Barack Obama avertizeaza ca economia SUA isi va reveni in ani de zile

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 februarie 2009, 15:32 Actualitate | Internaţional


Presedintele SUA, Barack Obama, a avertizat vineri seara ca revenirea economiei americane "se va masura in ani, si nu interval de cateva luni", dupa ce a marcat prima victorie majora a administratiei pe care o conduce - aprobarea planului de relansare a economiei SUA, in valoare de 787 miliarde dolari, relateaza telegraph.co.uk.

Planul de salvare este cel mai mare program de investitii publice aprobat vreodata in Statele Unite. El combina masuri de reducere a taxelor (38% din totalul pachetului), sustinerea guvernelor locale (38%) si cheltuieli publice efectuate de guvernul central (24%) si isi propune sa revitalizeze cea mai mare economie a lumii, care a pierdut aproape 600.000 de slujbe doar in ianuarie.

Presedintele Obama a vertizat ca, fara o interventie puternica a statului, SUA vor intra intr-o spirala descendenta ireversibila.

"Avem o sansa unica intr-o generatie sa actionam indraznet si sa folosim criza drept o sansa pentru a transforma si pregati economia noastra pentru secolul XXI", a afirmat Obama.

El a adaugat ca acest plan "reprezinta doar inceputul a ceea ce trebuie sa facem pentru a inversa trendul actual al economiei", in timp ce consilierii sau au inceput deja sa creioneze o agenda legislativa indrazneata pentru urmatoarele 12 luni, care include un plan detaliat pentru persoanele care au credite ipotecare si adoptarea unui plan de reglementare al pietelor financiare.

Obama va propune, de asemenea, o reforma a sistemului de santate si un plan de investitii major in industriile verzi.

Pe de alta parte, secretarul Trezoreriei, Timothy Geithner, va prezenta o versiune mult mai detaliata a planului de salvare a bancilor, intens criticat pentru lipsa sa de substanta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1885 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    asa....si ? (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 16:12)

    naufragiatul [utilizator]

    Criza din 1929 s-a terminat in 1945 pentru Vest si in 2000 oentru Est, ce mare smecherie a spus si Obama ?
    • 0 (4 voturi)    
      S-o crezi tu (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 19:37)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

      S-o crezi tu ca efectele crizei din 1929 au au fost simtite pana in 2000 :))
      • +2 (4 voturi)    
        zau (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 21:20)

        naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        venirea nazistilor la putere in Germania, provocarea celui de-al doilea razboi mondial, invadarea Europei de Est de catre sovietici, si consecintele acestei invadari se simt de fapt si astazi, ai dreptate.
        • 0 (2 voturi)    
          Se simt da nu genereaza criza (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 21:53)

          Alex S [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

          Se simt da nu genereaza criza.
          • 0 (2 voturi)    
            ai inteles un pic gresit (Duminică, 15 februarie 2009, 10:06)

            naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

            Eu nu am spus ca criza din '29 a generat-o pe asta, am spus ca si criza din '29 s-a terminat foarte tarziu, la fel cum a spus si Obama ca aceasta criza se va termina in cativa ani.
            Si am mai spus ca, de fapt, el a inventat roata.
            Nicio criza nu se termina repede, doar ca trebuie sa nu cadem in paranoia. De fapt asta este cea mai grava problema a crizelor, isteria maselor, intretinuta, in zilele noastre, de o mass-media iresponsabila, care in loc sa emita semnalele pozitive ei doar pun paie pe foc si mai si sufla in el sa-l inteteasc.
            Din fericire anul asta cateva trusturi vor da chix, incepand cu antenele lu' Voiculescu si terminand cu posturile fratilor Micula.
  • +2 (2 voturi)    
    energie (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 17:05)

    bruscli [anonim]

    pana no sa investeasca intrun sector nou care sa traga dupa el toata economia no sa fie nici un lift off.daca or sa aiba curajul sa investeasca in energie atunci da , daca nu o sa dureze foarte mult revenirea, si ne vom trezi intr-o realitate economica pe care nu o vom intelege.
    • +2 (2 voturi)    
      Surse de energie (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 21:59)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui bruscli

      Si eu cred acelasi lucru, diversificarea surselor de energie este solutia, si implicit scaderea dependentei si implicit a conflictelor cu orientul mijlociu si alte tari asiatice.
      • 0 (2 voturi)    
        vise taica vise (Duminică, 15 februarie 2009, 10:12)

        naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Tehnologia de a avea energie ieftina si practic infinita se va consolida in urmatorii 30 de ani, dar chiar crezi ca marile puteri ale lumii vor da drumul fraielor si toata lumea va zburda intr-o nesfarsita hora a independentei energetice?
        Niciodata nu a fost asa si nici nu va fi, mereu a fost o mare putere care a coordonat si a tinut in hăţuri pe celelalte.
        Momentele in care nu au existat poli de putere au fost si momentele de dezorganizare toatla (vezi perioada de dupa destramarea Imperiului Roman)

        Asadar cred ca ar trebui sa ne obisnuim sa ne descurcam intr-o lume in care cineva conduce iar ceilalti executa, dar oare nu asta facem zi de zi?
  • -1 (7 voturi)    
    obama osama (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 18:17)

    kronk [anonim]

    in o suta de ani .daca-si mai revine.pina atunci america o sa fie impartita in voivodate,comitate si judete iar obama va face turul americii pe bicicleta intr-un sfert de ora.
    • 0 (2 voturi)    
      ?! (Duminică, 15 februarie 2009, 3:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Serios?! Dute la ciobanit....ca probabil la asta ai sanse mai mari sa faci ceva!!!...decat sa bati campii pe forumul asta!!!
      • +1 (1 vot)    
        ce ai taticu (Duminică, 15 februarie 2009, 20:29)

        smen [anonim] i-a raspuns lui mircea

        esti suparat ca tia jignit stapanii
    • 0 (2 voturi)    
      hahaha (Duminică, 15 februarie 2009, 4:29)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      muahahha. m-ai distrat. te votez si o ai doar -2 :))
    • 0 (2 voturi)    
      ca sa vezi (Duminică, 15 februarie 2009, 10:08)

      naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Sa nu-mi spui ca Litovoi, Seneslau, Farcas si alti cnezi si voievozi romani vor iesi din groapa si vor conduce acele voievodate din America.
      mare e gradina.
      America, prin aceasta criza, a cam aratat lumii cine conduce mapamondul.
      O criza in China se simte dar trece repede, una in Golf la fel, dar o criza in America da la pamant cu toata lumea, asdar cine conduce ?
      • 0 (2 voturi)    
        Corectie: (Duminică, 15 februarie 2009, 14:39)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

        "cine conducea".
      • +1 (1 vot)    
        esti cam slab la gandire (Duminică, 15 februarie 2009, 20:28)

        smen [anonim] i-a raspuns lui naufragiatul

        pai daca ar fi condus ar fi gasit parghiile necesare sa nu fie afectata ea ci alte mari puteri precum ''china'',nu dupa cat de grav esti afectat se vede cat de mult conduci
  • +1 (1 vot)    
    Promisiuni electorale (Duminică, 15 februarie 2009, 7:14)

    cosmin [anonim]

    Obama a promis in timpul campaniei de crearea a 4 milioane de locuri de munca dar nu a specificat cand.
    Probabil dupa ce o sa se piarda 6-7 milioane de job-uri se vor crea 4 milioane subventionate,prost platite si mai ales neproductive.
    Cred ca solutia ar fi sa lase promisiunile si subventiile. Istoria ne arata ca atunci cand statul se baga in economie iese prost. De ce unii sa fie ajutati si altii lasati in bataia vantului ?
    Dupa parerea mea rolul uni guvern este sa combata abuzurile,coruptia,sa asigure cetaztenilor protectie.
    Viata economica trebuie lasata sa functioneze fara interventii.
    Unii si-au cumparat case imense mult peste posibilitatile lor si acum vin sa planga dupa ajutor pentru ca au cheltuit mai mult decat au castigat. Nu cred ca isi vor schimba apucaturile peste noapte asa ca sa fie lasati sa se descurce singuri.
  • +1 (1 vot)    
    da, dar numai daca... (Duminică, 15 februarie 2009, 12:39)

    MirceaA [anonim]

    America isi va reveni doar daca isi aduce golanii acasa si se pune cu fundul pe munca. Sa inceapa sa-si produca bunurile cu forta de munca de acasa, nu in China, Taiwan, Indonezia. Siestemul colonial a picat intotdeauna dupa un timp, timp care a cam sosit.