Xi Jinping, discurs care a provocat fiori în Taiwan: ”Istorica sarcină a reunificării țării mamă va fi realizată” / Reacția națiunii care nu vrea controlul Beijingului

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 9:26 Actualitate | Internaţional


Xi Jinping, discurs agresiv contra Taiwanului
Foto: Noel Celis / AFP / Profimedia
Președintele chinez Xi Jinping a promis sâmbătă ”reunificarea” cu Taiwanul, fără a menționa direct folosirea forței, declarația venind după o săptămână de tensiuni cu națiunea insulară despre care Beijingul pretinde că îi aparține, tensiuni ce au provocat îngrijorări la nivel internațional, transmite Reuters.

Taiwanul a răspuns imediat, cerând Chinei să renunțe la încercările de coerciție și repetând că doar poporul taiwanez poate decide în privința viitorului său.

Taiwanul, o țară condusă democratic, este sub o presiune militară și politică tot mai mare din partea Beijingului, care îl vrea sub controlul său, dar Taipeiul a promis că-și va apăra libertatea.

Xi Jinping: Reunificarea va fi realizată cu siguranță


Într-un discurs ținut la Marea Sală a Poporului din Beijing, Xi a declarat că poporul chinez are o ”glorioasă tradiție” contra separatismului.

”Separatismul independenței Taiwanului este cel mai mare obstacol în fața obținerii reunificării țării mamă și cel mai serios pericol ascuns contra revigorării naționale”, a spus președintele chinez la aniversarea revoluției din 1911 care a răsturnat dinastia imperială.

Reunificarea ”pașnică” este cea mai bună pentru interesul poporului taiwanez, dar China își va proteja suveranitatea și unitatea, a adăugat liderul chinez.

”Nimeni nu trebuie să subestimeze neclintita hotărâre a poporului chinez, dorința fermă și puternica sa capacitate de a apăra suveranitatea națională și integritatea teritorială. Istorica sarcină a reunificării complete a țării mamă trebuie realizată, și cu siguranță va fi realizată”, a adăugat Xi Jinping.

Reacția Taiwanului: Viitorul națiunii stă în mâinile noastre


Evident, discursul nu a fost primit bine în Taiwan. Președinția i-a răspuns că sunt o țară suverană și independentă, nu o parte a Republicii Populare Chineze, și că Taiwanul a respins clar oferta Chinei de a guverna insula prin metoda ”o țară, două sisteme”.

”Viitorul națiunii stă în mâinile poporului taiwanez”, a subliniat sursa citată.

Într-o altă reacție, consiliul responsabil de politicile privind China a cerut Beijingului să ”abandoneze măsurile provocatoare de intruzie, hărțuire și distrugere” și să revină la discuții.

Amintim că forțele aeriene chineze au desfășurat, timp de patru zile consecutive, începând cu 1 octombrie, incursiuni în zona de identificare a apărării aeriene din Taiwan, în care au fost implicate 150 de avioane de luptă.

Tensiunile militare cu China se află la cea mai înaltă cotă din ultimele patru decenii a spus miercuri ministrul Apărării din Taiwan, Chiu Kuo-cheng, care a cerut parlamentului bani suplimentari pentru armată după ce număr record de avioane de luptă chineze au intrat în zona de identificare aeriană a insulei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9975 vizualizari

  • +20 (36 voturi)    
    Tot ce vrea china e (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 9:53)

    GigelStrainu [utilizator]

    1.o tara si 2 sisteme mai auzisem undeva? a Hong Kong si vedeti rezultatul..jurnalisti inchisi, dinti sparti ,oase rupte
    2.China vrea accesul la tehnologia de cipuri dupa ce America ia trantit "poarta " in nas la tot ce inseamna tehnologie , si care fara de ea, China e in genunchi pe sticla pisata.
    3 Si Nu uitati ca taiwan e locul 1 mondial la cipuri (nu la plantatie de orez) deci pentru china e mina de aur , ar domina peste tot si si ar da cu americanii de pamant rau de tot..
    Or cat ar parea de nesemnificativ ar parea dar problema e groasa si Americanii nu ar permite asa ceva si ar duce direct la razboi direct (nu uitatti ca americanii au ceva jucarii lasate pe acolo in caz de probleme
    dar pentru mai ulte detalii va las
    you tube.com/wa tch?v=K9qRTJFahuA
    • +4 (8 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 11:08)

      redy [utilizator] i-a raspuns lui GigelStrainu

      Ai 2 sisteme si un singur Xi, care este cel mai inportant lider al unui sistem. Ce va fii ce va fii greu de aflat unde este mama Omida sa ne spuna.
    • -4 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 15:43)

      [anonim] i-a raspuns lui GigelStrainu

      • +4 (8 voturi)    
        isi iau teritoriile de la cine? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:04)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

        Le-a lasat imparatul Chinei comunistilor Taiwanul?
        Dar Tibetul? si ala era al lor de cand lupul catel? Dar Marea Chinei de sud?
        Hai sictir iubitor de comunisti!
        • -5 (7 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:49)

          [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

    • +4 (6 voturi)    
      Mai au o treaba!! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:13)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui GigelStrainu

      In nord cu Mongolia, si cu Rusia!
      In est cu Japonia!
      Si cred ca atat…dar nu e sigur.
  • +12 (22 voturi)    
    Nea Xi ! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 10:27)

    un domn [utilizator]

    Sa nu uiti de Siberia ! Dinastia Ming ti a scris un e mail.
  • +7 (19 voturi)    
    Chipuri si cipuri (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 10:47)

    cristi_an [utilizator]

    Mai mult de 70% din productia mondiala de cipuri e facuta in Taiwan, TSMC. Fabricile lor sunt - state of art. Nimeni in lumea asta nu poate sa faca ce fac ei. Problema e ca i s-a inchis poarta in nas Chinei ...iar in cateva luni companiile lor de aur au devenit fier vechi. Cipurile in ziua de azi sunt folosite in absolut orice iar fara ele economia Chinei se duce la vale. Au incercat ei sa isi dezvolte propriile productii de cipuri: SMIC, dar sunt abia la 28nanometers..tehnologie de acum 10 ani..si asa or sa ramana.
    De asta vrea China cu ardoare reunificarea cu Taiwan.
    Problema e ca daca incearca cu forta, sa regrete enorm pentru ca e foarte probabil sa olarizeze toata lumea impotriva lor si sa fie facuti una cu pamantul.
    • -5 (13 voturi)    
      TSMC? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 13:11)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Uite 2 companii fără de care TSMC ajunge la nivelul tehnologiei chineze: ASML și KLA.

      In caz de bubuiala, cei mai importanți Omuleți ai TSMC din Taiwan vor zbura peste Ocean.
      • +9 (9 voturi)    
        Nu e asa usor pe cum zici (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:17)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        E in intreg ecosistem care lucreaza foarte strans impreuna. De ce crezi ca INTEL are probleme cu fabricatia? Si daca muti fabrica, dureaza cel putin 10 ani sa ajungi la acelasi nivel.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu vor reunificare, vor sa ocupe Taiwanul (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Poate ca Romania vrea reunificarea cu R. Moldova dar nu face zboruri cu F16 la granita pentru asta!
  • +6 (18 voturi)    
    Republica Chineza din Taiwan trebuie recunoscuta (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 10:54)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    ca stat. Asta o sa-l mai potoleasca pe Xi. Altfel, face fix greseala lui Putin, care s-a dus in Crimeea si a incasat sanctiuni, in loc sa se ocupe de prosperitate economica.
  • -3 (25 voturi)    
    China si Rusia ignora USA-UE-"Occidentul" (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 11:00)

    animatron [utilizator]

    Intalnirea total inutila a deja dovedit incompetentului Biden cu autocratul rus Putin, la Geneva, a fost una care i-a servit doar liderul rus, in scopul legitimarii internationale.
    Navalnai in puscarie, represiune maxima, cooperare cu talibanii, amenintarea contra Ucrainei, gaz la pret maxim, etc.

    Intalnirea lui Blinken (ministrul US de externe) cu delegatia omoloaga chineza a fost si mai penibila, practic chinezii l-au umilit cu acuzatii si declaratii despre "rasismul sistemic american" (ce ironie, sa fii atat de tampit in strategie incat sa-ti fie folosita propaganda chiar de adversarul tau direct!).

    Xi este un fanatic comunist cum putini isi pot imagina in Europa asta degenerata in care comisarele UE, de plictiseala, tricoteaza pe la sedinte (fapt real, de la discursul lui den Leyen despre "starea Uniunii").

    China isi vede calm de planurile ei pe termen lung, in timp ce USA si UE au probleme interne imense si din ce in ce mai complexe si polarizante.

    De aceea presedintele chinez e sigur ca va pune mana pe Taiwan la un moment dat, stie ca nici un guvern occidental nu-si va trimite cetatenii sa moara pentru o insula de la capatul lumii asiatice, mai ales dupa retragerea afgana catastrofala "a la Biden".

    Noi in Romania deja nu suntem siguri ca o Franta sau Germanie si-ar trimite soldatii pe Nistru sau pe Prut, francezii mai nou vor sa iasa din NATO macar partial iar germanii refuza in continuare sa-si plateasca taxele NATO si prefera sa bata palma cu Putin pe NordStream, astea sunt fapte si declaratii oficiale, nu speculatii.

    Fostul premier francez Raffarin, un "centrist" pro-globalizare apropiat de Macron, conduce acum o asociatie de "prietenie" franco-chineza si a declarat ca "sunt sigur ca peste 20 de ani aliatul nostru principal va fi China" !
    Pe astfel de occidentali (americani si europeni) se bazeaza Xi cand e sigur ca va inhata Taiwanul, "atelierul lumii" la cipuri.
    • -3 (15 voturi)    
      ...absolut de acord... (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:16)

      tacanel [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ...remarcabil (DOAR CA SPECTACOL) parada actuala, desfasurata de us navy + uk royal navy + cateva fregate din europa occidentala si tari riverane din zona indo-pacifica...dar atat...cand china va declansa operatiunea de ocupare a taiwan (si se pare ca momentul este aproape), sua si ceilalti se vor multumi cu cateva proteste dimplomatice si eventual o reuniune a consiliului de securitate din care nu va rezulta decat o rezolutie stearpa si inaplicabila...aliatii nu vor risca un al treila razboi mondial pentru taiwan...mi-e teama ca acelasi scenariu se va intampla daca rusia decide o interventie militara in europa de est...nato este deja in moarte celebrala iar slavitul parteneriat sua/romania este doare de fatada...
      • +3 (11 voturi)    
        sa iti intre in cap un lucru (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 15:38)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

        China nu va cuceri NICIODATA Taiwan pe cale militara.
        • 0 (8 voturi)    
          ...raspunsul meu este dat de chiar de tine... (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 15:58)

          tacanel [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          ...(citez) China nu va cuceri NICIODATA Taiwan (am incheiat citatul)....
        • +1 (11 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:11)

          [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

          • +3 (9 voturi)    
            Comparatii idioate ca de obicei de la PSD-isti (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:18)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

            Ma intreb de ce mereu iubitorii PSD-ului pe plan intern sunt si iubitorii marilor dictaturi existente in acest moment pe planeta.
            Sa revenim la comparatia idioata
            HK a fost inapoita Chine de catre UK in baza unui tratat pe care UK l-a respectat. Intelegerea presupunea ca HK sa ramana auto-guvernat. Ce au facut chinezii? Ce fac orice nazisti, si-au bagat picioarele in orice intelegere si si-au impus dictatura in HongKong.
            Crimeea e alta poveste si ne spune ce se poate intampla cand la Casa Alba e un presedinte slab, adica fix ca Obama cand a avut loc mizeria cu Crimeea. Masurile trebuiau luat atunci, imediat. Iar afirmatia ca numini nau mai zice nimic de Crimeea e falsa, sanctiunile impotriva Rusiei sunt inca in vigoare. TE faci ca nu stii asta! Si te faci ca nu stii ca pe Putin chiar il costa al dracu de mult Crimeea!
            • -1 (9 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:56)

              [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

          • +2 (6 voturi)    
            am explicat mai sus (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:30)

            cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui

            de ce Taiwan e mai important decat teritoriile enumerate de tine.