Expert american: China a testat prima bomba atomica pentru Pakistan la inceputul anilor '90

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 22:22 Actualitate | Internaţional


China a testat, pentru Pakistan, prima bomba nucleara a Islamabadului la inceputul anilor '90, permitand astfel pakistanezilor sa raspunda in cateva saptamani testului atomic efectuat de India opt ani mai tarziu, a afirmat un expert american in probleme nucleare, citat de india-defence.com.

"Chinezii au oferit o instruire masiva oamenilor de stiinta pakistanezi, i-au adus in China pentru pregatire, le-au oferit chiar schitele pentru dispozitivele CHIC-4, o arma dupa care era usor de construit un model de exportat", a afirmat fostul secretar al US Air Force, Thomas Reed, pentru revista americana 'US News and World Report'.

Reed, care a lucrat la Livermore National Laboratory ca proiectant de arme, este co-autorul cartii "The Nuclear Express: A Political History of the Bomb and Its Proliferation'. Cartea a fost aspru criticata de China, in conditiile in care afirma ca Beijingul a contribuit la proliferarea intentionata a tehnologiei nucleare in beneficiul "regimurilor cu grad ridicat de risc", facand referire, in mod special, la Pakistan.

China a oferit tehnologia nucleara Pakistanului in conditiile in care "India era dusmanul Chinei iar Pakistanul era dusmanul Indiei", sustine Reed.

"Sub regimul presedintelui Benazir Bhutto, Pakistanul si-a dezvoltat primele tehnologii nucleare. Credem ca, in perioada mandatului lui Bhutto, Republica Populara a Chinei a testat prima bomba nucleara pentru Pakistan la inceputul anilor '90", a adaugat el.

Reed afirma ca exista numeroase motive pentru a crede acest lucru, inclusiv design-ul armei atomice si discutiile cu expertii nucleari chinezi.

"Din acest motiv Pakistanul a putut atat de rapid sa raspunda primului test nuclear efectuat de India in 1998. A avut nevoie de doar doua saptamani si trei zile", concluzioneaza expertul american.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3039 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    adica tehnologie la nivel de 1967 (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 22:58)

    ionica fonosch [anonim]

    *unul din parintii bombei atomice chineze...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Tsien_Hsue-shen
    http://www.fas.org/nuke/guide/china/nuke/index.html
    http://www.youtube.com/watch?v=RbDqnUufnrQ
    ! chic-4 este chic-1 adaptat pentru scud (inspirat de v-2)
    adica tehnologie chinezeasca din anul 1967 ..... !
  • +4 (4 voturi)    
    Comunistii mereu jegosi (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 23:38)

    Vlad I [anonim]

    Nu este indeajuns ca au ajuns la putere printr-o revolutie sangeroasa si murdara, trebuiau sa faca la fel ca URSS sa imprastie si sa sustina tot felul de regimuri totalitare. Probabil comunistii se simt mai bine cu multe regimuri naspa in lume, asa , lumea nu se concentreaza in problema chinezeasca, tibet, si lipsa unei confirmari la urne al partidului comunist.
  • +1 (5 voturi)    
    Gramatica bat-o vina (sau chinezii ?!) (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 23:39)

    q [anonim]

    Corectia necesara:
    "Chinezii au oferit o instruire masiva oamenilor de stiinta pakistanezi, i-au adus in China pentru pregatire, le-au oferit chiar schitele pentru dispozitivele CHIC-4, o arma dupa care era usor de construit un model de exportat"
    Adica fraza necesita realizarea acordului intre subiect si predicat pe toata intinderea ei. Gramatica de clasa a 8-a iti spune ceva ?! ;)
    Multumim, am corectat
  • +6 (10 voturi)    
    Pakistanezii erau incapabili sa faca singuri bomba (Duminică, 4 ianuarie 2009, 1:33)

    Ahmad din Iad [anonim]

    La fel e si cu iranienii, uitati-va la ei, de 20 de ani se chinuie in draci, au bagat zeci de miliarde, au trimis sute de ingineri prin facultatile lumii occidentale si tot degeaba. Sau puzderia de tari arabe pline de bani, de la Libia la Arabia saudita. Alti incapabili.
    Pur si simplu nu-i duce mintea si nu stiu cum sa treaca de unele etape, acolo unde trebuie multa matematica, multa fizica, multa tehnologie de foarte mare precizie.
    Stiti, saptamana asta a fost publicat un studiu care demonstreaza ca "grimasele", "expresiile faciale sociale" sunt mult mai mult legate de patrimoniul genetic decat cel cultural. Va fi mare scandal printre extremistii care sustin ca "educatia e totul"!
    Daca genele influenteaza astfel de "detalii", credeti ca nu influenteaza capacitatile intelectuale la membrii unei aceleasi etnii?
    Puteti lasa cu manualul pe masa inca 5 ani adunatura aia din Iran, Libia, etc. si tot nu reusesc decat sa isi explodeze laboratoarele!
    Iranul e incapabil sa isi faca singur pana si piese de schimb pt. avioane, nici nu se pune problema unor compozante de reactor sau de arma atomica.
    Se roaga pe la rusi, pe la chinezi, pe la pakistanezii care si ei le au de pe la chinezi, etc.
    Neamuri de traista, produc islamism si analfabetism in masa, apoi acuza vecinii, occidentul, 'perialismul, toti eilanti sunt vinovati doar ei nu :))
    • -1 (3 voturi)    
      esti dus amice (Duminică, 4 ianuarie 2009, 2:56)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui Ahmad din Iad

      Tinand cont ca Iranul are embargo de aproape 30 de ani, au fost in stare sa isi faca o marte parte din industrie "self-sufficient", asta inseamna inclusiv fabricarea de rachete si piese americane care numai floare la ureche nu inseamna(contrar supozitiei tale), plus sa isi tina flota de avioane americane din anii 70 in stare functionala si sa treaca si printr-un razboi extrem de sangeros (iraq-iran) cu ea.
      Cate tari din lume sunt in stare de asa ceva in conditiile unui embargo destul de dur ? Noi nu am fost in stare sa ne tinem cele cateva Mig29 in stare de functionare din cauza lipsei pieselor si a banilor, iar Mig21-urile a trebuit sa ni le upgradeze Israelienii si sa le faca compatibile NATO. Dupa logica ta, noi suntem mai prosti ca restul ca nu suntem in stare sa ne fabricam "niste piese de avion", piese care tu probabil ai impresia ca sunt ca piesele de Dacie 1310.
      Si daca mergem dupa ideea ta (stupida de altfel), nici americanii si rusii saracutii de ei, nu au avut inteligenta necesara sa puna singuri bazele programelor spatiale, ca doar au adus toti savantii germani pe care au putut pune mana dupa al doilea razboi mondial.
  • -2 (2 voturi)    
    Romania cand a testat-o? (Duminică, 4 ianuarie 2009, 5:12)

    77 primavara [anonim]

    toti ceilalti au mai reusit
  • 0 (0 voturi)    
    logica si cu gramatica (Duminică, 4 ianuarie 2009, 7:42)

    sile [anonim]

    Greu cu logica si cu gramatica,fi-r-ar ele sa fie.
    Ori cu traducerile dupa ureche.

    Adica cum a raspuns Pakistanul in 1990 unui test nuclear indian efectuat in 1998 ???!!!

    Conform logicii formale si corect gramatical este sa afirmi ca s-a raspuns unei actiuni care a avut deja loc - nu unei actiuni viitoare.
    Este vorba de clasica relatie cauza-efect !
  • 0 (0 voturi)    
    Pakistan (Duminică, 4 ianuarie 2009, 8:37)

    j [anonim]

    Ce resurse naturale ale Pakistanul???