SUA: Un pastor il asociaza pe Barack Obama cu fratele sau musulman Osama ben Laden

de Adrian Novac     HotNews.ro
Marţi, 22 aprilie 2008, 11:03 Actualitate | Internaţional


Inscriptia a creat puternice controverse
Foto: Rompres
Un semn postat in fata unei biserici din statul american Carolina de Sud a creat puternice controverse prin faptul ca sugereaza ca senatorul Barack Obama si liderul organizatiei teroriste Al-Qaida, Osama bin Laden, sunt "frati musulmani", transmite  filiala locala a canalului NBC.com.

Semnul sutine urmatoarele: "Obama, Osama, hmmm, oare sunt ei frati?".

Inscriptia a fost afisata saptamana trecuta de pastorul Roger Byrd in fata congregatiei sale din Jonesville (S.C.).  Pastorul a afirmat ca mesajul sau nu este rasist sau motivat politic. "Inscrptia vrea pur si simplu ca oamenii sa constientizeze si sa vada ce se poate intampla daca vom alege pe cineva care nu crede in Isus Hristos", a declarat Byrd.

Chestionat daca crede ca Barack Obama este musulman, pastorul a afirmat ca nu stie. "Vedeti insa ca a ridicat o intrebare: Sunt ei frati? Cu alte cuvinte, este Obama musulman? Nu stiu. El spune ca nu e. Sper ca nu e, insa nu stiu acest lucru... Mesajul nua fost postat pentru a rani sentimente sau sa jigneasca pe cineva", a precizat pastorul. Byrd a afirmat ca, in ciuda criticilor, mesajul va ramane in continuare afisat in fata bisericii sale, mai ales ca enoriasii au votat in unanimitate pastrarea inscriptiei.

NBC.com precizeaza ca senatorul de culoare a afirmat mereu, in timpul campaniei electorale, ca este crestin si ca frecventeaza Trinity United Church of Christ din Chicago.

Nu este prima data cand numele senatorului de Illinois este asociat cu cel al liderului terorist Osama ben Laden. In 2005, comentatorul conservator Rush Limbaugh s-a referit repetat la "Obama Osama" si "Osama Obama", criticand un discurs pe care senatorul de culoare l-a tinut in Eatonville (Florida).

Doi ani mai tarziu, postul CNN a fost nevoit sa-si ceara scuze dupa ce, in timpul emisiunii Situation Room with Wolf Blitzer ce dezbatea subiectul cautarii lui Osama ben Laden, a afisat o poza a liderului terorist peste care postase intrebarea: "Unde e Obama?"

Controversa legata de asocierea lui Barack Obama cu "fratele muslman" Osama ben Laden a venit cu doar cateva zile inainte de alegerile preliminare din Pennsylvania, care se desfasoara astazi.

Barack Obama conduce in acest moment la numarul de delegati (1.414 la 1.243), iar fosta Prima Doamna spera ca va reduce din diferenta printr-o victorie la alegerile de marti. Niciunul dintre candidati nu va reusi sa obtina pana la Conventia din vara din Colorado numarul necesar de 2.024 de delegati pentru a obtine nominalizarea partidului, ceea ce va face ca balanta sa fie inclinata de asa-numitii superdelegati - lideri si alesi ai democratilor care vor vota si ei la Denver. De altfel, incluzand si superdelegatii, Obama are un avantaj de peste 130 de voturi (1,638 la 1,502).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2037 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    mai sa fie (Marţi, 22 aprilie 2008, 11:13)

    vasile viorel [anonim]

    trebuia sa fie postata..
    nu putea sa fie pusa
    • 0 (0 voturi)    
      Intr-adevar! (Marţi, 22 aprilie 2008, 11:22)

      gigi becali [anonim] i-a raspuns lui vasile viorel

      Chiar asa!
      Nu putea sa fie pusa in fata parohiei, ci in fata "congregatiei" ....
      Adriane, uite-te macar pe dexonline inainte sa folosesti tot felul de neologisme
      http://dexonline.ro/search.php?cuv=congregatie
  • 0 (4 voturi)    
    Libertatea de expresie (Marţi, 22 aprilie 2008, 11:30)

    Dan [anonim]

    Libertate de expresie.

    Cred ca asocierea nu este intamplatoare, desi nedeontologica.

    Scopul urmarit de pastor mi se pare foarte OK
  • 0 (0 voturi)    
    Creativitate pastorala (Marţi, 22 aprilie 2008, 11:32)

    Florin [anonim]

    Predicatorii astia fundamentalisti sunt destul de isteti cand vine vorba de autoreclama Il inteleg pe cel de acum, evident ca il sustine pe Huckabee Probabil ca il arde la buzunar sa-l intretina pe Obama din banii comunitatii, prin judgmentul pe care probabil il va primi daca se va ajunge la proces.
    Iata doua alte mostre pe care le-am vazut eu in ultimii ani, tot in South Carolina:
    1. Anul trecut de Valentine's Day, pe "afisierul" unei biserici scria "Happy Valentine! You have a letter from Jesus"
    2. O alta inscriptie: "The best vitamin for a Christian? B1!" (in traducere, B1 ar veni cam asa: "fii unul dintre ei!")
  • 0 (4 voturi)    
    "Nation of Islam" (Marţi, 22 aprilie 2008, 11:38)

    ROMAN [anonim]

    Numele din actul de nastere al senatorului din Illinois e Barack Hussein Obama Jr., identic cu al tatalui sau, musulman kenyan de etnie luo. Mama sa, o alba din Kansas, l-a cunoscut pe kenyan cand era studenta in antropologie (africanul facea studii de economie), insa casatoria n-a durat prea mult, negrul si-a parasit familia pt. a deveni consilier al unui guvern marxist kenyan (apoi alcoolic si a murit in accident de masina, beat).

    Mama lui Obama a gasit un alt musulman, un indonezian cu care a si plecat la Jakarta. Obama a inceput primii ani de educatie intr-o scoala musulmana ! Bunicii l-au chemat in Hawaii, a ramas acolo, a urmat cea mai buna scoala privata din insula, apoi facultate la NY, dreptul la Harvard, etc.

    Ce nu stiu multi si se va afla in campania din toamna e ca Barack Hussein Obama Jr. s-a convertit la crestinism la sf. anilor '80, la Chicago, intr-un cartier numit South Side (negri saraci) unde era numit "bay Face" :)). Si cine l-a convertit? Pastorul James Wright, un extremist cu opinii rasiale "dure", anti-albi si anti-americane! Timp de 20 de ani, Obama l-a considerat pe Wright "ghidul sau spiritual" si doar scandalul recent l-a obligat sa se "denunte" afirmatiile socante ale lui Wright.

    Din pacate pt. Obama, alti extremisti negri (Sharpton, Farakhan) si-au expirmat simpatia pt. el. Ori unul ca Luis Farakhan, liderul miscarii rasiste islamice "Nation of Islam" (negrii sunt superiori albilor si islamul e superior crestinismului!) a si fost condamnat penal pt. ideile sale extremiste.

    In politica puterea de a "crea probleme" e la fel de importanta ca si aceea de a construi un proiect. Obama e foarte jenat de astfel de sustineri (mai nou il sustine si Michael Moore, un individ considerat chiar de democrati ca un "extremist de stanga"!) pt. ca ii alunga pe centristii moderati.

    Potrivit unui sondaj recent, 15% din electorii americani sunt convinsi ca Obama e musulman.
    • 0 (4 voturi)    
      Ignoranta si bigotism (Marţi, 22 aprilie 2008, 13:37)

      cucubau [utilizator] i-a raspuns lui ROMAN

      Se pare ca cineva a si muscat laturile imprastiate de Fox News si de toti neoconservatorii jesusfreaksi.
      Cat de ignorant sa fii inca sa mai crezi ca e musulman? NU a fost la nicio scoala musulmana (chiar si aia de la Fox News si-au cerut scuze pentru "greseala " facuta), iar faptul ca taica-su ( pe care abia daca l-a cunoscut) a facut ce a facut are vreo legatura cu el si cu ce e el nu are nicio relevanta. E jenant si de ultima speta sa judeci un om dupa ce fac parintii sau cunostintele lui/. ( cum zicea MLK? "To judge by the content of his character"). Si nici nu s-a convertit la crestinism in anii '80 ( sa se converteasca de la ce daca NU era musulman?)
      Iar asta cum ca niste extremisti negri cu care el n-are absolut nicio legatura l-ar sustine e absolut hilara. Cum sa ai astfel de judecati? Asta e una din uriasele probleme ale americanilor: nu discuta DELOC despre probleme, ci doar de ce a facut cunostinta lu' fratele candidatului acu' 40 de ani. Ca doar asta are relevanta, nu planurile respectivului pentru economie si razboiul din Irak.
      Dar, in fine, oricate dovezi li s-ar prezenta unor oameni precum cel din articol, tot nu li s-ar schimba perceptia. Oameni prea indoctrinati si plin de prejudecati. "USA! USA!"
  • 0 (2 voturi)    
    in jesusland nu mai surprinde nimic ... (Marţi, 22 aprilie 2008, 12:31)

    cthulhu [anonim]

    talibanii crestini batuti in cap nu ma mai surprind cu timpeniile lor. cind nu ai creier, e usor sa crezi toate timpeniile pe care ti le servesc diversi "pastori" care sustin ca ei vorbesc direct cu jebus.

    "15% din electorii americani sunt convinsi ca Obama e musulman"

    50% din aia care au fost la vot sunt complet retarzi, doar l-au votat pe bush a 2-a oara.

    din pacate procentul prostilor in US e in crestere, direct proportional cu cel al evanghelistilor spalati pe creier. problema e ca risca sa ajunga sa aiba sub control tot arsenalul militar american un terminat din asta care viseaza sfirsitul lumii ...
    • 0 (4 voturi)    
      Ura te distruge (Marţi, 22 aprilie 2008, 14:10)

      Ctulthu (ca asa e corect:) [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

      Ura pe care o arati in comentariile tale despre America si despre crestinism denota fie ca esti un(o) convertit(a) la islam (prin casatorie sau din dezechilibru mental-vezi "islamul e o boala" de abdel wahab medeb:), fie ca esti un comunist frustrat de prabusirea patetica a urss, adept al teoriei comploturilor oculte (un binecunoscut simptom de paranoia). Nu ai nici o calificare de a judeca 50% din americani, nu ai nici o calificare de a pune stampila prost sau tampit pe o persoana care nu-ti place cum voteaza (de fapt si asta e tipic pt. islamo-fascisti sau nazi-comunisti, poporul e prost, stim noi mai bine totul). Evanghelismul american are defectele sale, insa nici un pastor american nu-si indeamna credinciosii sa gatuie "infideli", sa taie dusmani ideologici, nici un evanghelist nu intra in vreo moschee cu grenada de gat, asta e comportamentul dementilor islamici, cei numiti chiar de presa araba "nebunii lui allah" ! Nici un guvern "crestin" n-a facut ceea ce au facut talibanii in afganistan, o majoritate de afgani au luptat contra lor, era un regim de evul mediu.
      • 0 (2 voturi)    
        ai si tu o problema. psihica. (Marţi, 22 aprilie 2008, 14:58)

        cthulhu [anonim] i-a raspuns lui Ctulthu (ca asa e corect:)

        1. nu urasc america. iubesc america aia care era simbolul democratiei si libertatii de expresie. ador america gindita de founding fathers, aia in care religia e separata de puterea politica si in care cele 10 porunci nu au loc in sala de tribunal.

        dispretuiesc ce incearca neo-cons sa faca din america: o societate puritana in care orice li se pare lor ca nu corespunde cu "invataturile" lui jebus. care, evident, le vorbeste lor personal in fiecare seara.

        2. nu te ambala prea tare ca-ti creste tensiunea. nu-s musulman. si orice fanatism religios este o boala.

        3. nici comunist nu sunt. din contra, anti-comunist convins. dar am o banuiala ca TU ejti un drept credincios ortodox, genu care, de ex, se opune studierii dosarelor popilor. caz in care, TU ejti cel care ii protejeaza pe comunisti si pe cei mai abjecti turnatori la secu.

        4. mai citeste si mai studiaza despre evanghelismul american si despre alte diverse ramuri ale crestinismului care se dezvolta pe acolo. mai citeste despre masacrul de la waco, texas.

        majoritatea imbecililor astia cred (spera) ca traiesc in vremurile apocalipsei. de fapt, asta e ceea ce isi doresc: venirea apocalipsei, pt ca ei sa ajunga mai repede la nenea jebus. si pt asta sunt dispusi sa faca multe, inclusiv sa grabeasca/sa provoace venirea apocalipsei. eu cred ca ar rezolva mai usor problema daca ar sari cu totii de pe cladiri foarte inalte, but that's just my 2 cents.

        si nu-mi da crestinii ca exemplu de mila si compasiune. vezi cum s-au batut ca chiorii catolicii cu protestantii in irlanda si s-au macelarit intre ei, de piosi ce erau. daca comentezi doar ca sa te afli in treaba, mai bine renunta. mergi si documenteaza-te inainte, ca altfel de umpli de ridicol.

        5. daca chiar te f*te grija asa de tare despre mine, afla ca sunt ateu cu convingeri liberale. si nu ma refer la "liberalii" din romania, care sunt tot nijte pui de comunisti, ci la adevaratele principii liberale. alea cu "all men should be equal" si alte din astea ...
        • 0 (4 voturi)    
          cthulhuuuu! (Marţi, 22 aprilie 2008, 15:31)

          dumi [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

          Omule, ideile tale sunt pe langa subiect iar stilul e delirant.
          De ce ti-ai ales porecla de cthulhu? Si cine e jebus? cumva Isus?
          Oare cine are problemele? psihice. cele mai mari.
      • 0 (2 voturi)    
        Despre case de sticla si aruncarea cu pietre (Marţi, 22 aprilie 2008, 16:29)

        Lovecraft fan [anonim] i-a raspuns lui Ctulthu (ca asa e corect:)

        Diatriba de mai sus arata din pacate exact atitudinea pe care il acuzi pe colegul forumist: "Cine nu e cu noi e impotriva noastra".

        Si "Cthulhu" chiar e corect, sa stii. Cthulhu e o fiinta imaginara creata de HP Lovecraft. Toti cei care au folosit ulterior mitul s-au inspirat de la el. In consecinta, ortografia corecta e cea hotarata de Lovecraft, cel care a inventat cuvantul.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. cthulhu (Marţi, 22 aprilie 2008, 23:20)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

      Daca protestantii evanghelisti au facut o tara prospera, nu-s chiar spalati la creier. Emigrantii catolici, ortodocsi, budisti si musulmani au venit mai tarziu atrasi de prosperitatea evanghelistilor. De ce nu s-au dus in america de sud? Daca ai senzatia ca realizarile americanilor sunt mici, uita-te la Ro. si o sa vezi o tara trasa in sus de urechi in toate domeniile de cei din UE. Europa aduce: democratia, banii , sistemul economic, presiuni anti-coruptie, ne primesc emigrantii sa trimita bani si sa se civilizeze, ca sa nu mai spun ca daca toti emigrantii s-ar intoarce am avea 3 milioane de someri, noi chipurile aven nevoie de 150 mii de constructori. Deci inainte sa-i bestelesti pe americani uita-te la spitalele din ro, la blocurile cu bulina, la scolile din sate, la CFR-ul putrezit, la arhaismul din tiganie si apoi la Catedrala Neamului sa vezi ce destepti suntem noi. Uneori romanii incearca sa analizeze realitatii diferite din USA fara sa cunoasca viata de zi cu zi din aceasta tara. Nici americanii nu pricep mortul 3 zile in casa si puparea moastelor , un cadavru.
      • 0 (0 voturi)    
        Romania vs USA? (Miercuri, 23 aprilie 2008, 4:28)

        Pyrrhus [anonim] i-a raspuns lui romanul

        Nu inteleg cum poti compara in mod serios situatia din SUA cu cea din Romania. Nu spun decat atat: 45 de ani de bolsevism. Sigur, suntem foarte, foarte departe de perfectiune. Dar denigrarea asta morbida a propriei natii (spui ca esti roman) e o moda de care ar trebui sa ne lecuim.

        Toata stima.
  • 0 (4 voturi)    
    Taqiya/Takkye si Obama (Marţi, 22 aprilie 2008, 14:02)

    ROMAN [anonim]

    Acesti termeni (takye e in turca) desemneaza comportamentul de apostazie fortata a unui musulman, cand acesta e "obligat" de a-si ascunde adevarata credinta pe un pamant care nu e "dar al islam" (adica pamant islamic).

    Viclenia islamica de a minti in privinta religiei s-a dezvoltat in primii ani ai islamului, cand arabi musulmani calatoreau in sec.7-8 spre Palestina si Liban, tinuturi crestinate de peste 500 de ani la acea epoca !! Acesti calatori ascundeau convertirea lor la islam si minteau gazdele lor sustinand ca sunt "crestini" sau "evrei" sau inchinatori la idoli.

    mahomed a precizat in coran ca viclenia numita "taqyia" e iertata de allah (surata 16, versetul 106) si chiar din timpul vietii sale s-a procedat astfel.

    Serviciile secrete occidentale au atras deja atentia asupra unor musulmani arabi sau din tari asiatice ce practica "taqyia" in Europa si USA. Ei se prezinta ca fiind "crestini" sau "fara religie", isi iau femei europence, isi gasesc o slujba si incearca sa para cat mai "normali si simpatici" in ochii celor din jur. Insa scopul lor real ramane crearea unei retele pt. islamizare sau terorism.

    Un musulman care ar ocupa pozitii politice importante intr-o tara occidentala are chiar "datoria" coranica de a se ascunde, de a nu dezvalui adevarul, pt. a ajunge intr-un post de unde poate ajuta "jihadul" si contribui la distrugerea crestinatatii.

    Toate acestea sunt usor de verificat, viclenia taqyia e discutata liber pe internet si e justificata de catre teologi musulmani.

    Data fiind ascendenta lui Obama, educatia religioasa islamica primita la o varsta foarte frageda si convertirea sa tarzie la crestinism (spre 30 de ani) ipoteza unei viclenii "taqyia" din partea sa nu poate fi in totalitate exclusa.
    • 0 (2 voturi)    
      educatia islamica (Marţi, 22 aprilie 2008, 14:47)

      cucubau [utilizator] i-a raspuns lui ROMAN

      Omule, intelege odata ca nu a fost educat musulman. A fost crescut de maica-sa si bunicii lui, ambii crestini! Sau vrei sa zici ca Harvard e o scoala musulmana? Atata paranoia si ignoranta rar mai vezi. Ca sa nu zic de prejudecatile fata de musulmani pe care le ai.
      Internetul isi arata si fata urata: ca tot felul de conspirationisti si paranoici care vad musulmani si masoni sub acoperire peste tot si-au gasit spatiul de aberare.
  • 0 (2 voturi)    
    Chill, man! (Marţi, 22 aprilie 2008, 15:08)

    Terminator [anonim]

    Judecand la rece, faptul ca un pastor fundamentalist il improasca cu noroi pe Obama nu ii face nici un rau acestuia, ba chiar il ajuta. Oricum, cei care frecventeaza acel locas de cult nu l-ar fi votat, si nici cei asemenea lor (si sunt destui) din Bible Belt-ul american. In schimb, asemenea insulte gratuite nu fac decat sa-i energizeze si mai mult pe sustinatorii lui, sa-i convinga sa iasa din casa si sa mearga la vot.

    Intrebarea e cum vor reactiona nedecisii, care sunt de fapt marea miza a alegerilor americane. Parerea mea e ca gogomanii de genul "Osama rimeaza cu Obama, deci cei doi gandesc la fel" nu fac decat sa-i duca spre democrati.