Fasia Gaza: Numarul victimelor a depasit 900 - surse medicale

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 12 ianuarie 2009, 14:26 Actualitate | Internaţional


Aviatia israeliana si-a continuat luni raidurile asupra Fasiei Gaza, la inceputul celei de-a treia saptamani de conflict, desi premierul Ehud Olmert a anuntat, in urma cu o zi, ca ofensiva este pe punctul de a-si atinge obiectivele.

In operatiunile pentru distrugerea infrastructurii militare a miscarii Hamas, avioanele militare israeliene au bombardat mai multe buncare in care se ascundeau militantii palestinieni, precum si tunelurile din apropierea frontierei egiptene, folosite de acestia pentru contrabanda cu arme. In acelasi timp, mai multe unitati de infanterie si blindate israeliene au inaintat rapid spre zonele populate din Fasia Gaza, relateaza agentiile straine de presa.

Premierul israelian Ehud Olmert a declarat duminica, in sedinta saptamanala avuta cu membrii Cabinetul sau, ca armata sa isi va continua ofensiva impotriva Hamas pana cand atacurile cu rachete asupra Israelului vor inceta. Cu toate acestea, numarul  rachetelor lansate din Fasia Gaza asupra unor tinte din sudul Israelului au scazut considerabil ca frecventa de la declansarea ofensivei militare israeliene impotriva Hamas, in urma cu 17 zile.

Atat Israel cat si Hamas au refuzat apelurile Consiliului de Securitate al ONU si a comunitatii internationale de incetare a focului.

Peste 900 de morti si aproape 4.000 de raniti

Peste 900 de persoane au murit in ofensiva israeliana din Fasia Gaza, a anuntat seful serviciilor de urgenta din teritoriul palestinian, citat de AFP. Potrivit medicului Mouawiya Hassanein, numarul mortilor a ajuns la 905, dupa decesul a 15 palestinieni, luni dimineata.

Sursele medicale precizeaza ca peste jumatate dintre victimele din randul palestinienilor sunt civili, iar printre morti se numara 277 de copii, 95 de femei si 92 de batrani. Mai mult, peste 3.950 de palestinieni au fost raniti in atacurile israeliene de la declansarea ofensivei, la 27 decembrie.

Zece soldati israelieni au fost ucisi in timpul bombardamentelor si trei civili evrei au murit in urma atacurilor cu rachete. 

Israelul a impiedicat intrarea jurnalistilor internationali in Gaza si, astfel, bilantul oficial al victimelor este greu de confirmat.

Cristian Diaconescu: Romanii ramasi in Fasia Gaza vor fi evacuati in zilele urmatoare

"Sunt in jur de 80 de persoane, cetateni romani si familiile lor, care si-au exprimat dorinta de a parasi Fasia Gaza si pentru care am obtinut, pe garantia statului roman, acordul de a parasi zona de conflict", a declarat Diaconescu, potrivit Realitatea TV.

Dintre aceste 80 de persoane, 20 au parasit deja, joi dimineata, Fasia Gaza, prin punctul de frontiera de la Erez. Dintre cei douazeci de cetateni, 17 erau  romani si trei palestinieni.

"In zilele urmatoare se va face si evacuarea celor care au ramas, in masura in care vor dori acest lucru. Nu stim cati vor veni la punctul de intalnire pentru evacuare. Multi au revenit si data trecuta asupra deciziei", a atras atentia ministrul Cristian Diaconescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1100 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    De ce urasc ei Occidentul atât de mult... (Luni, 12 ianuarie 2009, 16:09)

    LZ [anonim]

    De ce urasc ei Occidentul atât de mult, vom întreba noi… (de Robert Fisk)
    http://palestinalacrimamea.blogspot.com/2009/01/de-ce-ursc-ei-occidentul-att-de-mult.html

    Mai multe linkuri pe tema masacrului din Gaza gasiti aici:

    Linkurile zilei - Masacru in Gaza [1]
    http://laurentiudumitru.ro/blog/2009/01/12/linkurile-zilei-masacru-in-gaza-1/
    • +2 (8 voturi)    
      Cum a tampit islamul arabii.. (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:12)

      Buzz [anonim] i-a raspuns lui LZ

      Propaganda deshantzata pentru un popor si o tzara care nu au existat niciodata in istorie (sunt doar o inventie a manipularii mediatice) se preface ca "uita" de principalul motiv al "urii" arabilor fata de occidentul crestin si agnostic: ideologia sangeroasa si ucigasa venita odata cu ei din peninsula Araba, islamul.

      Cand de mic copil esti indoctrinat cu o religie care justifica omorul, sinuciderea, decapitarea, lapidarea pana la moarte si care are ca verset-simbolic: "nu exista decat un singur dumnezeu si acesta e allah, iar mahomet e unicul sau profet", e normal sa ajungi la maturitate complet perturbat si cu idei sadice fata de cei care au opinii diferite.

      Occidentul a fost agresat de arabi prin invaziile de dupa mahomed, sec.8-11 si a raspuns foarte greu si foarte partial prin "cruciade".
      Lumea araba a fost supusa la sclavie de mongoli, apoi de turcii otomani timp de 500 de ani.
      Arabii s-au simtit si mai umiliti cand dupa turci au venit europenii occidentali. Mai ales ca occidentalii au construit o civilizatie magnifica, mondiala, care a dominat si inca domina umanitatea.
      Secole de retard in toate domeniile s-au acumulat in lumea araba si iesirile salbatice prin Irak, Liban, Sudan, Algeria sau Gaza nu sunt decat bubele ciumei de care arabii nu s-au vindecat.
      Chiar si sociologul tunisian Abdel Wahab Medeb, compara islamul cu o boala: "La maladie de l'islam" !
      • -4 (4 voturi)    
        ne lasi? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 0:52)

        silvio [anonim] i-a raspuns lui Buzz

        hai bah lasa-ne cu jidanii tai le-ati luat pamantul cu japca de la englezi si acuma vreti sa dormiti linistiti?aia din 1948 sunt asupriti si tot voi va smiorcaiti??
  • 0 (10 voturi)    
    Enough is enough ! Prea destul, indeajuns! (Luni, 12 ianuarie 2009, 16:31)

    niv [utilizator]

    Aceasta era vorba lui Yaasser Arafat, dar doamna Tzipi Livni l-a inganat, vrand sa ne arate ca stie limba mandatarilor britanici,ca e si 'mneaei "bastinasa", ca si localnicii palestinieni anglofoni, vezi ca si dumneaei are radacini vechi orientale, chestia e ca departe de a fi vrednica de vreun Nobel pentru Pace, Tzipi Livni a inganat expresia folosita pacifist de Yasser Arafat, in directia inversa, chiar pentru a justifica interventionismul( colonialist, de superputere si superforta armata) impotriva celor din sectorul Gaza!
    Acum ar fi timpul ca intreaga omenire sa spuna guvernului israelian ca e deja prea destul, prea destul, prea destul! Ho, incetati! Ho, indeajuns doamna Livni, retrageti-va Tsahal-ul in cazarmi, domnule Ehud Barak, destul si prea destul, domnule PM demisionar,Ehud Olmert!
    Pana la urma sa intelegem ca mentinerea, cu nu stiu ce "intelepciune" (ceausista!!! ...)a acelor apoi omagiate si laudate fiindca "neintrerupte" relatii diplomatice cu Israelul, dupa razboiul din 1967, atunci cand fostul Tratat de la Varsovia hotarase just ruperea relatiilor diplomatice cu Israelul, a fost complet i-nu-ti-la, daca nu chiar pagubitoare, ca si alte asemenea "intelepciuni"de-ale Scornicitorului nostru...Israelul se foloseste de membership-ul sau in ONU, dar numai pentru a incalca prevederile si normele de drept international, Israelul nu este un stat fidel Chartei ONU, "consumand" membership-ul ca pe un consumabil oarecare, utilizandu-l egoist, ca pe un paravan confortabil, dincolo de care poate actiona intr-un mod altora neingaduit, in totala condescendenta a unora, mai ales, in linistitoare, pentru pirati si ticalosi, impunitate!
    Hugo Chavez insa, stie ceva istorie mondiala!
    Enough is enough, israelis-gringos go home!
    • +2 (6 voturi)    
      Enough it`s never enough.. for them (Luni, 12 ianuarie 2009, 16:44)

      pam [anonim] i-a raspuns lui niv

      Pace
    • +1 (7 voturi)    
      Huliganul Chavez silabiseste istorie (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:19)

      Tigan de Caracas [anonim] i-a raspuns lui niv

      Arafat a fost orice, terorist, sodomit, bolnav de sida, fraudator si corupt, talhar al fondurilor de ajutor pentru neamul sau, insa numai "pacifist" nu a fost:))
      Probabil ca s-ar fi suparat daca cineva i-ar fi zis asa:))
      Orice stat are dreptul sa se apere si nu e "interventionism" decat daca patrunzi in afacerile interne ale unui alt stat.
      Ori nu exista nici un stat recunoscut de ONU si numit Palestina, Gaza sau Hamastan!
      Israel e un stat recunoscut de ONU si de majoritatea statelor lumii, inclusiv Egipt sau Iordania, tari arabe.
      Israel nu a vrut niciodata Gaza si chiar a incercat sa o dea egiptenilor, care au refuzat-o in anii '60 din dispret pentru "fratii palestinezi" considerati sarantoci si violenti.
      Atat timp cat "cauza" palestiniana are sustinatori de genul prostanakului amerindian Chavez (detestat in propria tara, unde a pierdut ultimele alegeri), nu e nici o sansa pentru teroristii din Hamas.
      Israel se va retrage din Gaza imediat ce va termina treaba, Hamasul trebuie slabit la maximum.
      • -2 (6 voturi)    
        Hugo Chavez este anti-american (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:05)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui Tigan de Caracas

        ... datorita interventionismului american in Venezuela, iar mai apoi anti-israelian prin extensie.

        Sa fim seriosi. Hugo Chavez n-are nici o legatura cu Palestina. El indirect dorea sa se ia de SUA, aliatul traditional al Israelului. Hugo Chavez nu trebuie adoptat de unii sau de altii ca o figura providentiala in acest conflict. El nu are nici in clin, nici in maneca cu acest conflict, si nici Venezuela.

        Cu astfel de iesiri aberante in care incearca sa "creasca" pe plan extern, va deveni din ce in mai mic pe plan intern.
    • +2 (8 voturi)    
      raspunsul e simplu (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:08)

      levi [anonim] i-a raspuns lui niv

      ori copilul meu,ori copii lor raspunsul a simplu:
      copilul meu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!as da 2 miliarde de musulmani daca ar fi la schimb si nici macar nu as clipi!!!!!!!!
      arata-mi o tara araba care respecta in totalitate charta onu!
      arata-mi o tara araba care nu finanteaza teroristii,sau nu inchide ochi la faptul ca anumite cercuri finanteaza terorismul international
      arata-mi o tara araba cere e democratica!
      • -3 (3 voturi)    
        simplu.. (Marţi, 13 ianuarie 2009, 0:58)

        seby [anonim] i-a raspuns lui levi

        pai nu cu violenta vei rezolva ceva.aia peste 220 de copii ucisi au frati , parinti care nu pot uita ca au fost macelariti chipurile victime colaterale!!nu aduceti pacea cu tancul !!!!
  • -3 (5 voturi)    
    Destul va fi cand Gaza va disparea (Luni, 12 ianuarie 2009, 16:58)

    vio [anonim]

    Gaza este si va fi mereu dovada fondarii violente a statului Israel. Atata timp cat Gaza va fi locuita de refugiati se va pune mereu intrebarea: "refugiati de unde si de ce?". Atunci cand vor disparea, va disparea si dovada crimei fondatoare.
    Isrealieni stiu perfect asta intruact ei insisi au nevoie de dovezi ale suferintei lor ca sa le fondeze pretentiile. Si de aceea se construiesc mereu muzee ale holocaustului, de aceea apar periodic scandaluri pe aceasta tema, de ce presedintele Iranului este mereu popularizat in decl;aratiile lui sforaitoare si goale de orice substanta, de aceea exista legi care te impiedica sa discuti holocaustul. Pentru ca el, holocaustul, sa fie o rana permanent sangeranda care sa fie aratata permanent oricui incearca sa termpereze razboinicul Israel.
    • +2 (6 voturi)    
      Dementii lui mahomed: Califat islamic (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:24)

      Hamastan [anonim] i-a raspuns lui vio

      Cat timp Hamasul terorist si islamic va guverna Gaza cu grenada si cutzitul (asa cum i-au macelarit pe "fratii" lor din Fatah) nu va fi pace pentru palestinienii de acolo.
      Poporul din Gaza ar trebui sa se rascoale contra bandelor de criminali care ii mana ca pe vite la abator si ii folosesc drept scuturi umane.
      Sefii Hamas se ascund acum in subsolul spitalului din Gaza, iar daca Israel ii va distruge acolo, toata presa araba va zbiera ca e "crima contra umanitatii sa ataci un spital".
      Culmea asta a prostie si tolerantei o aveau americanii prin Irak pana in 2004-2005, apoi si-au dat seama la ce sunt folosite moschei si scoli sau spitale si au inceput sa scoata sobolanii din subsoluri.
      Holocaustul ar trebui studiat fara interdictii ale unor legi liberticide, asa cum ar trebui studiat traficul arabo-islamic de sclavi crestini si de femei rapite din Italia, Spania, sudul Frantei, Grecia, etc..
  • -2 (6 voturi)    
    Intrebari retorice adresate... (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:48)

    Iosif [anonim]

    ..."simpatizantilor" infocati ai Israelului si evreilor:
    1) Cum v-ati fi asteptat sa reactioneze Israelul dupa ani de neintrerupte atacuri ale teroristilor Hamas asupra populatiei sale?
    2) Cum v-ati astepta ca orice alt stat, chiar si Romania, sa reactioneze in aceeasi situatie?
    3) Pentruca teroristii trag din zonele lor populate si din spatele unor scuturi umane, israelienii ar trebui sa continue a primi atacurile teroriste cu intelegere si cu smerenie?
    4) Credeti poate ca israelienii, spre deosebire de orice alta natiune, nici n-au dreptul sa se apere si ca orice act de aparare al lor trebuie considerat o agresiune?
    5) Unde ati fost cu protestele voastre cand s-au produs intr-adevar crime in masa, ca in Sudan (sute de mii si se continua), Mombai, Georgia, Irak, Afganistan, etc.?
    6) Nu cumva interesul maladiv pentru acest subiect nu este nicidecum grija pentru palestinieni, ci ura antievreiasca apriorica?
    Reactiile celor vizati nu sunt importante. Important e ca si eu si ei cunoastem bine raspunsul la ultima intrebare.
    Iar cine nu-l cunoaste este sau naiv, sau nestiutor.
    • +1 (3 voturi)    
      retorica in continuare (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:14)

      CelCeCiteste [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      1. De ce vorbim de cei din Gaza ca si "refugiati"?
      2. Ce va face Israelul in fata presiunii demografice explozive a palestinienilor?
      3. Cu cate ura din partea vecinilor se poate trai?

      Este evident ca se reactioneaza emotional si exista un fundament "antievreiesc" in multe afirmatii. Din pacate evreii contribuie cu sarg la formarea acestor opinii.
      • +1 (3 voturi)    
        Esti ipocrit, nu raspunzi la intrebari (Luni, 12 ianuarie 2009, 22:27)

        CelCePricepe [anonim] i-a raspuns lui CelCeCiteste

        1.Nu toti cei din Gaza sunt refugiati ci doar o minoritate. Lideri arabi i-au obligat sa fuga din Israel/Palestina in 1948 pentru a-i folosi ca pretext. Exact asa a facut UCK in Kosovo, unde teroristii albanezi manau civilii ca pe vite in fata camerelor tv, sa vada lumea "ce prapad" fac sarbii adica!
        Inmultirea ingrozitoare a arabilor musulmani a determinat cresterea de 8 ori a numarului initial de "refugiati". Si nimeni nu poate verifica daca e adevarat sau nu, pentru ca toti sunt "fara acte", asa cum se declara tiganii de langa Roma. Cum ajutoarele de la ONU se dau in functie de nr. de refugiati, multi arabi din gaza au tot interesul sa se declare "refugiati" !
        Locul acestor "refugiati" e in viitorul stat Palestina, impreuna cu fratii lor arabi.

        2.Israelul va renunta la 98% din Cisiordania dupa cum a renuntat la 100% din Gaza. Apoi va renunta si la majoritatea oraselor si satelor cu populatie araba din Israel, la schimb cu cele cateva colonii din Cisiordania.
        Va fi schimb de teritorii si populatie, singura cale spre pace !

        3.oricat e nevoie, ca francezii cu englezii, timp de secole !
        • -1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:28)

          CelCeCiteste [anonim] i-a raspuns lui CelCePricepe

          Nu e vorba de nici o ipocrizie. Este pur si simplu imaginea ca in spatele dementilor din Hamas se afla o multime in explozie de civili. Oare cum va creste copilul se ridica printre bombe? Nu este ca si recrutat de nebuni? Este foarte corect ceea ce spui, dar vad ca recunosti "inmultirea ingrozitoare". Cat va mai trece pana se va ajunge iar la lupta pentru resurse cum ar fi apa dulce?
          Comparatia cu "fratia" franco-britanica e o gluma buna :))
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:38)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Hamas killing fields (Luni, 12 ianuarie 2009, 21:32)

    max [anonim]

    daca vreti sa vedeti care e parerea arabilor crestini despre Hamas deschideti link-ul asta:
    http://www.youtube.com/watch?v=n4Q-znnAPyI&feature=channel_page
    ...apropo: citi atentatori sinucigasi arabi crestini ati auzit sa fi existat?
  • -1 (1 vot)    
    Foarte interesant (Luni, 12 ianuarie 2009, 22:20)

    Rabin [anonim]

    ...cum de a disparut un comentariu anterior care era prezent acum cateva ore si care surprindea foarte bine situatia de fapt: in timp ce Israelul practica genocidul si are o religie care consta un rasism si ura sovina, fondeaza in toata lumea muzee ale holocaustului pentru a arata o "rana" mereu deschisa celor care ar indrazni sa protesteze fata de ideologia urii iudaice;

    CINE SI DE CE A ELIMINAT ACEST POST?

    Sa intelegem ca e vorba de cenzura? Pentru vajnicii aparatori ai Israelului, printre care cu regret ma numaram si eu acum cativa ani pana cand am aflat adevarul care e foarte diferit de propaganda iudaica omniprezenta in lume, prin controlul cvasi-total al conglomeratelor mass-media globale de catre magnati evrei sau masoni: Iudaismul este probabil singura religie din lume care consta in rasism si sovinism; iudaicii se considera o rasa superioara, ceilalti oameni fiind un soi de animale; lucrul asta l-am aflat in Israel, direct de la sursa.

    Mitologia anti-semitismului creata de propaganda iudaica are la baza un principiu simplu: se bazeza pe tactica hotului care striga "prindeti hotul" pentru a crea cadrul eficient al reprimarii din fasa a oricarui protest la crimele, rasismul si sovinismul iudaic; orice reactie de respingere a acestora sunt numite anti-semitism; este exact tactica comunista (aceeasi sursa?) de a denumi "dusman al poporului" orice reactie care nu e in acord cu comunismul; problema de fapt este exact inversa: nu antisemitismul e problema zilelor noastre, ci rasismul si sovinismul demential a iudaicilor, bazat pe rastalmacirea notiunii de "popor ales"; dovada o aveti in fata: iudaicii fac un alt genocid in care sunt inclusi nenumarati copii, iar vinovatii sunt oricine altcineva, numai ei nu, in conformitate cu tehnicile de spalare a creierului la care publicul a fost supus.
    • 0 (4 voturi)    
      Europenii nu au probleme cu evreii ci cu arabii (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:40)

      Arabela [anonim] i-a raspuns lui Rabin

      "Problema zilelor noastre" nu e "iudaismul" ci "islamismul", asta e pericolul cel mai mare pentru civilizatia europeana.
      Evreii s-au integrat demult printre europeni, nici nu-i mai deosebim, decat foarte rar prin nume. Majoritatea evreilor europeni si ai askhenazilor din Israel au patrimoniu genetic european si respecta fara probleme toate valorile culturii europene.
      Arabii nu au fost nici integrati, nici asimilati, refuza sa se adapteze la Europa, vor sa impuna religia lor sangeroasa, vor Sharya, au organizat atentate contra europenilor sau au dat foc periferiilor unor orase europene (Paris, Copenhaga).

      Imigrantii musulmani cuibariti in Europa incearca sa importe conflictul lor cu Israel in tarile noastre. Ei sunt ajutati de anti-semitii de profesie (din ce in ce mai rari) si mai ales de anti-americani (numerosi in ultima vreme, e "trendy" sa injuri USA). Acestia vad in acest conflict prilejul de a denigra "America imperialista" prin intermediul Israelului.
      De aceea apare limpede ipocrizia lor, indiferenta lor fata de copii negri omorati de arabi in Darfur, fata de copiii omorati de sinucigasii musulmani in Irak, Afganistan, Pakistan sau Bombay.
      Insa imediat ce vine vorba de un copil arab ucis din greseala de israel, gata, se urla isteric :"genocid" si "complot americano-sionist"!

      Israel e un bastion, un avanpost de democratie si cultura occidentala europeana situat intr-o mare de tiranie si cultura islamica araba. Si asta deranjeaza a naibii "cainii lui allah", pentru ca ei ar vrea acolo un stat "pur" islamic, un "califat", o noua forma de rasism si fanatism religios.
      Hamasul, Jihadul Islamic, Hezbolah, Armata lui Mehdi, Ansar al Sunna, toate sunt organizatii teroriste care viseaza la asa ceva, epurarea etnica si religioasa a Orientului.
      Sunt ucisi si alungati de acolo crestinii sau laicii atei, asa cum practic nu mai exista evrei in statele arabo-islamice.
      Numai ca Israel e patria evreilor, e tara lor, au dreptul la ea si o vor apara. E normal !
      • 0 (0 voturi)    
        Intzi (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:59)

        Nastratin [anonim] i-a raspuns lui Arabela

        "Evreii s-au integrat demult printre europeni, nici nu-i mai deosebim, decat foarte rar prin nume". Esti naiva, scuza-ma. Sau nu vezi bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Cel postat de Maria? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:03)

      Nastratin [anonim] i-a raspuns lui Rabin

      ????
  • -1 (5 voturi)    
    As vrea sa fac clare niste lucruri simple... (Luni, 12 ianuarie 2009, 23:57)

    Iosif [anonim]

    ...pe care trebuie sa le stie insfarsit toti neofascistii si denigratorii antisemiti care delireaza pe acest forum.
    Oameni buni, nu va mai gasiti in glorioasele vremuri ale lui Hitler si ale Garzii cu capitanul ei. Acele vremuri nu s-au intors si nici nu se vor intoarce.
    Iar evreii nu mai sunt acei ovrei infricosati pe care idolii vostri ii trimeteau ca pe vite la casapit.
    Evreii au revenit in patria lor, Israelul este statul lor si nimeni nu-i va mai misca de acolo.
    Iar oricine a incercat sau incearca, in ideologia sa dementa, sa le ia dreptul la existenta nationala si de stat, primeste de fiecare data raspunsul cuvenit, asa cum se intampla acum cu teroristii Hamas.
    Lucrurile de mai sus sunt axiome.
    E clar, e simplu si daca nici acum nu intelegeti, va veti pierde mai departe vremea cu nesfarsite argumentatii si rationamente aiurite.
    • 0 (4 voturi)    
      fapte (Marţi, 13 ianuarie 2009, 1:11)

      jonelu [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      daca nu esti de acord cu crimele facute de Israel esti neofascist si antisemit?prefer sa fiu catalogat astfel decat sa fiu de acord cu mascararea unor copii ....Armata IDF anunta populatia din Gaza ca in zona sunt teroristi hamas si ii sfatuieste sa-si paraseasca casele acestia se adapostesc in scoli ONU apoi sunt bombardati.E foarte clar , genocid , crime impotriva unor oameni lipsiti de aparare!!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Cu tot respectul pentru incercarea ta... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 8:41)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui jonelu

        ...de a argumenta din nou, pentru a nu stiu cata oara in favoarea incriminarii israelienilor, estii ilogic.
        Criminalii hamasisti se ascund in mijlocul populatiei civile proprii si-si continua de acolo atacurile cu rachete asupra populatiei israeliene.
        Cum adica, trebuie lasati sa continue, pentruca asa cere morala lui Jonelu?
        Crezi ca personal ai proceda astfel daca ar fi vorba de caminul tau?
        Crezi ca armata romana ar permite cuiva sa bombardeze tara, chiar daca ar face-o din mijlocul unor orase?
        Sau crezi poate ca evreilor nu le este ingaduit sa se apere?
      • +1 (1 vot)    
        ia uite aici (Marţi, 13 ianuarie 2009, 21:29)

        hmm [anonim] i-a raspuns lui jonelu

        http://media.photobucket.com/video/lapidation/debosheks/lapidation_stoning_gb1.flv?o=1

        sa tii partea unor oameni pentru care asa ceva e NORMAL?????