VIDEO Carla Bruni a fost ignorata de Simone Veil, in timpul unei cine la Palatul Elysee

de C. Marin     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2008, 19:26 Actualitate | Internaţional


Carla Bruni, proaspata sotie a presedintelui francez Nicolas Sarkozy, a fost ignorata de Simone Veil, o figura importanta a comunitatii evreiesti din Franta si supravietuitoare a lagarului de la Auschwitz, in timpul unei cine organizate la Palatul Elysée, scrie publicatia Le Post. In deschiderea evenimentului, cand Sarkozy si Bruni isi intampinau invitatii, Simone Veil a trecut si l-a salutat pe liderul francez, dar cand a ajuns in dreptul Carlei, a preferat sa treaca mai departe, ignorand-o.

Simone Veil se bucura de multa popularitete la Paris, mai ales printre alegatorii centristi, ea ocupand de mai multe ori functia de ministru in in guvernele de centru-dreapta. De asemenea, Veil este membru fondator al UDF - Uniunea pentru Democratia Franceza - partid lansat de Valery Giscard d'Estaing, fost Presedinte al Frantei intre 1974 si 1981.

Intre 1979 si 1982 a prezidat Parlamentului European, fiind prima femeie care a ocupat aceasta functie. Veil este si presedinte de onoare a Fundatiei pentru memoria Shoah.

Imagini de la cina organizata de Palatul Elysée in cinstea presedintelui israelian Shimon Peres








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3248 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    cit de misto (Miercuri, 12 martie 2008, 20:45)

    strazi [anonim]

    cit de misto.

    ce inseamna, totusi, sa ai coloana....
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 12 martie 2008, 21:23)

      unu [anonim] i-a raspuns lui strazi

      Ce coloana? A fost un gest de baba senila. Carla privea in alta parte in acel moment iar baba a reactionat cum s-a priceput. Daca avea coloana, il ignora pe el.
  • +1 (1 vot)    
    doi (Miercuri, 12 martie 2008, 23:26)

    asa nu [anonim]

    sa nu saluti este o dovada de prosta crestere nicidecum de coloana
  • -1 (1 vot)    
    curvette (Joi, 13 martie 2008, 0:34)

    ilie [anonim]

    foarte bine i-a facut - m-am saturat de borfeturi ajunse sus - Sarko urma sau urmeaza sa viziteze Anglia si ea se dezbraca in GQ - hai siktir!
    • 0 (0 voturi)    
      fiecare cu meseria lui (Joi, 13 martie 2008, 1:32)

      Lia Dorian [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Pana la urma ea isi face meseria, e o femeie care a stiut ce vrea si a avut dintotdeauna bani. Iti dai seama ca deciziile se iau in grup..ea a facut o campanie de imagine Frantei, asa, cu ocazia vizitei sotului ei. :) Italianca Bruni nu e deloc proasta si cred ca mai degraba sotul ei face putina stand-up comedy.
  • -1 (1 vot)    
    Baba e ramolita! (Joi, 13 martie 2008, 4:44)

    Hiperboreea [anonim]

    Apreciam pe Carla de mult, textele ei au profunzime si se vede ca cunoaste spiritul uman pana la dezintegrare. Sarko chiar daca e evreu e mai emotional si stie sa separe dragostea adevarata de obligatiile de stat.
    Era mai bine cu acritura aia, femeia barbat, de CEcilia?
    Bravo Sarko, un bun exemplu pentru cei tineri si o plama pentru ipocriti!~
  • +1 (1 vot)    
    nu e invers? (Joi, 13 martie 2008, 12:46)

    V [anonim]

    mie mi s-a parut ca a fost invers: Carla a ignorat-o...