Israelul se pregătește pentru căderea lui Netanyahu. Vot în Parlament privind guvernul / Protestatarii au sărbătorit încă de sâmbătă: ”Bibi Ciao!”

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 13 iunie 2021, 8:08 Actualitate | Internaţional


Benjamin Netanyahu
Foto: Rafael Ben-Ari / Alamy / Profimedia Images
Israelul se pregătește duminică să deschidă o nouă pagină din istoria sa cu un vot așteptat al Parlamentului pentru a aproba o „coaliție a schimbării” pentru a pune capăt domniei lui Benjamin Netanyahu, cea mai lungă din istoria țării, relatează AFP.

Knesset se întrunește în sesiune specială de la ora 16:00, ora locală (13:00 GMT), pentru a permite centristului și liderului opoziției Yaïr Lapid și liderului de dreapta radicală Naftali Bennett să-și prezinte echipa, care va face obiectul unui vot.

Această coaliție eterogenă - reunind două partide de stânga, două de centru, trei de dreapta și un partid arab - a adunat majoritatea necesară de 61 de deputați din cei 120 din Parlament.

Și dacă nu există o schimbare de ultim moment, ar trebui să obțină binecuvântarea aleșilor, iar Benjamin Netanyahu va fi eliminat de la putere, după ce a fost 12 ani șeful guvernului.

Confruntat timp de un an de un proces de corupție, Netanyahu, în vârstă de 71 de ani, a fost din nou ținta unui nou protest sâmbătă seara.
În fața reședinței sale oficiale din Ierusalim, manifestanții nu au așteptat votul pentru a sărbători „căderea” „Regelui Bibi”, porecla lui lui Netanyahu.

"Netanyahu a căutat doar să ne împartă, o parte a societății împotriva celeilalte, dar mâine vom fi uniți, dreapta, stânga, evrei, arabi", a declarat Ofir Robinsky, un protestatar.

Cântând „Bibi ciao” după melodia revoluționară italiană Bella Ciao, în jur de 2.000 de israelieni au manifestat sâmbătă seara la Ierusalim pentru a sărbători „victoria”, în ajunul sfârșitului așteptat al domniei primului ministru Benjamin Netanyahu.

”Tranziție pașnică”

Noua coaliție va fi condusă de Naftali Bennett, liderul partidului de dreapta Yamina, în primii doi ani, apoi de Yaïr Lapid pentru o perioadă echivalentă.

După votul planificat al Knesset, luni urmează să aibă loc o predare formală a puterii la biroul primului ministru.

În ultimele zile, parlamentarii Yamina au fost ținta unei campanii intense pentru a-i descuraja să voteze noul guvern.

Oricum ar fi, Likud al lui Netanyahu a promis un „transfer pașnic de putere” după mai bine de doi ani de criză politică marcată de patru scrutinuri care au dus fie la eșecul formării unui guvern, fie a uniunii guvernamentale care a durat doar câteva luni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4256 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    Care Bibi, Ciao? (Duminică, 13 iunie 2021, 8:19)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Poate ביבי, שלום , vreti sa spuneti.
    • -1 (3 voturi)    
      ?! (Duminică, 13 iunie 2021, 16:28)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      NU am inteles prea bine ceea ce ati vrut sa spuneti si - din aceasta cauza - am cautat in Wikipedie informatii despre alegerile din Israel. Iata adresa respectiva:

      https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Israeli_legislative_election

      Se poate vedea ca partidul lui Bibi s-a clasat pe locul I si a primit 30 de locuri in Parlament, deci 25% din cele 120.

      Insa, noul prim ministru ar urma sa fie Naftali Bennett, liderul partidului de dreapta Yamina, clasat pe locul al V-lea, care a primit numai 7 locuri in Parlament, deci 5,8%, asta fiind cam un SFERT din cele primite de LIkud.

      Incep sa cred ca in aceasta perioad NU merita sa te plasezi pe Primul loc [vezi si cazul din USA!] caci Tehnologia este cea care "face jocurile"...

      Asadar, prin sistemul de "rotatie", dupa Bennett va urma ca prim ministriu unul si mai tare, pe nume Yair Lapid, care a primit 17 locuri in Parlament.

      Observatie:
      - Bibi cu partidul Likud = 30 de locuri
      - Bennett 7 locuri + Lapid 17 = 24 locuri impreuna...!

      Deci, asta este democratia de ultimul MODEL...!

      Fericiti trebuie sa fie Putin si Xi Jinping ca nu-si pierd TIMPUL cu chestiuni legate de coalitii. Corect?
  • 0 (10 voturi)    
    S-a daramat... (Duminică, 13 iunie 2021, 9:53)

    HN_Cov_2 [utilizator]

    "casa de papel" a lui Netanyahu.
  • -6 (20 voturi)    
    Israelul, pe urmele Africii de Sud. (Duminică, 13 iunie 2021, 10:52)

    Nyk1 [utilizator]

    Fără un lider puternic ca Netanyahu, Israelul va fi catalogat de agenda globalistă drept un stat apartheid și predat arabilor, precum a fost Africa de Sud ceva mai demult.
    • -2 (14 voturi)    
      Offf (Duminică, 13 iunie 2021, 10:54)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Yefreytor Nykola1, trei boabe...
    • +1 (5 voturi)    
      si? (Duminică, 13 iunie 2021, 10:57)

      joji67 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pe pe cine deranjeaza asa ceva? Oricum ei sunt acolo, in lumea lor.
    • +1 (5 voturi)    
      Asta in cazul ca evreii se lasa... (Duminică, 13 iunie 2021, 12:58)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Problema e ca evreii au invatat cea mai grea lectie de istorie din existenta omenirii si de aici inainte nu-i mai pacaleste nimeni...si pe drept.
  • +1 (9 voturi)    
    Nici bucurie, nici tristete ! (Duminică, 13 iunie 2021, 11:23)

    Cugetator [utilizator]

    Cred ca astazi va fi investit un nou guvern al Israelului, care va duce o politica buna pentru Israel , devenit o putere economica si tehnologica impresionanta , inclusiv cu aportul premierului Netaniahu,al carui rol politic nu cred ca s-a terminat. A avut o loc un nou razboi cu arabii , in special cu cei din Gaza si ca intotdeauna Israelul nu a fost lasat sa-si concretizeze succesele. Chiar daca noul guvern va include o stanga slaba si chiar intr-un mod special fractiuni arabe, totusi Israelul va ramane de dreapta, ceea ce ii va consolida economia si forta militara !
  • -1 (1 vot)    
    Hoție (Duminică, 13 iunie 2021, 19:06)

    Observatory [utilizator]

    au învață și americanii, este important cine numără nu cine câștiga voturile.
    Pentru palestinieni, câteva felii de “bacon”