VIDEO: Obama ar trebui sa rosteasca din nou juramantul pentru ca l-a gresit

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:14 Actualitate | Internaţional


Experti pe probleme constitutionale considera ca presedintele american Barack Obama ar trebui sa depuna din nou juramantul, dupa ce presedintele Curtii Supreme de Justitie, John Roberts, l-a incurcat pe Obama, relateaza San Francisco Chronicle, citat de Mediafax.

Juramantul presedintelui este urmatorul: "Jur solemn ca voi indeplini cu credinta functia de presedinte al Statelor Unite si voi mentine, proteja si apara Constitutia Statelor Unite cum voi putea mai bine".

In momentul citirii juramantului, Roberts a plasat gresit formularea "cu credinta", iar Obama a facut o pauza. Presedintele Curtii supreme de Justitie s-a corectat ulterior, insa Barack Obama a repetat juramantul asa cum il rostise initial Roberts.

Potrivit unui expert in probleme constitutionale de la Universitatea din Boston, Jack Beerman, o repetare a juramantului "ar dura 30 de secunde". "Obama poate sa o faca in privat, nu este mare lucru", a declarat el. "Ramane o intrebare deschisa daca este presedinte pana cand nu depune corect juramantul", a adaugat el.

Singurul motiv de a nu depune din nou juramantul ar fi sa nu-l puna intr-o situatie stanjenitoare pe presedintele Curtii Supreme de Justitie, potrivit expertului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3731 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Viciu de forma (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:24)

    Justin [anonim]

    Data fiind ca juramantul e un act formal solemn si prevazut expres in forma si fondul sau de Constitutia US, orice modificare a acestuia, fie si neintentionata, duce la un viciu de forma care e susceptibil sa anuleze valoarea juridica a actului.

    Daca mergeti la tribunal si la depunerea juramantului spuneti "sa sa-mi ajute ..nevasta":)) judecatorul va pune sa repetati pt. ca ce ati spus nu e valabil juridic:)

    Daca scrieti un contract si gresiti numele uneia din parti, adresa, data semnarii sau sariti 2-3 cuvinte, contractul poate fi atacat pentru viciu de forma si e anulat !

    Obama are inca o tinichea privind legalitatea accesului sau la presedintie, dupa ce exista deja marturii despre faptul ca s-a nascut intr-o maternitate din Mombasa, Kenya (marturie de doctori de acolo si de ambasador kenyan).
    • +8 (10 voturi)    
      Daca e sa ne luam dupa forma (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:35)

      jurat [anonim] i-a raspuns lui Justin

      In Constitutia SUA nu exista cuvintele "so help me God" la sfarsit. Conform logicii tale, asta ar invalida juramantul mai mult decat schimbarea ordinelor cuvintelor. Cred ca guvernul SUA are probleme mai importante de rezolvat decat sa repare greselile neintentionate ale lui Roberts.
    • +4 (4 voturi)    
      relativ (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:48)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Justin

      Poate sa spuna juramantul in privat. Si sunt sigur ca l-a repetat de mai multe ori inainte de inaugurare. Din aceasta cauza s-a si incurcat cand Roberts l-a zis gresit.
      Iar legat de locul nasterii pentru Obama, in primul rand s-a nascut cetatean american. Mama lui era americanca si el a primit automat cetatenia. Restul nu conteaza. Si McCain e nascut in Panama, teritoriu care nu era american.
      • 0 (0 voturi)    
        Forma conteaza la actul juridic (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:43)

        Justin [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Chestiunea juramantului e deja inchisa, constitutionalistii de la Casa Alba mi-au dat dreptate si l-au pus pe Obama sa repete juramantul, in "privat"!
        Legat de nasterea lui Obama, Constitutia prevede ca nu e de ajuns ca presedintele sa aiba parinti cetateni americani ci el insusi trebuie sa se nasca pe teritoriu american. Nu e cazul lui Obama, potrivit marturiilor (mai ales ca acei kenyeni n-au nici un interes in a-i incurca ascensiunea "fratelui" lor).
        McCain s-a nascut intr-o baza militara americana din Panama, pe teritoriu american (potrivit exceptiei de teritorialitate in general valabila pentru bazele militare straine si ambasade/consulate).
  • +7 (9 voturi)    
    Cine n-are jurist.. (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:44)

    EccE [utilizator]

    Pai mai draga, Obama a repetat ce i-a zis judecatorul, desi chiar s-a oprit ca sa ii dea posibilitatea sa corecteze, judecatorul a repetat din nou gresit, si Obama a repetat cum i-a zis. Ce vroiai, sa inventeze el ce sa zica? A repetat ce a zis de doua ori judele, care este autoritatea suprema si a declarat la final ca au fost indeplinite conditiile legale. La cine sa mai faca recurs carcotasii? La Dumnezeu sau la Allah?
  • +5 (5 voturi)    
    corect, trebuie refacut totul!!! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:02)

    atreus [anonim]

    CORECT! Cine se ofera voluntar sa mai dea vreo 170 milioane de dolari ca sa refacem totul?
  • +3 (3 voturi)    
    Roberts trebuie sa repete juramantul ,el agresit (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:09)

    Eneas [anonim]

    "Stupizi , da multi Motoace " ar fi spus cu adevarat Voda Lapusneanul !
    Cred ca 'expertii ' au tulburari grave de personalitate ! Traiasca Obama !
    • 0 (0 voturi)    
      Stupizii de la Casa Alba au decis: repetam ! (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:38)

      Virgiliu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Contrar a ceea ce afirma cu multa ipocrizie si rea credinta admiratorii lui Obama, chiar juristii democrati de la casa Alba au decis ca juramantul trebuie repetat, altfel exista nesiguranta asupra legalitatii investiturii presedintelui si acesta putea fi contestat in fata Curtii Supreme. Adica un scandal pe care Obama nu si-l permite in vremurile astea.
      Fapt incredibil, presedintele ales a depus aseara inca o data juramantul, in fata catorva martori! Stirea e oficiala!

      Asa ca Justin avea dreptate, felicitari pentru postul sau !!
  • -2 (4 voturi)    
    media a facut prima gafa (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:12)

    costi81 [utilizator]

    pina acuma presa a reusit sa ii ignore gafele (cind a gresit numarul de state ale SUA de ex), de acuma va fi mai greu. si sint sanse ca tipul sa fie cam la fel de neindeminatic si impiedicat ca raposatul Bushitler, demonizat de toata lumea, si de care probabil ne va fi in curind.
  • -3 (5 voturi)    
    astia sunta asa (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:17)

    smen [anonim]

    prosti ca nici juramantul nu stiu sal citeasca,tipic pentru americani,hai mda nu bagi o limba si pe aici pentru stapanii tai iubiti slugoiule,sau unde esti freci podelele vreunui obez
    • +5 (5 voturi)    
      zici tu... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:43)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui smen

      In primul rand nimeni nu a citit de pe hartie juramantul. L-au spus din memorie. Se pare ca sub emotia momentului memoria i-a jucat feste lui Roberts. Iar legat de americani, poate binevoiesti sa vezi discursul lui Obama de la inaugurare. Se gaseste pe internet. Sa vezi ce inseamna un politician adevarat. Pe urma poti sa cauti pe plaiurile mioritice pe cineva la acest nivel. Sa ma anunti cand gasesti....
      • -3 (3 voturi)    
        pai am zis io ca ai nostri sunt mai buni (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 22:01)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Dan

        dar presedintele sua ma gandesc ca nu se compara cu liderul unei tarisoare din balcani,el trebuie sa isi tina cumpatul si emotiile in frau ca doar are degetu pe butonu nuclear si ne poate pulveriza intr-un minut
        • +1 (1 vot)    
          bolovanes (Joi, 22 ianuarie 2009, 0:47)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui smen

          De ce nu urmaresti discutia, ca sigur nu ai urmarit discursul.
          Nu obama a fost cel emotionat, ci cel care ii dicta ce sa spuna.
      • 0 (0 voturi)    
        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (Joi, 22 ianuarie 2009, 1:53)

        Masacru [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        VADIM, Nae, VADIM.
        Comentezi?
    • 0 (0 voturi)    
      . (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:35)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui smen

      dai dovada de prostia despre care tot vorbesti :|
  • 0 (0 voturi)    
    dooooh! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 22:01)

    doooh! [anonim]

    doooh!!
  • +3 (3 voturi)    
    nu conteaza topica .... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 22:09)

    slv [anonim]

    ... adverbul faithfully pus inaintea lui"execute" sau la sfarsitul propozitiei, tot la verbul acela se referea. Nu este nici o modificare de semnificatie. Ar fi fost diferit daca daca era vorba de un adjectiv, si prin schimbarea locului in propozitie sa se fi confundat substantivul descris.
  • +1 (1 vot)    
    Expertii lui peste (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 23:53)

    Gabe2006 [anonim]

    Citat din constitutie:

    Before he enter on the execution of his office, he shall take the following oath or affirmation:

    "I do solemnly swear (or affirm) that I will faithfully execute the office of President of the United States, and will to the best of my ability, preserve, protect and defend the Constitution of the United States."

    Acum ca si-a spus numele dupa "Eu" e si asta o greseala? marii experti ai lumii in lipsa de inspiratie...
    • +1 (1 vot)    
      chiar asa (Joi, 22 ianuarie 2009, 1:01)

      V [anonim] i-a raspuns lui Gabe2006

      "expertii" aia sunt de la ceva ziar care vrea sa vanda 5 numere in plus. Obama a devenit presedinte la ora 12:00 chiar inainte de a depune juramantul. Daca v-ati uitat pe cnn...
  • 0 (0 voturi)    
    a jurat pe Biblie sau pe coran (Joi, 22 ianuarie 2009, 0:41)

    crezul [anonim]

    cartea era in mainile sotiei
  • 0 (0 voturi)    
    si a jurat din nou... (Joi, 22 ianuarie 2009, 4:19)

    Dan [anonim]

    Pana la urma Obama a depus din nou juramantul ca sa ii faca fericiti pe toti:
    http://news.yahoo.com/s/ap/20090122/ap_on_go_pr_wh/obama_oath_do_over
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie demis (Joi, 22 ianuarie 2009, 6:51)

    Aron Deleanu [anonim]

    acest John Roberts care a facut o greseala "planetara"(vorba lu'CTP-ulea) cu Norick Nicoly.Acest eminent jurist are dosar bun si a cistigat un proces celebru cu Buss-es-Ku.
  • +1 (1 vot)    
    Obama era deja presedinte (Joi, 22 ianuarie 2009, 8:45)

    Iulia [anonim]

    Obama era presedinte de cateva minute in momentul in care a depus juramantul. Constitutia prevede faptul ca el devine presedinte la ora 12, indiferent daca a depus sau nu juramantul.