Camera inferioara a Parlamentului belgian a interzis vălul musulman care acopera faţa. Amnesty International a condamnat votul

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 30 aprilie 2010, 8:57 Actualitate | Internaţional


Burqa, un obiect controversat
Foto: Agerpres
Camera inferioara a Parlamentului belgian a aprobat joi o lege care interzice purtarea in public a valului islamic si a altor obiecte de imbracaminte care acopera fata femeilor, transmite CNN. Documentul trebuie sa fie validat si de catre Senatul de la Bruxelles. Un eventual vot pozitiv al senatorilor ar face ca Belgia sa fie prima tara europeana care interzice burqa.

Dominiq van Dendossche, purtator de cuvant al Parlamentului belgian, a declarat ca s-au inregistrat 136 de voturi "pentru", nicio obiectie si doua abtineri.

Femeile care incalca legea sunt pasibile de amenzi de 15-25 de euro sau inchisoare de pana la sapte zile.

Parlamentarii belgieni au declarat ca au votat legea atat din motive de securitate, dar si morale. "Credem ca toata lumea trebuie sa isi arate chipul in spatiile publice. Trebuie sa ne aparam valorile legate de libertatea si demnitatea femeilor", a declarat recent Denis Ducarme, reprezentant al miscarii reformiste, care a initiat proiectul de lege.

"Majoritatea femeilor musulmane in Belgia si Europa nu accepta burqa sau niqab-ul. Numai 10% dintre ele sunt asa radicale", a mai spus el, acuzand influente din Pakistan si Afganistan care incurajeaza ascunderea chipului.

Belgia gazduieste aproximativ 281.000 de musulmani, dintre care, potrivit lui Ducarme, 300 sau 400 de femei poarta aceste văluri.

Organizatia Amnesty International a condamnat imediat votul deputatilor belgieni, despre care afirma ca incalca tratatele internationale. "O interdictie generala asupra purtarii vălului ar viola drepturile la libertatea de exprimare si religie a acelor femei care aleg sa isi exprime identitatea sau credinta astfel", a declarat recent secretarul general al Amnesty International, Claudio Cordone.

Expertii sunt de parere ca legea va trece usor de Senatul belgian.


Citeste mai multe despre   


















2951 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    BRAVO! (Vineri, 30 aprilie 2010, 8:50)

    Anti A1, A2, A3, A4 [anonim]

    Bravo lor, belgienilor! Asa cum o femeie crestina care merge in tara musulmana nu se poate imbraca asa cum doreste, la fel si femeile musulmane sa se supuna legilor din tarile crestine.
    • +12 (16 voturi)    
      Perfect de acord (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:32)

      cyp [utilizator] i-a raspuns lui Anti A1, A2, A3, A4

      Cum noi daca mergem in tari straine tre' sa ne supunem "regulilor" de acolo mi se pare normala reciprocitatea.
    • +3 (7 voturi)    
      Amnesty International... (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:44)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Anti A1, A2, A3, A4

      ...are agenda ei de lucru foarte bine stabilita:
      1. 95% din condamnari trebuie sa fie antiisraeliene.
      2. 4% trebuie sa fie anti-occidentale.
      Pentru capitolele 1 si 2 baza condamnarilor este orice reclamatie din sursa araba si in general musulmana.
      3 Nu mai mult de 1% trebuie sa fie dedicat tot restului lumii pentru, nu-i asa, sa fie pastrata proportia corecta a crimelor produse in lume...
      Pentru edificare, puteti cauta singuri in palmaresul A. I.
      Destinatia initiala a organizatiei a fost de fapt promovarea amnistierii detinutilor din lume, dar acolo s-a uitat de asta.
      De curand uneia din activistele de frunte a A. I. i s-a facut vant din organizatie pentruca n-a fost de acord cu "agenda".
      Apropo, ce legatura e intre amnistie si burka?
      Cam aceeasi ca intre barabula si prefectura!
      • -5 (7 voturi)    
        pune mai bine mana pe carte... (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:07)

        capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        si nu`ti da cu parerea daca n`ai nici un habar;
        pt. cultura generala a autorului de articol si a cititorilor, pot sa spun ca daca se ajunge la CEDO (plangeri formulate de arabii nermultumiti) femeile arabe sau organizatiile care lupta pt. identitatea lor religioasa au toate sansele de castig...
        am sa dau un exemplu: in urma cu cativa ani Franta a interzis (la presiunea organizatiilor ce lupta pt drepturile animalelor) evreilor si organizatiilor acestora taierile rituale de animale; evreii sau plans la CEDO si au castigat...
        este regretabil ca multe persoane condamna cultura araba si obiceiurile acestei populatii, fara sa cunoasc aca dupa perioada de haos ce a urmat decaderii imperiului roman, arabii au avut propria renastere, anterioara celei europene...
        probelema se pune astfel, daca interzicem astazi portu` islamic, maine ne putem trezi cu interzisu` portului cruciulitei la gat - caz in care marea masa a ortodoxiei romanesti nu va fi la fel de fericita ca si la interzisul portului islamic;
        despre Amnesty International si despre eforturile acestei organizatii, nu putem sa spunem decat jos palaria.....
        • +3 (3 voturi)    
          Cultura araba. (Vineri, 30 aprilie 2010, 20:26)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui capatu` satului

          Probabil n-ai observat ca nu m-am referit la cultura araba, asa ca ai dat cu maciuca in vant.
          Nici nu m-am referit la CEDO, care n-are legatura cu articolul.
          Cat despre a pune mana pe carte, ia-o mai usurel. N-ai de unde sa stii ce cunosc in problema culturii arabe si nu e aici locul sa ne facem teste.
          Cert este ca stralucita cultura araba n-a reusit sa dea o singura universitate in topul mondial al primelor 100, nicio cercetare stiintifica revolutionara, iar laureatii Nobel arabi se numara pe degetele unei singure maini.
        • +3 (3 voturi)    
          Capatul satului, (Sâmbătă, 1 mai 2010, 11:37)

          haril [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

          n-ai inteles,care este subiectul articolului si divaghezi,dupa cum iti convine tie si musulmanilor sclavagisti.Era vorba de4spre drepturile femeilor de a hotari singure,daca doresc sau nu statutul de sclave al;e unui barbos incult si violent.In al 2-lea rand,si nu ultimul,problema impunerii portului islamic intr-o tara cu traditie crestina,este similara cu o insulta adusa tarii gazda.Daca ai hotarat sa emigrezi intr-o alta tara,vei trebui sa respecti pe membrii de drept ale acelei tari,printr-o imbracaminte si un comportament laic,atunci cand te afli in public.Se mai poate exemplifica si altfel,e ca si cum tu vii,invitat sau nu,la mine in casa si incerci sa-mi impui mie sa fac. cea ce tu imi ordoni.Rezultatul logic va fi acela ca eu sa-ti arat usa de la iesire.Siu mai are o explicatie aceasta lege,tinand cont de atentatele teroriste facute de femeile musulmane din ultima vreme,fata sa fie libera pentru a asigura identificarea persoanelor si imbracamintea sa nu poata ascunde o bomba sub ea.Nimeni nu cere ca femeia sa nu poarte o basma sau o palarie si nici nu pretinde portul obligatoriu al unei minijupe.
          • 0 (0 voturi)    
            serios??? (Marţi, 4 mai 2010, 14:55)

            cristi [anonim] i-a raspuns lui haril

            draga domnule,

            unele femei musulmane poarta burqa din proprie initiativa.

            "insulta adusa tarii gazda" sa fim seriosi, in Europa care se pretinde izvor de multiculturalism nu poti spune asa ceva.

            "tara cu traditie crestina" - belgia e stat laic, are o constitutie laica care promoveaza libertatea religioasa.

            respect "prin imbracaminte si comportament laic" - adica???
  • +21 (27 voturi)    
    Sa vedem invers (Vineri, 30 aprilie 2010, 8:54)

    Andu [anonim]

    Cand vor aproba musulmanii purtarea fustelor mini in tarile lor, o sa mai discutam si noi de valul musulman.
  • +18 (22 voturi)    
    Saracele femei....ce le mai persecuta Belgienii! (Vineri, 30 aprilie 2010, 9:41)

    Crosheta [utilizator]

    Nu-i obliga nimeni sa stea in Belgia imbracati asa!
    Pot sa se intoarca frumos acasa in "Afganistan", unde e frumos si bine si unde isi pot practica religia in "liniste" si "pace".
    Nu cred ca-i interzice Belgia, nici unui musulman, sa se intoarca in propria tara in caz ca nu-i convin legile tarii adoptive... si asta e valabil pretutindeni in lume.
    Nu-ti convine...esti liber sa pleci.
    Esti intr-o tara adoptiva, atunci ori te supui legilor respectivei tari (indiferent ca ti se par bune sau proaste) sau poti sa pleci!
    • 0 (2 voturi)    
      Da! Crosheta. (Sâmbătă, 1 mai 2010, 13:32)

      barghieru [utilizator] i-a raspuns lui Crosheta

      Bravo! Mai scutit sa nu mai repet ce am avut de zis.
  • +16 (20 voturi)    
    Amnesty International (Vineri, 30 aprilie 2010, 9:48)

    cititor [anonim]

    Ceea ce zice Amnesty International inseamna ca nici cei care se detoneaza din motive religioase nu trebuie condamnati; trebuie lasati in pace daca ei astfel aleg sa-si exprime credinta.

    Domnilor de la Amnesty International le-as spune ca este complet normal sa iti exprimi credinta cum doresti atata timp cat prin exprimarea ta nu stanjenesti/pui in pericol persoanele din jurul tau.

    O femeie care poare burqua si face diferite fapte pedepsibile de lege nu poate fi prinsa daca este filmata deoarece este imposibila identificarea ei.

    Pe de alta parte, daca te duci noaptea pe strada si la un colt de strada te intalnesti cu o ninja toata imbracata in negru si cu fata acoperita, numai sentiment de siguranta si de liniste nu-ti da.. asta zic din experienta proprie
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:04)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui cititor

      mai mult: cine e amnesty international sa se bage peste votul democratic al unei tari???
      daca asa vor muschii belgienilor sa traiasca in comunitate, fara voal, decizia lor de ce nu e respectata??? detin amnesty adevarul global care sta deasupra tuturor adevarurilor locale??
  • +22 (24 voturi)    
    mda, (Vineri, 30 aprilie 2010, 9:50)

    asd [anonim]

    Daca sunt obligate in tarile arabe sa poarte sacul ala pe cap, Amnesty International sare in sus ca le sunt incalcate drepturile la femei, egalitate bla bla.

    Daca e interzis valul, Amnesty International iar sare in sus.
    • -16 (24 voturi)    
      nu vad neconcordanta (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:14)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui asd

      Fiecare trebuie sa aiba dreptul de a alege cum se imbraca - asta e pozitia AI.
      • +11 (13 voturi)    
        mda (Vineri, 30 aprilie 2010, 9:51)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        ai si nu ai dreptate.
        1. daca io am chef sa numa imbrac, sa ma plimb gol pusca pe strada pe ca asa am io chef, am voie? n-am si nu numai in belgia, ci oriunde in europa.

        2. multe din cele care poarta valulintegral il poarta pentru ca asa vrea muschii lu barbatu-sau, nu din proprie initiativa, deci nu-si alege liber imbracamintea.
      • +9 (11 voturi)    
        si (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:42)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        ...la volan de unde stii ine este?
        sau daca nu cumva sub valul asta se acunde un criminal..sau o criminala!
        Si apoi femeile astea de frica barbatilor il poarta nu de buna voie!
      • +10 (10 voturi)    
        Zau asa? (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:06)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Pai tocmai asta e neconcordanta. Ca acolo (in unele tari arabe) este incalcat dreptul femeii la identitate iar aici este, chipurile, incalcat dreptul cuiva de a se imbraca cum doreste. O ipocrizie mai mare ca asta n-am mai auzit. Cum isi dau seama autoritatile cine anume este persoana careia doresc eventual sa-i verifice identitatea daca e imbracata din cap pana in picioare, sa zicem, in burka? Chiar vrei sa ma faci sa cred ca esti un cal de om?
  • +15 (19 voturi)    
    bravo belgia! (Vineri, 30 aprilie 2010, 9:50)

    dorinteodor [anonim]

    nicaieri in coran nu scrie ca femeile trebuie sa-si acopere fata. se vorbeste de imbracaminte decenta dar cuvintul "decent" este extrem de interpretabil. asa ca eu cred ca amnesty international vrea sa induca in eroare lumea incercind sa dea o conotatie religioasa acoperirii fetei.

    acoperirea fetei este in mod esential contrara spiritului european iar daca cineva vrea sa locuiasca in europa atunci trebuie sa se integreze in modul de gindire si actiune european, care mod de gindire si actiune face europa asa de atractiva pentru atit de multe alte popoare si zone culturale...

    ceea ce vedem acum in toata europa este formarea de comunitati islamice izolate de comunitatea europeana dar care beneficiaza de toate avantajele oferite de europa. ei resping modul de gindire si actiune european. asta este rau si pentru ei si pentru europa.

    aceasta lege sper sa fie doar inceputul integrarii si a musulmanilor in modul de gindire si actiune de tip european. europa este secularizata ceea ce inseamna ca religiile de orice fel nu mai au nici un rol in dezvoltarea societatii.

    integrarea musulmanilor nu inseamna vreo influientare a religiei lor. toti, inclusiv musulmanii au libertate TOTALA la practicarea oricarei religii fara a exista vreo religie favorizata sau persecutata. dar, pentru a trai in europa este normal sa te integrarezi in modul de gindire si actiune a minunatei noastre europa.
  • -17 (23 voturi)    
    O prostie, ca multe altele (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:02)

    Adi [anonim]

    Sa faci o lege ca sa intervii cu bocancii in viata a numai 3-400 de persoane mi se pare cam prea exagerat.
    Inteleg sa interzici burqa atunci cand e vorba de identificarea persoanei, gen acte oficiale, politie, s.a.m.d.
    Dar sa interzici prin lege un accesoriu de imbracaminte mi se pare cel putin la fel de extremist cu ceea ce se intampla in zone fundamentalist islamice, unde *se forteaza* femeile sa isi acopere fata.
    Pana cand sa imi spuna mie guvernul cum trebuie sa ma imbrac?
    • +8 (12 voturi)    
      judeci prea ingust.,.... (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:31)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Adi

      exista cartiere in londra si paris dar cam peste tot in europa in care s-au format comunitati islamice inchise. in unele locuri politia nu prea are curajul sa intre! Atentie, AICI, in EUROPA se intimpla asta.

      cam cum crezi ca vor evolua lucrurile daca aceste comunitati care refuza integrarea se vor dezvolta prea mult?

      astia vin in europa pentru ca la ei in tara o duc mai rau si o duc mai rau tocmai din cauza modului lor de gindire pe care nu vor sau nu pot sa-l schimbe nici cind ajung in locurile in care o duc bine. si o duc bine tocmai pentru ca aici in europa oamenii gindesc si actioneaza altfel... think about!

      sper ca odata cu aceasta lege sa apara o ofensiva europeana de integrare a lor si sa apara si alte legi, chiar mai dure.....
      • -6 (14 voturi)    
        Europa n-are decat (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:43)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        sa renunte la a mai profita de pe urma acestor imigranti!
        A.I. e ok!
        • +5 (5 voturi)    
          cum vezi asta? (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:19)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui niv

          cum poate europa sa renunte la ei? sa dea o lege dar exact contra cui? nu poate da o lege contra musulmanilor deoarece este contrara spiritului european de a nu persecuta si a nu favoriza nici o religie. ... tu nu pricepi ca aici e vorba de integrare in mediul european. daca te integrezi nimeni nu are nimic cu tine, oricare ti-ar fi religia, culoarea pielii si altele.... dar ce facem cu cei care nu se integreaza? ce zici sa facem cu astia?
          • -5 (9 voturi)    
            bârna din ochiul elvețienilor! (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:59)

            niv [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

            trebuie sa fie de bun simț și consecvenți in ce privește recursul la spiritul de ”toleranța” confesionala; așadar din partea europenilor, care pretind sa dea lecții de civilizație ”rasata”, ”arian”-superioara, se cuvine sa aflăm ceva elsticitate, adaptare, adaptabilitate!
            Evident ca nu se poate nimeni integra unui peisaj ostil si nu e vorba doar de musulmani, ci chiar de crestinii din Est, de exemplu.
            S-ar parea ca purtatoarele de voal integral in Occident stiu ele ce stiu...
            • +4 (8 voturi)    
              despre ce vorbesti? (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:21)

              dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui niv

              nu exista nici o conotatie religioasa aici desi multi vor sa "traga de par" aceasta "explicatie". europa nu favorizeaza si nu persecuta nici o religie.

              iar cu toleranta ea exista in europa (plina de fel de fel de asezaminte religioase a tuturor religiilor) dar nu in tarile musulmane in care ne-musulmanii sint persecutati si chiar interzisi (e vreo catedrala sau macar vreo bisericuta in arabia saudita?)....

              iar elvetia care traieste din turism si din viata disciplinata si bine organizata a luat masurile care sa-i mentina prestigiul, ca doar nu o sa-si submineze propria stabilitate economic pentru niste turnulete.... iar cu "costumatia", chiar arabia saudita "uita" de toate conceptele religioase sau nu in cazul stewardeselor, de exemplu dupa cum si elvetienii cer o anumita tinuta la cei care lucreaza in banci sau in turism.
              • -2 (6 voturi)    
                Elveția ca paradis (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:33)

                niv [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

                european al unanimitatii parlamentare intr-un domeniu indeajuns de problematic...prestigiul sau de organizare, de stabilitate si de disciplina nu ”rimeaza” cu modificarile contemporane ale starii de facto in Europa de convietuire cu semnificanta imigratie non-creștină! Iata ca englezii au alta intelegere, mai puțin ”helvetica”, a acelorași aspecte: deci se poate!
                • 0 (2 voturi)    
                  scuze, BELGIA ca paradis (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:33)

                  niv [utilizator] i-a raspuns lui niv

                  al unei neasteptate unanimitati parlamentare, Belgia altminterea stând sa se ”despartă” in wallonă si flamandă, o Belgie care gaseste refugiul unitatii in simturi si gandire abia in confruntarea cu voalul integral...!
            • +2 (2 voturi)    
              Scuze, ma refeream la BELGIA, (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:28)

              niv [utilizator] i-a raspuns lui niv

              inca m-am referit la REFERENDUM-ul recent elvetian...fiindca se vede ca Belgia si Elvetia impartașesc din perspectiva imigrantilor rasariteni o drastica alergie electorala comuna...
      • +6 (10 voturi)    
        ... (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:59)

        Gigi Maybachistu' Rational [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Ei o duc mai rău în ţările lor şi au venit altundeva pentru a-i forţa pe alţii să o ducă la fel de rău. Fiindcă se străduiesc pe cât posibil să convingă ţările în care au ajuns să adopte moravurile lor. Dacă nu e interzisă burqa azi, foarte curând vor impune şi femeilor europene să o poarte, fiindcă se pricep foarte bine la a pretinde că ei sunt ultimul refugiu al moralităţii tradiţionale şi se pricep la fel de bine la a face prozelitism.
    • +3 (7 voturi)    
      stai asa... (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:32)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      Acum sunt 300-400; dar peste cativa ani oare cati vor fi? Daca extremismele si cutumele tribale ale unor musulmani se vor inmulti, s-ar putea ajunge ca in Serbia.
      E mai bine sa previi prin lege decat prin forta.
      • +2 (2 voturi)    
        adevarul (Sâmbătă, 1 mai 2010, 13:44)

        barghieru [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        este,ca legea deja e o fortare,dar e adevarat ca se si inmultesc tare si rapid..Oricum.De ce sa-si ascunda femeile frumusetea?sau un terorist.. fata?Lege CORECTA si ACTUALA!
  • +7 (11 voturi)    
    AI (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:19)

    dan [anonim]

    Amnesty International si-a pierdut,de mult,orice credibilitate.Cu 70% finantzare provenita din surse pe care refuza,cu obstinatzie,sa le declare,activitatea se concentreaza pe condamnarea a tot ce este de provenientza vestica si americana.Recent,vicepresidinta A.I,a fost exclusa din organizatzie pentru ca a indraznit sa critice dur lipsa de obiectivitate a rapoartelor AI.
    • -1 (7 voturi)    
      te bucuri?! (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:49)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui dan

      te bucuri ca AI și-a pierdut, zici, credibilitatea! Frumos, imi pare ca nu degeaba ceaușiștii n-au fost lustrați inca de mult! Dar Amnesty International este ca un spin in ochi, nu-i așa, aici...
      • +1 (1 vot)    
        niv, (Sâmbătă, 1 mai 2010, 11:57)

        haril [anonim] i-a raspuns lui niv

        recunoaste mai curand ca ambitiile voastre de a transforma lumea civilizata intr-o lume de sclavi,a dat gres,deoarece macar in ceasul al 12-lea omenirea neisalamica a inteles ca nu merita sa strice orzul pe gaste si ca voi ati ajuns in Europa in interiorul unui "cal troian",sistem aplicat inca din antichitate de greci si pus in practica de voi,deoarece mintea voastra nu este in stare sa produca o idee proprie.Pregatiti-va sa va intoarceti acasa,daca nu vreti sa acceptati regulile populatiei bastinase si sa traiti acolo,comform legilor voastre medievale.
  • +3 (7 voturi)    
    Turcia (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:41)

    gigela [anonim]

    In Turcia, tara musulmana, burca e interzisa !

    Belgia POATE va fi prima tara europeana care interzice burca... daca nu se despart pana atunci :-))
    • +4 (6 voturi)    
      Turcia (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:48)

      Gigi Maybachistu' Rational [anonim] i-a raspuns lui gigela

      Cu toate astea tot mai există o minoritate de turcoaice care se ambiţionează să poarte burqa neagră, deşi numărul lor e prea mic ca să mai conteze.

      Majoritatea femeilor pe care le vezi pe stradă în Istanbul sunt îmbrăcate europeneşte. Multe sunt mai tradiţionaliste şi poartă pardesiu şi un batic multicolor pe cap, dar nu corturi, prelate şi alte drăcii medievale.
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo Belgia! (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:01)

    Dorin [anonim]

    In ritmul asta puteam ajunge oricare dintre noi sa mergem deghizati pe strada. Cine are ceva de ascuns si de ce? A.I. este o caricatura de organizatie. Iar altceva in plus nici nu merita sa mai comentez despre aceasta organizatie ridicola lipsita de orice obiectivitate. Drepturile omului nu inseamna ca omul poate face orice pe lumea asta. Oamenii trebuie sa se supuna unui set de reguli altfel intram in haos! Punct.
  • +9 (13 voturi)    
    Bravo belgienilor (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:03)

    Mihaela Jackson [anonim]

    Ceea ce nu inteleg aparatorii religiei islamice este ca valul acesta este bazat pe credinta ca un barbat nu isi poate tine scula in nadragi, pentru ca el este, evident, barbat si este mai sus decat femeia. Si atunci femeia trebuie sa-si acopere fata si corpul ca nu cumva sa-l ispiteasca pe barbat. Cu alte cuvinte prostie neagra. Aceste reminiscente obscurantiste din evul mediu trebuie eliminate fara crutare (ca de exemplu casatoria la 12 ani la tigani in Romania). Nu putem progresa gandind retrograd.
  • +4 (8 voturi)    
    Democratia ofera cel mai de pret dar... (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:45)

    Rescatorul [anonim]

    LIBERTATEA. Libertatea de a alege, sau de a pleca din Europa daca nu-ti convine. Aviz celor care incerca sa-si impuna religia si dogmele islamice in Europa.
    • -2 (4 voturi)    
      Democratia ofera cel mai de pret dar.... (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:21)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      LIBERTATEA. Libertatea de a alege, sau de a pleca din Europa daca nu-ti convine. Aviz celor care incerca sa-si impuna religia si dogmele islamice in Europa.

      Sa inteleg ca un musulman pe acest forum incerca sa-mi bage pumnul in gura?
  • -2 (4 voturi)    
    BRAVO! (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:30)

    bravo [anonim]

    intradevar niste oameni normali
    eu as propune si interzicerea intrarii in EUROPA a cetatenilor din afara EU care prin declaratiile lor sunt pentru pastrarea unor astfel de primitivisme
  • +5 (9 voturi)    
    E corect. (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:39)

    Alui [anonim]

    Nicaieri nu e legal sa-ti pui geamuri fumurii la masina in fata, e legal doar pentru geamurile din spate.
    Din acelasi motiv nu ar trebui sa fie lagal sa-ti ascunzi fata. Altfel multi ar umbla cu masti de ski pe fata in apropierea bancilor;).
    Si in plus dai naibii de fanatici ca nu merita nici un drept atat timp cat nu respecta drepturile si viata altora.
  • -7 (11 voturi)    
    politicienii si moda (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:04)

    adrian [anonim]

    Cum ar fi sa dea maine o lege ca toti cetatenii sa poarte chilotii deasupra pantalonilor... Aici este de discutat cu voalul. Dupa mintea lor ar trebui sa interzica si palariile, castile la motociclisti, daca tot au inceput...
    • +3 (7 voturi)    
      ai vazut vreodata (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:26)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ... o femeie (sau barbat) estimat(a) asa la vreo 200 kg umbland cu ditamai cortul pe ei pe strada? Te incearca asa, o senzatie ca poate in orice moment sa sara in aer... recunosc, stereotip, dar cine l-a creat?? Iar la ei acolo, n-ai voie sa porti cruciulita de 2 cm la gat, ca e ofensa la adresa islamului.
  • +3 (5 voturi)    
    Protest incomplet (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:20)

    Caligula [anonim]

    AI e o agentie de negot: vinde drepturile femeilor pe drepturile religioase. De ce nu si barbatii musulmani poarta burka, cel putin in semn de protest pentru "drepturile" femeilor musulmane?
  • -1 (5 voturi)    
    Este o masura abuziva (Vineri, 30 aprilie 2010, 16:08)

    Intel [anonim]

    Purtarea accesoriilor de imbracaminte traditionale trebuie sa fie permisa, daca nu lezeaza ordinea publica si bunele moravuri. Acesta este un principiu liberal, de la care legea belgiana se indeparteaza inadmisibil, pentru ca nu inteleg: cu ce dauneaza celorlalti o femeie cu fata acoperita ?! Povestea cu terorismul este o tampenie glorioasa, nu am auzit ca aia de-au dat cu avionul in Gemeni sa fi purtat val...
    Pe de alta parte, vin si intreb: dar putoristile europence care se dezbraca pe strada, umbla cu tzatzele aproape goale si cu fusta pana la cur, astea nu deranjeaza, asa-i? nuuu, ca noua, crestinilor puri si duri, taaare ne mai place sa ne uitam pe sub fuste asa-i?
    Kakaia dimacratia, bai Occident!
    • +2 (2 voturi)    
      in 20-30 ani... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:42)

      gigela [anonim] i-a raspuns lui Intel

      In 20-30 de ani Europa va fi majoritar musulmana.
      Nu uita sa-ti instruiesti fetele tale sa poarte burca caci... vor fi obligate ;-)

      Sa nu te aud atunci ca te plangi de tratament !!!
      • +2 (2 voturi)    
        gigela, (Sâmbătă, 1 mai 2010, 12:12)

        haril [anonim] i-a raspuns lui gigela

        intel este musulman turc,deci fetele lui,daca are asa ceva,au fost deja educate in spiritul legii islamice.
    • +3 (3 voturi)    
      burkoasele se mai si detoneaza (Sâmbătă, 1 mai 2010, 5:51)

      Melinda [anonim] i-a raspuns lui Intel

      Aia cu turnurile gemene nu au purtat val ,dar stii foarte bine ca mult femei,purtatoare de burka,s-au detonat in numele lui Allah,au ucis cu singe rece.Ba si destui copiii ...pe mine ma ia cu frig cind le vad la shopping,invaluite din cap pina-n picioare.Nu pot sa nu le suspectez,cu atitea acte teroriste peste tot pe glob,operate de femei musulmane.Ma intreb intotdeauna daca nu ascund bombe pe sub fuste...Doamne apara si pazeste !
    • +2 (2 voturi)    
      Intel, (Sâmbătă, 1 mai 2010, 12:09)

      haril [anonim] i-a raspuns lui Intel

      puturistile europene sunt la ele acasa in acea Europa de care vorbesti.Ce te doare pe tine cetatean de origine asiatica,ce face un European,la el acasa.E ca si cum te-ai uita pe geam in casa altuia.Nu v-a cerut nimeni ca sa veniti in tarile crestine ,pentru a le moraliza,conform pricipiilor morale ale islamului.Nu va convin regulile,plecati intr-un loc unde va convine.Islamul se opune principilor morale ale tarilor Europene,iar includerea in Europa a Turciei o consider o greseala,atat ca datina asiatica cat si ca pozitie pe harta.