Zelenski vrea să-l întrebe pe Biden de ce Ucraina nu este încă membră în NATO

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 17:31 Actualitate | Internaţional


Volodimir Zelenski
Foto: president.gov.ua
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat că prima sa întrebare pentru noul președinte american Joe Biden ar fi de ce țara sa nu este încă membră a NATO, scrie AFP.

"Domnule președinte, de ce nu suntem încă în NATO?", a întrebat Zelenski, într-un interviu pentru Axios publicat luni de președinția ucraineană.

"Dacă Ucraina ar fi fost în NATO, nicio escaladare în estul Ucrainei nu ar fi avut loc", a spus Zelenski, referindu-se la războiul în curs dintre Kiev și separatiștii pro-ruși susținuți de Moscova.

Ucraina afirmă de ani de zile că dorește să fie membră în NATO, lucru care nu s-a întâmplat încă, în ciuda faptului că aliații spun că ușa alianței rămâne deschisă pentru Kiev.

În cadrul primei discuții telefonice cu omologul său rus Vladimir Putin, președintele Joe Biden a reafirmat săptămâna trecută "susținerea" SUA pentru Kiev "în fața agresiunii persistente a Rusiei".

Moscova a anexat peninsula ucraineană Crimeea în 2014, cu puțin timp înainte de izbucnirea războiului în estul Ucrainei.

Rusia poate ataca "orice țară europeană", inclusiv Statele Unite, a continuat Zelenski, în interviul publicat luni.

"Nu este vorba doar de o ingerință militară cum este cazul în Ucraina", ci și războaie "informaționale" și "atacuri cibernetice" rusești împotriva occidentalilor, a continuat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3621 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Ce să fie??? Rusnacul are glume-n program. (Luni, 1 februarie 2021, 17:36)

    Tayen [utilizator]

    NATO îi are pe turci, ciolovecii le mai lipseau!
  • +7 (11 voturi)    
    Tupeu ca la rusi (Luni, 1 februarie 2021, 17:38)

    Entiu [utilizator]

    ....e curat tupeu!?
  • -1 (13 voturi)    
    nu e nevoie sa-l intrebi pe mumie... (Luni, 1 februarie 2021, 17:39)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. ca asta oricum nu tine minte prea multe, iti zic io.
    pentru ca Ukraina a fost capra rusilor toata istoria ei. acum nato n-are nevoie de voi.
  • +2 (10 voturi)    
    Pe scurt (Luni, 1 februarie 2021, 17:41)

    Claudiu. [utilizator]

    De ce? 1.Pentru ca ar fi razboi. 2. Pentru ca NATO n-ar mai avea secrete fata de Rusia. Cam de asta...
    • +2 (6 voturi)    
      Daca ar fi chestia cu secretele (Luni, 1 februarie 2021, 18:53)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu.

      rrrusia nu s-ar opune...fii sigur!
      Cat despre razboi...sa fim seriosi, dupa un razboi cu Nato, nici rrrusia, nici alte tari nu vor mai exista, iar primitivii de dictatori precum fhurtin nu renunta la putere pentru ca se tem pentru viata lor si a familiei lor(extinse)...
      Deci...nu se pupa teoria ta.
      • +1 (5 voturi)    
        Mai reflecteaza (Luni, 1 februarie 2021, 19:43)

        Claudiu. [utilizator] i-a raspuns lui rov

        1.Ucraina este pentru Rusia un tampon intre cele doua puteri militare. Disparand,Rusia se va simti amenintata la granita.
        2.Razboaiele moderne sunt mai degraba hibride. Nu necesita neaparat tancuri,rachete balistice,etc..Marile puteri sunt constiente ca in cazul unui razboi clasic nu mai ramane "piatra pe piatra".
        3.Eu nu teoretizez, am facut un comentariu scurt, care nu este de obicei bagat in seama sau luat in serios.
  • +10 (10 voturi)    
    Raspuns pentru dl. Zelenski : (Luni, 1 februarie 2021, 17:45)

    Dilematic [utilizator]

    Din cauza conflictului armat cu separatistii rusi !
  • +8 (8 voturi)    
    zxzxzxz (Luni, 1 februarie 2021, 17:59)

    solar [utilizator]

    ȘI ? De ce nu-l întreabă ? Să-l întrebe !
  • 0 (6 voturi)    
    nu ar fi problema (Luni, 1 februarie 2021, 18:36)

    Adry@n [utilizator]

    Dar prietene acum 1 an tu taceai malc cand lumea zicea sa recunosti ca TRUMP cauta mizerie.
    "Domne sa vezi ca nu e treaba noastra, presedintele a fost de treaba..."acum pe asta il iei la bani marunti?
    Sincer e greu sa devii membu nato cu atata trecut sovietic, partener nato e altceva, asa mai vii de acasa dar membru nato e greu!
  • 0 (4 voturi)    
    Sa cresti sarpele la san, asta da prostie ! (Luni, 1 februarie 2021, 18:41)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Luni, 1 februarie 2021, 18:47)

    asx [utilizator]

    Sa-i intrebe pe Kuchma si Yanukovich.
  • +1 (3 voturi)    
    glumetul Zelenski (Luni, 1 februarie 2021, 20:01)

    middle_brick [utilizator]

    Pai ba Zelenski nu ti-a spus nimeni ca NATO e o afacere in sine, dai banu' cam 2% din PIB si ai protecție, nicio tara nu te ia in colimator darămite sa iți calce teritoriul. Cum Ucraina e de departe cea mai săracă tara din Europa si zdruncinată de conflicte cu rușii ce sa căutați voi in NATO!?
  • +1 (1 vot)    
    Pentru a adera la NATO... (Marţi, 2 februarie 2021, 1:04)

    Lucky1 [utilizator]

    ...este necesar ca toti membrii NATO sa fie de acord. Ori, UE curtata de Rusia si mituita din belsug cu gaz rusesc nu numai ca nu se grabeste cu primirea Ucrainei in NATO dar nici la aplicarea sanctiunilor Rusiei pentru arestarea lui Navalnii si a zeci de mii de protestatari pasmici. Mme Merkel a spus cu mult subanteles: "sa mai asteptam 30 de zile, poate il elibereaza". Iata, nu numai ca nu-l elibereaza dar Justitia Rusa vrea acum sa-i transforme pedeapsa cu inchisoare din "cu suspendare" in "cu executare". Asta arata fara nici un dubiu cat de frica ii este lui Putin de UE. Cu alte cuvinte Europa este in buzunarul lui Putin si nu are nici un gand sa iasa curand de acolo.
    Ar fi foarte bine ca Ucraina sa fie in NATO. Cu militari si tehnica NATO in Ucraina, am auzi la Bucuresti clantanitul dintilor din Kremlin...