O instanță din Quebec a suspendat drepturile parentale ale unui bărbat pentru că nu este vaccinat antiCovid

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 13 ianuarie 2022, 11:29 Actualitate | Internaţional


Sala judecata
Foto: Kitsdesign / Sciencephoto / Profimedia
Un tribunal din provincia canadiană Quebec a suspendat temporar drepturile parentale ale unui tată nevaccinat împotriva COVID-19 şi care "se opune măsurilor sanitare", informează AFP citată de Agerpres.

Această decizie din 23 decembrie, dezvăluită de cotidianul local Le Devoir şi consultată de jurnaliştii de la AFP, explică faptul că nu este "în interesul copilului să aibă contacte cu tatăl său dacă acesta nu este vaccinat şi se opune măsurilor sanitare în contextul epidemiologic actual".

Tatăl copilului a cerut iniţial prelungirea, pe durata sărbătorilor de sfârşit de an, dreptului său de tutelă. Judecătorul i-a suspendat în cele din urmă toate drepturile parentale până în luna februarie, cu excepţia situaţiei în care rezidentul canadian decide să se vaccineze împotriva noului coronavirus.

Judecătorul a precizat că unele dintre mesajele publicate de bărbat pe reţelele de socializare "dezvăluie că el pare să se opună vaccinurilor şi măsurilor sanitare".

După părerea acestui tată, protejarea copilului împotriva noului coronavirus "nu este totală" şi "pare chiar să fie redusă în faţa variantei Omicron care se răspândeşte în prezent în Quebec".

În plus, mama minorului locuieşte alături de actualul ei partener de viaţă şi de ceilalţi doi copii ai lor, cu vârste de şapte luni şi de patru ani, care nu sunt vaccinaţi, deoarece imunizarea anti-COVID-19 este permisă în Canada începând de la vârsta de cinci ani.

"În aceste circumstanţe, nu este în interesul niciunuia dintre cei trei copii" ca tatăl să îl poată vedea pe minorul de 12 ani "la ora actuală", a subliniat judecătorul canadian.

Provincia Quebec înregistrează de mai multe săptămâni o creştere importantă a numărului de infectări şi de spitalizări din cauza răspândirii fulgerătoare a variantei Omicron.

Marea majoritate (peste 90%) a adulţilor din Quebec sunt vaccinaţi împotriva COVID-19.

De asemenea, autorităţile din această provincie canadiană francofonă au decis să înăsprească măsurile împotriva persoanelor care refuză vaccinarea şi să impună în curând o taxă care îi vizează doar pe rezidenţii nevaccinaţi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6290 vizualizari

  • -4 (92 voturi)    
    bun venit (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:35)

    cucuveauamov [utilizator]

    in lumea noua
    • +7 (53 voturi)    
      foarte bine a procedat (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:49)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Adica mama, divortata de el, face toate eforturile sa-si protejeze copiii, dar vine sosocarul si se intalneste cu copilul, punandu-i pe toti in pericol, ca el e un fel de dac liber si se atenteaza la libertatea lui daca i se cere sa poarte masca si sa se vaccineze. Nu-i de mirare ca l-a lasat nevasta,
      • -7 (39 voturi)    
        Covidiotule, si daca fumeaza (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:10)

        poiuy [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        nu il pune in pericol ?

        daca merge cu masina, nu il pune in pericol ?

        Hai mai baga vreo 2 doze ca poate primesti si niste inteligenta
        • +6 (24 voturi)    
          Oau... (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:26)

          palos [utilizator] i-a raspuns lui poiuy

          Ti-a luat mult sa scoti prostiile astea din tastatura?
        • -2 (2 voturi)    
          si daca bea apa il pune in pericol (Vineri, 14 ianuarie 2022, 11:54)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui poiuy

          Poate se ineaca si moare copilul. Dar mai puiuy draga, care e probabilitatea sa se intample aia si care e probabilitatea sa fii in pericol din cauza unui covidiot ca tine si ca tacsu'? Ca despre asta e vorba. Ne ferim diferit de lucrurile care sunt periculoase (adica au probabilitate mare sa ne raneasca) fata de cele care au o probabilitate mica.
    • -4 (38 voturi)    
      1 judecator fanatic vaccinist (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:22)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      trebuie facut recurs la o asemenea ineptie
  • -2 (98 voturi)    
    Surpriză ? Deloc ! (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:40)

    Tescovin [utilizator]

    La asta s-a ajuns. Când le povesteai wokerilor acum aproape doi ani că se va ajunge la abuzuri dictatoriale doar pe pretext de „siguranță sanitară”, îți râdeau în față și îți spuneau că delirezi.
    Cine delirează acum ?

    Precedentul e creat. Covidul se va stinge la un moment dat, nici măcar guvernanții nu vor mai putea să țină în viață isteria Covid, însă experiența acumulată, ca și docilitatea tâmpă a unor mari mase de populație, vor permite reprofilarea rapidă a dictaturilor nou create pe alte tipuri de pretexte: climatice, sociale, ce-o mai fi la modă.
    • -2 (36 voturi)    
      Exact (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:52)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Dar din pacate spalarea pe creier functioneaza al naibii de bine si sunt multi care nu inteleg asta.
    • +9 (47 voturi)    
      Ce precedent? (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:52)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Este o situatia medicala care impune astfel de masuri. Daca acum 2 ani in loc sa le spui ca se va anunge la abuzuri, le spuneai sa se protejeze si sa respecte regulile, poate azi nu mai avem nici pandemie, nici "abuzuri". Nu stiu cum, dar abuzurile astea sunt comise numai fata de aia care ne pun viata in pericol. Voi sunteti aia ce circula cu 120 km/h in localitate si cand va amendeaza strigati "abuz", "da ce? am omorat pe cineva?". Hai sictir cu abuzurile voastre. O sa treaca pandemia si treptat si "disctatura".
      • -2 (14 voturi)    
        zi-le (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:00)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        gomnu geo!ai dracu antivaxeri,nu poarta sfanta masca,te scuipa cu covid si nu vor sa lei copiii din batatura.hai frate sa ne uinim sai sa-ducem la canal si copiii la internat,ca au conditii si educatie.
        ce atata abuz,la atitia morti nevinovati,care au murit din cauza lor.ca sfantul vaccin isi face treaba nu gluma.ei sunt de vina,nu big pharma cum zic conspirationistii astia.
        ps:ne vedem la un pfizer pe la 6.au bagat d'ala nou
        cu gust de zmeura.sa vii cu pasportul ala verde ca avem reducere 5%.

        on:brave new world e pistol cu apa,kafka e creanga,asteptati-va sa fiti arestati pt crima de opinie.
        • -1 (17 voturi)    
          stai linistit (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:29)

          996 [utilizator] i-a raspuns lui Point

          ca fanii guvern/vaccin/masca nu au citit 1984 sau Brave New World, ei citesc doar comunicatele oficiale si refuza cu incapatanare sa si foloseasca neuronul.
          Ma sperie de a dreptul inversunarea si mania proletara pe care o afiseaza toate oile in a sustine ruperea unei familii .. exact cum zicea cineva mai sus, am ajuns mai rau decat in "teroriile conspirationiste" de acum 2 ani. Ce mai radeau atunci de pasaport sanitar, vaccinare fortata si alte "aberatii".. ei uite ca acum nu mai au ce sa zica. Ei sunt siguri ca politicienii care conduc lumea mor toti de grija noastra. .ce oi proaste.. nici nu mai ai ce sa argumentezi cu indivizi de genul asta. Puneti mana pe niste fragice de raw data si vedeti care e impactul total al Covid ului mai ales la Omicron. Aici in Canada devine tot mai penibil si au inceput sa iasa toti mai multi oameni instrada, sidnicate, afacerile se inchid, oamenii o sa moar amai multi de la tampeniile facute de guvern decat de la raceala Omicron. Nu mai tine mult si aruncam la gunoi politicienii astia de 2 bani
          • +1 (13 voturi)    
            aberezi la greu! (Joi, 13 ianuarie 2022, 18:40)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui 996

            1984 si Brave New World sunt fictiuni. confuzi realitatea cu fictiunea.
            unde bey " Aici in Canada"? da un link sa vad si eu.
            tu arunci la gunoi politicieni?
            cine te baga pe tine in seama in Canada, in afara de tine.
            traiesti in alta lume care nu are nimic de a face cu realitatea din Canada!
            • -2 (6 voturi)    
              lol (Vineri, 14 ianuarie 2022, 0:20)

              996 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

              ia ma spune mi matale cum e cu fictiunile alea, ceva detalii ar ajuta..curat fictiune coane Fanica.
              Unde in Canada? Pai AICI la mine in Toronto (sunt si cetatean canadian, nu numai roman) de exemplu:https://www.youtube.com/watch?v=VzGVSyS-zhs
              Sau in Quebec, ca de acolo a inceput discutia?: https://www.youtube.com/watch?v=6gHApeO3drU
              Stiu, daca nu ti a dat tie la TV guvernu' nu e adevarat, nu s a intamplat..
              Ce complexat esti, ce are valoarea mea in Canada, si sun bine merci, nu mi du tu grija, cu subiectul asta?Dar asta e raspunsul clasic al cuiva care nu poate aduce argumente, se ia de o persona pe care nu o cunoste. Ai castigat clar,logica de fier! Stiu, sunt doar sosoc/dac liber/PSD ist prost etc. (in realitate am un Master Degree, sunt dublu vaccinat, lucrez de ani buni pt Big Pharma si votez anti comunism (FSN/PSD) de cand ma stiu) Si imi spui mie sa revin la realitate.. reveniti va voi naibii odata si vedeti ce are sens si ce nu are sens, folosivita mintea proprie.
              Sau poate valoarea ta e asa mare ca nici macar prapaditii aia care au luat un premiu Nobel pt biochimie sau amaratii aia de profesori in microbiologie si epidemiologie de la Stanford, Oxford, Harvard, etc nu s suficienti sa te convinga, nu i asa? In schimb inghititi cu linguroiul ce va servesc niste politicieni, ca nu i asa, se stie ca peste tot in lume politicianul moare de grija alegatorului. Mda, probabil imi irosesc timpul degeaba pe aici..bafta la doza 6 anul viitor.. ca doar e doar o stare temporara de urgenta de 2 saptamani cand o sa calcam in picioare Constitutia/ The Chart of Rights and Freedoms. Patetic..
        • -2 (2 voturi)    
          mai poti abera mult? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 11:57)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Ai citit si tu o carte de fictiune si proiectezi realitastea pe ea? Citeste mai multe si atunci nu o sa mai ai idei asa fixe si sustinute fanatic. Sfanta libertate de a-i omori pe ceilalti! Sa luptam pentru ea strigand ca victimele ne-o fura.
    • -6 (30 voturi)    
      Este pe stiri deja .... (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:56)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      se face pregatirea mentala pentru uni ...."They will "frame" climate policy as a "loss of civil liberties and loss of freedoms," said Ciaran O'Connor, an analyst at the Institute for Strategic Dialogue (ISD) think tank, during an interview with PA"
    • -4 (30 voturi)    
      acum o parte destul de vocala din ei (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:00)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      fie pentruca atat ii duce capul, fie ca-s platiti, fie din rusine si incapatanare ca au fost manipulati si nu vor sa admita asta, iti vor spune ca este perfect normal ca intr-un stat democrat (termen care in viziunea lor a devenit la fel de subiectiv precum conceptul de barbat si femeie in anumite tari vestice) sa se intample asa ceva, ti-o vor baga iar pe aia cu "dar nu ai nevoie de carnet ca sa conduc?!" sau mai stiu eu ce exemplu redus la absurd si iti vor spune tare si raspicat ca nici nu se pune problema de conspiratii.
      Prima categorie e similara cu cea a sosocarilor si trebuie lasata in plata ei si ignorata. A doua mereu ii va pupa in dos pe cei care-s dispusi sa-i plateasca, si trebuie ridiculizati. Iar ultimei categorii ii trebuie lasata o portita de iesire.
      Observ ca multa lume se trezeste incet incet la realitate iar cel putin pentru urmatorii ani oamenii de rand vor fi mult mai atenti si sceptici la genul asta de strategie.
  • -8 (26 voturi)    
    De aia Franta nici nu a mai vrut sa auda de Chebec (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:49)

    Fu Leng [utilizator]

    si de chebecii zevzeci. Provincia aia e compusa din doua clase, Stapani si Sclavi!
    • +1 (11 voturi)    
      de unde stii tu ma? (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:05)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      ai fost vreodata in Quebec?
  • -2 (36 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred unde s-a ajuns... (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:58)

    NeverBin [utilizator]

    Poftim? Adica nu-mi pot vedea copilul pentru ca nu m-am vaccinat de covid?

    In curand o sa avem legi prin care copii sunt luati de langa parintii nevaccinati si nici nu stii care tara o sa fie prima cu aceasta lege.

    Efectiv lumea a luat-o razna complet si vedem asta pe toate continentele si in toate tarile asa zis civilizate.

    Deci mare atentie la politicienii progresisti si globalisti
  • +1 (23 voturi)    
    Dar obligatiile parentale (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:11)

    TheFreeOne [utilizator]

    Le-au suspendat si pe alea?
  • -1 (35 voturi)    
    the awakening (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:13)

    MD-1 [utilizator]

    de accea noi avand imunitate formata zeci de ani fata de clasa politica autohtona, nu prea tindem sa luam de bine tot ce ne servesc prin trompetele media asa zisele mainstream, poate nu o fi asa e rau sa fim un pic dacopati, sosoci sau daci liberi....cei din quebec, australia (candva democratii veritabile) au uitat ce inseamna totalitarism, in consecinta isi vor amenti repede daca nu se trezesc. Lupta pentru democratie e un proces permanent.
  • -1 (35 voturi)    
    pai... (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:28)

    Mircea1978 [utilizator]

    pasul urmator este sa ingradesca accesul la contul bancar propriu(asa cum recomnda un oficial World Bank), accesul in magazinele alimentare, etc.
    Ce naiba e democratie, nu?
    • -5 (7 voturi)    
      da, e democratie (Joi, 13 ianuarie 2022, 18:42)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      nu anarhie!
  • -2 (38 voturi)    
    Neomarxism (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:09)

    Itsoc [utilizator]

    "pandemia" de covid a dus simultan si la o pandemie de neomarxism in care, in numele sigurantei sanitare, toata lumea vestica a devenit o mare China.

    Reamintesc ca Neomarxismul vizeaza:
    - desfiintarea familiei (statul interzice sa-ti vezi familia)
    - luarea copiiilor de sub tutela parintilor (vezi stirea de fata)
    - abolirea proprietatii (urmeaza)
    - creditul social chinezesc (urmeaza).

    Asta e lumea pe care v-ati dorit-o, asta veti avea. Cu cat mai multi prosti cu atat mai multi baieti destepti care sa-i exploateze.

    Pentru cei care inteleg ce se intampla, cred ca e o cauza pierduta sa incercati sa luptati pentru mase, cred ca acum e oportun sa cautati sa va lipiti la noua elita mondiala neomarxista ca sa nu ramaneti in randul sclavilor cu certificat de intepat.
    • +1 (23 voturi)    
      Mai curand neo-prostism (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:24)

      palos [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Postarea ta musteste analfabetism functional.
      • -2 (16 voturi)    
        in afara de injurii (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:01)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui palos

        ai argumente concrete care sa-mi demonstreze ca nu am dreptate? pt ca uite, stiu ca un alt argument al postacilor neomarxisti e de fapt discreditarea unor comentatori care altfel zic lucruri valide.

        tu esti unul dintre ei, in ce sens sunt analfabet functional? ai citit Marx? sau traiesti n lumea Pro TV si in Metaverse?
        • +1 (15 voturi)    
          tu vorbesti de argumente :))) (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:50)

          engo [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          ce argumente mai prapaditule cand tu bati campii cu balarii fanteziste?
          • 0 (6 voturi)    
            pai cum asa? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 0:28)

            996 [utilizator] i-a raspuns lui engo

            pai raspunde i omului, lasa gargara, adu argumente logice, vezi raspunsul meu de mai sus pentru miculescu-rucar
            Da mi link uri din surse veridice, cifre, grafice, nu injurii de mahala care doar subliniaza ca nu ai dreptate.
            Itsoc a postat ceva logic, coerent, pe un ton normal, tu aberezi in continuare.
          • +3 (3 voturi)    
            inca un exemplu (Vineri, 14 ianuarie 2022, 1:52)

            996 [utilizator] i-a raspuns lui engo

            Uite ce zice cel mai titrat Profesor de Sociologie din Canada, de la University of Toronto ,om invitat de universitati de top din lume pentru cursurile si discutiile deschise pe care le poarta:

            https://nationalpost.com/opinion/jordan-peterson-open-the-damn-country-back-up-before-canadians-wreck-something-we-cant-fix

            Lumea nu e alb negru, ba are chair multe nunate de gri. Nu i mai faceti sosoci pe toti care ridica intrebari legitime politicienilor care ingradesc libertati.
      • +2 (10 voturi)    
        hahaha (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:49)

        engo [utilizator] i-a raspuns lui palos

        buna asta :)))
    • -4 (16 voturi)    
      Au invatat cuvinte noi (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:42)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Geaba te chinui...nu au cultura si IQ suficient sa inteleaga ce incerci sa le spui. Uite o fabula:

      Inca din primul moment in care se intaltase in taria cerului, vulturul descoperea, zi de zi, in zborurile lui din ce in ce mai indelungate, noi si noi minuni, intelegea din ce in ce mai multe lucruri. Nu exista zi sa nu se minuneze de ceva ce nu mai vazuse, nu exista zi sa nu invete ceva nou, nu trecea zi fara ca sa ii sporeasca cunoasterea asupra mediului sau inconjurator.
      Zi de zi zbura deasupra poiatei unde cocosul trona mandru peste gainusele lui si se gandea cat de mult pierde bietul cocos ca nu vede minunatiile si nu intelege lumea asta mare, ci doar sta toata ziua inchis de stapanul sau in poiata.
      Intr-una din zile se decise sa ii impartaseasca cocosului cateva ceva despre aceasta lume si cobori pana in poiata. Cocosul foarte reticent il intreba despre motiv. Cand vulturul incepu sa ii povesteasca despre lumea cea mare, cocosul deveni din ce in mai circumspect si agresiv. "Auzi tu, dar stapanul meu imi zice ca aici e raiul pe pamant. Ce vii cu baliverenele astea? Tu vrei de fapt sa imi furi gainile, nu? Vulturul incerca sa ii demonstreze ca omul il minte pentru care are interes: oare unde dispar ouale, unde dispare din cand in cand cate o gaina? De e doar el singurul cocos din poiata, ce au patit ceilalti? Nimic, cocosul din ce in ce mai agresiv si grobian.
      Dupa un timp vulturul intelese. El era fericit sa zboare in inaltul cerului, sa descopere lucruri minunate, sa le inteleaga. Cocosul era fericit acolo jos in poiata lui alaturi de gainile lui.

      Niciodata nu va reusi sa ii demonstreze nestiutorului cocos cat de putin cunoaste din ale lumii. Si nu pentru ca nu vrea, ci doar pentru ca nu poate!

      Morala: va chinuiti de pomana. Ei sunt fericiti asa.

      Nu vor intelege niciodata vorba englezului: weak is meat strong do eat!

      Nici macar de ce guvernantii sunt prinsi ca nu respecta regulile ce le impun celorlalti, cu alte cuvinte ca ii doare in cot de "pandemie".
  • +8 (30 voturi)    
    Excelent (Joi, 13 ianuarie 2022, 14:29)

    elisan [utilizator]

    Tarile civilizate isi protejeaza copiii de parintii antivaxxeri degenerati.
  • +3 (25 voturi)    
    Daca s-ar citi (Joi, 13 ianuarie 2022, 14:45)

    yol [utilizator]

    tot articolul, si nu doar titlul…..
    Omul e divortat, iar copii locuiesc cu mama. Iar daca tutorele copilului decide ca tatal biologic e un pericol pentru copii, n-ai ce-i face!!! Si nu doar in canada….