Mandatul international de arestare a lui Silviu Ionescu a fost suspendat 

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2010, 12:35 Actualitate | Internaţional


Ministrul de externe din Singapore a declarat luni ca mandatul international de arestare emis pe numele diplomatului Silviu Ionescu a fost suspendat, in urma unor neintelegeri de interpretare a unui articol din Conventia de la Viena a Drepturilor Diplomatice intre autoritatile din Singapore si cele din Romania, scrie cotidianul singaporez Straits Times in editia electronica.

Potrivit ministrului George Yeo, Romania a trimis vineri o nota diplomatica in care precizeaza ca fostul ambasador Silviu Ionescu se bucura in continuare de imunitate diplomatica in cazul accidentului din 15 decembrie.

"Se pare ca Romania sustine ca Ionescu se afla in misiune oficiala la momentul accidentului si noi nu intelegem cum ar fi posibil asa ceva," a declarat Yeo luni in parlament, cand a fost intrebat despre caz.

Yeo a spus ca mandatul international de arestare a fost suspendat pe motivul ca autoritatile romane interpreteaza diferit un articol din Conventia de la Viena a Drepturilor Diplomatice. Potrivit guvernului din Singapore,  in baza Articolului 39, un diplomat isi pierde imunitatea pentru activitati private in momentul in care isi paraseste postul in tara in care se afla, ceea ce inseamna ca Ionescu nu beneficia de imunitate cand se afla la volanul masinii.

Anchetatorii din Singapore au stabilit ca Ionescu se afla la volanul autoturismului care a lovit trei persoane pe 15 decembrie, dintre care una a decedat ulterior. Interpolul a emis un mandat international pe numele sau, care solicita oricarui stat urmarirea si arestarea sa, in vederea extradarii.

"Romania este stat membru al Uniunii Europene care se mandreste pe reputatia sa de comuntiate de valori. Bucurestiul intelege ca se afla in joc mai mult decat reputatia Romaniei si ca trebuie sa se ridice la standardele inalte ale UE", a adaugat Yeo.


Citeste mai multe despre   


















1696 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    iar ne facem de kko... (Luni, 26 aprilie 2010, 12:11)

    liviu [anonim]

    bine nu ar fi un lucru nou...
    unde e lupta aia cu mogurii si cu sistemul ticalos? cand noi nu suntem in stare sa facem ce trebuie nici cu un amarat de diplomat.
    dasca nici macar asta nu plateste, cand practic pune in o situatie prosta toata tara...
    ce pretentii sa mai avem de a fi pedepsiti, iliescu, nasttase, videanu, udrea etc?
  • +3 (3 voturi)    
    Cine a omorat 3 oameni pe contrasens si e libera? (Luni, 26 aprilie 2010, 12:47)

    Ovidiu [anonim]

    Mai mult decat atat, nu a facut nici o zi de inchisoare!

    Hint: Sotul ei a fost poet iar acum e politician.
  • +5 (5 voturi)    
    Astia din Singapore vor apela la UE (Luni, 26 aprilie 2010, 12:56)

    Constantin [anonim]

    daca nu gasesc intelegere la statul roman in acest caz. Curios este ca, pentru factorii de decizie romani, "calitatile" diplomatului sunt mai de pret decat statul roman.
  • +1 (1 vot)    
    yeee! (Luni, 26 aprilie 2010, 13:03)

    hash [anonim]

    ce mai "reputatie" isi face statul roman.

    asa, tot inainte justitia romana!

    intai ANI, acum asta. better and better.

    deja statutul de "stat european" incepe sa se clatine.
  • +4 (4 voturi)    
    nu e chiar alb sau negru... (Luni, 26 aprilie 2010, 13:12)

    Florin [anonim]

    Domnul Silviu Ionescu poate fi o mare scursura de om, dar pe langa aceasta calitate are si calitatea de cetatean roman, iar statul roman are datoria de a-l proteja in relatia cu alte state (similar cum, de exemplu, au procedat americanii cu militarul lor care l-a accidentat mortal pe Teo Peter).
    Nu sunt de acord ca Silviu Ionescu trebuie sa scape. Trebuie judecat corect in Romania si condamnat daca este vinovat. Sustin doar ca orice stat are datoria de a-si proteja proprii cetateni, cum similar fiecare cetatean are niste obligatii in raport cu statul caruia ii apartine
  • +1 (1 vot)    
    articolul nu puncteaza ceea ce este important (Luni, 26 aprilie 2010, 13:33)

    Viorel [anonim]

    Singapore sustine ca diplomatul roman nu se bucura de imunitate pentru ca si-a parasit postul. Cel putin asa inteleg eu afirmatia: "un diplomat isi pierde imunitatea pentru activitati private in momentul in care isi paraseste postul in tara in care se afla".
    Este adevarat ca si-a parasit postul? sau a fost rechemat de MAE?
    • +2 (2 voturi)    
      interpretare (Luni, 26 aprilie 2010, 13:14)

      marpo [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Interpretarea pe care o vad eu este ca un diplomat isi pierde imunitatea in momentul in care nu mai ocupa postul respectiv, devenind astfel suspus legilor tarii respective, dar incepand din momentul in care nu mai ocupa postul, deci nu se poate aplica retroactiv.
      Deci daca avea imunitate la momentul producerii accidentului nu prea ar avea ce ii face. Ideea celor din Singapore cum ca daca era la volan nu era in post mi se pare ciudata. Ar insemna ca este diplomat doar intr-un birou al ambasadei, sau ceva de genul asta.
      Oricum a primit o hartie prin care se confirma ca era in misiune diplomatica si in momentul producerii accidentului.
      Este nedrept dupa parerea mea, dar nu ar fi primul caz de acest gen.
      • 0 (2 voturi)    
        tara (Luni, 26 aprilie 2010, 14:40)

        marius [anonim] i-a raspuns lui marpo

        Asa e. Tara l-a trimis sa se imbete si sa mearga apoi la ... cu masina. Nu v-ati saturat de atatea imunitati?
        • +2 (2 voturi)    
          ai dreptate (Luni, 26 aprilie 2010, 14:44)

          marpo [anonim] i-a raspuns lui marius

          Si nu mi-a picat deloc bine cand soferii americani au scapat tot prin astfel de tertipuri.
          Rationamentul unor astfel de imunitati este acela de a preveni eventuale inscenari la adresa unor oficiali din tari hai sa spunem "neprietenoase", cu toate urmarile unor astfel de acte (santajare, racolare, etc).
          Chiar si Silviu Ionescu a sustinut la inceput ca nu conducea el.