VIDEO Actrita Sarah Silverman catre Papa: Vindeti Vaticanul, hraniti-i pe cei infometati!

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 15 octombrie 2009, 10:01 Actualitate | Internaţional


Sarah Silverman
Foto: Captura Youtube.com
Actrita americana de comedie Sarah Silverman a lansat o campanie online in care cere Papei sa vanda Vaticanul iar cu banii obtinuti sa-i hraneasca pe cei infometati, relateaza Huffington Post. Silverman sustine ca Vaticanul valoreaza multe miliarde de dolari iar Suveranul Pontif nu are nevoie de intregul oras ca sa traiasca acolo, asa ca ii cere direct Papei sa-l vanda pentru a oferi hrana celor saraci. Initiativa actritei intervine in contextul in care vineri se marcheaza Ziua Mondiala a Mancarii.

"Cat valoreaza Vaticanul? 500 de miliarde de dolari? E minunat! Vindeti Vaticanul, luati o parte mare din bani, construiti o locuinta comuna pentru dumneavoastra si prietenii dumneavoastra ca sa locuiti acolo - dotata cu toata facilitatile: piscina, teren de tenis, tobogan de apa. Si cu banii ramasi, hraniti intreaga lume nenorocita. Recomandati in predici sa traim umil si sunt perfect de acord cu asta, asa ca acum e poate timpul pentru dumneavoastra sa va mutati din casa aceea care e un oras... veti fi cel mai mare erou din istorie", spune Silverman in videoclip, adresandu-se Suveranului Pontif.

Silverman a lansat aceasta campanie la sfarsitul saptamanii trecute, in timpul show-ului "Real Time with Bill Maher".

"Silverman isi prezinta planul intr-un clip care s-ar putea sa se dovedeasca nepopular in randul catolicilor si foarte popular printre fanii sai", scrie Huffington Post.

World Food Day este sarbatorita in fiecare an in jurul datei de 16 octombrie, pentru a marca infiintarea Organizatiei pentru Alimentatie si Agricultura a ONU, in 1945. Tema din acest an este "Obtinerea securitatii alimentare in vremuri de criza".

Miercuri, ONU a anuntat ca, din cauza crizei alimentare si a problemelor economice, peste un miliard de persoane sufera de foame in intreaga lume, cu 100 de milioane mai mult decat anul trecut. Este cel mai mare numar de persoane infometate in ultimele patru decenii, a declarat directorul Food and Agriculture Organization, Jacques Diouf, care a adaugat: "Avem mijloacele economice si tehnice pentru a eradica foametea pentru totdeauna, insa ce ne lipseste este o vointa politica puternica".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2959 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    ... (Joi, 15 octombrie 2009, 10:10)

    Gigi Maybachistu' Imobiliar [anonim]

    O propunere demna de Madonna si tiganii ei. Chiar daca l-ar vinde, cine cumpara?... :)))))
    • +2 (6 voturi)    
      sa-l faca muzeu si sa traiasca in chilii? (Joi, 15 octombrie 2009, 10:41)

      joju [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Imobiliar

      Ba cumpara, sunt potentiali
      dar ce folosinta i s-ar da, decor pentru productii xxx?

      Atat in constructii relicioase cat si in campanii electorale se investesc sume fabuloase
    • +1 (5 voturi)    
      Vatican+Londra+Washington = LOVE(LE)! (Joi, 15 octombrie 2009, 12:29)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Imobiliar

      Ca doar is toate parte a "noii ordini mondiale", asa ca daca tot pretind ca le pasa de cei saraci ar ptea lejer sa faca ceva.

      Dar totul e doar pretentie, adevarul l-am vazut de-a lungul istoriei si inca il vedem in fiecare zi: razboaie, foamete, dezastru.

      Oricum, asa ceva nu mai poate dura...
  • -1 (9 voturi)    
    Mai mult! Vindeti Casa Alba, Casa Poporului (Joi, 15 octombrie 2009, 10:11)

    Anonim [anonim]

    Tot ca sa hraniti pe cei infometati.
  • +11 (17 voturi)    
    Reconfortant (Joi, 15 octombrie 2009, 10:19)

    bogdan [anonim]

    Sa afli ca nu detine Romania monopolul oamenilor care au "solutii" tampite la nevoi reale. Cred ca starleta mai mult vrea reclama devcat a gandit cu neuronul ei aceasta "gaselnita".
    La mai multe...
    • -5 (13 voturi)    
      ... (Joi, 15 octombrie 2009, 10:44)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      si totusi unde greseste?
      • +4 (8 voturi)    
        respectul fata de simbolurile religioase ale altor (Joi, 15 octombrie 2009, 11:36)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        Este o chestiune de bun simt si 7 ani de acasa pe care se pare, la fel ca strleta, ca nu le posezi.
        Daca este sa ne batem joc de religia altora de ce sa nu atacam valorile si ale altora - Kremlin cred in cazul tau
      • +6 (10 voturi)    
        unde greseste? (Joi, 15 octombrie 2009, 11:37)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        greseste ca nu aplica solutiile cele mai simple si evidente in toate problemele cu care are de a face - de exemplu atunci cand o doare capul de problemele lumii a treia si nu se auto decapiteaza :)
    • +9 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 15 octombrie 2009, 11:27)

      Alex D. [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      • +1 (1 vot)    
        surprinzator... (Joi, 15 octombrie 2009, 17:50)

        Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui Alex D.

        ...intr-adevar. daca n-ai auzit de sarah silverman, da-i cu google si-o sa-ti treaca.
    • +1 (1 vot)    
      o fata frumoasa si desteapta... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:15)

      max [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      ...ataca frontal ipocrizia bisericii catolice.
      Ca raspuns zeci de talibani fundamentalisti si antisemiti se detoneaza pe forum frenetic.
      ... se pare ca fata are perfecta dreptate!
  • +9 (15 voturi)    
    de ce nu Zidul plangerii (Joi, 15 octombrie 2009, 10:22)

    bogdan [anonim]

    Vandut piatra cu piatra anmatorilor de souveniruri cred ca suma poate fi mai mare. Iata o propunere alternativa. Sper sa beneficieze de aceiasi publicitate.
    Un minim de respect fata de valorile altor religii este totusi de bun simt de urmat !
    • +1 (1 vot)    
      haha (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:29)

      vasi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      pai si in ce o sa mai dea cu capul aia cu palarii si perciuni?
  • +14 (22 voturi)    
    :| (Joi, 15 octombrie 2009, 10:26)

    rakkone [anonim]

    Silverman, interesant nume... Ce ar fi daca de exemplu Papa nu ar vinde Vaticanul, in schimb toate bancile evreiesti ar anula datoriile tarilor din lumea a 3a sau si mai bine, ar dona toate profiturile lor pe urmatorii 10 ani in scopuri umanitare? Ca vad ca la asta nu s-a gandit madam Silverman
    • +10 (16 voturi)    
      ai pus punctul pe i (Joi, 15 octombrie 2009, 10:36)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      daca bancile dirijate de evrei ar face gestul asta, saracia ar disp[area instantaneu pe planeta! dar si puterea evreilor.... ca atare, forget it, hai sa atacam Vaticanul, ca e mai "corect politic"
  • +2 (10 voturi)    
    sigur (Joi, 15 octombrie 2009, 10:27)

    Alex [anonim]

    eu zic sa se vanda si niste temple de prin israel si sua, niste biserici scientologice, niste temple budiste vechi pt ca oricum nu mai intra nimeni in ele si lista poate continua...
  • +9 (13 voturi)    
    Ce nationalitate ? (Joi, 15 octombrie 2009, 10:36)

    Prostu [anonim]

    Acrita asta e americana. OK ! Puteti sa ma lamuriti ce nationalitate are ? Silverman suna a arginti.......
    Vaticanul sa fie vandut pentru saraci ? Ok !
    Mai sunt insa multe alte propuneri interesante:
    1.bancherii sa renunte la 99% din veniturile anuale exorbitante ( inclusiv la goldul si silverul stocat );
    2.LHC din Geneva ( miliarde de euro ) sa fie vandut la extraterestri;
    3.Guvernele sa nu mai dea bani pe arme ci sa cumpere mancare la saraci................
    Da in variantele astea ar pierde silvermanii.Mai bine capra vecinului !
    • +1 (1 vot)    
      info (Joi, 15 octombrie 2009, 21:52)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

      Sarah Silverman este ovreica de provenienta rusa.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Sarah_Silverman
  • +7 (11 voturi)    
    Sa se vanda pe ea! (Joi, 15 octombrie 2009, 10:36)

    Nicu [anonim]

    Deci mai avem un subiect pentru cartea recordurilor ...prostiei!
    Mai bine ar face filme erotice. Acolo nu se prea vorbeste.
  • +7 (11 voturi)    
    alternative (Joi, 15 octombrie 2009, 10:49)

    marpo [anonim]

    Ideea nu rea. Locatia Vaticanului ar permite dezvoltatorilor imobiliari realizarea unor proiecte deosebite. Deja vad catedrala Sf. Petru transformata in Mall. Poate ca un aqua park ar fi de asemenea util. Bineinteles multe cladiri de birouri.
    Hai sa nu spun ceva si de numele Silverman, ca vad ca au spus deja altii.
  • +6 (8 voturi)    
    atat... (Joi, 15 octombrie 2009, 11:13)

    fenomenal [anonim]

    De multa minte mai au unii nevoie. Pai cum s-a gandit ea sa hraneasca infometatii (nu putini la numar) pe lumea asta din vanzarea vaticanului? Trecand peste problema vanzarii unei locatii unice pe pamant si poate abordand solutia cu locatia propusa de marpo mai sus, banii nu ar ajunge nici pentru o saptamana/om. Si apoi ce facem tanti Silverman? Tragi tu cate o tochitura strasnica si le-o trimiti prin DHL? Zilnic? Pe bune, stick to being an actress and let the grownups do their work.
  • +1 (1 vot)    
    Vanzarea (Joi, 15 octombrie 2009, 11:19)

    Alex [anonim]

    comentariul meu era un pamflet la adresa "propunerii" retardatei aleia...
  • -8 (10 voturi)    
    si totusi unde greseste? (Joi, 15 octombrie 2009, 11:20)

    ginel [anonim]

    Ca doar nu evrei pretind sa traiasca umil?
    Ala e papa care traieste intr-un super palat.
    Am fost si eu la Vatican. E de departe cel mai scump loc din lumea asta. E de neimaginat cat de multe bogatii sunt acolo.
  • +3 (7 voturi)    
    argint (Joi, 15 octombrie 2009, 11:28)

    Omdeargint [anonim]

    daca ea reuseste sa vanda argintul din propriul nume (Silver-Man), scapa de o povara mostenita din strabuni (la fel ca Vaticanul). Apoi poate gandi limpede si intelept :).
  • +5 (9 voturi)    
    Ipocrizie (Joi, 15 octombrie 2009, 12:02)

    Ionut [anonim]

    Dar de ce sa vanda tot catolicii, de ce sa faca doar ei ceva ? De ce sa nu vanda si evreii (etnie din care face parte) cate o banca si sa doneze totul. Face parte din etnia care controleaza lumea, care are cei mai multi bani, si cere altora sa vanda.

    Daca tot vrea sa rezolve probleme cu foametea sa inceapa cu bucati mici, mai aproape de ei; sunt sigur ca sunt si palestinieni care mor de foame. Dar pe cine sa convinga sa vanda cate ceva, ca sa rezolve si problema asta ? :)
  • -3 (7 voturi)    
    ce ar face Isus? (Joi, 15 octombrie 2009, 12:06)

    mda [anonim]

    eu cred ca Isus ar vinde Vaticanul, eu asa cred, imi cer scuze daca jignesc pe cineva
    • +7 (7 voturi)    
      Ce ar face Iisus? (Joi, 15 octombrie 2009, 15:37)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui mda

      Iisus a izgonit negustorii evrei din templu (remember?). Poate ca de-aia nici nu pot sa-L uite...

      PS: nu jignesti pe nimeni, e doar o intrebare (bine tintita) dar ceea ce crezi este irelevant...
    • +2 (2 voturi)    
      Isus si Iuda (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:01)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui mda

      "Fiind Isus in Betania, in casa lui Simon Leprosul,
      S-a apropiat de El o femeie, avand un alabastru cu mir de mare pret, si l-a turnat pe capul Lui, pe cand sedea la masa.
      Si vazand ucenicii, s-au maniat si au zis: De ce risipa aceasta?
      Caci mirul acesta se putea vinde scump, iar banii sa se dea saracilor.
      Dar Isus, cunoscand gandul lor, le-a zis: Pentru ce faceti suparare femeii? Caci lucru bun a facut ea fata de Mine."
  • +5 (5 voturi)    
    nu e durabil (Joi, 15 octombrie 2009, 12:10)

    Andrei [anonim]

    Solutiile astea nu sunt durabile si sunt mai mult chestii de presa, de imagine. O sa-i hraneasca 1 an si mor anul urmator....
  • +5 (5 voturi)    
    Tupeu, nerusinare si obraznicie (Joi, 15 octombrie 2009, 12:24)

    D.N. [anonim]

    Actrite cretine "preocupate" de saracii lumii avem si noi, nu trebuie sa le cautam aiurea. Bloguri pe care scriu idioti de stinga, de asemenea, nu merita deranjul sa traducem din Huffington Post. De ratati gen Bill Maher gem televiziunile romanesti.

    E drept, totusi, ca o organizatie corupta de sus pina jos, care taie frunza la ciini si toaca miliarde de dolari anual ca sa umple buzunarele a mii si mii de demagogi plingind ipocrit de grija planetei, asa cum e ONU, e unica.

    Ca si tupeul, nerusinarea si obraznicia evreiasca, de altfel.
  • +5 (5 voturi)    
    asta (Joi, 15 octombrie 2009, 12:26)

    Ioan [anonim]

    De ce sa trebuiasca vandut?
    Vaticanul este simbolul unei biserici si cred ca trebuie respectat ca atare.
    Sa fie vandut ca sa se faca ce? Hotel, cluburi, mall-uri, case de toleranta? Eventual sa fie extins programul de vizita in diferitele centre de atractie turistica si banii adunati de biserica (care depasesc necesarul pentru intretinerea cladirilor, plata salariilor etc.) sa fie donati.
    Bine ar fi daca "artistii" astia care simt ca sunt ei mai cu mot pentru ca se vad pe sticla si-ar tine parerile pentru ei.
    Daca e americanca sa ceara sa se vanda Casa Alba, Biblioteca Congresului etc.
  • -4 (6 voturi)    
    Cred ca habar nu aveti ce discutati pe aici (Joi, 15 octombrie 2009, 13:00)

    Bogdan [anonim]

    Tipa a mai facut glume din astea, chiar nesarate pt unii. Eu unul consider ca are un simt al umorului foarte bine dezvoltat. Nu conteaza ca e crestina, evreica, budista sau musulmana.
    Ideea din videoclipul asta e destul de finuta. In sensul ca ar cam trebui sa lase ipocrizia la o parte si sa faca ceva intr-adevar.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu conteaza? Da, ipocrita e chiar ea! (Joi, 15 octombrie 2009, 13:39)

      Dan Bog [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nea Bogdane, cine est d-ta sa spui ca nu conteaza ce este? Si de unde stii d-ta ce stim sau nu stim noi? Oi fii vreun telepat... Sau doar tot un ipocrit?
  • -5 (5 voturi)    
    Si uite-asa (Joi, 15 octombrie 2009, 15:08)

    sabertooth [utilizator]

    Sexoasa Sarah Silverman o declansat pe plaiuri mioritice o furtunoasa reactie antisemita in valoare de 27 de comentarii.

    Semnat

    Illuminatu
  • +3 (3 voturi)    
    Fatuca e proasta, nu ai ce sa-i pretinzi! (Joi, 15 octombrie 2009, 15:14)

    Unul_din_Astia [utilizator]

    Oare de ce nu il intreaba pe seful statului unde consuma oxigenul inutil, de ce nu mai reduce din cheltuielile de razboi (pardon... aparare) si cu banii aia sa hraneasca populatia. Sau, si mai bine, hai sa vindem Holy Land si banii aia sa ii ipmartim la saraci! Dar, madame Sarah Silverman nu s-a gandit la asta, nu-i asa? Sunt convins ca a doua idee ar prinde mai mult. Si cred ca vanzarea ar aduce un rofit mult mai mare decat Vaticanul!
  • +6 (6 voturi)    
    Ajutorul oferit de Biserica Catolica (Joi, 15 octombrie 2009, 16:55)

    Felix [anonim]

    Doresc sa fac unele precizari fara a face referinta la unele interventii precedente:
    1. Nu consider in niciun fel "gluma" respectivei actrite. Cine are un minim sens al realitatii isi da seama ca propunerea este, cel putin, hilara.
    2. Biserica are datoria de a ajuta pe cei saraci in virtutea misiunii incredintate de Cristos. Insa Biserica nu poate sa se substituie obligatiilor pe care guvernele si organizatiile internationale o au in acest sens. Ca dovada declaratia directorului Food and Agriculture Organization, Jacques Diouf: "Avem mijloacele economice si tehnice pentru a eradica foametea pentru totdeauna, insa ce ne lipseste este o vointa politica puternica".
    3. Biserica Catolica are numeroase institutii care vin in sprijinul celor saraci. "Cor Unum" este un organism direct al Sf. Parinte Papa ce se ocupa cu sustinerea proiectelor sociale. Gasiti aici un raport pe anul 2008 al acestui organism: http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/corunum/corunum_it/attivita/rc_pc_corunum_doc_20090925_Attivita_Iniziative_Activities2008_it.html . Pe langa aceasta institutie mai este Caritas Internationalis cu reprezentante in fiecare tara si in fiecare episcopie catolica.
    4. Caritatea, ajutorarea se face, deci, intr-un mmod gandit si organizat, nu cu cereri ci cu implicari! Biserica Catolica incearca sa faca acest lucru!
  • +1 (1 vot)    
    un' te duci tu, mielule? (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:58)

    L. G. [anonim]

    Si iata, oitele, una dupa alta ce frumos se incoloneaza. Evident ca nimeni de aici nu s-a chinuit macar sa dea un seach pe Google sa vada de ce glume se tine Sarah Silverman ca fapt divers si ca figura serioasa cu care spune lucrurile face parte din tipul ei de umor. Cat de buna e gluma e o cu totul alta poveste, insa doar atat este: o gluma. Dupa cum spunea fi Felix, cine are un minim sens al realitatii ar trebui sa-si dea seama de chestia asta.

    Mai nasol e ca Hotnews pare ca anume arunca bombe dintr-astea pe care le explica incomplet, doar-doar s-ar face trafic si s-ar arunca lumea sa comenteze. Doar de aici iese banul, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    alta e problema (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:11)

    un roman [anonim]

    ca o fi proasta sau nu...asa ar trebui sa faca fiecare dintre noi si am trai cam toti pe aceasta planeta in mod egal si fratesc.eu zic sa cerem fiecare cate ceva,sa fim mai uniti si sa strigam in cor.cu o floare nu se face primavara mai ales ca suntem dominati de cei ce vor sa devina lideri mondiali.atunci vom fi ca niste sclavi.dumnezeu nu a inventat bogatanii cu fatza de popi da cu inima de piatra.vom plange amarnic cand isi vor realiza planurile
  • +1 (1 vot)    
    rumani, nu fiti neghiobi (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:58)

    bruder marx [anonim]

    daca hotnews nu da detali(pentru ca nu stie, nu se informeaza ori e dobitoc)- nici iuzarii nu-si bat capul, o iau de buna si incep sa se revolte.