CEDO condamnă Elveția pentru că a amendat cu 500 de franci o cerșetoare din România

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:43 Actualitate | Internaţional


CEDO
Foto: echr.coe.int
Curtea Europeană pentru Drepturile Omului (CEDO) a condamnat marți Elveția pentru faptul că a aplicat o amendă foarte mare unei femei din România care cerșea în Geneva, scrie AFP.

"Curtea apreciază că sancțiunea impusă petentei nu constituie o măsură proporțională nici pentru scopul de a lupta împotriva criminalității organizate, nici cel care vizează protejarea drepturilor trecătorilor, a rezidenților și a proprietarilor de centre comerciale", afirmă instituția din Strasbourg.

O femeie analfabetă din comunitatea romă, născută în 1992, a fost condamnată în ianuarie 2014 la o amendă de 500 de franci elvețieni (circa 464 euro) pentru cerșetorie. Femeia, care nu avea loc de muncă și nu încasa nici ajutor social, a fost ulterior închisă timp de cinci zile pentru faptul că nu și-a plătit amenda.

"Plasată într-o situație de vulnerabilitate evidentă, petenta avea dreptul, inerent demnității umane, să-și poată exprima suferința și să încerce să-și remedieze nevoile prin cerșetorie", a apreciat CEDO.

Curtea a afirmat deci că Elveția a încălcat articolul 8 care protejează dreptul la respectarea vieții private și familiale din Convenția europeană pentru drepturile omului.

Elveția va trebui să plătească petentei 922 de euro despăgubiri morale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3593 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    ce frumos suna (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:52)

    licasamadau [utilizator]

    „O cetăţeană română analfabetă, de etnie romă şi născută în 1992, a fost condamnată (...)”.
    Daca ziceati „Un negru a fost condamnat...” lua foc internetul
  • +12 (12 voturi)    
    elvetienii nu au ac de cojocul acesteia (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:10)

    ..13 [utilizator]

    Era mai simplu: o puneau la munca in folosul comunitatii timp de o saptamana si atunci nu mai calca pe acolo in veci!

    sa mature vreo 2-3 strazi, mai lungi si mai largi, hai fie si la gara peraonele de acolo, chiar daca nu era cazul pe acolo dar sa te tii dar cert este ca nu mai incerca si a doua oara.
    • +1 (1 vot)    
      munca? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:05)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Pai CEDO condamna si mai grav Elvetia, ca munca poate fi asimilata torturii in cazul unora.
  • +10 (10 voturi)    
    CEDO spune sentinte traznite (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:12)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca sa o zicem altfel fraza
    reclamanta avea dreptul, inerent demnităţii umane, de a putea să-şi exprime situaţia grea şi să încerce să-şi asigure nevoile de bază prin cerşetorie”,
    este din cartea Junglei.
    Maine vor sustine ca o reclamanta avea dreptul sa ii fure portofelul unuia. Si cersetoria si furtul sunt condamnate de lege in Elvetia dar ce conteaza daca sunt facute "inerent demnitatii umane"?
    • +3 (3 voturi)    
      Exact (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:12)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      CEDO e cam rupta de realitate. Au dat zeci de sanctiuni pentru ca anumiti infractori, multi dintre ei cu caziere lungi, au dat diverse state in judecata pentru ca nu aveau conditii destul de luxoase in puscarie. Cei de la CEDO nu inteleg ca pur si simplu sunt persoane care nu vor sa munceasca sub nici o forma si prefera sa cerseasca, sa fure, sa minte etc. Elvetia are niste legi clare si foarte corecte.Sunt absolut sigur ca cersetoarea a fost intrebat printr-un transalator de ce cerseste si daca stie ca aceasta activitate este ilegala in acest stat.
      • 0 (2 voturi)    
        Cu bolta... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:50)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        face CEDO pe Elvetia, si pe legile ei. Si Elvetia tace si se conformeaza, ca altfel o ia peste bot.
        • +1 (1 vot)    
          Nu o ia peste bot (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 14:26)

          Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Nici Romania nu a aplicat majoritatea sanctiunilor data pe cazuri individuale. Nici Germania, nici Austria. Ca sa nu mai vorbim de mama Rusie. Asa ca, nu o ia nimeni peste bot.
  • +10 (10 voturi)    
    cadou pentru clanuri (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:14)

    xan [utilizator]

    Precedentul e creat, cersetoria devine legala. Urmeaza sa faci puscarie daca ii zici sa plece cand vine sa te deranjeze agresiv la terasa in fiecare minut, ca si cum terasele o duc mult prea bine.

    Pentru cat mai multe sate cu turnulete, treelto bachtalo!
  • +6 (6 voturi)    
    Lol (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:53)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui sa dizolvam consiliul europei.
    • +1 (7 voturi)    
      Bratul legal (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:05)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      al lui Soros in Europa.
  • +1 (3 voturi)    
    S-a tampit lumea... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:40)

    tudormed70 [utilizator]

    Uite la ce duce printre altele corectitudinea politica si progresismul... Nu judecatorii sunt vinovati, ei doar aplica o lege, ci cei care au facut posibila introducerea in legislatie a unor asemenea aberatii.
    Oare dreptul meu de a ma relaxa fara sa fiu deranjat de asemenea personaje care-si exercita "dreptul inerent demnitatii umane" unde e ? Nicaieri...
    Pe cand se legifereaza si datul in cap daca ti-e foame si n-ai chef sa te duci sa muncesti ?
  • +1 (3 voturi)    
    Da' Elvetia de cand e in UE? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:43)

    Zapateado [utilizator]

    Si ce obligatie are sa ia in considerare Conventia Europeana a Drepturilor Omului? Asa ca daca Elvetia nu plateste ce-i face UE? O da afara de unde nu e? Orban al Ungariei a declarat ritos ca nu plateste nicio despagubire puscariasilor care s-au plans de conditiile vitrege din inchisori, fiindca s-au creat filiere profitabile de reclamagii profesionisti sustinute de avocati. Sa cante la alta masa. Ideea e ca daca sfidezi CEDO si le dai cu flit n-au ce-ti face altceva decat sa-ti ia boii de la bicicleta. N-or sa te dea afara din UE , ca n-au jurisdictie.

    E nevoie , insa, de politicieni foarte dotati cu ... mă rog, n-am voie sa spun cu ce fiindca incalc standardele comunitatii.
    • -1 (3 voturi)    
      ai perfecta dreptate! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:02)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Si cine sunt acei conducatori care au curajul sa dea peste nas la CEDO si la alte forumuri dinastea "superioare"

      Politicieni ca Trump, Orban , sau conducatorii Poloniei!

      Cedo a condamnat Romania de zeci de ori si am tacut malc! n-avenm conducatori, n-avem sange in noi, n-avem nimic!
  • +1 (3 voturi)    
    In anexa deciziei scrise (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:53)

    John M. [utilizator]

    inmanate autoritatilor elvetiene se recomanda ca atunci cand este prins un cersetor SA I SE DEA 500 DE EURO, NU SA I SE IA, conform legislatiei stupido-liberale.
  • +2 (4 voturi)    
    deaia a iesit UK din UE (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:59)

    Scarface1000 [utilizator]

    ca le faceau altii ordine la ei in Curte!

    Acuma fac pachet pe cine vor si cand vor!

    Zilele trecute au facut un pachet de 30 de puscariasi Romani si ni i-au trimis acasa sa ne bucuram de ei!
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:06)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Am intalnit un englez- alb!- care mi-a spus deschis ca adevaratul motiv pentru Brexit a fost invazia de straini care venisera sa paraziteze sistemul de servicii sociale, sa fure, sa insele, sa cersesca, sa faca prostitutie si trafic de droguri.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, se va intra mai greu in UK (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 15:22)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        pentru anumite categorii de oameni. Dar ce te faci cu milioanele care sunt deja acolo. Ma refer la tot felul de "migranti" care nu intentionaza sa munceasca sau sa se integreze si care au dus la cresterea infractionalitatii la cote nemaivazute in Regat. Ma refer si la cei din fostele colonii britanice care pot intra in UK mult mai usor decat cetatenii UE. Si sunt convins ca atat prostituatele, cat si traficantii de droguri nu vor avea absolut nici o problema in a-si desfasura activitatile, tolerate de autoritati in ultimii 50 de ani...Am intalnit destui romani, polonezi, bulgari care chiar lucrau cinstit si pe bune in domenii de care fug majoritatea cetetenilor din UK: agricultura, curatenie, ingrijire varstnici, curierat etc. Daca UK va trebuie sa importe mancare mai scumpa, vor creste taxele, pe care le vor plati evident doar prostii care lucreaza si suporta si milioanele de "asistati sociali".