Ahmadinejad: Vom trimite primul om in spatiu pana in 2019

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 23 iulie 2010, 22:50 Actualitate | Internaţional


Mahmoud Ahmadinejad
Foto: Captura Msnbc.com
Presedintele Mahmoud Ahmadinejad a declarat, vineri ca Iranul va trimite primul sau echipaj in spatiu pana in 2019. "Ca raspuns la rezolutiile inamicului, s-a decis ca dezvoltarea proiectului sa fie accelerata cu cinci ani", a declarat Ahmadinejad, relateaza Reuters. Puterile occidentale se tem ca Iranul are un program de dezvoltare a armelor nucleare, deoarece uraniul imbogatit poate fi utilizat atat pentru fabricarea combustibilului pentru reactoarele nucleare, cat si pentru fabricarea unei bombe atomice. De asemenea, acestea se arata ingrijorate de faptul ca tehnologia utilizata pentru a pune sateliti pe orbita poate fi folosita pentru a lansa atacuri cu bomba. Iranul a negat insa, aceste acuzatii si a insistat asupra faptului ca ambitiile sale nucleare sunt in intregime pasnice.

Primul satelit iranian, Omid, proiectat pentru strangerea de informatii si testarea de echipamente a fost lansat in februarie 2009 si a incheiat misiunea cu succes in data de 25 aprilie 2009. Intre timp au mai fost lansati inca 3 sateliti.

Pe 9 iunie, Consiliul de Securitate al ONU a impus un al patrulea set de sanctiuni impotriva Iranului pentru refuzul de a abandona programul sau de imbogatire a uraniului."Acele natiuni care ameninta Iranul se tem, dar le vom neutraliza frica", a declarat presedintele Iranului. "Ei au emis rezolutia si apoi a spus ca vor veni sa discutam. Foarte bine. Vom negocia, dar in asa fel incat vor regreta si nu vor mai face acelasi lucru a doua oara", a continuat Ahmadinejad.


Citeste mai multe despre   
















1929 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    SOC! Primul criminal in spatiu! (Vineri, 23 iulie 2010, 23:08)

    Alex [anonim]

    Eu propun ca Ahmadenijad sa inceapa cu el insusi. Ar fi primul criminal trimis in spatiu.
    Remember Neda!
    • -3 (9 voturi)    
      Ce prost esti! (Vineri, 23 iulie 2010, 23:38)

      Ce prost esti! [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ce prost esti! Bush ar fi primul criminal in spatiu!
      • +1 (9 voturi)    
        sau tu? (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 0:02)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ce prost esti!

        cu obsesiile tale cu tot...
        • -2 (6 voturi)    
          Pai vad ca tu ai obsesii cu criminali! (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 0:35)

          Pai vad ca tu ai obsesii cu criminali! [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          Pai vad ca tu ai obsesii cu criminali!:))) Penibil!
      • +2 (6 voturi)    
        am si eu o curiozitate (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 1:51)

        Mohamed_P [anonim] i-a raspuns lui Ce prost esti!

        ... parintii tai stiu ca stai pe net la ora asta?
        • -2 (4 voturi)    
          Doar mama ta stie! (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 2:57)

          Doar mama ta! [anonim] i-a raspuns lui Mohamed_P

          Doar mama ta stie!
        • +2 (4 voturi)    
          parintii lui sunt in spatiu (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 4:17)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Mohamed_P

          deja...
          • -1 (1 vot)    
            Ai vostri la capsuni! (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 10:30)

            Ai vostri la capsuni! [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Ai vostri la capsuni!
          • +1 (1 vot)    
            Deja stie, da! E aici cu mine! (Duminică, 25 iulie 2010, 12:47)

            EH [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Deja stie, da! E aici cu mine!
  • +2 (4 voturi)    
    OK.... (Vineri, 23 iulie 2010, 23:12)

    Hopeless [anonim]

    .....si....cad ziceai ca-l aduceti inapoi?!?!
  • +4 (8 voturi)    
    să ia lecţii de la fundamentalişti (Vineri, 23 iulie 2010, 23:13)

    ampersand [anonim]

    Fundamentaliştii islamici trimit săptămânal în spaţiu câte 30-50 de conaţionali.
  • +1 (5 voturi)    
    geoana 2 (Vineri, 23 iulie 2010, 23:19)

    tyty [anonim]

    mai stiu pe unu' care trimitea oameni in spatiu si s-a ratat.
  • +2 (8 voturi)    
    bai Shobo, tu stii ce e un #martir orbital#? (Vineri, 23 iulie 2010, 23:22)

    Viermele spatial islamic [anonim]

    Satelitul OmidA a satelizat pe orbita in 2009 o cutie in care se aflau..soareci si viermi, ca subiecti pt experimente iraniene ce pregatesc lansarea unui uman islamizat. La vremea respectiva s-a ras de #viermele spatial islamic#, mai ales ca pt a trimite un om in spatiu necesitatile si tehnologiile necesare sunt mult mai sofisticate si costisitoare decat pt niste viermi.
    Se pare ca acest iluminat de Ahmadinejad e absolut decis sa trimita pe orbita un voluntar islamic (desi in acest moment Iranul nu e capabil nici sa inlocuiasca piesele de la Boeing-urile maivechi sau sa-si construiasca singur rafinarii, importa 60% din benzina).
    Si uite asa vom asista probabil la primul atac sinucigas spatial !

    Dementii fanatizati religios nu trebuie sa aiba la indemana asemenea tehnologii, nucleare sau spatiale, cu ei nu se poate discuta rational si asta se vede toata ziua la stiri, inclusiv pe al jazeera!
    • -4 (8 voturi)    
      Rasistule taci! (Vineri, 23 iulie 2010, 23:43)

      Rasistule taci! [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Dement fanatic esti tu, ca urasti niste oameni pe care i-ai vazut numai la tv, si crezi ca stii adevarul si arunci cu laturi rasiste si mizerii! CIne esti tu sa negi dreptul unei tari sa aiba acces la spatiul cosmic?
      Sau esti invidios ca Romania nu e in stare sa-si trimita "elitele" nici pana la mare in vacanta, ce sa mai vorbim de spatiul cosmic!

      Vad pe aici numai comentarii rasiste si pline de venin, de la niste inculti care insulta credinta si cultura a peste un miliard jumatate de oameni de pe acest pamant! Cine sunteti voi, mediocrilor sa jigniti un miliard jumatate de oameni?? Pai daca astia ar fi teroristi cum ii faceti voi, ar insemna ca va sarea mamaliga in aer demult! Asa ca mai bine abtineti-va de la comentarii si documentati-va, si nu mai fiti invidiosi ca altii pot sa evolueze, chiar daca sunt injurati de "bunii crestini" ai acestei lumi!
      Si hai acuma, injurati-ma, cenzurati-va, in bunul vostru spirit crestin, pe care l-ati invatat de mici!
      Crucificati-ma si votati-mi negativ parerea!
      • +1 (7 voturi)    
        mai draga (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 1:47)

        gique [anonim] i-a raspuns lui Rasistule taci!

        Iranul n-are decat sa-si trimita oamenii in spatiu daca doreste. Tehnologia lor e echivalenta cu cea a americanilor sau rusilor de acum 60 de ani deci au de unde sa creasca. Ca-si doresc asta, e mai mult decat evident prin prisma sacrificiilor pe care le-au facut doar ca sa arate bine: cum bine zicea viermele, nu sunt nici macar in stare sa produca benzina suficienta pentru consumul intern (anual importa de peste 15 miliarde $, cam cat fac exporturile lor de petrol pe aproape 4 luni).

        In domeniul nuclear stralucesc de asemenea: lucreaza de prin anii 80 la programul ala al lor, comparativ americanii l-au terminat in vreo 14 luni, in conditiile in care nimeni nu mai facuse asa ceva inaintea lor, toate tehnologiile au fost construite de la zero si nu aveau la momentul inceperii proiectului decat niste formule pe foaie :)

        Cat despre mediocritate aici, din pacate :), lumea musulmana ne cam da clasa: din aia 1.5 miliarde cativa sunt mai rasariti, restul sunt cel mult mediocrii. Ca fapt divers, intreaga lume musulmana produce mai putina literatura stiintifica decat Spania, iar la capitolul inovatii sunt aproape inexistenti.

        Apreciez totusi la tine limbajul elevat si erudit, coerenta exprimarii, profunzimea argumentarii si faptul ca nu-ti pierzi cumpatul asemenea oamenilor impulsivi din fire si mediocrii ca intelect. E clar ca esti un om inteligent si sper sa te mai citim pe aici cat de curand :))

        Pa si ai grija de tine !
        • -3 (5 voturi)    
          Ironia ta e ieftina ca tine (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 3:09)

          Draguta! [anonim] i-a raspuns lui gique

          Pasarel, daca tu ai pretentia de la o civilizatie care de la ultimele cruciade e tinuta in ocupatii si razboaie, sanctiuni economice, blocade, lovituri de stat si care a fost terenul de fotbal al USA vs URSS, inseamna ca nu gandesti! E ca si cand ai invinovati un om care e batut incontinuu, ca nu e cult si nu se comporta frumos!
          Aberatia ta se numeste ipocrizie second hand!
          Iranul are program nuclear si e un ghimpe incomod pt multi, si s-a dezvoltat cat a putut desi e tinta blocadelor si a sanctiunilor internationale(a se citi USA) de peste 30 de ani! Noi am avut si clauza natiunii celei mai favorizate, bani de la FMI, investitii internationale si suntem 0!
          Literatura stiintifica, Spania? Cred ca nu stii originile Spaniei si cam cat din cultura si limba lor provine de la mauri! Pfff! Pana si eroul lor, Rodrigo DIaz, El CID( el cid- el saidi= stapanul), conducatorul Valenciei, a fost peste 10 ani mercenar al Saragosei, condusa atunci de mauri! Spania cea catolica isi neaga istoria si se face ca ploua cand vine vb de Ibn Rushd, Cordoba, Alhambra, fabricile de hartie, primele spitale din europa, bazele chirurgiei, etc.
          Eu apreciez ironia si simtul umorului, dar cand sunt dublate de substanta, argumente concrete, idei bazate pe fundamente, nu prejudecati si rasisme ieftine!
          Te mai astept si eu pe aici, poate mai inveti ceva! Selam( si nu, nu sunt musulman)!
          • 0 (0 voturi)    
            cap ai minte ce-ti mai trebuie? (Marţi, 27 iulie 2010, 21:08)

            smen [anonim] i-a raspuns lui Draguta!



            bati campii cu spania si de tine cred ca si-ar rade pana si sugarii. argumentul cu cidul e pe cat de hilar pe atat de naiv...  argumentul tau se numeste om de paie.

            omul ti-a dat niste exemple bine documentate si usor verificabile... influenta maura, desi a exista pana la Reconquista, e una minora in ceea ce priveste contributia moderna stiintifica a Spaniei

            incercarile tale de a gasi fel si fel de scuze penibile unor salbatici, in marea lor majoritate, sunt la fel de ridicole...
        • -1 (1 vot)    
          Las-o moale "draguta"! (Duminică, 25 iulie 2010, 12:46)

          El CID [anonim] i-a raspuns lui gique

          Pasarel, daca tu ai pretentia de la o civilizatie care de la ultimele cruciade e tinuta in ocupatii si razboaie, sanctiuni economice, blocade, lovituri de stat si care a fost terenul de fotbal al USA vs URSS, inseamna ca nu gandesti! E ca si cand ai invinovati un om care e batut incontinuu, ca nu e cult si nu se comporta frumos!
          Aberatia ta se numeste ipocrizie second hand!
          Iranul are program nuclear si e un ghimpe incomod pt multi, si s-a dezvoltat cat a putut desi e tinta blocadelor si a sanctiunilor internationale(a se citi USA) de peste 30 de ani! Noi am avut si clauza natiunii celei mai favorizate, bani de la FMI, investitii internationale si suntem 0!
          Literatura stiintifica, Spania? Cred ca nu stii originile Spaniei si cam cat din cultura si limba lor provine de la mauri! Pfff! Pana si eroul lor, Rodrigo DIaz, El CID( el cid- el saidi= stapanul), conducatorul Valenciei, a fost peste 10 ani mercenar al Saragosei, condusa atunci de mauri! Spania cea catolica isi neaga istoria si se face ca ploua cand vine vb de Ibn Rushd, Cordoba, Alhambra, fabricile de hartie, primele spitale din europa, bazele chirurgiei, etc.
          Eu apreciez ironia si simtul umorului, dar cand sunt dublate de substanta, argumente concrete, idei bazate pe fundamente, nu prejudecati si rasisme ieftine!
          Te mai astept si eu pe aici, poate mai inveti ceva! Selam( si nu, nu sunt musulman)!
        • 0 (0 voturi)    
          Esti amuzant! (Miercuri, 28 iulie 2010, 11:39)

          asa [anonim] i-a raspuns lui gique

          Pasarel, daca tu ai pretentia de la o civilizatie care de la ultimele cruciade e tinuta in ocupatii si razboaie, sanctiuni economice, blocade, lovituri de stat si care a fost terenul de fotbal al USA vs URSS, inseamna ca nu gandesti! E ca si cand ai invinovati un om care e batut incontinuu, ca nu e cult si nu se comporta frumos!
          Aberatia ta se numeste ipocrizie second hand!
          Iranul are program nuclear si e un ghimpe incomod pt multi, si s-a dezvoltat cat a putut desi e tinta blocadelor si a sanctiunilor internationale(a se citi USA) de peste 30 de ani! Noi am avut si clauza natiunii celei mai favorizate, bani de la FMI, investitii internationale si suntem 0!
          Literatura stiintifica, Spania? Cred ca nu stii originile Spaniei si cam cat din cultura si limba lor provine de la mauri! Pfff! Pana si eroul lor, Rodrigo DIaz, El CID( el cid- el saidi= stapanul), conducatorul Valenciei, a fost peste 10 ani mercenar al Saragosei, condusa atunci de mauri! Spania cea catolica isi neaga istoria si se face ca ploua cand vine vb de Ibn Rushd, Cordoba, Alhambra, fabricile de hartie, primele spitale din europa, bazele chirurgiei, etc.
          Eu apreciez ironia si simtul umorului, dar cand sunt dublate de substanta, argumente concrete, idei bazate pe fundamente, nu prejudecati si rasisme ieftine!
          Te mai astept si eu pe aici, poate mai inveti ceva! Selam( si nu, nu sunt musulman)!
    • -1 (5 voturi)    
      Esti terminat psihic! (Vineri, 23 iulie 2010, 23:45)

      Esti terminat psihic! [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Daca ma uit la Realitatea TV si Antena 1.2.3, inseamna ca romanilor ar trebui sa li se interzica curentul electric, apa si mancarea, la cata prostie si ignoranta produce tara asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Pe cine... (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 12:35)

      SlammerKramer [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      ... sa trimita in spatiu? Pai chiar pe presh... Ahmadinejad, si eventual, ca sa economiseasca niste bani, sa il satelizeze fara costum!
  • 0 (6 voturi)    
    Spiritul occidentului (Vineri, 23 iulie 2010, 23:45)

    vasile [anonim]

    In afara de occidentul geografic, occidentul spiritual il gasim in multe parti, Japonia, Corea de sud, Romania, elita Indiei este pro americana si por occidentala, iar China copiaza accelerat modelul capitalist si stilul de viata occidental. Le va fi greu islamistilor radicali sa lupte impotriva musulmanilor moderati satui de atata sete de violenta si impotriva lumii intregi. Chiar si dupa mai multe atacuri teroriste occidentul si-a pus singur limite civilizate in a lupta cu islamistii. Daca ar fi fost atacata URSS sau Germania lui Hitler, raspunsul ar fi fost dur si fara mila, raspunsul civilizat al europenilor la terorism, este interpretat de catre islamisti ca un semn de debilitate. Iranul profita de populatia civilizata a occidentului care nu permite ca politicieni militaristi sa verse sange fara un motiv serios. Ahmadenijad este un om profund religios, care isi imagineaza ca D-zeu va ajuta Iranul sa ajunga o superputere si sa exporte idei religioase radicale.
    • +1 (5 voturi)    
      Ahmadinejad e profesor (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 0:17)

      Kios [anonim] i-a raspuns lui vasile

      universitAhmadinejad e profesor ar si un bun manipulator! E departe de a fi un om religios, are el treaba cu religia cam cat ai tu treaba cu cunoasterea istoriei si a politicii mondiale! Scuza-ma ca iti spun, dar esti pe dinafara! iranul are tot dreptul sa evolueze asa cum si USA a evoluat, sau numai jandarmul lumii are dreptul sa zboare in spatiu, sa aibe arme nucleare si sa discteze politica mondiala cu bombe inteligente si genociduri mascate sub denumirea de embargouri? Bv lor Iranienilor ca misca ceva in tara lor, nu ca Romania, marea democratie care in 20 de ani n-a realizat nimic!
      • 0 (6 voturi)    
        De acord cu Kios (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 2:09)

        bebebe [anonim] i-a raspuns lui Kios

        Iranul are drepturi egale cu toate tarile sa dezvolte programe de care vor ei. De sa fie numai SUA aia smechera, care sa aiba ea totul si sa ii controleze pe toti? In numele Americii, s-au facut atrocitati multe si nestiute, nu le mai pupati picioarele atata americanilor! Vedeti numai stirile cu Esca si Irealitatea si atata stiti... Gata, inapoi in ograda noastra!
  • +1 (1 vot)    
    Sustineti occidentul! (Vineri, 23 iulie 2010, 23:47)

    dorin [anonim]

    Ajutati cu pc-ul vostru un program din Boinc, alegeti unul care va place.
  • -3 (5 voturi)    
    Legat de Iran si USA (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 3:16)

    Iran [anonim]

    Puteti sa aberati voi cat vreti cu Iran si fundamentalisti, si bombe si ce vreti voi, dar faptele spun asa:
    Marea democratie a lumii, USA, cea considerata cerebrala si echilibrata, pe care i-au asteptat bunicii vostri in munti din 48 pana in 89, a folosit bomba atomica de 2 ori asupra Japoniei, o tara deja capitulata, si asta numai pt a da un mesaj clar: Noi facem regulile. si totul merge cum vrea muschii nostrii!
    Deci, pana cand vreo tara araba, va invada vreo tara crestina, sau va avea la activ genocide ca Hiroshima si Nagasaki, au prezumptia de nevinovatie si de cinste, si au toate drepturile pe care si USA-UK-EU le au, adica acces la stiinta, programe nucleare si spatiale!
    Ce ipocriti sunteti, va plangeati ca arabii nu inventeaza nimic si nu fac nimic, iar cand fac ceva, brusc devin un pericol! Va e frica ca va arunca shaorme in freza, din spatiul cosmic. sau ca va bruiaza satelitii cu Taraf TV si Spice?
    • 0 (4 voturi)    
      istoria pustiule (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 12:51)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Iran

      Japonia a capitualat dupa cele 2 bombe...Japonia a atacat in prima faza pe americani ..si da o natiune neprietena si necooperanta poate fi un pericol,istoria a aratato ,istorie pe care ar trebui sa o citesti !
      • -1 (1 vot)    
        Nici tu nu crezi ce afirmi! (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 16:56)

        Nici tu nu crezi! [anonim] i-a raspuns lui ady

        Japonia era deja un stat capitulant, nu mai aveau armata, nimic! E ca si cand USA dupa cucerirea Iraqului ar fi dat si bomba atomica doar asa, sa arate ce putere au ei!
        Cat despre Pearl Harbour, a fost asa de adevarat cat a fost si Golful Tonkin(deja te-am bagat in ceata)!
        Pearl Harbour a fost prilejul perfect pe care USA il astepta, la fel ca Tonkin, sau 9/11!
        E dubios cum atunci cand vor sa intre in anumite conflicte, sau sa creeze conflicte, apar momentele oportune!
        Istoria ar trebui sa o citesti tu, si ma rog de ce e un pericol o natiune neprietenoasa? Pentru interesele cui e periculoasa? Germania lui Hitler a fost neprietenoasa, de ce? pentru ca au facut Holocaustul nu? Ei bine si USA au propriul lor holocaust cu amerindienii, spaniolii si portugezii au holocaustul lor cu populatiile bastinase din America latina, nu mai vorbesc de extradarea in timpul lui Torquemada a peste 200.000 de evrei! Astea au fost natiuni "prietenoase"? Rusia e o natiune "prietenoasa"? Sau privim istoria selectiv, dupa cum ni se nazare interesul sau opinia discriminatorie?
        Citeste tu istoria USA sa vezi ce natiune prietenoasa sunt ei, si cat de cooperanti sunt cand vine vorba de interesul lor personal si cand nu respecta nici o regula si dau cu pumnul in masa in fata EU si NATO!
        Argumentele tale sunt valabile ca si legaturile pe care ti le-ai facut la tenisi, "pustiule"!
        nu exista natiuni prietenoase si cooperante, exista dreptul fiecarei natiuni de a isi proteja propriile interese si de a avea posiblitatea de a se dezvolta atat social, economic cat si militar! Si nu are nimeni dreptul sa puna etichete si sa catalogheze o tara ca fiind neprietenoasa, mai ales atunci cand la baza acestei etichetari sta frustrarea, rasismul si minciuna!
        Comprendes "pustiule"?
      • -1 (1 vot)    
        Istoria cui o stii tu? (Duminică, 25 iulie 2010, 12:45)

        aSD [anonim] i-a raspuns lui ady

        Japonia era deja un stat fara armata viabila la momentul primei bombe atomice! Deja se negocia pacea, dar americanii au vrut sa arate ce pot intregii lumi, mai ales rusilor, si au facut un show de forta cu mesaj clar prin aceste bombe! Mesajul a fost unul extrem de concis: no ifacem ce vrem noi, cand si cum vrei noi, si totul se intampla dupa regulile noastre! Acest moment a marcat politica USA de atunci pana acum! Ei nu iau in seama deciziile natiunilor unite, si atunci cand primeaza interesul lor, claca peste cadavre, drept international, cultura, religii, libertate de exprimare,tratate internationale, doar pentru a isi realiza interesul propriu!
        E cel putin hilar conceptul tau de natiune "neprietena si necooperanta", ar fi interesant sa-mi dai un exemplu de natiune cooperanta si prietenoasa! In caz ca in cartile tale de istorie nuscrie, nu exista asa ceva, tarile au interese proprii si fac tot ce pot pentru a isi realiza obiectivele! Nu exista prietenie si cooperare, exista doar interese comune, aliante de moment, lovituri de stat, regimuri papusa si asa mai departe! Si oricum, nu vad in cazul USA "prietenia" si "cooperarea", in schimb vad ca au omorat inutil milioane de oameni, au facut epurarea etnica a amerindienilor, inainte ca nazistii sa fi existat macar, sunt singurul stat "prietenos" si "ooperant" care a folosit bomba atomica, sunt inventatorii omorului legal camuflat prin notiunea de embargo, si din atata prietenie si cooperare, se cred jandarmul lumii!
        Probabil ca istoria pe care ai citit-o tu, a fost scrisa undeva prin Tennesse, sau South Dakota, dar te asigur ca e departe de istoria reala, si realitatea ce ne inconjoara!
        Asa ca draguta, lasa ironiile cu "pustiule", ca din ce vad cunostintele tale de istorie sunt la fel de solide ca nodul de la tenesii tai "daidas"!
  • +1 (5 voturi)    
    iran (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 7:19)

    alin [anonim]

    S-ar putea sa nu mai apuce acest Saddam Hussein al Iran-ului sa faca ce si-a propus. ONU, USA, Israel, asteapta ca pana la sfarsitul anului sa se vada efectele noilor sanctiuni impuse Iran-ului, in caz contrar se va da unda verde atacarii acestuia.
    • 0 (2 voturi)    
      IRAN nu e IRAQ! (Duminică, 25 iulie 2010, 12:00)

      IRAN nu e IRAQ! [anonim] i-a raspuns lui alin

      In momentul cand vor incerca sa intre o sa fie foarte urat! Dar stai cool ca n-au curaj! Asa cum n-au avut curaj nici cu Coreea de Nord! USA au curaj numai cu tari mici, si atunci sprijiniti de ONU, Israel, UK si cine mai vrei tu! Pe cont propriu, USA n-au fost in stare nici sa rezolve the bay of Pigs! Si ca fapt divers, Saddam Hussein a primit aviz pozitiv pentru intrarea in Kuweit de la USA, vezi intalnirile cu Donald Rumsfeld si cu ambasadorul USA la Baghdad! Era si normal, doar Saddam Hussein era papusa introdusa in scena de USA, ei l-au pus la putere, ei l-au dat jos! Pe de alta parte, Iranul nu e Iraq-ul, nici Romania sau vreo adunatura de ametiti! Pentru Iran razboiul e un sport national si o sa ii faca pe americani sa isi doreasca sa isi fi vazut de ale lor! USA nu e in stare sa rezolve Iraq-ul sau Afghanistanul( bine, neoficial, nici nu vor, pentru ca starea de tensiune motiveaza ocupatia lor) , iar daca se risca in Iran va fi cea mai mare greseala a lor de la Vietnam incoace! Singura lor sansa e cooptarea Rusiei in alianta asta impotriva terorii, altfel nu au nici o sansa!
  • -1 (1 vot)    
    Fapte nu vorbe! (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 10:32)

    Alin [anonim]

    Puteti sa aberati voi cat vreti cu Iran si fundamentalisti, si bombe si ce vreti voi, dar faptele spun asa:
    Marea democratie a lumii, USA, cea considerata cerebrala si echilibrata, pe care i-au asteptat bunicii vostri in munti din 48 pana in 89, a folosit bomba atomica de 2 ori asupra Japoniei, o tara deja capitulata, si asta numai pt a da un mesaj clar: Noi facem regulile. si totul merge cum vrea muschii nostrii!
    Deci, pana cand vreo tara araba, va invada vreo tara crestina, sau va avea la activ genocide ca Hiroshima si Nagasaki, au prezumptia de nevinovatie si de cinste, si au toate drepturile pe care si USA-UK-EU le au, adica acces la stiinta, programe nucleare si spatiale!
    Ce ipocriti sunteti, va plangeati ca arabii nu inventeaza nimic si nu fac nimic, iar cand fac ceva, brusc devin un pericol! Va e frica ca va arunca shaorme in freza, din spatiul cosmic. sau ca va bruiaza satelitii cu Taraf TV si Spice?
  • +1 (1 vot)    
    ambitiile lui fane spoitoru (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 12:09)

    cititor-privitor [anonim]

    Hai sa fim seriosi.
    In afara de ambitii si de orgolii bolnavicioase,nu sunt prea multe de capul lor.
    Acesti urmasi ai persilor ce traiesc cu nostalgii imperiale,erau foarte bine caracterizati de vechii greci care i-au infrant si i-au oprit din expansiune.
    Greoi la minte, incapabili sa gandeasca logic,acum sunt indoctrinati religios si sunt cu atat mai mult iresponsabili si periculosi.
    Este extrem de periculos ca un popor islamizat sa posede arme nucleare.
    Daca ar putea si-ar face centuri nu din explozivii clasici ci nucleari.
    Pentru ei este important sa distruga cat mai mult si daca se poate mai ales crestini.
    Cine a vizitat manastirea Sfanta Elena din Egipt a putut vedea mii de cranii de crestini,singura lor "vina" era ca sunt crestini,omorati de vechii persi,iranienii de azi.
    Ura lor si fanatismul lor nu au limite.
    Nici nu va imaginati ce pericol poate reprezenta nu numai iranienii dar toti indoctrinatii islamisti.
    Pentru a nu dezvolta prea mult subiectul redau pe scurt afirmatiile unui islamist.
    Voi crestinii iubiti viata noi iubim moartea.
    Curat satanism.
  • 0 (0 voturi)    
    cine are timp de fane spotoru (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 15:37)

    cititor-privitor [anonim]

    Hai sa fim seriosi.
    Nu da nimeni doi bani pe spusele lui acest fane spoitoru.
    Daca importa din Izrael cativa savanti ar mai avea o sansa.
  • -1 (1 vot)    
    Numai experti pe aici! (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 16:59)

    Edy [anonim]

    Vad pe aici numai comentarii rasiste si pline de venin, de la niste inculti care insulta credinta si cultura a peste un miliard jumatate de oameni de pe acest pamant! Cine sunteti voi, mediocrilor sa jigniti un miliard jumatate de oameni?? Pai daca astia ar fi teroristi cum ii faceti voi, ar insemna ca va sarea mamaliga in aer demult! Asa ca mai bine abtineti-va de la comentarii si documentati-va, si nu mai fiti invidiosi ca altii pot sa evolueze, chiar daca sunt injurati de "bunii crestini" ai acestei lumi!
    Si hai acuma, injurati-ma, cenzurati-va, in bunul vostru spirit crestin, pe care l-ati invatat de mici!
    Crucificati-ma si votati-mi negativ parerea!
  • 0 (0 voturi)    
    cine are timp.... (Duminică, 25 iulie 2010, 14:35)

    cititor-privitor [anonim]

    Cine are timp sa asculte ce spune acest fane spoitorul.
    Mai bine ramanea la spoit tingirile din satul lui.