Muncitorii imigranti din Marea Britanie muncesc pentru 33% din salariul minim

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 16 februarie 2009, 12:21 Actualitate | Internaţional


Muncitorii britanici sunt indignati ca muncitori straini, proveniti mai ales din Romania, Bulgaria si Albania, accepta sa lucreze pentru 28 de euro pe zi, echivalentul a putin peste o treime din salariul minim britanic, relateaza Daily Express.

In contextul crizei economice, scaderea cererii de mana de lucru a scazut indeosebi in constructii, iar imigrantii sunt dispusi sa munceasca pentru sume mult mai mici decat cetatenii britanici. "Vom munci toata ziua pentru 25 de lire sterline (28 de euro). Suma de bani nu este corecta, dar de mai multe zile nu am mai avut de lucru si nu avem bani", a declarat un muncitor roman, citat de Daily Express.

"Nimeni nu ar trebui sa munceasca in aceasta tara pentru mai putin de salariul minim, iar angajatorii care platesc aceste salarii ar trebui prinsi si condamnati", a apreciat purtatorul de cuvant pentru imigratie din Partidul Conservator, Damian Green.

Muncitorii straini accepta si plata in mana, pentru a evita plata de taxe sau asigurari. Un tanar muncitor roman din constructii, Claudiu Roman, a povestit: "Am venit in Marea Britanie in 2007 si am gasit de lucru imediat. Dar acum lucrez o zi sau doua pe saptamana. Este foarte rau. Multi oameni s-au intors in Romania, dar este si mai rau acolo".

Un purtator de cuvant de la Agentia britanica pentru Granite a aratat ca "Luptam impotriva muncii ilegale pentru ca duce la exploatarea muncitorilor vulnerabili si face concurenta neloiala firmelor britanice corecte. Sefii incorecti isi vor vedea sediile perchezitionate si ar putea risca o amenda de pana la 10.000 de lire sterline pentru fiecare muncitor ilegal pe care il angajeaza".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4664 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    SCLAVI NEGRII (Luni, 16 februarie 2009, 12:41)

    Cetatean [anonim]

    Prea au ajuns necalificatii sa fie platiti mult mai bine ca noi cei cu studii...!!!
    Disperarea unora e de neinteles...veniti in tara tata si puneti mina pe lopeti si cazmale ca asa s-a construit tara asta !!!
    Mai mult de 50% din paminturi sunt nemuncite, iar infrastructura tarii e varza...veniti aici sa munciti pe salarii corecte si sa ridicati tara !!!
    V-ati invatat sa veniti in tara cu cazane de masini din vest sa va dati mari si sa conduceti pe contrasens...lasa ca exista un nash si pentru voi !!!
    • +3 (3 voturi)    
      generalizari ridicole (Luni, 16 februarie 2009, 13:14)

      Ciprian Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Este in natura umana sa doresti mai mult decat ai. La fel si invidia fata de bunastarea altei persoane. Scuza-ma, dar ce spui nu are nici o noima. Daca te intereseaza atat de mult sa ridici nu stiu ce tara, de ce nu te implici tu in munca pamantului? Aaaaa am uitat. Pentru ca ai studii...
  • +1 (3 voturi)    
    Dece se mira ? (Luni, 16 februarie 2009, 12:44)

    falco [anonim]

    28 X 22= 616 euro pe luna , in RRO salarul mediu net a fost sub 1600 RRON care la 4,3 cit e acum Euro e sub 400 euro pe luna , si asta e mediu de minim nici nu mai are rost sa vorbim ,

    Daca vor sa opreasca fenomenul sa ii amendeze pe cei care ii angajeaza altfel nici o sensa .

    Iar prostia cu o sa vina romani acasa uitati de ea , acum mai sint citiva care vin da cind vor vedea ce gasesc in RRO de lucru o sa plece cu dublu viteza .
    • 0 (2 voturi)    
      Romanii e intorc cu sutele de mii (Luni, 16 februarie 2009, 13:19)

      Afara cu imigrantii [anonim] i-a raspuns lui falco

      Calcul debil, facut de unul care nu stie ce inseamna costul vietii in UK! Pai cu 616 euro (echivalent pounds) esti un cersetor in Londra, dormi in strada, chiriile sunt enorme si orice mancare mai "normala" (adica nu kebab cu 250% grasimi industriale) te costa ca la un restaurant francez:)).
      Cu 400€ in Romania tot te mai descurci, piata e mai ieftina, la fel transportul (unde dai in Romania 10 RON pe un singur bilet de bus?). In plus esti printre ai tai, nu printre pakistanezi, caraibeeni si britanici care se uita la tine ca la un potential infractor :)
      Nu mi se pare normal sa traiesti ca un caine printre straini doar pentru 50% in plus la salariu.
      Romania va creste inevitabil mult mai rapid ca UK, Italia sau Spania, aici va fi mult de lucru, nu in vestul infestat de imigranti veniti din Africa si Asia.
      • +1 (1 vot)    
        O fi calculul debil ? (Luni, 16 februarie 2009, 16:50)

        falco [anonim] i-a raspuns lui Afara cu imigrantii

        Poate ca ti se pare calculul debil , daca nu ai fost afara , sau daca iti iei mincarea de la bunici , preturi magazine germania, sua , alimente aceeasi ca si in romania , a ca daca mergi la restaurant e minim 20 euro portia de mincare si in ro e cam 15 deja , da cei de care vorbim nu prea maninca la restaurante , singuru lucru care e scump la ei e poate chiria un ap 2 camere hamburg 700 euro cu incalzirea inclusa la 100m2 , in timisoara ap 3 camere 72 m2 450 euro , aici s-ar putea sa fie un pic mai scump in rest nu prea , si sincer credema e mai usor sa fac 1000 euro in hamburg decit in timisoara , din munca cinstita .Daca ai totusi o oferta de job zimi si mie :)))
      • +1 (1 vot)    
        N-as prea zice ca e gresit calculu' (Luni, 16 februarie 2009, 22:40)

        Cojones [anonim] i-a raspuns lui Afara cu imigrantii

        Vorbim de ultima speta de oameni, care traiesc 10 intr-un apartament si isi cumpara o sticla de vodca si o paine pe zi, iar de economii isi iau un BMW second hand in Romania si te calca pe trecerea de pietoni.

        E vorba de oameni care au plecat direct din sat din Romania, care chinuie si gramatica limbii romane, d-apoi engleza sau alte bune maniere ... vorbim de oameni care la ei in sat stateau impreuna cu ceilalti 14 frati si surori intr-o cocina de casa si mancau corcoduse ... pentru ei, sa aiba profil pe hi5 cu locatia trecuta "Londra" e cea mai mare realizare a vietii. Simplul fapt ca vin acasa odata pe an, cu avionul, ii face de departe cei mai mari smecheri ai catunului. Am mai mers eu pe avioane cu specimene din astea, care se imbatau din berea moca pe avion si agresau stewardesele si isi puneau manele pe telefonu' mobil, toti deodata, faceau intrecere ...
        • 0 (0 voturi)    
          job out (Marţi, 16 februarie 2010, 16:26)

          silvy [anonim] i-a raspuns lui Cojones

          spuneti-mi mai merita sa mai lucrezi afara? sa emigrezi?sa o iei de la capat afara la 41 de ani decat sa mai astepti in tara ta ...sa fie bine?offfffffff
      • -2 (2 voturi)    
        Am fost prin Anglia (Marţi, 17 februarie 2009, 0:03)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Afara cu imigrantii

        de mai multe ori.Am lucrat o perioada sofer si pot sa-ti spun ca mancarea e extrem de ieftina,mai ieftina ca pe continent.Ai intrat vreodata intr-un magazin Tesco ? Continuam discutia dupa ce o sa vezi preturile,dar pana atunci pot sa-ti spun ca poti manca binisor si cu 10 € pe saptamana.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce vorbesti? (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:43)

          Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui dami365

          Sunt acum in UK si chestia asta pe care o spui tu e un mare neadevar!!! Nu stiu ce ai mancat tu 'binisor' cu 10euro pe saptamana, sau cate mese pe zi, dar ca sa supravietuiesi si sa mananci normal ai nevoie de CEL PUTIN 25 de lire pe saptamana de persoana!
          Si cand spun 25 de lire nu ma refer la lux, ci efectiv la minimul necesar pentru subsistenta! Si asta in opinia mea inseamna sa mananci macar 2 mese echilibrate nutritional pe zi.
          Si cu toate astea, intr-adevar preturile din magazinele Tesco sunt destul de mici, am vazut cazuri de produse mai ieftine decat in Romania.
          Si ca sa inchei, cu banii castigati pe o singura zi de munca in UK iti ajung sa iti asiguri mancarea pe o saptamana.Raman celelalte, iar chiriile sunt intr-adevar destul de scumpe.
          • 0 (0 voturi)    
            dreptare lu dami365 (Vineri, 11 februarie 2011, 0:49)

            ionut [anonim] i-a raspuns lui Andrei-de-la-Orhei

            ce pot sa zic ceea ce zice dami365 este foarte adevarat cam eu unu plates 60 de lire pe saptamana si cat despre mancare e cam greu ca cea ce faci intro zi dai pe mancare pt cel putine 2 zile,nam venit in anglia sa fur sau restu dar acum vad si eu ce fel este cand nai nici un venit si vrei sa muncasti dar fara acte nu faci nic,maine platesc chiria 60 de lire si mai am doar 100 si cu banii astia ma duc sami fac acte pt self employed ca sa am cat de cat o sansa sa mucesc si sper ca pana atunci sa gasesc sa mucesc la negru ca alte sanse nu am momentan bani trebuies pt acte pt a manca pt ati plati chiria pt ati face acte o intrebare pt restu cu nasu pe sus si judeca ceea ce nu cunos cam cati bani tiar trebui sa ai la tine ca sa vii in uk sa ati faci acte ca sa poti benificia de drepturi cat de cat egale??????? ms pt atentie daca va mai pot rasp la intrebari ma gasiti la adresa chellochello_ionut@yahoo.com sincer va spun cei ce vreti sa stiti cu exacitate ceea ce este in uk eu va rasp cu toata sinceritatea pt ca am venit sa mucesc nu sa fur si sa dau in cap am 27 de ani simi doresc o familie dar cu ce ca in rom esti ultiumul gunoi daca nu furi sau altceva salut si saveti grija pe cine ascultati si la cine va cazati bft tuturor oriunde ati fi
  • +2 (2 voturi)    
    Munca la negru are girul Guvernului UK (Luni, 16 februarie 2009, 13:06)

    Axul [anonim]

    pentru ca imigrantii ilegali au construit tara aia muncind ca sclavii pe degeaba.
    Numai cine nu cunoaste sistemul de supraveghere englez isi poate inchipui ca imigrantii joaca leapsa cu Home Office-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Agentii de recrutare (Miercuri, 15 februarie 2012, 22:12)

    Iustin [anonim]

    Salutare oameni buni! Am si eu o intrebare: stiti cumva vreo agentie de recrutare care nu percepe comision si e de incredere?