populatia. Nu discut acum de legitimitati, embargouri si etici politice, ci strict despre armata israeliana, Mi-as dori o armata romana atat de eficienta.
        • +1 (3 voturi)    
          Poti sa fii sigur... (Luni, 2 august 2010, 16:24)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Nikos

          ...ca legitimitatile, embargoul si etica politica nu sunt mai prejos decat aspectele pe care le apreciezi.
          Numai ca in neputinta lor de a invinge Israelul, arabii au inceput in ultimii ani sa intre pe faza incercarii de a delegimitiza tot ce face aceasta tara, doar-doar sa-si ralieze mai multi adepti.
          Cel putin cu gura...
    • +1 (1 vot)    
      nici o explozie nu e legitima (Luni, 2 august 2010, 13:56)

      eraZnus [anonim] i-a raspuns lui Petre

      nu pot sa ma abtin ...
      atomizarea oricarui alt petec de pamant ne afecteaza pe toti ...si nu ma refer doar la oameni ci toate specile de pe pamant care au dreptul la viata in egala masura cu noi...

      Stop razboiae ... high cu armonia !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Rachete (Luni, 2 august 2010, 13:15)

    Arieh [anonim]

    Stirea este gresita. Toate rachetele lansate din dasertul Sinai( Egipt) de catre gruparea terorista "GIHADUL MONDIAL" ,au cazut in orasul Akaba pe tritoriul Jordaniei. Singurul adevar este ca Akaba se afla la catva kilometri de Eilat.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu stiu de unde esti atat de sigur... (Luni, 2 august 2010, 13:54)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Arieh

      ...pe ceeace scrii.
      Trei rachete au cazut in Marea Rosie si cate una in Akaba si Eilat. In Akaba a fost ucis un om si alti patru au fost raniti. Racheta de la Eilat a cazut pe un teren pustiu.
      Ele au fost trase de catre teroristi apartinand uneia din organizatiile care colcaie in zona, probabil din teritoriul peninsulei Sinai - Egipt, desi egiptenii contesta posibilitatea inca inainte de a cerceta propriul teren.
      Iar pentru o documentare mai directa, deschide acest link:
      http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3928441,00.html
      Preferabila documentarea corecta in loc de a scrie din burta.
  • 0 (0 voturi)    
    stiti de ce era traficu asta auto in bucuresti? (Luni, 2 august 2010, 14:56)

    sdgf [anonim]

    se plimbau analistii politici de la o emisiune tv la alta. se pare ca cu netu asta, s-a mai rezolvat problema traficului. acia insa se aglomereaza...