VIDEO Un avion cu peste 150 de persoane la bord s-a prabusit la New York, in raul Hudson

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 23:45 Actualitate | Internaţional


Un avion al US Airways cu peste 150 de pasageri la bord s-a prabusit in raul Hudson, langa New York, dupa ce a lovit un stol de pasari la decolarea de pe aeroportul  LaGuardia. Mai multe ambarcatiuni de salvare au intervenit prompt si au evacuat toti pasagerii. Nu au fost raportate victime, anunta CNN.

Cursa 1549 a decolat de pe aeroportul LaGuardia din New York, cu 146 de pasageri la bord si cinci membri ai echipajului, si avea ca destinatie orasul Charlotte din Carolina de Nord. Se pare ca aeronava, un Airbus 320, a lovit una sau mai multe pasari la decolare, iar unul dintre motoare s-a defectat. Pilotul a incercat sa intoraca avionul spre aeroport, dar s-a prabusit in raul Hudson.

Avionul a cazut in apele inghetate ale raului Hudson, in apropiere de Manhattan. Mai multe ambarcatiuni de salvare au intervenit prompt si au inconjurat avionul. Salvatorii au reusit sa scoata toti pasagerii din avion inainte ca acesta sa se scufunde.

Autoritatile au declarat ca nu exista victime, iar pasagerii nu par a fi suferit rani serioase. Mai multi martori au relatat ca pilotul a ghidat aeronava pentru efectua o amerizare.

Un cititor Hotnews.ro a fost martor ocular:
Am vazut toata faza de la fereastra biroului meu, alertat de colegii ingroziti ca se repeta nebunia de la 9.11. Avionul a planat si a amerizat perfect paralel cu apa. Dupa "impact" s-a rotit usor spre stinga, cu fata spre malul newyorkez al raului. In cateva secunde pasagerii au iesit pe usile din dreptul aripilor sau pe toboganele gonflabile care sunt la usile din fata ale aeronavelor., In cateva minute, paza de coasta a inceput sa-i evacueze. Apele nu erau inghetate, aeronava a lovit un stol de pasari mari (probabil gaste sau pescarusi), iar aeronava nu s-a scufundat. Dupa evacuarea pasagerilor, a fost tractata spre sud, pina in Battery Park. Autoritatile mentionate in articol sunt primarul Bloomberg si guvernatorul Patterson, care s-au abtinut de la orice fel de speculatii legate de cauza accidentului. In legatura cu pilotul, acesta este un veteran al mansei, cu peste 20 de ani de experienta. In tinerete a fost pilot in fortele aeriene.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14059 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Bine ca nu a murit nimeni (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:54)

    Alex S [utilizator]

    Slava domnului ca nu a murit nimeni whew.
  • +3 (9 voturi)    
    Cine e dl Raul Hudson? (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:56)

    Moldoveanu [anonim]

    Fara diacritice mai inteleg, dar sa pui litera mare la cuvantul rau si nu doar la numele raului nu mai inteleg. :)
    • +2 (2 voturi)    
      Pasari vs avion (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:04)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Cu siguranta este o minune ca nu a murit nimeni. Pilotii si-au facut bine treaba la prima vedere.

      Cat despre diacritice, la cate greseli ortografice sunt aici pe site, nu stiu de ce te mai mira faptul ca nu folosesc diacritice.

      Vezi aici stirea originala, gasesti si fotografii si filme:
      http://news.yahoo.com/s/ap/20090115/ap_on_re_us/plane_in_river
      • +3 (5 voturi)    
        re: pasăre vs. avion (Vineri, 16 ianuarie 2009, 3:14)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Stef

        Pasărea, probabil, este singura ce a murit. Dar ştirea nu o mai consemnează. Însă ea nu face parte dintre cei numiţi "nimeni", oricum.
        • +1 (1 vot)    
          Cine, de ce a supravietuit (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:43)

          Daniel trezitu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          Dar peştii? Care din cauza undei sonice provocate de căderea avionului au murit? Dar planctonul care din cauza poluării a avut serioase probleme de supravieţuire? Era să scriu şi de şoboloanii care părăsesc nava, dar era o navă aeriană!
    • -4 (6 voturi)    
      raspuns (Vineri, 16 ianuarie 2009, 2:11)

      cotitul [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Cred ca stai slab cu educatia. Adevarate perle mai scoti! Bravo!! Oare este din cauza a prea multe carti citite?!
    • -2 (8 voturi)    
      Cine e dl Moldoveanu? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 7:15)

      Moldoveanu' bun [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Intotdeauna se vor gasi niste hiene (a se citi vanatori de greseli) pentru care la moartea mamei lor, principala grija va fi sa o intrebe din priviri de ce nu le-a lasat niste bani de cheltuiala.
      Nu e vina lor, ci datorita faptului ca nu sunt prieteni cu scoala si atat pot.
      Stimate domnule Moldoveanu! Mi-am dat seama (cel putin eu) ca nu sunteti prieten bun cu limba romana iar cu gramatica si mai putin. "Rau" este un substantiv , se foloseste termenul "majuscula" si nu "litera mare", si cateodata dupa o insiruire de termeni se mai aplica si o virgula...
      Asta ca idee...
      Fiti sigur ca sunt constient ca DACA stiti majoritatea cuvintelor din limba romana , nu inseamna ca stiti sa le si folositi si, mai ales sa le analizati corect din punct de vedere sintactic sau morfologic...
    • -1 (1 vot)    
      cum adica cine e? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:32)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      e fratele lui Dl. Hudson Hawk...
    • 0 (2 voturi)    
      cine (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 11:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanu

      este acest Rau Hudson? Si de ce este asa de rau?
      Ce rautati face?
  • -4 (4 voturi)    
    tot cu Raul (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:04)

    crimihdum [anonim]

    Ai dreptate, cam naspa cu Raul Gonzales Hudson
    • +2 (4 voturi)    
      Hai ca a corectat (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:35)

      Moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui crimihdum

      E bine ca autorii mai si citesc comentariile. S-a rezolvat partea cu Raul Hudson. Multumim.
  • -5 (7 voturi)    
    cip cip pasarica mea (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:19)

    vaduvul pasaroi [anonim]

    Pasarica alba-n cioc
    Subtirica la mijloc
    Treci cu Airbus320
    Nu ia foc
    Pasarica a avut noroc...

    TEAPA !!!

    Pasarica a murit
    Avionul s-a prabusit.
  • -6 (12 voturi)    
    Freaky Spy-Birds (FSB) (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:21)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Mother Russia strikes again! Just another foolish game,unfortunately...Peeeaaceeee,brothers,I beg you!
    • -3 (5 voturi)    
      maine se reface echipa de 7 cai (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:50)

      Haiducii lu' 6 cai [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      salut! ce, v-a bagat net la salon?
      • -4 (8 voturi)    
        Salonul de culturism? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 6:06)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Haiducii lu' 6 cai

        Ce-i amice razgandac,vrei sa-ti dau calul inapoi?No way,mi l-ai cedat benevol din simpatie si daca ma mai "inervezi" iti bag la fiecare cal taxa auto triplata...Sau te las fara ei.Aloha!
        • -3 (5 voturi)    
          am vorbit cu oamenii aia (Vineri, 16 ianuarie 2009, 7:58)

          bec [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          am vorbit cu ai lui 7 (fost 6) cai, calul care te-a transportat (transportul umanitar) a revenit la herghelie. sezi tranchil, fa-ti tratamentul, la noi in civilie toate sunt ok-harasho.
          p.s. dasvidania, Pintea Hiaducul!
          • +1 (1 vot)    
            ti-am (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 11:19)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bec

            dat plus, dar schimba-ti numele, ca bec e al meu demult. Ca farsa merge o data, dar atit.
  • +1 (3 voturi)    
    probabilitati (Vineri, 16 ianuarie 2009, 1:11)

    atreus [anonim]

    Care-i sansa sa se intample asa ceva? Daca s-a intamplat acum si eu n-am fost in avionul ala atunci e putin probabil sa mi se intample mie in urmatorii ani!
  • +4 (4 voturi)    
    buey (Vineri, 16 ianuarie 2009, 1:37)

    zaboo [anonim]

    avionul a pierdut ambele motoare si nu "s-a prabusit" in rau ci a fost exemplar indreptat de catre pilot catre cea mai avantajoasa zona! fara ambele motoare era exclus sa aiba optiunea de a se intoarce pe aeroport unde, oricum, riscul era prea mare... un pilot de nota 10 care - in cele doar cateva minute pe care i le-a permis nenorocita intamplare - a reusit o minune!
    • 0 (2 voturi)    
      avion (Vineri, 16 ianuarie 2009, 3:17)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Îţi dai seama ce pasăre năstruşnică ? Două motoare dintr-un zbor :)
    • +4 (4 voturi)    
      maiestrie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:27)

      florinovich [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Aici este vorba despre indemanarea pilotului! In varsta de 57 ani, fost pilot pe avioane de vanatoare!
  • +2 (2 voturi)    
    la guardia (Vineri, 16 ianuarie 2009, 2:03)

    eu [anonim]

    nu este international, sunt numai zboruri locale
    • +2 (2 voturi)    
      Pareri"anonime" (Vineri, 16 ianuarie 2009, 7:02)

      dorinutza travestita canadiana [anonim] i-a raspuns lui eu

      De pe "La Guardia" opereaza si Air Canada, la Montréal si la Toronto...E drept ca zborurile Canada-SUA, nu sunt considerate zboruri internationale ...dar...
      • -4 (4 voturi)    
        Originea pasaricii (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:41)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dorinutza travestita canadiana

        Oare pasarica aia imputita nu avea treaba in alta parte?
        Pasarea era de origine americana, sau era naturalizata de prin tarile arabe? Al Quaeda are vreo implicare in incident? Unde a urmat pasarea respectiva cursuri de zbor?
        Sunt intrebari la care nu vom primi niciodata raspuns :D
  • +3 (3 voturi)    
    Despre echipele de salvare (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:13)

    Mark [anonim]

    nu a scris nimeni nimic si au facut in mod cert o treaba buna. Extraordinar ca nu a murit nimeni la un avion atat de mare care se rupe mult prea usor mai ales la amerizare.
    • +3 (3 voturi)    
      nu chiar (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:31)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Mark

      As dori sa rectific afirmatia potrivit careia avionul se rupe ''mult prea usor'' Trebuie specificat ca in proiectarea fuselajelor aeronavelor de pasageri se ia in calcul si posibilitatea amerizarii. Desigur, rezistenta acestuia este mult mai redusa comparativ cu cea a unui hidroavion al carui fuselaj este special conceput pentru astfel de situatii. Oricum , impactul cu apa este mult mai dur decat in cazul , sa zicem al aterizarii ''pe burta'' , sau bellylanding cum o numesc pilotii. Dar asezat pe apa la modul profesionist cum a facut-o acest adevarat as al mansei , nu se rupe cum de fapt o demonstreaza ceeace s-a intamplat.
  • -1 (3 voturi)    
    intrebari,intrebari (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:24)

    moldoveanu II [anonim]

    si totusi pilotii sunt pasageri sau nu? daca nu atunci cum de erau initial peste 150 pasageri?
    daca apele Hudsonului erau inghetate si nu involburate, putem vorbi oare de ambarcatiuni de salvare sau de spargatoare de gheata?
  • +2 (6 voturi)    
    Am fost martor ocular (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:34)

    Kramer [anonim]

    Am vazut toata faza de la fereastra biroului meu, alertat de colegii ingroziti ca se repeta nebunia de la 9.11.
    Avionul a planat si a amerizat perfect paralel cu apa. Dupa "impact" s-a rotit usor spre stinga, cu fata spre malul newyorkez al raului. In cateva secunde pasagerii au iesit pe usile din dreptul aripilor sau pe toboganele gonflabile care sunt la usile din fata ale aeronavelor., In cateva minute, paza de coasta a inceput sa-i evacueze. Apele nu erau inghetate, aeronava a lovit un stol de pasari mari (probabil gaste sau pescarusi), iar aeronava nu s-a scufundat. Dupa evacuarea pasagerilor, a fost tractata spre sud, pina in Battery Park. Autoritatile mentionate in articol sunt primarul Bloomberg si guvernatorul Patterson, care s-au abtinut de la orice fel de speculatii legate de cauza accidentului. In legatura cu pilotul, acesta este un veteran al mansei, cu peste 20 de ani de experienta. In tinerete a fost pilot in fortele aeriene.
    • +5 (5 voturi)    
      WOW (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:52)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Kramer

      Un pilot absolut senzational si niste echipaje de salvare care au actionat impecabil. Nu degeaba New York este cel mai grozav oras din lume.

      Multi mascarici care comenteaza aiureli pe forum, dar m-am obisnuit.
  • +2 (2 voturi)    
    Piloti buni (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:36)

    Vlaicu [anonim]

    Buni pilotii, rezistent si avionul
  • +1 (1 vot)    
    nasol (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:06)

    Teodor Popescu [anonim]

    Nu stiu cati dintre voi au avut ocazia (nu ca as dori cuiva) sa zboare pe furtuna. Nici nu vreau sa ma gandesc ce au simtit oamenii aia cand au bubuit motoarele si au inceput aterizarea fortata........groaznic....
  • +2 (4 voturi)    
    Miracolul din New York (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:08)

    florentina [anonim]

    ...evident stire scrisa in stil tipic romanesc...toate ziarele europene au scris ca e un adevarat miracol ca nu a murit nimeni si ca pilotul este un erou voi spuneti ca s-a prabusit avionul si trebuie sa ghicesc eu ce s-a intamplat mai departe.
    Airline pilot hailed a hero successfully emergency lands passenger plane yesterday in New York's Hudson River - all 155 passengers and crew rescued. The US Airways Airbus A320 made the crash-landing minutes out of LaGuardia airport. EURONEWS, BBC News, France24, CNN, La Libre Belgique 1ère page: "Miracle à New York";
    Asa se fac stirile adevarate! Mai invatati!
  • -1 (1 vot)    
    God really bless America (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:31)

    Mathilda [anonim]

    De apreciat cat de repede s-a mobilizat si intervenit Paza de Coasta
  • +2 (2 voturi)    
    Mare bazaconie, mare!!! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 18:40)

    Pinochio [anonim]

    Cum de s-a aflat asa de repede ca au intrat pasarici in motoare?
    Nu e suspect?
    In plus, stirea nu e politically correcta, pentru ca pilotul e alb si nu s-a declarat gay!