Vladimir Voronin: Limba rusa e limba oficiala in Republica Moldova

de M.Z.     HotNews.ro
Marţi, 18 martie 2008, 18:48 Actualitate | Internaţional


Limba rusa este limba oficiala in Republica Moldova - declaratia ii apartine presedintelui moldovean Vladimir Voronin, si a fost facuta marti in cadrul unei conferinte de presa. Declaratia presedintelui vine in contradictie cu art. 13 din Constitutia Republicii Moldova, potrivit careia limba de stat a Republicii Moldova este limba moldoveneasca, in baza grafiei latine, transmite DW, citat de Rador.

Voronin a facut aceasta declaratie socanta in timp ce vorbea despre rezultatele Congresului Partidului Comunist de sambata, la care a fost reales presedinte al formatiunii.

"Problema nu consta nici in cine vorbeste aceste limbi. Noi, comunistii, suntem internationalisti. La Congres am avut multi invitati care nu cunosteau alta limba decat rusa. De aceea am vorbit toti ruseste" - a adaugat Voronin.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2367 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    voronin tradus din ruseste=cioroi (Marţi, 18 martie 2008, 20:50)

    liber [anonim]

    Romania-i tara sfanta,
    unde fluierul mai canta,
    unde ingerii pazesc,
    cavantul Dumnezeiesc,
    iar cu limba cea romana,
    ingerii aduc lumina ,
    iar "cioroiul" fara minte,
    pe ruseste iar ne minte,
    mai asteapta pin la anul,
    si-ti vom arunca ciolanul
    tradatorul transnistrean,
    fara tara,fara neam...
  • 0 (0 voturi)    
    "Cioroiul" Voronin (Marţi, 18 martie 2008, 21:08)

    ROMAN [anonim]

    E traducerea numelui Voronin din ucrainiana! Acest stalinist imbatranit in minciuni si propaganda comunista se comporta din ce in ce mai abject, pare sa isi dea seama ca zilele la putere ii sunt numarate, partidul sau comunist e in cadere libera. Dupa ce a pierdut primaria Chisinaului (un liberal roman e primar), se teme ca va pierde si la legislative. Asa ca ce s-a gandit bolshevicul? Sa aduca voturile rusofonilor din Transnistria, cateva sute de mii de voturi e o diferenta decisiva. Si acum Voronin face tot ce poate pt. a "reuni" Transnistria cu restul Moldovei inainte de alegeri, sa faca alianta parlamentara cu partide rusofone anti-romanesti. Sta in genunchi pe la usile de la Kremlin si e gata sa accepte orice pt. a ramane la putere: "neutralitate", "federalism", "limba rusa-limba de stat", etc. Pana si moldovenii care tindeau sa voteze comunist de frica ca raman fara pensii si ajutoare incep sa inteleaga ca lui Voronin ii pasa mai mult de putere si controlul statului decat de bunastarea si destinul moldovenilor. E un venetic, urmas al sutelor de mii de coloni rusofoni intrati in Basarabia cu protectia tancurilor sovietice. Istoria il va trimite la groapa de gunoi, alaturi de URSS (ca tot regreta el timpurile de altadata)!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 18 martie 2008, 21:29)

    dragos [anonim]

    Haraso gospodin. Adica nu conteaza daca e limba romana sau moldoveneasca pt ca tu tot ruseste vorbesti. Dar daca tot vorbesti tu ruseste, de ce nu lasi romanii sa vorbeasca ce limba vor ei?
  • 0 (0 voturi)    
    cuoooooomunist.... (Marţi, 18 martie 2008, 22:33)

    cetatean [anonim]

    Basarabia, Bucovina = pamant romanesc
  • +1 (1 vot)    
    ..othceni harasho ! (Miercuri, 19 martie 2008, 4:19)

    Terente [anonim]

    ..limba rusa sa fie limba porcilor de comunisti!..daca vrobea in romaneste atunci era jignitor !..PASAREA PE LIMBA EI PIERE !
  • +1 (1 vot)    
    voi sunteti jigniti (Miercuri, 19 martie 2008, 10:18)

    cahul [anonim]

    Probabil ca nu mai sunt prea multi moldoveni de-ai lui Stefan dincolo de Prut si aproape sigur cei atatia putini cati au ramas zac prin puscariile rusilor, asa cum au zacut bunii si strabunii lor in ultimele doua secole, si asta dupa ce stra-strabunii lor au tinut piept turcilor si tatarilor timp de cinci secole. Astazi bucurestenii si iesenii umbla-n urechi cu aipodul si-atat, clujenii nici n-au auzit de Stefan si nu-i intereseaza iar cretini salbatici apatrizi ca nea Caisa Vorbonin spumega-n ruseste pe-un pamant aparat cu sange de romani moldoveni timp de secole.
    Cine uita, doar traieste de azi pe maine, nu exista, nu ramane, n-are rost.
  • 0 (0 voturi)    
    ce idioti (Miercuri, 19 martie 2008, 13:41)

    cicu [anonim]

    sau grabit marii democrati sa posteza lozinci anticomuniste sai critice pe rusii poate le convine ca vin americanii la noi in tara si ne omoara oamenii fara sa fie trasi la raspundere(teo peter) mai usor cu slugarnicia domnilor de ce nu erati asa vehementi inainte de 89 dupa razboi multi viteji se arata
  • 0 (0 voturi)    
    biata limba romaneasca (Luni, 23 martie 2009, 8:21)

    Nicolaiasa Victor [anonim]

    Daca Stefan s-ar ridica din mormanturi si ar vedea ca sunt doua Moldove, s-ar duce sa moara definitiv !
    De la Nistru pan' la Tisa tot romanu' plans-u-mi-s-a...Eminescu, tata, vino si mai plange-o data...