Vanzarile de arme au crescut in SUA dupa victoria lui Obama

de Adrian Novac     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:18 Actualitate | Internaţional


Vanzarile de arme de foc au crescut in Statele Unite dupa ce Barack Obama a castigat alegerile pentru Casa Alba, informeaza CNN. Vanzatorii si cumparatorii sunt ingrijorati ca Administratia democrata va incerca sa restrictioneze dreptul americanilor de a detine arme, in ciuda faptului ca apropiatii presedintelui ales au afirmat mereu ca Obama sustine acest drept, iar chestiunea este considerata de importanta minora pentru viitoarea guvernare.

CNN citeaza cazul lui Bernie Conatser, proprietarul unui magazin de arme de foc din Manassa, o suburbie a capitalei Washington, care a afirmat ca afacerile sale au cunoscut o crestere semnificativa in ultimele zile, lucru care a dus la vanzari record.

Potrivit declaratiilor lui Conatser, "vanzarile s-au dublat sau chiar triplat fata de octombrie". Sambata trecuta, numarul de arme vandut a fost comparabil cu cel dintr-o zi obisnuita din timpul saptamanii.

"Am aceasta afacere de 12 ani si am fost aici in timpul Y2K, al atacurilor de la 11 septembrie, al uraganului Katrina. Si toate aceastea au fost evenimente majore care au crescut vanzarile, insa nimic nu se compara cu cererile pe care le avem acum", a declarat Conatser. Omul de afaceri a declarat ca magazinul sau, Virginia Arms Company, a epuizat stocul de AR-15, versiunea civila a pustii M-16 folosita de armata, si este pe cale sa vanda complet si stocurile din alte modele.

 
Nimic nu se compara cu cererile pe care le avem acuma
 
 
Proprietarul unui magazin de arme
Potrivit informatiilor furnizate de canalul american de televiziune, cresteri ale vanzarilor de arme se inregistreaza pe aproape intreg teritoriul Statelor Unite. Vanzatorii si cumparatorii sunt ingrijorati ca Administratia democrata va incerca sa restrictioneze dreptul americanilor de a detine arme, in ciuda faptului ca apropiatii presedintelui ales au afirmat ca Obama sustine acest drept, iar chestiunea este considerata de importanta minora pentru viitoarea guvernare.

Un congresmen republican de Georgia, Paul Broun, s-a referit, de altfel, recent la faptul ca Obama ar putea incerca sa interzica detinerea de arme de foc daca Administratia democrata va crea o forta de politie civila care sa preia de la armata o parte din responsabilitatile de asigurare a securitatii tarii. Expertii sustin ca asa-numitele arme de asalt, termenul folosit in SUA pentru semiautomate, ar putea fi vizate de eventuale restrictii impuse de Administratia Obama si ar putea fi chiar interzise in urmatoarea perioada.

La randul sau, Biroul Federal de Investigatii (FBI) a anuntat ca, in saptamana 3-9 noiembrie, a primit peste 374.000 de solicitari pentru a efectua verificari ale cazierului pentru cumparatorii de arme, ceea ce reprezinta o crestere de 49% fata de aceeasi perioada a anului trecut.



















2386 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Fraaate ce mitraliera in poza (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:26)

    Alex S [utilizator]

    Uitati-va in poza de mai sus. Chiar astfel de arme sunt puse la vanzare la aia? Mitraliere dealea? =))
    • +2 (2 voturi)    
      Nope (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:03)

      Astor [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Nu e mitraliera e o pusca cu luneta semiautomata calibrul 50 (Barett M82A/M107). Cu munitia potrivita, poate da o gaura intr-un blindat usor de la 1.5-2km. :)
      • +1 (1 vot)    
        ala nu este Barret (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:22)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Astor

        este o arma de vanatoare calibru mare.
        Nu este Barret in nici un caz.
        Calibrele mari sunt uneoari chiar impuse de legislatia unor tari.
        De exemplu daca vrei sa te duci la un safari in Africa, o sa afli cu stupoare ca trebuie sa ai o pusca cu un calibru mai mare de 9mm.
        Vorbim de o pusca si nu de pistol.
        Asta inseamna din start un calibru gen Lapua si o arma pe masura.
        Motivul este ca bivolul, elefantul, rinocerul, leul etc ar trebui sa moara inainte de a-si incerca nervii pe tine.
        • +1 (1 vot)    
          Scuze (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:56)

          Astor [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          Dar ala e un Barett 100%. Singurul stat din USA in care este interzisa vanzarea lui este California.
          • +1 (3 voturi)    
            Casa Alba va lucra la negru (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:54)

            Mesia Global [anonim] i-a raspuns lui Astor

            Inca nu e clar daca peruanii au facut o subtila ironie sau daca e cu adevarat un cadou cel putin bizar. Obama declarase acum 2 zile ca i-ar place sa ofere fetelor sale un caine "care sa fie o incrucisare de rase, ca mine" si mai ales care sa fie "hypoalergenic", adica fara prea mult par.
            In mod oficial, pe 11 noiembrie, asociatia peruana a iubitorilor de caini fara par (nu e o gluma, stirea e AP) a trimis o scrisoare prin care ofera lui Obama un catzel de 4 luni dintr-o rasa "neagra si fara par" numit Machu Pichu :)))). Presdinta asociatiei, d-na Galvez a spus ca traieste de 8 ani cu 6 caini de acest tip.
            Daca il accepta, va fi primul cadou primit de presedintele ales, un caine mic, negru si chel ! Deocamdata, nici o reactie de la staff-ul Obama, insa e sigur, umoristii se vor amuza bine pe seama vestii :;))

            Intre timp se confirma ca Obama e doar o marioneta, care a promis "change" doar pentru prostimea care l-a crezut. Staff-ul sau a ales deja 2 fosti ministri clintonisti, pe posturi la Interne si Aparare, Sam Nunn si Warren Cristopher (de trista amintire pt. Balcani). Seful echipei de tranzitie e tot un clintonist, John Podesta, fost consilier al lui Bill.
      • 0 (0 voturi)    
        sal (Luni, 26 ianuarie 2009, 0:41)

        satelyt [anonim] i-a raspuns lui Astor

        poate te surprinde dar am tras cu un barett intr-o misiune in afara
    • 0 (2 voturi)    
      Poza e aiurea (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:24)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Indiferent de ce vrea sa sugereze, nu poti sa cumperi asa ceva ca civil.

      Pt cei care se mira sa vada AK-uri si altele: in US e interzis sa posezi o arma cu foc automat. Or arata ele "fioros" in poze, dar in mod cert sunt modificate sa traga foc cu foc.
      • +1 (1 vot)    
        depinde (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:13)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui sile

        depinde de statul in care te afli.
        Legislatia difera de la stat la stat.
      • +2 (2 voturi)    
        Ba poti (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:48)

        alin [anonim] i-a raspuns lui sile

        Legea care limita cumpararea de arme automate a "expirat" in 2004. ea a fost introdusa de Clinton in 1996 dupa jefuirea unei banci in los angeles : http://en.wikipedia.org/wiki/North_Hollywood_shootout - unde a fost implicat un roman.
        legislatia difera de la stat la stat. in Wyoming am vazut un magazin care aveau AK-47 de vanzare la aprox $900.
        Cresterea vanzarilor de arme este atribuita si faptului ca cel mai probabil obama va reenact acea lege.
  • +1 (5 voturi)    
    americani nebuni (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:36)

    romanu [anonim]

    nu inteleg de ce le trebuie arme la civilii avericani... pe cine vor sa impuste ei ???
    • +2 (8 voturi)    
      Pe Iliescu & Co (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui romanu

      Tu de ce crezi ca in Romania e asa de greu sa detii o arma?
      Ca pentru a detine o arma de tir trebuie sa fii antrenor?
      Ca pentru a te duce cu ea la poligon trebuie sa notifici politia cu privire la traseu?

      De ce crezi ca mai demult era un lucru normal sa detii o arma in Romania?

      Simplu, jigodiile bolsevice erau cacate in pantaloni sa nu-i impuste cineva ("pretenii" din armata rosie si-au muscat-o prin cateva sate si stiu mai bine ce vorbesc eu).

      Mie mi se pare un lucru de bun simt sa am voie sa port arma, daca sunt un cetatean onest.
      Oricum mafiotii au arme, eu cetateanul obisnuit de ce n-as avea?

      Simplu amice, ai fost indoctrinat pana peste masura.
      Pun pariu ca in opinia ta "solutia" la Iliescu e Basescu.
      In opinia mea nu e asa, solutia sunt armele pe care le vezi in imagine.
      Daca romanii ar detine astfel de arme, politicienii s-ar gandi de 10 ori inainte sa fure, pentru ca se pot intampla multe "accidente" cand populatia detine arme de foc.
      • +1 (1 vot)    
        suna a Bill of Rights :) (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:15)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        parca ai citi din Bill of Rights a SUA :).
      • -3 (3 voturi)    
        Tot Iliescu saracu.. (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:21)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Frate, imi pare rau sa o spun, dar esti dezarticulat in afirmatii si violent in ton. Ai ajuns tot la Iliescu, Basescu, indoctrinari, bolsevici si parlamentari. Zau ca tu nu ai merita sa ai permis port arma, cred ca ai folosi-o tare repede :)

        Tu chiar crezi in solutia asta, desi este gresita. Solutia "Arme la liber" nu duce la cresterea securitatii, ci la scaderea ei. Tu zici ceva de genul: "daca are hotul, de ce sa nu am si eu? Sa ne luptam de la egal la egal, adica"

        Tu chiar crezi ca lupta asta e de la egal la egal? Tu o sa ai pistolul ascuns in dulap in sertarul cel mai de sus, sa nu ajunga copii la arma. Nici macar nu o sa iti verifici arma periodic (sau poate esti un maniac si o vei verifica:)). Eventualii agresori vor avea armele la purtator, complet functionale, incarcate si gata sa le foloseasca. Tot ti se mai pare o lupta egala?

        Si vorbesc de situatia cand esti in casa ta. Nu cand esti pe strada, in locuri intunecate, tu sau familia ta.

        Si daca vrei sa vezi ce misto e securitatea asta oferita de arme, compara rata crimelor violente din USA fata de Romania (raportate la populatie). O sa vezi cat de pasnica e o tara ca Romania..
        • +4 (4 voturi)    
          Cel mai usor minti prin statistica... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 16:36)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui sile

          Compara numarul de crime din Israel cu OIRCARE alt stat din lumea, o sa ai o MARE, MARE surpriza: Israelul are printre cele mai putine omucideri din lumea.
          Si cred ca ai vazut cine ii opreste pe teroristi pe strada, nu?
          Cetateni inarmati sau FOSTI politisti, FOSTI militari inarmati.

          Deci sa nu amestecam merele cu perele.

          Si da, cred in solutia asta, cred ca romanul de frica parului (armelor populatiei) nu ar mai fura cu atata nesimtire.

          Ce intelegi prin "arme la liber"?
          Mai usor cu atacul la baioneta la omul de paie, eu n-am zis sa se vanda armele in supermarketuri.
          • 0 (0 voturi)    
            De fapt ce vrei sa faci cu armele? (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:21)

            sile [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            Hai sa ne uitam la statistici:

            "Numarul crimelor comise anual in Romania este de trei ori mai mic decat in tarile Uniunii Europene, se arata in datele publicate de catre United Nations Office on Drugs and Crime si Centre for International Crime Prevention.

            Media omorurilor in tara noastra este de trei la suta de mii de locuitori"

            Vezi toate datele aici:
            http://www.gardianul.ro/2004/01/23/societate-c12/rata_criminalitatii_in_romania_de_trei_ori_mai_mica_decat_in_ue-s33130.html

            Stai sa gasesc si pentru USA si pentru Israel.

            Uite USA: rata a variant in ultimii 30 de ani intre 10 si 6 la suta de mii, rata a scazut bine in anii de avant economic pana la 6(ultimii 6 ani). Experienta arata ca in perioadele de declin economic rata creste spre 10 la suta de mii, in perioadele de crestere economica ea scade spre 6 la suta de mii

            Vezi aici:
            http://www.disastercenter.com/crime/uscrime.htm

            Despre Israel imi pare rau, nu am gasit statistici. Doar un link in care un cetetean din Israel spune ca perceptia asta ca "orice cetatean din Israel are un UZI in casa e falsa"

            http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080225083624AAmNUgH


            Deci, daca stam si ne gandim ca avem nevoie de arme pentru a avea o viata mai sigura raspunsul e doar unul: nu e adevarat.

            Daca ne gandim ca avem nevoie de arme ca sa bagam groaza in politicienii corupti (te citez exact: daca romanii ar detine astfel de arme, politicienii s-ar gandi de 10 ori inainte sa fure, pentru ca se pot intampla multe "accidente" cand populatia detine arme de foc) raspunsul meu e cam asa: nu aceasta e solutia. Adica eu nu cred politcienii sau mafiotii vor deveni mai curati si mai spalati dupa cateva crime publice. Poate dumneata te crezi Dumnezeu si stii mai bine cine merita si cine nu sa traiasca. Eu unul nu ma cred. Rezultatul va fi doar ca persoanele de mai sus isi vor lua mai multe garzi de corp.

            Violenta dusa la extrem (crima) nu o sa iti faca niciodata viata mai buna, asta e parerea mea
    • +6 (6 voturi)    
      Bravo ... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:51)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui romanu

      in sfarsit un "justitiar" ... sincer eu m-as bucura daca cineva l-ar lua la tinta pe tradiceanu sau bostanu de geoana :)) macar pt a nu le mai vedea mutrele scarboase la TV ... Si intradevar scarbele s-ar gandi de vreo 3-4 ori inainte sa fure ...
      • 0 (0 voturi)    
        Curaj frate ca nu e greu (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:46)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Pai daca te-ai bucura de asta, de ce nu iti iei frate soarta in maini? Nu mai astepta pe cineva, fi tu acela care il ia la tinta pe x sau pe y..

        Cat de ipocriti pot sa fie unii... Dar daca maine un smecher cu Q7 si lant la gat te ia la tinta si pe tine ca i-ai taiat fata in trafic?
    • +4 (4 voturi)    
      Bill of Rights (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:25)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui romanu

      chiar Thomas Jefferson spune ca SUA a aparut si a rezistat datorita existentei armelor de foc si a militiilor.
      Dreptul de a avea arma de foc este consfiintit de catre constitutie.
      Mai mult se considera ca prin aceasta masura cetateanul SUA nu va deveni sclavul vreunui guvern totalitar.

      A avut dreptate. Au devenit sclavii bancilor :).
  • +1 (1 vot)    
    gadget-uri (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:51)

    dxro [utilizator]

    Pai asta vad ei(si nu numai) in toate filmele.
    Daca in fiecare seara vezi pe HD cum sineva este ucis violat etc.. in subconstient apare necesitatea protectiei.
    Deci este normal ca sa-ti cumperi o mitraliera de 20kg ca sa poti dormi mai linistit. Mai complicata e situatia cand juniorul de 12 ani a incasat o bataie la scoala si ii vine ideea sa-si faca singur dreptate...
  • 0 (0 voturi)    
    arme de asalt (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:55)

    bisar [anonim]

    in spate se vad pe perete numai arme de asalt, ak47, p90, incredibil
    • +1 (1 vot)    
      coltul dreapta sus - made in Romania! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:18)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui bisar

      daca te uiti in coltul dreapta sus poti vedea un AK facut in Romania.
      Manerul din fata este specific pt AKM-urile facute in Romania. Probabil la Cugir.
      O fi WUM10.
  • -2 (2 voturi)    
    Mentalitate (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:05)

    gaspy [utilizator]

    E o chestiune de ideologie si de fond cultural, cam cum e defetismul mioritic la noi.

    In constitutia americana, amendamentul al doilea zice ca dreptul oamenilor de a purta arme nu poate fi incalcat -- e drept ca acolo se mentioneaza miliţii organizate/reglementate, dar cui ii mai pasa de detalii? Pentru americanul de rand, fiind un drept de aproape o datorie de a avea o arma.

    De aici rezulta si o afacere infloritoare, cu mult lobby si bani din partea NRA (National Rifle Association) dar si o cursa a inarmarilor si o anumita atitudine. Oricine a fost oprit de o patrula de politie in SUA stie ca nu se glumeste si ca daca pari suspect (nu tii mainile pe volan, etc) poti fi impuscat. Politia poate trage fara somatie, etc. si au fost destule cazuri de oameni nevinovati care au fost ucisi de politie, inclusiv in raiduri SWAT care au intrat in alta casa decat trebuia.

    Bineinteles, e vorba si de dimensiuni -- ranile provocate de un shotgun sau de o arma cu calibru mare sunt cumplite si mi se pare aberant se puna astfel de are in vanzare.

    Dincolo de toate, SUA are un fond de violenta care se reflecta in media - e ok sa arati crime odioase, mutilari, etc. dar nu e ok sa arati un san gol...
    • -1 (1 vot)    
      god forbid... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:37)

      controloru [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      ...sa se vada un san gol, ai inebunit?
      • +1 (1 vot)    
        Sanul ca sanul... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:26)

        Idioteque [anonim] i-a raspuns lui controloru

        Dar am vazut la Discovery o emisiune cu animalute si la un moment dat i-au aratat burtica unui catel si implicit i s-ar fi vazut si ouale... Eh, it was blurred!!!!! Nu mi-a venit sa cred. Da' lasa ca puscuta din imagine e inofensiva...
  • +4 (4 voturi)    
    Interesant tunul din mana baiatului (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:43)

    sabertooth [utilizator]

    Si ziceti ca arma care o are in brate tipul poate gauri chiar si un mertzan blindat?

    Hmm ... tentant ... foarte tentant.

    Da' prin pereti trece? Sa zicem de grosimea celor de la Palatul Parlamantului?
    • +1 (1 vot)    
      Barrett M99 (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:26)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

      http://en.wikipedia.org/wiki/Barrett_M99
      • +1 (1 vot)    
        Nu e M99 (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:34)

        Astor [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        M99 e single shot cu incarcare manuala de cartuse. Daca te uiti atent la poze, vezi ca are ditamai incarcatorul, deci e ceea ce am spus eu mai sus: M82A/M107.
        • +1 (1 vot)    
          asa e (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:16)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui Astor

          Nu am citit atent articolul:m-am gandit la m82 si am scris m99: http://en.wikipedia.org/wiki/Barrett_M82A1
  • -2 (2 voturi)    
    Armele sunt pentru profesionisti (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:19)

    Weapons? [anonim]

    Mi se pare barbar..americanii au dreptul sa aiba o arma in casa...de aceea se intampla lucruri de genul " ia pustiul arma lu' tata si, suparat fiind pe profi, merge la scoala si impusca o duzina de inocenti".
    La cate se intampla acum in Romania (vezi "jurnalul de la ora 5"), imaginati-va ca ar avea ai nostri dreptul sa aiba arme...ne-am macelari ca orbii...ei bine, lucrul acesta se intampla la alericani deja.

    Din tot sufletul, sper ca Obama sa limiteze dreptul de a avea arme in State. Armele sunt pentru profesionisti, nu pentru toata lumea...
    • +3 (3 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:27)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Weapons?

      faza cu copilul au facut sa se faca sisteme de blocare a armei si se lucreaza mai nou la sisteme active de recunoastere a posesorului armei.
  • -2 (2 voturi)    
    Comparatie (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:53)

    razvan [anonim]

    In 2007, in SUA au avut loc 56 de crime la un milion de locuitori, in Romania 19. De trei ori mai putine! Ma intreb ce rol joaca in aceasta disproportie faptul ca toti idiotii au dreptul sa aiba arme de foc?
  • +1 (1 vot)    
    P.S.L. (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 22:19)

    senka [anonim]

    Astor are dreptate...E un Barrett M82,calibrul 0.50.Are un efect devastator pe campul de lupta dar nu isi are rostul in materie de protectie personala.Daca doriti sa vedeti ce si cum e M82 va sfatuiesc sa va uitati pe youtube.
    • 0 (0 voturi)    
      este un barret calibru 12,7 mm :-) (Joi, 13 noiembrie 2008, 8:54)

      ionica fonosch [anonim] i-a raspuns lui senka

      *la ultima postare aveti un film cu ce poate face o asemenea arma ( mitraliera aa de pe tanc tot 12,7 mm are )

      http://www.cartula.ro/forum/index.php?showtopic=3912&st=80&start=80
  • 0 (0 voturi)    
    poate fi si o arma folosita la paintball :-) (Joi, 13 noiembrie 2008, 9:01)

    ionica fonosch [anonim]

    *dar poate fi si o arma/replica folosita la paintball:
    http://www.youtube.com/watch?v=V8AycRJcSkg&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=ElGYG3B2jYI&feature=related