Noi probleme post-Brexit pentru Londra: Nu mai are cine să taie porcii după plecarea muncitorilor est-europeni / Sute de mii de animale ar putea fi sacrificate

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 18:47 Actualitate | Internaţional


Ferma de porci
Foto: Igor Stramyk / Panthermedia / Profimedia Images
Reprezentanții industriei britanice de procesare a cărnii au avertizat că sute de mii de porci ar putea fi sacrificați în următoarele săptămâni dacă guvernul de la Londra nu va acorda vize care să permită ameliorarea deficitului de măcelari din țară, relatează Reuters.

O criză acută de măcelari și alți muncitori din industria procesării cărnii a fost exacerbată de pandemia de COVID-19, numeroși angajați întorcându-se în țările de origine după întreruperea activității abatoarelor și de politicile de imigrație adoptate de Londra după Brexit care au restricționat accesul muncitorilor din Europa de Est pe piața muncii.

Guvernul condus de premierul Boris Johnson a anunțat la sfârșitul săptămânii trecute că intenționează să acorde 10.500 de vize temporare, 5.000 pentru șoferi de camion și 5.500 pentru muncitori din industria procesării cărnii de pui, pentru a ameliora problemele din aceste sectoare, fără a oferi însă semne că măsura ar putea fi extinsă și pentru alte domenii.

Executivul de la Londra a transmis mediului de afaceri că ar trebui să investească în forța de muncă autohtonă, mărind salariile și îmbunătățind condițiile de muncă.

„Singura opțiune în momentul de față”


Lizzie Wilson, reprezentantă a Asociației Naționale a Crescătorilor de Porci, a declarat că deficitul de măcelari i-a obligat pe procesatori să opereze la o capacitate redusă cu 25%.

Drept urmare, porcii care sunt deja gata pentru procesare cauzează o supraaglomerare a fermelor care la rândul ei provoacă probleme legate de condițiile în care sunt ținute animalele.

„Fermele au în jur de 120.000 de porci care trebuiau deja măcelăriți, tranșați, trimiși în lanțul alimentar și mâncați până acum”, afirmă Wilson.

„Ajungem în situația în care suntem nevoiți să spunem guvernului că dacă nu vom primi ajutoare în curând va trebui să analizăm sacrificarea porcilor de la ferme fiindcă este singura noastră opțiune în momentul de față”, mai precizează aceasta.

Wilson susține că situația i-a afectat deja pe consumatori care văd pe rafturi faptul că procesatorii au fost nevoiți să raționalizeze produsele.

„Nu mai înțeleg acest guvern”


Minette Batters, președintele Uniunii Naționale a Fermierilor, afirmă că o sacrificare a 150.000 de porci ar putea avea loc „în decurs de o săptămână sau zece zile”.

Aceasta a declarat pentru BBC că a solicitat o nouă întâlnire de urgență cu ministrul internelor Priti Patel și ministrul imigrației Kevin Foster. Batters spune că a încercat să obțină o întâlnire cu Patel de doi ani de zile.

„Nu mai înțeleg acest guvern. Trebuie să ajungem la rafturi goale în supermarketuri înainte ca ei să creadă [situația]”, a declarat și David Lindars, director de operațiuni al Asociației Britanice a Procesatorilor de Carne.

Un purtător de cuvânt al guvernului lui Johnson a afirmat că executivul este la curent cu provocările cu care s-a confruntat această industrie în ultimele luni.

„Supraveghem îndeaproape piața și continuăm să lucrăm alături de sector pentru a explora opțiuni care să amelioreze presiunile cu care se confruntă în prezent industria”, a afirmat acesta.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7182 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    Ce naiba se întâmplă!? (Joi, 30 septembrie 2021, 18:59)

    Rescator [utilizator]

    Briții cei mândrii și aroganți nu mai știu să facă chiar
    nimic!? Să-l cheme pe Nea Gheo din Rășinari că
    îi taie el,în stil tradițional.
    • +13 (19 voturi)    
      Măcelarii sunt din Europa de Est și în Germania (Joi, 30 septembrie 2021, 19:03)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Englezii și nemții nu mai sunt capabili să muncească în abatoare, psihicul lor e prea sensibil pentru asta :)
    • +17 (23 voturi)    
      Nu-i aia (Joi, 30 septembrie 2021, 19:21)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ii pot asoma/sacrifica pe banda. Problema e cu transarea, selectarea, sortarea etc.
      Britii cei mandri nu mai stiu sa conduca camioane, nu mai stiu sa culeaga chestii de pe camp si nu mai stiu sa transeze puii si porcii. Nu stiu cum se descurca cu vacile, dar e posibil sa ajunga si acolo.

      Nu-i despre mandrie si necunoastere, e despre LENE.
      S-au obisnuit sa traiasca pe ajutoare mari de la stat si sa rada de aia care fac munca de jos. Sa fie sanatosi!
  • +16 (18 voturi)    
    Asta-i nimic (Joi, 30 septembrie 2021, 19:03)

    persuasiv [utilizator]

    ce-i mai greu abia urmeaza.
    • 0 (0 voturi)    
      si o sa dureze ceva (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:50)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Cand un imperiu decide sa nu mai foloseasca sclavi externi, ce sa fie, vor trebui gasiti unii din intern. O sa dureze 10 ani pana o sa transforme oameni invatati cu anumit stil de viata, care stau jumate de zi pe telefon, in sclavi, sa accepte sa stea 8 ore pe zi aplecati pe camp la cules, sau sa zugraveasca murdari o zi intreaga, sau sa stea plini de sange la 0 grade in macelarie...etc. Dupa aia o sa fie bine si la ei.
  • +17 (19 voturi)    
    Poate sa imi spuna cineva (Joi, 30 septembrie 2021, 19:19)

    panda_rosu [utilizator]

    Un singur lucru bun/pozitiv care a iesit din tot acest brexit? Ca eu vad numai dezavantaje pe toate planurile.

    Sau s-a iesit din ue exclusiv pe motivul ca prea multi taranoi au votat ca “isi vor tara inapoi”?

    Va dati seama ce ar iesi daca s-ar face un referendum si in romania pe tema asta?
    • +4 (6 voturi)    
      Avantajul (Vineri, 1 octombrie 2021, 4:58)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Vor realiza (poate) ca au ajuns o nație dependenta de străini pentru muncile esențiale.
  • -9 (25 voturi)    
    Fals (Joi, 30 septembrie 2021, 19:21)

    noodles2016 [utilizator]

    Toate aceste stiri, despre Marea Britanie sunt doar o apa de ploaie, nu stiu cine le emite si cine le sustine.Marea Britania a deschis portile muncitorilor est europeni de doar cativa ani.In acesti ani s au dus romani si polonezi, care au stricat piata muncii si munceau pe 5 lire sau 6 lire pe ora.In Marea Britanie exista 65 de milioane de oameni, care ar munci de ar sparge, dar pentru pretul corect.Britanicii muncesc de sparg, conduc si camioane, taie si porci, fac absolut orice fiind popor de pirati, dar repet, pentru pretul corect.Inainte de a veni toti in Marea Britanie, eu pana seara schimbam 4 job uri, totul pentru 9 sau 10 lire pe ora.Cand au venit toti , s a dus paradisul.Sa fie clar pentru toata lumea.Marea Britanie era un paradis pana au venit est europenii, care 6 lire 7 lire, 3 lire.Asa ca toate acest stiri sunt de trei lei.Eu duceam o viata de pampas pana a veni toti.Britanicii lucreaza de rup pentru pretul corect.Ei nu lucreaza pentru 5 lire pe ora sau 6 lire sau...Ei lucreaza pe bani.Aceasta este si una din cauzele pentru care au votat Brexit - munca pe nimic.
    • +5 (9 voturi)    
      englezi (Joi, 30 septembrie 2021, 20:34)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Hehe. Am văzut și eu odată la Londra ce și cum: polonezu' era patronul cârciumii iar englezu' descarca butoaiele de bere din camion și le împingea pe trotuar. A dracu' munca pe rupte, la care mai vor și bani aiurea. Necalificații Pământului...
    • +6 (8 voturi)    
      bun (Joi, 30 septembrie 2021, 20:42)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Problema e ca acel "pret corect" va mari pretul carnii in magazine. Si indirect si alte preturi.

      Si oricum, cu "portile deschise", somajul a scazut constant in ultimii 10 ani, dupa criza economica, ajungand la doar 4%. Si, daca acesti 4% erau calificati pentru job-ul asta, probabil erau deja angajati.

      Si atunci de unde vei lua muncitori? Ii vei califica pe acesti someri peste noapte? Asta presupunand ca pot si isi doresc sa lucreze in domeniu, ca munca de abator este extrem de solicitanta fizic si periculoasa. Multi n-ar dori sau nu pot sa lucreze in abatoare, indiferent de salariu.

      Asadar, care e solutia? Isi vor lua englezii doua job-uri? Ziua la birou, si noaptea la abator?
    • +5 (7 voturi)    
      scuza-ma dar tu ce esti? (Joi, 30 septembrie 2021, 21:28)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Nu esti est european?
    • +4 (6 voturi)    
      Tony Blair a schimbat regulile jocului (Joi, 30 septembrie 2021, 23:34)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Când era prim-ministru, Tony Blair a ajuns la concluzia că orice tânăr britanic trebuie să facă facultate. Chiar dacă o face pe credit, cu împrumuturi pentru studenți acordate de stat și plătite înapoi la Sf.Așteaptă.

      Așa au apărut în universitățile britanice tot felul de specializări fanteziste, pe care să le poată absolvi oricine, indiferent de IQ. Problema a fost că nu s-au organizat și facultăți de măcelari, facultăți de zugravi și facultăți de instalatori :)

      Pentru instalatori s-au bazat pe polonezi, pentru zugravi s-au bazat pe români, iar pentru măcelari urmează să vedem acum ce soluție se găsește.
  • -3 (15 voturi)    
    Realitate (Joi, 30 septembrie 2021, 19:35)

    noodles2016 [utilizator]

    Dupa ce au dat de gustul la est europeni, care munceau pe nimic, faci taxi, fara drepturi, fara nimic, atunci ei au inceput sa angajeze numai este europeni.Firmele britanice, casele de carer, oriunde si orice au facut in acesti ani profituri imense.Inainte oricine lucra dupa ora 22 00 avea taxi platit pana acasa, sambata si duminica se platea aproape dublu.Eram in locuri unde lucram unde sambata ma uitam la ceas si ma uitam cum intra bani in cont fara sa fac nimic.Marea Britanie era Marea Britanie.Pana si prostituatele englezoice au fugit din calea romancelor.Acum Oxford ul apartinea doar romancelor.Deci pana a veni est europenii exista repect pentru om si angajat.Cand au venit est europenii notiunea de om s cam dus.De aceea.Aveam englez care spunea asa: am fost zugrav, castigam 1000 pe saptamana, apoi ati venit voi, apoi am fost sofer si ati venit voi, apoi am fost pescar castigam si 2000 pe saptamana si iar ati venit voi.Englezii sunt satui de est europeni.In Marea Britanie nu conteaza ce esti si ce lucrezi.Banul trebuie sa iasa, caci societatea este scumpa.Est europenii au distru societatea.In Anglia azi poti fi sofer, maine dulgher, maine pescar, maine...Orice fac toti pentru pretul corect.
    • +9 (11 voturi)    
      Pentru (Joi, 30 septembrie 2021, 21:27)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Pretul corect? Pai si romanii lucreaza de sparg.. dar tot pentru pretul corect. Acum ce inseamna pretul corect pentru fiecare, asta e alta poveste. Daca un taietor de porc ar castiga 3000 de lire.. ar avea englezii alte preturi la raft.. si asta e valabil in toate domeniile in care lucreaza est europeni. Intr o vreme in care globalizarea si liberalizarea economiei, fortei de munca etc este in toi, englezii s au trezit ca vor afara si ca “isi vor tara inapoi”. Si mai e o chestie.. brexitul a scos la iveala dispretul englezilor fata de est europeni, polonezi etc. Mai mult mai si aberau, vezi doamne, ca vin altii in Uk si le iau job urile. Uite ca s au eliberat job urile. Sa fii fost unul dintre muncitorii care au lucrat in UK, dupa tot dispretul asta fata de imigranti.. nici nu m as mai intoarce vreodata in UK.
    • +7 (7 voturi)    
      Există și un schimb de generații în UK (Vineri, 1 octombrie 2021, 2:02)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      iar tinerii britanici nu au mai învățat meserii reale în ultimii 20 de ani. Nu poți să te faci dulgher la 50 de ani fiindcă așa ți-a venit ție, dacă până atunci n-ai ținut în viața ta fierăstrăul și tesla în mână.

      Economia britanică e supradimensionată, est-europenii au făcut muncile modeste și prost plătite, dar englezii care le făceau în urmă cu 30 de ani sunt bătrâni acum, iar copiii lor nu au mai învățat acele munci modeste. Tinerii s-au calificat în munci high-tech.

      Lira s-a devalorizat cam cu 60% doar în ultimii 10-12 ani și cu 133% în ultimii 30 de ani. 100 de lire din 1990 e echivalent cu 233 de lire astăzi. Nu est-europenii au adus quantitative easing, Bank of England s-a ocupat de asta.
    • -3 (3 voturi)    
      Brexit sau Green New Deal? (Vineri, 1 octombrie 2021, 5:17)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Este pura propaganda anti Brexit, mai ceva ca ante Brexit. Motivele reale sunt cu totul altele. Aceleași probleme sunt în Franta, Germania și SUA.

      Macelari
      https://www.youtube.com/watch?v=8ATDa9RvrVo

      Tiristi
      https://www.youtube.com/watch?v=Suxw_9J-aTA
  • +11 (13 voturi)    
    run boris, run! (Joi, 30 septembrie 2021, 19:39)

    ras-putin [utilizator]

    si e abia inceputul...
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 septembrie 2021, 20:53)

    [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    No worries, (Joi, 30 septembrie 2021, 22:26)

    yol [utilizator]

    baga armata in abatoare, boris!