Presa străină despre împușcarea lui Arthur: „Cu suficienți bani poți cumpăra chiar și cel mai mare urs brun din Europa”

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 20:46 Actualitate | Internaţional


urs
Foto: www.schule-und-familie.de
În timp ce premierul României se îndoiește că ursul brun împușcat de prințul de Liechtenstein ar fi fost cel mai mare din Europa, presa de limba germană vuiește în urma știrii. „Cu bani poți cumpăra orice - și cu suficienți bani poți cumpăra chiar și cel mai mare urs brun din Europa. Se numea Arthur și probabil că acum atârnă în salonul prințului Emanuel von und zu Liechtenstein” scrie Blick.ch din Elveția.

Știrea împușcării lui Arthur a fost difuzată azi de presa austriacă, germană, elvețiană, de Euronews, ba chiar și de radioul din Liechtenstein. Urșii bruni sunt amenințați cu dispariția și, prin urmare, strict protejați în majoritatea Europei.

Tăcerea prințului

Prințul Emanuel trăiește în Austria și lucrează ca medic, pe lângă rolul său de prinț. El administrează Riegersburg - un domeniu din Știria, deținut de familie.Celebrul urs a fost împușcat în timp ce prințul vizita Carpații, în luna martie.

Potrivit organizației ecologice românești, „Agent Green”, ursul brun Arthur era „cel mai mare urs din Europa”. Prințul Emanuel însă tace și nu vrea să dezvăluie cum a ajuns la permisiunea de împușcare. „Personal, nu vreau să mă implic în niciun fel în discuție”, ar fi spus acesta presei.

„Kronenzeitung” din Austria scrie că Ministerul Mediului din România a lansat o anchetă. Potrivit ministerului, prințul avea de fapt o autorizație, dar pentru un „urs problematic” mult mai mic. Acum, el este acuzat că l-a vizat pe Arthur, ca trofeu.
Potrivit publicației de vânătoare, „Jagdreport”, Arthur aduce foarte mult, și anume 592,8 puncte dintre posibile 600 de „puncte de trofeu”.

Vânătorii de trofee

Prințul Emanuel nu este primul nobil care a vânat trofee, prin partidele sale de vânătoare: așa s-a întâmplat cu regele spaniol Juan Carlos, care a vânat în mod repetat elefanți în Botswana - în special în calitate de președinte onorific al WWF al Spaniei, ceea ce i-a adus monarhului un val mondial de indignare, în 2012.

Gabi Păun, biolog și director general al organizației române de mediu, Agent Green, condamnă vânătoarea de trofee: „Este la fel de condamnabilă ca și comerțul cu fildeș”, deoarece uciderea masculilor mari ar slăbi populația de urși, lucru dovedit științific. Prin urmare, ecologistul solicită interzicerea totală a vânătorii de trofee, pentru străini.

Vânătorilor din Vest le place în mod deosebit să meargă în alte țări, pentru a vâna. În fiecare an, mii de vânători din Germania, Austria, Elveția, etc. călătoresc în străinătate pentru a vâna trofee. Țările africane precum Tanzania, Namibia și Africa de Sud sunt deosebit de populare, acolo vânătorii plătind și 100.000 de franci elvețieni, după cum dezvăluie antreprenorul de safari, Stephan Stamm.

Sub titlul „Un prinț în febra vânatorii”, Spiegel.de scrie că „vânătoarea acestor animale este de fapt interzisă - ecologiștii vorbesc despre braconaj cu acoperire de stat”.


În România, ONG-ul Agent Green a lansat campania cu semnături „STOP vânătorii de trofee”, în care se arata că „ursul brun este o specie strict protejată de legislația UE și de Convenția de la Berna”. STOP vânătorii de trofee | CampaniaMea pe DeclicSe pare că aceasta legislație le e străină celor cu bani și cu sânge albastru.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39562 vizualizari

  • +29 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 20:50)

    [anonim]

    • +24 (28 voturi)    
      Poate spaga (Miercuri, 5 mai 2021, 21:50)

      Jeta [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca suma platita oficial e nimica toata.
    • +26 (32 voturi)    
      well (Miercuri, 5 mai 2021, 23:18)

      alexandre dumas nepotul [utilizator] i-a raspuns lui

      Prin urmare, ecologistul solicită interzicerea totală a vânătorii de trofee, pentru străini.

      1. de ce doar pentru straini? cu ce ajuta pe ursi faptul ca nu ii mai impusca strainii, ci doar romanii?

      2. daca printisorul avea autorizatie pentru un urs mai mic - nu stiu cum se dau autorizatiile - de ce a vanat unul mare? era de unul singur la vanatoare si nu vedea bine? sau e cumva si vina celor care au organizat vanatoarea si care l-au dus exact unde era trofeul?

      3. crede cineva ca printisorul se pregatea sa vaneze ursul mic si a sarit cel mare in calea lui? sau ca omul a venit exact, adus de cineva, sa vaneze un trofeu de urs?

      4. crede cineva ca printisorul stia unde e ursul mare si s-a dus pe urmele lui prin padure? sau l-a ajutat un romanas neaos in schimbul a 1000 de euro sa zicem?

      5. cine mai stia de arthur si de locul unde se afla? eu aud prima data de acest urs, dar e clar ca printisorul a fost anuntat, a venit special si a fost dus fix acolo unde se afla arthur.
      • +5 (5 voturi)    
        asta cu ursii... (Joi, 6 mai 2021, 8:48)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui alexandre dumas nepotul

        .. e ca aia cu sclavii din africa. vina e si a omului alb care cumpara cat si a celui negru care isi vindea fratii.
      • +11 (11 voturi)    
        o sa incerc eu sa iti raspund la intrebari: (Joi, 6 mai 2021, 10:40)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui alexandre dumas nepotul

        Vanatoarea ursilor si lupilor este interzisa in Europa, prin convetie a Uniunii europene. Totusi, Romania s-a plans la UE ca are ursi agresivi care ataca satele, si o obinut derogare sa vaneze strict ursii agresivi, pe baza unor cote. Apoi s-a renuntat la cote ptr ca s-a observat ca numarul de atacuri tot nu scade. Totusi, Ministerul Mediului are derogare sa dea autorizatie unor anume vanatori ptr a se vana ursii agresivi, insa numai pe cei agresivi (care ataca satele sau au omorat un om). Ei bine, marea marea lacuna a legisatiei este ca nu se spune ce pedepse se dau daca se vaneaza un alt urs decat cel ptr care se da autorizatie...adica asta ar fi braconaj din punct de vedere tehni, dar ce pedeapsa sa aplicam??
        In cazul de fata este clar ca auto intitulatul print von Lichenstein a dat spaga sa vaneze ursul cel mare si nu a fost nicio secunda interesat de ursoaica cea mica. Sa nu uitam ca el a aterizat in tara pe 15 martie, s-a dus direct la Ojdula (jud Covasna), a impuscat ursul, si pe 16 martie a plecat inapoi in Austria...pai daca ma pui pe mine, ca bucurestean sa ajung la Ojuda, va spuns clar ca nu ajung ptr ca nu am auzit in viata mea de aceasta localitate...totusi, printul austriac, care nu vorbeste o boaba romaneste, este in stare sa ajunga acolo rapid, ba din ,,intamplare" mai intalneste si cel mai mare urs din Europa pe care il impusca, si imediat pleaca acasa. Din punctul meu de vedere este clar ca s-a dat spaga autoritatilor romane, cel putin la nivel de Minister al Mediului. Este clar ca printul a fost asteptat la aeroport de cine trebuie si dus direct la Ojuda, ursul a fost gonit in calea lui, si impuscat de print. Unui om normal i-ar lua cateva zile sa ajunga la Ojuda si sa impuste ursul cel mare, daca nu ar primi ajutor.
      • 0 (2 voturi)    
        in completare (Joi, 6 mai 2021, 15:24)

        theaba [utilizator] i-a raspuns lui alexandre dumas nepotul

        ceilalti mari printi cred ca sprijina scandalul din invidie, nu de grija ursului.
        Nu cred ca am fi aflat noi de urs de la vreo autoritate romana sau austriaca, sau surse din ro, din oficiu.
  • +52 (62 voturi)    
    Braconaj cu acoperire de stat (Miercuri, 5 mai 2021, 21:02)

    palatin [utilizator]

    Cea mai corecta definitie a situatiei.
  • -7 (47 voturi)    
    tot astfel cum (Miercuri, 5 mai 2021, 21:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    cu suficienti bani industria pharma cumpara guverne (la noi sigur a fost mai ieftin)
    • +3 (3 voturi)    
      huh (Joi, 6 mai 2021, 7:53)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu pot sa cred! Deci sputnik e o susta pentru ceva spaga la Putler? Tz, tz, tz...
    • +1 (1 vot)    
      Bani suficienti (Joi, 6 mai 2021, 8:32)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      „Cu suficienți bani poți cumpăra chiar și cel mai mare urs brun din Europa”. Ba chiar si toata Ro.
      Achtung: " Black gouvernance: Romania for sale!"
  • -11 (39 voturi)    
    Fake news, avem cel mai mic mare premier din UE (Miercuri, 5 mai 2021, 21:29)

    Fides [utilizator]

    Si cel mai ursuz presedimte. Si da, dreapta la butoane, cu PNL si USL pusi pe acaparat functii si privilegii, a se citi lacomi. Deh, nu i-au prizonieri. Dar e mai bine asa. Azi-maine vor privatiza una-alta, doar nu credeti ca ursu asta era valoros pt. ei. Iar rezistentii de ieri, care dadeau cuvinte ce ne unesc pe la proteste, acum tac si isi fac cruce. Am depasit tarile africane. Fetele se duc la produs fericire, baietii la cules, mamele sa aiba grija de batrani, tatii sa-si rupa spatele la munci prin abatoare, UE zambeste si ne arata sparanghelul. Ei ce mai conteaza ca mai ard spitalele, suntem sclavi in UE. Dar hei aveti grija de Rusia, Putin, PeSeDe si sa va spalati pe maini. Las ca e bine, ai nostri conduc nu ciuma rosie, sus mastile.
    • +12 (28 voturi)    
      Arthur se rasuceste in mormant (Miercuri, 5 mai 2021, 22:23)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Ce legatura are debitarea asta cu cazul asta oribil discutat in articol si pe forum?!

      Varsa-ti frustrarile in articole corespunzatoare!
      • 0 (4 voturi)    
        Cauz si efect, Arthur for president (Joi, 6 mai 2021, 7:03)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Arthur clar se rasuceste in mormant. Cred ca el cu labutele lui si-a tras glontul in inima si apoi, atent si-a transformat teasta in trofeu, exact ca rudele lui, sclavi prin UE, dar si acasa, care sunt la un pas de a avea aceeasi soarta demna. Asta e cand revin fanariotii, istoria se repeta.
        Stimabile partener de dezbatere, in cazul asta nu este nimic de dezbatut, cand armele au vorbit, putem doar sa apreciem faptul ca dupa ce von zun dum ala ne-a impuscat ursul, a iesit Citu si ne-a mai dat o smetie, proclamand victorios ca nici macar nu era cel mai mare, azi-maine poate aflam tot de la el ca era bolnav de Covid ori ca era un pui deghizat in bursuc. Ehei asa se intampla cand aia buni, de dreapta sunt doar niste stangi mai proaste.
        PS. Dragnea pescuia stiuci, bai ce nebunie a fost atunci, iote ca Arthur macar a fost impuscat de un print, nu de un puscarias. Harambe peste tot.
    • +1 (5 voturi)    
      atitudine (Joi, 6 mai 2021, 8:35)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      " ...iar rezistentii de ieri, care dadeau cuvinte ce ne unesc pe la proteste, acum tac si isi fac CRUCE." Scuze, se zice PLUS!
  • +34 (42 voturi)    
    este (Miercuri, 5 mai 2021, 21:50)

    vizirul [utilizator]

    revoltatoare atitudinea statului fata de dorintele unor snobi cu bani de a vana trofee, pentru ca uciderea acelui exemplar minunat nu se putea face decat prin coruptie cu multi bani.Ce pacat,de bietul urs!
    • +1 (1 vot)    
      Cu mulți bani? (Joi, 6 mai 2021, 19:42)

      MDamain [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Pardon, cu puțini bani. Așa-i politicianul român, dacă nu-i din averea lui, dă orice, cu toată inima. Dacă-i iese și lui ceva, chiar și puțin. Așa am dat din țara asta cam tot ce și-au dorit alții. Repede și pe mai nimic.
  • +16 (24 voturi)    
    O tara de Rasu- Plansu (Miercuri, 5 mai 2021, 22:30)

    tictictic [utilizator]

    Ce rost are sa ne mai intrebam de ce nu progresam . Pai cu niste infractori trimisi in parlament de niste alegatori si mai dobitoci cum ati vrea sa se faca ceva aici !! Pana unde poate duce mizeria asta de smechereala tipic romaneasca sa faci totul ca un infractor pe langa lege . Pai eu as putea sa ma duc in Mtii Austriei si sa vanez ceva fara stirea autoritatilor . Ati innebunit . Primarul ala de carton din comuna ar putea sa spuna ca nu stia ce se intampla in satul lui ? Mai bine il impusca pe el sau pe Ministrul Mediului acel print braconier ca nu era nici o paguba decat acel urs frumos . Mai bine politicienii astia nemernici ar invita somitatile astea straine la impuscat niste ciori de pe centura sau din aria protejata Jilava . Acolo trofee nu in padure .
    • +10 (18 voturi)    
      Trebuie bagati la inchisoare . (Joi, 6 mai 2021, 1:13)

      burebista [utilizator] i-a raspuns lui tictictic

      toti acesti CRIMINALI SI NEMERNICI .RUSINEEEEEEE>
  • +13 (19 voturi)    
    cu bani (Miercuri, 5 mai 2021, 23:16)

    John_Re [utilizator]

    .. poti cumpara pe oricine in Ro.
    ... asta o stim de mult.
    .... cheap.
    • -1 (3 voturi)    
      hehe (Joi, 6 mai 2021, 7:55)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      ....inclusiv un pluton de troli.
      ....rusi.
      ....dar asta este binecunoscut.
      • +2 (2 voturi)    
        pentru ce ai avea nevoie (Joi, 6 mai 2021, 12:13)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        cand poti cumpara un ministru cu o sacosa de caltabos.
  • -10 (28 voturi)    
    Dar porci frumosi putem taia? (Miercuri, 5 mai 2021, 23:20)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Si dupa aia sa-i mincam? Caci asta facem in abatoarele noastre, numai ca de mila porcilor nu plinge nimeni.

    Gata, s-a dat semnalul. In Romania incepe DEZURSIFICAREA.Avem 7000, sunt prea multi, ne ajung 1000. Care aveti bani puteti cotiza si vina. Costa 45.000 de euro un urs de 600 de puncte.

    Pai dupa ce am prasit 7000 de ursi nu-i pacat sa nu-i putem vinde? Vindem vapoare intregi de oi, miei si berbecuti si ne menajam ursii prasiti cu atita truda si cheltuiala? Cu ursii ne umplem de bani!
    • +4 (4 voturi)    
      ursul e frate cu romanu. (Joi, 6 mai 2021, 8:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      .. simbolul nostru, langa shaorma. si e animal salbatic, nu il poti compara cu porcul care e crescut pentru sacrificare. adica nu-l creste tactu-mare la tzara in cotet sa mance fraieru lui de la oras shoric in fiecare an.
    • +4 (4 voturi)    
      ba omule (Joi, 6 mai 2021, 9:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      porcii sunt animale domestice, care sunt crescuti pentru ca sa-i mancam. daca nu ii mancam porcii nu exista pentru ca nu e nici un motiv sa-i cresti daca nu-i mananci!

      m-am saturat de comparatii cretine !

      restul comentariului nu-mi dau seama daca e ironie sau esti dus RAU DE TOT cu pluta! Sper pentru binele neuronilor tai ca e ironie...
  • -3 (5 voturi)    
    Printul, ursul si Covidul. (Joi, 6 mai 2021, 8:17)

    Dilematic [utilizator]

    Ne-am dezechilibrat total !
    Jelindu-l pe bietul urs rapus de print, uitam de sutele de compatrioti rapusi zilnic de virusul ucigas !
  • +2 (2 voturi)    
    porci frumosi (Joi, 6 mai 2021, 8:41)

    atc [utilizator]

    "Dar porci frumosi putem taia?" Raspuns: Da, dar doar din "crescatoria" parlamentului si doar dupa ce si-au ingrosat bine soriciul.
  • +1 (5 voturi)    
    ce-i cu mania asta? (Joi, 6 mai 2021, 8:45)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... sa impuste niste animale fara aparare?
    o fi cumva ca la manelisti sa arunce cu bani si la roackeri sa aprinda artificii in spatii inchise?
  • +3 (3 voturi)    
    ursul Arthur (Joi, 6 mai 2021, 9:38)

    elamihaela [utilizator]

    Cred ,ca dl ministru ,ar trebui sa citeasca legea...si ,daca nu are timp ,macar sa aibe curiozitatea de a rasfoi presa din strainatate ..poate asa ,se documenteaza! e greu de crezut ,ca aceasta situatie nu a fost facilitata de ,,buni si bravi,,oameni politici!spagile sunt enorme!!Rusine !cred ,ca acest cuvant ,azi nu mai reprezinta nimic pentru spagari !
    • +1 (1 vot)    
      ma tem ca.. (Joi, 6 mai 2021, 10:45)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui elamihaela

      .. nici spagine nu mai sunt enorme. ajungem sa ne vindem piele pe 2 lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Degeaba va lamentati (Joi, 6 mai 2021, 21:35)

    vagabond [utilizator]

    Ati votat psd/pnl stiind foarte bine ce poame au in partid?
    Stiti ca acum doua luni Iohannis a fost complice la decriminalizarea evaziunii fiscale?

    Ati citit reportajele riseproject despre politizarea Apelor Romane? Aveti impresia ca fenomenul nu e generalizat?

    Asta e Romania. Nu va mai prefaceti surprinsi.